Βέλγιο Βρυξέλλες-Μπρυζ Πληροφορίες!!!

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με την κάρτα.
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σε κάθε περίπτωση ενημερώνουμε την τράπεζα για τις ημερομηνίες και τον προορισμό του ταξιδιού.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
εχω ακουσει οτι οι Βρυξελλες δεν ειναι και η πιο ασφαλες πολη !
εμεις κλεισαμε ξενοδοχειο στην περιοχη Anderlecht, λετε να εχουμε κανα προβλημα εκει ? βεβαια το ξενοδοχειο στα σύνορα με το κεντρο εδω :
https://www.google.gr/maps/place/Hô...1s0x0000000000000000:0x8c9962223f30ac19?hl=el

800 μετρα απο τον σταθμο τον τρενων, ενα αλλο ερώτημα ειναι οτι εμεις θα ειμαστε στον σταθμο τα μεσανυχτα, να παμε με τα ποδια ή να παρουμε ταξι ??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
Σε κάθε περίπτωση ενημερώνουμε την τράπεζα για τις ημερομηνίες και τον προορισμό του ταξιδιού.
Υπάρχει σοβαρά ενδεχόμενο ακύρωσης της κάρτας εντός Ευρώπης; Γιατί εγώ είμαι επιφυλακτική στο να δώσω σε αγνώστους τόσο προσωπικές πληροφορίες.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Υπάρχει σοβαρά ενδεχόμενο ακύρωσης της κάρτας εντός Ευρώπης; Γιατί εγώ είμαι επιφυλακτική στο να δώσω σε αγνώστους τόσο προσωπικές πληροφορίες.
μα δεν δίνεις προσωπικα στοιχεια σε καποιον!
λες μονο στην τραπεζα σου ποιες ημερομηνίες θα εισαι εκτος ελλαδας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
λες μονο στην τραπεζα σου ποιες ημερομηνίες θα εισαι εκτος ελλαδας
Με βάση την ενημέρωση που είχα από την τράπεζα, η χρήση της κάρτας θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο στη χώρα που δηλώνεις εκείνες τις μέρες και όχι στην Ελλάδα. Οπότε τι γίνεται:
- αν πας σε περισσότερες χώρες σε ένα ταξίδι και δεν το έχεις δηλώσει
- αν επιστρέψεις νωρίτερα
- αν επιστρέψεις αργότερα
Το θεωρώ περίπλοκο, αν δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ακύρωσης της κάρτας, και όντως δεν θα ήθελα να γνωρίζουν άγνωστοι πότε το σπίτι μου είναι αδειο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Με βάση την ενημέρωση που είχα από την τράπεζα, η χρήση της κάρτας θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο στη χώρα που δηλώνεις εκείνες τις μέρες και όχι στην Ελλάδα. Οπότε τι γίνεται:
- αν πας σε περισσότερες χώρες σε ένα ταξίδι και δεν το έχεις δηλώσει
- αν επιστρέψεις νωρίτερα
- αν επιστρέψεις αργότερα
Το θεωρώ περίπλοκο, αν δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος, και όντως δεν θα ήθελα να γνωρίζουν άγνωστοι πότε το σπίτι μου είναι αδειο.
δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες! το εχω κανει σε λονδινο, βερολινο, δανια και Σουηδία (και δεν ειχα δηλωσει Σουηδία ) τσεχια και τωρα βελγιο! βασικα και να μην δηλώσεις τις ημερομηνίες που θα πας πάλι η καρτα σου θα δουλευει οπου κ αν πας, απλα για παν ενδεχομενο μπλοκαρισματος της καρτας σου δηλωνεις το ποτε θα πας! ειναι προαιρετικο ! ειμουν δανια τις γιορτές και δεν ειχα κανεαν προβλημα, δεν εκανα ουτε συνάλλαγμα ! κυριος οι VISA δεν κολλαν ποτε, τις δεχοντε ολοι ! Η american express μονο υπαρχουν καταστήματα - μαγαζια που δεν την δεχονται
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
Περίεργο. Η υπάλληλος που με ενημέρωσε ήταν απόλυτη στο ότι η κάρτα θα ήταν αποδεκτή αποκλειστικά στη χώρα που θα δήλωνα και όχι στην Ελλάδα ή άλλη χώρα το διάστημα εκείνο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Περίεργο. Η υπάλληλος που με ενημέρωσε ήταν απόλυτη στο ότι η κάρτα θα ήταν αποδεκτή αποκλειστικά στη χώρα που θα δήλωνα και όχι στην Ελλάδα ή άλλη χώρα το διάστημα εκείνο.
σε πια τραπεζα πηρες και σου ειπαν κατι τετοιο ?
με alpha και pireus που ξερω τουλάχιστον δεν γινετε κατι τετοιο
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ούτε εγω είχα με χρεωστική Visa της Alphabank κανένα πρόβλημα όσο ήμου στο Βέλγιο. Ψώνια, εισιτήρια τρένων, σούπερ-μάρκετ...Και δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω με την τράπεζα για το οτιδήποτε
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και εγώ ποτέ δεν τους ενημερώνω (τράπεζες) και για χρεωστικές και για πιστωτική (prepaid), για ταξίδια μέσα στην Ευρώπη.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
εχω ακουσει οτι οι Βρυξελλες δεν ειναι και η πιο ασφαλες πολη !
εμεις κλεισαμε ξενοδοχειο στην περιοχη Anderlecht, λετε να εχουμε κανα προβλημα εκει ? βεβαια το ξενοδοχειο στα σύνορα με το κεντρο εδω :
https://www.google.gr/maps/place/Hôtel Vanbelle/@50.8433574,4.3341612,16z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0x8c9962223f30ac19?hl=el

800 μετρα απο τον σταθμο τον τρενων, ενα αλλο ερώτημα ειναι οτι εμεις θα ειμαστε στον σταθμο τα μεσανυχτα, να παμε με τα ποδια ή να παρουμε ταξι ??
Μια χαρά ασφαλής πόλη είναι η Βρυξέλλες. Το Anderlecht δεν είναι και το καλύτερο μερος να μείνει κανείς. Φαντάσου το σαν το Ραμπάτ σε μικρογραφία.... (το έπιασες το υποννοούμενο).

Μπορεί να είναι 800 μέτρα από το Gare du Midi, αλλά ο συγκεκριμένος σταθμός την ώρα που φτάνετε προσφέρεται για ...."ενδιαφέρουσες γνωριμίες" οπότε καλύτερα να πάρετε ταξί, έστω και για τόσο κοντά (όχι χωρίς γκρίνια πάντως, από μέρους του ταρίφα). Επίσης για τις μετακινήσεις σας μεσα στην πόλη, κατά τη διάρκεια της μερας δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, αν και τα τραμ που είναι κοντά σας (51, 82, 83) δεν εξυπηρετούν το κέντρο. Οι σταθμοί του μετρό Clemanceau & Gare du Midi ανήκουν στις γραμμές 2 & 6 που σας πηγαίνουν στην Place Rogier (ομόνυμη στάση Μετρό) που είναι πρακτικά στο κέντρο. Καλό είναι τη νύχτα να πέρνετε ταξί για το ξενοδοχείο.

Οι Μαρροκινοί είναι σε γενικές γραμμές θρασσύδειλοι, στηρίζονται στην κακή φήμη που έχουν δημιουργήσει . Προσωπικά, αποφεύγω το Anderlecht όσο γίνεται και με το αυτοκίνητο περνάω με κλειδωμένες πόρτες.

Ελπίζω να περάσετε καλά στις Βρυξέλλες και για ό,τι άλλο θέλετε , εδώ είμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom