Βέλγιο Bruges

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Χελλοου! Θα περάσω τα Χριστουγεννα στην Μπρυζ. Στις 25/12 απ’ο,τι καταλαβαίνω, θα ειναι όλα κλειστά έτσι; Μαγαζιά, εστιατόρια,κτλ… Τις άλλες μέρες όμως θα ειναι ανοιχτά, σωστά;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χελλοου! Θα περάσω τα Χριστουγεννα στην Μπρυζ. Στις 25/12 απ’ο,τι καταλαβαίνω, θα ειναι όλα κλειστά έτσι; Μαγαζιά, εστιατόρια,κτλ… Τις άλλες μέρες όμως θα ειναι ανοιχτά, σωστά;
Γεια. Δεν θα είναι όλα κλειστά. Μέχρι νωρίς το βράδυ κάτι θα βρείτε. Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα. Από 26 θα αρχίσουν να ανοίγουν περισσότερα.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Χελλοου! Θα περάσω τα Χριστουγεννα στην Μπρυζ. Στις 25/12 απ’ο,τι καταλαβαίνω, θα ειναι όλα κλειστά έτσι; Μαγαζιά, εστιατόρια,κτλ… Τις άλλες μέρες όμως θα ειναι ανοιχτά, σωστά;
Αυτό που ισχύει στην Μπρούζ αλλά και το υπόλοιπο Βέλγιο, λόγω μέτρων covid (επίσκεψη πριν από μία εβδομάδα), είναι ότι όλα κλείνουν στις 11 το βράδυ, που σημαίνει ότι στα εστιατόρια μπαίνεις το αργότερο 9:30 και 10:30 φεύγεις. Κατα τ' άλλα δεν θα δυσκολευτείς σε κάτι τις υπόλοιπες ημέρες, πέραν των αργιών που ίσως κάποια μαγαζιά παραμείνουν κλειστά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αυτό που ισχύει στην Μπρούζ αλλά και το υπόλοιπο Βέλγιο, λόγω μέτρων covid (επίσκεψη πριν από μία εβδομάδα), είναι ότι όλα κλείνουν στις 11 το βράδυ, που σημαίνει ότι στα εστιατόρια μπαίνεις το αργότερο 9:30 και 10:30 φεύγεις. Κατα τ' άλλα δεν θα δυσκολευτείς σε κάτι τις υπόλοιπες ημέρες, πέραν των αργιών που ίσως κάποια μαγαζιά παραμείνουν κλειστά.
Ναιι ακριβώς γι'αυτό ρωτάω, επειδή στο Βέλγιο γενικά τα εστιατόρια κτλ ακόμα και πριν τα μέτρα, μερικές φορές έκλειναν ακόμα και πριν το καθορισμένο ωράριό τους, δεν θα μου φαινόταν περίεργο να είναι τα πάντα κλειστά τα Χριστούγεννα 😅 Και η αλήθεια είναι ότι θα πάω μόνη μου και θέλω να έχω επιλογές γενικά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ναιι ακριβώς γι'αυτό ρωτάω, επειδή στο Βέλγιο γενικά τα εστιατόρια κτλ ακόμα και πριν τα μέτρα, μερικές φορές έκλειναν ακόμα και πριν το καθορισμένο ωράριό τους, δεν θα μου φαινόταν περίεργο να είναι τα πάντα κλειστά τα Χριστούγεννα 😅 Και η αλήθεια είναι ότι θα πάω μόνη μου και θέλω να έχω επιλογές γενικά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Αποκλείεται να είναι όλα κλειστά.Οι επιλογές μάλλον θα είναι λιγότερες.Πρόσεξε τις ώρες και ότι πρέπει να πας σχετικά νωρίς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εχετε προτασεις για φαγητο και ποτο σε Γανδη και Μπρυζ?
Σκόρπια για Μπρύζ.

Cambrinus.Πολύ μεγάλη ποικιλία από μπύρες.Καλούτσικο φαγητό.
Vlaamsche pot.Καλό φαγητό με τοπική κουζίνα.
Den dyver.
Grand Kaffe de Passage.
De Garre.Για μπύρες.
Ribs 'n beer.
T Klein Venetie για ποτό.
De Halve Maan.Toπική ζυθοποιία.΄Εχει και φαγητό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.264
Σκόρπια για Μπρύζ.

Cambrinus.Πολύ μεγάλη ποικιλία από μπύρες.Καλούτσικο φαγητό.
Vlaamsche pot.Καλό φαγητό με τοπική κουζίνα.
Den dyver.
Grand Kaffe de Passage.
De Garre.Για μπύρες.
Ribs 'n beer.
T Klein Venetie για ποτό.
De Halve Maan.Toπική ζυθοποιία.΄Εχει και φαγητό.
Ευχαριστώ πολύ! Πήγα και γύρισα, αλλά κρατάω σημειώσεις για την επόμενη φορά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ευχαριστώ πολύ! Πήγα και γύρισα, αλλά κρατάω σημειώσεις για την επόμενη φορά.
Αυτά ήταν από επίσκεψη πριν από 3 χρόνια.Αν υπάρχει κάτι που σου άρεσε τώρα το γράφεις για να το δοκιμάσουμε την επόμενη φορά.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.264
Αυτά ήταν από επίσκεψη πριν από 3 χρόνια.Αν υπάρχει κάτι που σου άρεσε τώρα το γράφεις για να το δοκιμάσουμε την επόμενη φορά.
Έκατσα πολύ λίγο στη Μπρυζ, για φαγητό κανονικό πήγα μόνο στο Belgian Pigeon House που τρως σε ενα αληθινο κελάρι, πολύ ωραίο φαγητό, οκ δεν πέθανα κιόλας γαστρονομικά, αλλά η όλη εμπειρία του χώρου και του φαγητού ήταν όμορφη και κάπως εκτός τουριστικού χαμού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Έκατσα πολύ λίγο στη Μπρυζ, για φαγητό κανονικό πήγα μόνο στο Belgian Pigeon House που τρως σε ενα αληθινο κελάρι, πολύ ωραίο φαγητό, οκ δεν πέθανα κιόλας γαστρονομικά, αλλά η όλη εμπειρία του χώρου και του φαγητού ήταν όμορφη και κάπως εκτός τουριστικού χαμού.
Το ξέρω.Το είχα δοκιμάσει σε προ-προηγούμενη επίσκεψη και ξέχασα να το αναφέρω..Είχα βάλει και φωτο(εξωτερική) στο live.Κάπως υπερτιμημένο,το φαγητό καλό αλλά όχι αξέχαστο αλλά όπως σωστά έγραψες εκτός τουριστικού χαμού.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
521
Likes
2.264
Να δώσω και εγώ ένα tip για Μπρυζ για επισκέψεις των 2 διανυκτερεύσεων, που για εμένα χρειάζονται.

Είτε είστε μουσειόφιλοι είτε όχι, βγάλτε την κάρτα των μουσείων με 32 Ευρώ, περιλαμβάνει 13 μουσεία (το 1 το βρήκα κλειστό, αυτό με τον μύλο), τα περισσότερα μινιατούρες, με ισχύ 3 ημέρες. Κάποια έχουν αρκετό ενδιαφέρον, άλλα όχι τόσο. Όμως αξίζει φουλ με την έννοια ότι προσφέρουν ενδιαφέρουσες στάσεις στα walking tour σας, είσοδο σε κάποια πάρα πολύ όμορφα κτίρια που αλλιώς δεν θα είχατε την ευκαιρία να δείτε από μέσα (αν έπρεπε να πληρώνετε εισητήριο ξεχωριστά σε κάθε ένα θα ανέβαινε πολύ το ποσό), ευκαιρία να ανακαλύψετε γωνιές της πόλης που αλλιώς δεν θα βλέπατε αλλά και κάποια πολύ ωραία εκθέματα.

Εκτός μουσείων κάρτας, εμένα μου άρεσε και το μουσείο της δαντέλας με 6 ευρώ είσοδο (συγκεκριμένες ώρες μέσα στη μέρα μπορείς να δεις και τεχνήτριες επί τω έργω αλλά αυτό δεν αξίζει τόσο) αλλά οκ, έχω πάθος με το θέμα. Πολύ ωραία και η περιοχή που βρίσκεται το μουσειάκι, εκτός τουριστίλας.

Αν η επίσκεψή σας στο Βέλγιο έχει κ άλλες στάσεις ή μέσα στην ίδια χρονιά θα το επισκεφτείτε ξανά, υπάρχει και μια ετήσια κάρτα μουσείων όλης της χώρας γύρω στα 60 ευρώ αλλά δεν έχω ψάξει τι περιλαμβάνει ακριβώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom