Ισπανία Βόρεια Ισπανία!

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπέρα σας,

Σε μια εβδομάδα φεύγουμε για το πολυποθητο ταξίδι στην Β. Ισπανία! Οι πόλεις που θα μείνουμε ειναι :

1 x Vitoria
2 x Bilbao
3 x Oviedo
3 x Santiago de compostella
1 x Avila.

Εννοειται οτι εχω ρίξει τρελή μελέτη για τα μέρη που θα επισκεφτουμε στο ενδιάμεσο ( Santander, Llanes, potes, covantoga etc! Ωστόσο, δεν βρήκα πληροφόριες για φαγητο non-touristic! Θα εκτιμουσα να μου πείτε κάποιο καλό μέρος είτε στις παραπάνω πόλεις ή κάπου κοντα σε αυτές.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Αναλυτικότερα η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε ειναι η παρακάτω. Πως το βλέπετε ? Πιεστικό ίσως μπορεί να βγουν κάποια πράγματ....

1η ημέρα : Αφιξε σε Μαδρίτη και πάμε προς Burgos, Διαμονη στην Vitoria
2η ημέρα : San Sebastian και ίσως Biaritz? Διαμονή Bilbao
3η ημέρα : Bilbao full day, και ισως Gaztelugatxe
4η ημέρα : SANTILLANA DE MAR, Comillas / Llanes. Διαμονή Oviedo.
5η ημέρα : Picos de europa, covantoga, conga de onis, Διαμονή Oviedo.
6η ημέρα : Full day Oviedo. Διαμονή Oviedo.
7η ημέρα : Ribadesella, Cudillero, Lugo, monte de gozo, finister, Α Coruna, Διαμονη Santiago de compostella
8η ημέρα : Full Day Santiago, Διαμονη Santiago
9η ημέρα : Pontevedra, vigo, Rias Baijas, Διαμονή Santiago
10η ημέρα : Οδικώς προς Avila ειναι περίπου 5 ώρες ίσως να περάσουμε απο Salamanca or Vollabolid, Διαμονη Avila
11η ημέρα : Αναχώρηση απο Μαδρίτη

Επιπλέον του απο πάνω, εαν ξέρετε κάποιο καλό παραδοσιακο βασκικο μαγαζί με μουσική όπως πχ κάτι αντίστοιχο σε φλαμένγκο, θα ηταν ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε....
 
Last edited:

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Θα συνιστουσα απαραιτητα διαμονη στο San Sebastian, ειναι εξαιρετικο. Το Biarritz, μετριο, σου θυμιζει παρωχημενο resort του 1920. Επισης, δεν θα εμενα στην Avila, η οποια εχει εξαιρετικα τειχη, αλλα μονον αυτο, αντ'αυτης θα επελεγα τη Segovia.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγώ είχα κάνει σε μια εβδομάδα (αρχή-τέλος Μπιλμπάο) ενα οδικό και το λάτρεψα!!! Δυστυχώς δεν θυμάμαι μέρη για φαγητό... Με το ζόρι θυμάμαι τα μέρη που μείναμε.... Μπλιμπάο, Λεον, Γκουντιλέρο, Σαντιάγκο (με διαφορά το καλύτερο) σε ενα χωριό πάνω στα βουνά .... Το φαγητό ήταν πολύ καλό και σε καλές τιμές, θαλασσινά κατω- Pintxos -κρέατα και μηλίτη στα βουνά!!! Ελπίζω να σου λύσει τις απορίες κάποιος που κρατάει σημειώσεις...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τι ωραιααααα! Ζηλεύω! Το πάτε με 100αρι και χάνετε πολλά μέρη που αξίζουν, να υποθέσω θα έχετε αμάξι?

Δεν έχω πάει Biarritz αλλά την ίδια μέρα Biarritz και San Sebastian μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Μπορείτε να πάτε αντί για Biarritz στη Fuenterrabia/Hondarribia αν και προσωπικά θα σας έλεγα να μείνετε San Sebastian και να κάνετε και μια βόλτα στο διπλανό Pasajes, που μπορείς να πας είτε με τα πόδια (περίπου 2-2.30 ώρες διαδρομή) είτε με λεωφορείο (εισιτήριο 1.8 ευρώ).

Επίσης την ίδια μέρα από Μαδρίτη σε Vitoria με ενδιάμεση στάση στο Burgos, δε θα προλάβετε να δείτε κάτι στη Vitoria και απλά θα πληρώσετε εκεί τη διαμονή (η οποία εικάζω ότι σας βγαίνει πιο ακριβή από την αντίστοιχη στο Μπιλμπάο).

Για φαγητό επίσης δεν κράτησα σημειώσεις. Αν ωστόσο περάσετε με αμάξι από Ισπανία για Γαλλία, έχω ακούσει για ένα εξαιρετικό μέρος για φαγητό κοντά στα σύνορα, θα προσπαθήσω να εντοπίσω τον πληροφοριοδότη μου και θα επανέλθω. Γενικά στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές ιστορίες για τους προορισμούς αυτούς, ίσως αν γράψεις στα αντίστοιχα θέματα κάποιοι να σε βοηθήσουν περισσοτερο.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Οι διαμονές εχουν κλείσει στις ανωτέρω πολεις. Το να αλλάξω το πρόγραμμα να δω κατι αλλό η να κάτσω καπου περισσότερο ειναι flexy. Την διαμονη στην Vitoria ειναι απλα για υπνο, γιατι θα ειμαστε κουρασμένοι, ειναι κάτι οικονομικο για να πάμε μετα στο san sebastian ξεκουραστοι. Ωστόσο, για την Αvila καλά που μου είπατε για την Segovia, και θα την αλλάξω σε διαμονή κεί. Ειναι μια ωρα απο την Μαδρίτη, και θέλω να ειμαι σχετικά κοντα γιατι έχω πτήση στις 12:00.
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αναλυτικότερα η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε ειναι η παρακάτω. Πως το βλέπετε ? Πιεστικό ίσως μπορεί να βγουν κάποια πράγματ....

1η ημέρα : Αφιξε σε Μαδρίτη και πάμε προς Burgos, Διαμονη στην Vitoria
2η ημέρα : San Sebastian και ίσως Biaritz? Διαμονή Bilbao
3η ημέρα : Bilbao full day, και ισως Gaztelugatxe
4η ημέρα : SANTILLANA DE MAR, Comillas / Llanes. Διαμονή Oviedo.
5η ημέρα : Picos de europa, covantoga, conga de onis, Διαμονή Oviedo.
6η ημέρα : Full day Oviedo. Διαμονή Oviedo.
7η ημέρα : Ribadesella, Cudillero, Lugo, monte de gozo, finister, Α Coruna, Διαμονη Santiago de compostella
8η ημέρα : Full Day Santiago, Διαμονη Santiago
9η ημέρα : Pontevedra, vigo, Rias Baijas, Διαμονή Santiago
10η ημέρα : Οδικώς προς Avila ειναι περίπου 5 ώρες ίσως να περάσουμε απο Salamanca or Vollabolid, Διαμονη Avila
11η ημέρα : Αναχώρηση απο Μαδρίτη

Επιπλέον του απο πάνω, εαν ξέρετε κάποιο καλό παραδοσιακο βασκικο μαγαζί με μουσική όπως πχ κάτι αντίστοιχο σε φλαμένγκο, θα ηταν ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε....
Θα συμφωνήσω με την @mikrh tsopana. Θεωρώ το πρόγραμμα σας υπερφορτωμένο. Αν θέλετε να δείτε Μπούργος τότε αφιερώστε μία διανυκτέρευση. Το ίδιο και για την Μπιτόρια, Σαν Σεμπαστιάν, Α Κορούνια, Σαλαμάνκα κ.ο.κ. Είναι πόλεις που έχουν πράγματα να δείτε και αξίζει να τις περπατήσετε οπότε επικεντρωθείτε σε μερικές αντί να είστε όλη μέρα στο αυτοκίνητο απλά ξεπετώντας τες.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Θα συμφωνήσω με την @mikrh tsopana. Θεωρώ το πρόγραμμα σας υπερφορτωμένο. Αν θέλετε να δείτε Μπούργος τότε αφιερώστε μία διανυκτέρευση. Το ίδιο και για την Μπιτόρια, Σαν Σεμπαστιάν, Α Κορούνια, Σαλαμάνκα κ.ο.κ. Είναι πόλεις που έχουν πράγματα να δείτε και αξίζει να τις περπατήσετε οπότε επικεντρωθείτε σε μερικές αντί να είστε όλη μέρα στο αυτοκίνητο απλά ξεπετώντας τες.
Ειναι υπερφορτωμένο, στην ουσια ειναι μια wishlist , δεν ξέρω πως θα μας βγει και εχεις δικιο οτι πρέπει να παμε χαλαρα. Ωστόσο καποιες πόλεις στην διαδρομή θα τις δουμε (πχ Llanes) έστω και να κάτσουμε μια ωρα σε καθε μια.
 

mikebrs

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Τι ωραιααααα! Ζηλεύω! Το πάτε με 100αρι και χάνετε πολλά μέρη που αξίζουν, να υποθέσω θα έχετε αμάξι?

Δεν έχω πάει Biarritz αλλά την ίδια μέρα Biarritz και San Sebastian μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Μπορείτε να πάτε αντί για Biarritz στη Fuenterrabia/Hondarribia αν και προσωπικά θα σας έλεγα να μείνετε San Sebastian και να κάνετε και μια βόλτα στο διπλανό Pasajes, που μπορείς να πας είτε με τα πόδια (περίπου 2-2.30 ώρες διαδρομή) είτε με λεωφορείο (εισιτήριο 1.8 ευρώ).

Επίσης την ίδια μέρα από Μαδρίτη σε Vitoria με ενδιάμεση στάση στο Burgos, δε θα προλάβετε να δείτε κάτι στη Vitoria και απλά θα πληρώσετε εκεί τη διαμονή (η οποία εικάζω ότι σας βγαίνει πιο ακριβή από την αντίστοιχη στο Μπιλμπάο).

Για φαγητό επίσης δεν κράτησα σημειώσεις. Αν ωστόσο περάσετε με αμάξι από Ισπανία για Γαλλία, έχω ακούσει για ένα εξαιρετικό μέρος για φαγητό κοντά στα σύνορα, θα προσπαθήσω να εντοπίσω τον πληροφοριοδότη μου και θα επανέλθω. Γενικά στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές ιστορίες για τους προορισμούς αυτούς, ίσως αν γράψεις στα αντίστοιχα θέματα κάποιοι να σε βοηθήσουν περισσοτερο.
Θα νοικιάσουμε αμάξι ναι στην Μαδρίτη. Ενταξει το biaritz ειναι κατι το προαιρετικο πιο πολυ θα κάτσουμε san sebastian! Στην Vitoria βγαίνει πιο φτηνα να ειμαι ειλικρινής. Τι άλλο θα πρέπει να δω σαν αξιοθεατό ? Ελεγα για τις σπηλίες και οπωςδήποτε για το fuente de teleferico. Χρειάζεται να κλείσω εισητιριο απο πριν?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αναλυτικότερα η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε ειναι η παρακάτω. Πως το βλέπετε ? Πιεστικό ίσως μπορεί να βγουν κάποια πράγματ....

1η ημέρα : Αφιξε σε Μαδρίτη και πάμε προς Burgos, Διαμονη στην Vitoria
2η ημέρα : San Sebastian και ίσως Biaritz? Διαμονή Bilbao
3η ημέρα : Bilbao full day, και ισως Gaztelugatxe
4η ημέρα : SANTILLANA DE MAR, Comillas / Llanes. Διαμονή Oviedo.
5η ημέρα : Picos de europa, covantoga, conga de onis, Διαμονή Oviedo.
6η ημέρα : Full day Oviedo. Διαμονή Oviedo.
7η ημέρα : Ribadesella, Cudillero, Lugo, monte de gozo, finister, Α Coruna, Διαμονη Santiago de compostella
8η ημέρα : Full Day Santiago, Διαμονη Santiago
9η ημέρα : Pontevedra, vigo, Rias Baijas, Διαμονή Santiago
10η ημέρα : Οδικώς προς Avila ειναι περίπου 5 ώρες ίσως να περάσουμε απο Salamanca or Vollabolid, Διαμονη Avila
11η ημέρα : Αναχώρηση απο Μαδρίτη

Επιπλέον του απο πάνω, εαν ξέρετε κάποιο καλό παραδοσιακο βασκικο μαγαζί με μουσική όπως πχ κάτι αντίστοιχο σε φλαμένγκο, θα ηταν ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε....


Η αλήθεια είναι ότι στα περισσότερα μέρη δεν έχω, πάει απλά θέλω να πω ότι το Βίγκο αξίζει μόνο αν θέλετε να πάτε στην παραλία του που είναι αρκετά καλή για παραλία κοντά στην πόλη. Αν σας ενδιαφέρει απλά να δείτε την πόλη, κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει καθόλου να κατεβείτε μέχρι εκεί. Είναι άσχημη πόλη.

Δεν θυμάμαι καθόλου φαγάδικα στην Γαλικία, αλλά στην Ισπανία γενικότερα έχουν το menu del dia κάθε μεσημέρι που είναι συνήθως στα 10ε με πρώτο, δεύτερο πιάτο, κάτι να πιεις και επιδόρπιο στην τιμή. Αξίζει όχι μόνο λόγω τιμής αλλά επειδή απευθύνεται κυρίως στους Ισπανούς, την ώρα του μεσημεριανού διαλλείματος, συνήθως είναι και ποιοτικό.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εστω καποιος υποδεικνυει την ταβερνα λος τρες χερναντος στη συνοικια Παλαβρας μιας πολης..Στη πολη αυτη εχεις ελαχιστο χρονο,η λιγο παραπανω συμφωνα με το προγραμματακι που εφτιαξες..Θεωρεις πως αξιζει να ψαξεις το συγκεκριμενο φαγαδικο σε μια αγνωστη πολη και πιθανοτατα να μη δεις τιποτα αλλο?Ασε που δεν αρεσουν σε ολους τα ιδια φαγητα..Συστησα σε φιλη να φαει σιγουρα πατατας μπραβας και με πηρε απο κει να με βρισει..Μ ολα αυτα θελω να πω οτι σε χωρες οπως η Ισπανια,οπου και να βρεθεις,εαν αποφυγεις τα τουριστικα,το φαγητο και οι τιμες ειναι μια χαρα.Καλα να περασεις..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμενα μου αρεσει το προγραμμα. Δε μου αρεσει που λειπει η εξτρεμαδουρα, αλλα δε γινονται ολα. Σπηλαιο αλταμιρα δε θα πατε; εχει και πολυ ωραια ρωμαϊκά αρχαια εκει κοντά.

Στο Σαντιάγο έχει πολύ ωραίες κελτικες βραδιές στο las crechas, παμφθηνα και φοιτητοκατασταση, φοβερή μουσική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom