Αυστρία Ελβετία Ιταλία Βόρεια Ιταλία και Άλπεις

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Γεια σας! Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικώς δεν έχω κάνει μεγάλα ταξίδια. Μόνο εδώ στην αγαπημένη μας πατρίδα έχω γυρίσει.:p Σκέφτομαι όμως να πάω κάποια στιγμή στον προορισμό των ονείρων μου... τις Άλπεις!:clap: Αλλά επειδή είμαι λίγο τουρίστας θέλω να γυρίσω όσο περισσότερα μέρη γίνεται! Θα σας πω πως το σκέφτομαι να μου πείτε τη γνώμη σας...

Το ταξίδι θα έχει ως εξής: 15ήμερο - 4 άτομα - 1 diesel νοικιασμένο αυτοκίνητο CDMR από Ρώμη - εισιτήρια easyjet για Ρώμη πηγαινέλα - συνολικά 4000km διαδρομή. Έτσι όπως τα υπολογίζω (και ίσως με λίγη οικονομία) ένα 1000άρικο θα κοστίσει στον καθένα μας...

Αναλυτικά με τη σειρά οι προορισμοί: Αεροδρόμιο Φιουμιτσίνο, Ρώμη (2 βρἀδια διαμονή), Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Φλωρεντία (2 βράδια διαμονή), Πίζα, Γένοβα, Τορίνο, Βαλ Ντ' Ισέρ (1 βράδι διαμονή), Γενεύη (μέσω του τούνελ του Μοντ Μπλανκ), Λοζάνη, Ζερμάτ (1 βράδυ διαμονή), Μπρίενζ, Γκρίντελβαλντ, Ιντερλάκεν, Βέρνη (1 βράδυ διαμονή), Λουκέρνη (1 βράδυ διαμονή), Άντερματτ, Σεν Μόριτζ (1 βράδυ διαμονή), Νταβός, Ίνσμπρουκ (1 βράδυ διαμονή), Σάλτσμπουργκ (1 βράδυ διαμονή), Βίλαχ, Ούντινε, Βενετία (2 βράδια διαμονή), Βερόνα, Μπέργκαμο, Κόμο, Λουγκάνο, Μιλάνο (1 βράδυ διαμονή), Μοντένα, Μπολόνια, Ρώμη, Αεροδρόμιο Φιουμιτσίνο:D

Πώς σας φαίνεται; Μου έχουν πει πάντως ότι προσπαθώ να χωρέσω ένα σωρό προορισμούς που θέλουν από μόνοι τους περισσότερες μέρες για να γυριστούν, και ότι θα είναι λίγο κουραστικό ταξίδι.:roll: Εγώ προς το παρόν κάνω πως δεν τους ακούω βέβαια, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας...

Επίσης, ποια εποχή θα ήταν κατάλληλη για ένα τέτοιο ταξίδι; Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει ο Οκτώβριος... (όχι ο φετινός, γενικά)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
καλως ηρθες!
οταν λες οτι θα σας κοστισει 1000 ευρω το ατομο τι βαζεις μεσα; θα μενετε στο αυτοκινητο:bleh:;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αυτούς που σου λένε ότι θα είναι κουραστικό να τους ακούς, κάτι ξέρουν. Βάλε τις διαδρομές στο Google Maps, δες τους καθαρούς χρόνους οδήγησης, βάλε και καμιά ώρα ακόμη στο μπες-πάρκαρε-βγες από κάθε πόλη, υπολόγισε και πόση ώρα θες για μια βόλτα, έναν καφέ, ένα κατούρημα βρε αδερφέ και θα δεις ότι δεν σου βγαίνει...
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φίλε βγάλε κάτι, είναι πάρα πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα, ζαλίστικα και μόνο που διάβασα τόσες πόλεις.... μην έχετε τη μανία να δείτε τα πάντα σε τόσο μικρό διάστημα.... και 1000 ευρώ για τόσες μέρες είναι λίγα......
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Το μισό σου ταξιδι ΔΕΝ ειναι στις Αλπεις.Κανε τη χαρη στον εαυτο σου και πραγματοποιησε το ονειρο σου......στις Αλπεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υποθέτω ότι είσαι πιτσιρικάς και μιλάει μέσα σου ο ενθουσιασμός της ηλικίας αλλά θα αναγκαστώ να στα πω λίγο χύμα... είσαι εκτός τόπου και χρόνου... και από πλευράς χρημάτων και από πλευράς σχεδιασμού... αν έχεις όνειρο τις Άλπεις δεν ξεκινάς το ταξίδι σου από Ρώμη αλλά από Μιλάνο... με βάση το Μιλάνο λοιπόν, σχεδίασε το ταξίδι ξανά και έλα με τον κηδεμόνα σου να σου κάνουμε σε σοβαρή βάση αυτή την φορά, τις όποιες διορθώσεις...

Συμβουλή...έχε στο μυαλό σου ότι το χιλιάρικο που λες, με τα όποια έξοδα αυτοκινήτου, διαμονής και διατροφής θα σε φτάσει για μια εβδομάδα το πολύ... καλύτερα λοιπόν να αρχίσεις να μαζεύεις πρώτα τα λεφτά...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Υπαρχουν και κατι ψιλοφτηνες πτησεις για Βασιλεια.....Ωραια αφετηρια πιστευω και αυτη.Επειδη την εχω πατησει με κατι αναλογο (οχι τοσο ακραιο σαν το δικο σου προγραμμα βεβαια) ειναι κριμα πραγματικα να παιδευτεις με ενα τετοιο ταξιδι.Γιατι περι παιδεματος προκειται.Οχι τιποτε αλλο , οταν θα γυρισεις και θα κοιτας τις φωτογραφιες θα χασεις τη μπαλα γιατι δεν θα θυμασαι απο που ειναι!μμμμ Interlaken ειναι δω ή Villach?!? Μην ξεχνας δε οτι στις Αλπεις αν θες να δεις και πεντε πραγματα εκτος πολεων πρεπει να εχεις χρονο, να παρεις τρενα , τελεφερικ κτλ (υπ'οψιν οτι αυτα κοστιζουν λιγο :) ).Δεν σου φτανουν επτα ημερες ουτε χιλια ευρω.Η Ελβετια ειναι ακριβη χωρα εξαλλου.Εκτος αν τη βγαλετε με McDonalds και κοιμάστε σε τρωγλες.Σπασε το σχεδιασμο σου σε δυο ταξιδια να δεις και την Ιταλια με την ησυχια σου - 2 βραδυα στη Ρώμη???????????????????????2 βραδυα στη Φλωρεντια???????????????? . Αντε καλο επανασχεδιασμο
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
ειδικα μερικες μερες ,δε βγαινουν με τπτ. Εκτως ασ πουμε αν ενοεις οτι Πίζα, Γένοβα, Τορίνο, Βαλ Ντ' Ισέρ θα ειναι η διαδρομη που θα ακολουθησετε, χωρις να μπειτε καθολου μεσα στις πολεις
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Οκ παιδιά μη βαράτε! Το 'πιασα το υπονοούμενο...!:p Απλώς δεν έχω την (οικονομική) άνεση να κάνω πολλά ταξίδια, και ήθελα να κάνω ένα και καλό. Αλλά οκ. Με πείσατε. Θα σχεδιάσω κάτι πιο ρεαλιστικό εξ αρχής. Ευχαριστώ!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα αυτό σου λέμε, να κάνεις ένα και καλό... καλό δεν σημαίνει πάω παντού και όπου λάχει... καλό σημαίνει πάω κάπου για να ευχαριστηθώ...
 

FaVa

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Δηλαδή για Άλπεις τί θα μου προτείνατε; Ποιό θεωρεί ο καθένας σας το "ιδανικό" ταξίδι στις Άλπεις; Σε ποιά μέρη και πόσες μέρες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom