Γαλάζια λίμνη

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Οποιος εχει δει την ταινια, δυσκολα την ξεχναει. Οχι τοσο για το (ανυπαρκτο :rolleyes:) υποκριτικο ταλεντο της Μπρουκ Σιλντς, οσο για το πανεμορφο τοπιο στο οποιο γυριστηκε. Ποιος να μου το ελεγε, οτι τοσο κοντα σε εμας (στην Εδεσσα δηλαδη), βρισκεται μια λιμνη εξισου ομορφη και γαλαζια...
Οταν ξυπνας το πρωι και βλεπεις τον ηλιο εξω να λαμπει, και αν εχεις ηδη περασει ενα χειμωνα με απανωτες γριπες και τρεξιματα, το μονο που σκεφτεσαι ειναι να παρεις τα μπογαλακια σου και να την κανεις για τη φυση, να γεμισει πρασινο το ματι και να ξεφυγει λιγο το μυαλο.
Προτεινω τον προορισμο. Τριγυριζει ηδη στο μυαλο μου απο τοτε που τον διαβασα σε ενα βιβλιο και ενω ειναι τοσο κοντα μας δεν ειχα ποτε σκεφτει να παω. Ελεγα οτι αν ειναι τοσο ομορφα θα το ειχαν διαφημισει λιγο το μερος. Ομως εδω ειναι Βαλκανια και η διαφημιση (οπως καταλαβα) περιοριζεται μονο στα νησια.
Με συνοπτικες διαδικασιες η προταση μου γινεται δεκτη. Στο μονο που διαφωνουμε ειναι η διαδρομη. Εγω προτεινω να παμε μεσω Γιαννιτσων, ο Ουαλος επιμενει να παμε μεσω Αριδαιας. Τελικα με πειθει, παρκαρουμε το μωρο και ξεκιναμε. Προορισμος: Καταρρακτες Σκρα και Γαλαζια λιμνη.
Η διαδρομη μεχρι τα ορια του Νομου Πελλας, στο χωριο Αρχαγγελος, μας ειναι γνωστη. Περναμε την Αριδαια βιαστικα και ανηφοριζοντας βλεπουμε τη Τζενα χιονισμενη. Τα χωρια μενουν πισω μας το ενα μετα το αλλο. Φιλωτεια, Φουστανη, Νοτια, Περικλεια, και τελος Αρχαγγελος. Απο εδω και περα δεν γνωριζουμε το δρομο. Εχω ακουσει οτι ειναι χαλια και γι αυτο επεμενα να παμε μεσω Γιαννιτσων, αλλα τελικα δεν ειναι τοσο ασχημα οσο φανταζομουν. Δεξια και αριστερα τα παντα ειναι χιονισμενα. Ο δρομος στενος και σε αρκετα σημεια γεματος ρυακια απο το χιονι που λίωνει. Γυρω στα 15 χιλιομετρα μετα τον Αρχαγγελο καταλαβαινουμε οτι εχουμε χασει το δρομο και ρωταμε ενα βοσκο. Μας λεει να γυρισουμε πισω και μας οδηγει σωστα (GPS 2010). Αυτα συμβαινουν σε μια χωρα που ουτε για τα ωραιοτερα της αξιοθεατα δεν εχει πινακιδες.
Φτανοντας στην εισοδο του μονοπατιου που οδηγει στον καταρρακτη υπαρχει ενα ακομα αυτοκινητο παρκαρισμενο. "Τουλαχιστον δεν θα ειμαστε μονοι μας μεαα στην ερημια", σκεφτομαι. Το μονοπατι ειναι ομορφα στρωμενο με πετρες και εχει ξυλινα καγκελα και διασπαρτα παγκακια για να ξαποστασει κανεις και να απολαυσει το τοπιο. Η πρωτη σταση γινεται μολις αντικρυζουμε το ποταμι. Μια μικρη αλανα, μια πρασινη λιμνουλα και πολλα τραπεζια για πικνικ μας περιμενουν. "Κριμα που δεν πηρα το ταπερακι μαζι, αλλωστε η φυση ανοιγει την ορεξη".:D
Συνεχιζουμε την πορεια στο εν μερει χιονισμενο μονοπατι. Και εκει την βλεπουμε στα αριστερα μας. Τοσο ομορφη και τοσο γαλαζια, σαν να εριξες μεσα της λουλακι. Η γαλαζια λιμνη... Ο,τι και να σας πω, οπως και να την περιγραψω, αν δεν την δειτε, δεν μπορειτε να συλλαβετε το χρωμα της. Καθομαστε στο παγκακι και ειμαστε σαν υπνωτισμενοι. Σκεφτομαι οτι αν ηταν καλοκαιρι, θα βουτουσα σιγουρα μεσα. Στην απεναντι οχθη διακρινεται ενα σκοινι με κομπους κρεμασμενο σε ενα δεντρο. Σιγουρα εχουν δροσιστει πολλοι τολμηροι στα παγωμενα νερα της. Το νερο μεσω ενος μικρου καταρρακτη ανανεωνεται συνεχως και ειναι πεντακαθαρο. Μενουμε ωρα να κοιταζουμε το τοπιο, ωσπου αποφασιζουμε να ψαξουμε και τον καταρρακτη. Λιγο παρακατω τον βρισκουμε και αυτον. Δεν ειναι τοσο εντυπωσιακος (Ok, ειμαι Εδεσσαια, κανενας καταρρακτης μεσα στην Ελλαδα δεν μπορει να με εντυπωσιασει :bleh: ), ωστοσο ειναι πολυ ιδιαιτερος και αξιζει αρκετες φωτογραφιες. Σκεφτομαστε να ανεβουμε στην κορυφη του λοφου να δουμε απο που πεφτει το νερο, αλλα το χιονι και τα κλαδια μας αποτρεπουν. Ισως την επομενη φορα...
Στο γυρισμο σταματαμε παλι στη γαλαζια λιμνη και πηγαινουμε στην απεναντι πλευρα της, εκει που πριν βλεπαμε το σκοινι. Ενας ακομη επισκεπτης μας λεει οτι στο Youtube εχει βιντεακι με κατι τυπους να παριστανουν τους ταρζαν πηδωντας στο νερο. Μολις γυρισω θα το ψαξω σιγουρα, σκεφτομαι. Βγαζουμε πολλες φωτογραφιες για να πεισουμε τους φιλους μας να ξαναρθουν και κατευθυνομαστε προς το παρκιγκ. Στην επιστροφη σταματαμε στον "Μαυρο Βραχο", μια πανεμορφη ταβερνα με θεα τη Τζενα, λιγο μετα τη Νοτια. Καλοτρωμε τις τηγανιες μας και επιστρεφουμε σπιτι. Λεμε να δουμε καμια ταινια το βραδυ. Ισως τη Γαλαζια Λιμνη...

_______________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
απίθανες ομορφιές εκεί πάνω axine. τα έχω δει κι εγώ οικογενειακώς.

ιδίως το καλοκαίρι στις δροσιές εκεί είναι χάρμα. ο κόσμος δεν ξέρει και πιάνει τις παραλίες και τα νησιά.............
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τέλεια!!Μας δίνεις ιδέες για εξορμήσεις από Θεσνίκη!!
Μ ενδιαφέρει πολύ και θα παρακολουθήσω την ιστορία σου αλλά μπορείς να μου πείς για το δρόμο;απο Θεσνίκη συμφέρει να πάω μέσω Γιαννιτσών;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Τέλεια!!Μας δίνεις ιδέες για εξορμήσεις από Θεσνίκη!!
Μ ενδιαφέρει πολύ και θα παρακολουθήσω την ιστορία σου αλλά μπορείς να μου πείς για το δρόμο;απο Θεσνίκη συμφέρει να πάω μέσω Γιαννιτσών;
δεν πήγες ακόμαααα....Εύη;;;στα λασπόλουτρα που είναι κοντά σου πήγες;:clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
δεν πήγες ακόμαααα....Εύη;;;στα λασπόλουτρα που είναι κοντά σου πήγες;:clap:
:haha:Δεν πήγα (αν και είχα ακούσει σχετικά...)νομίζοντας ότι είναι και κάπως δύσκολος ο δρόμος;
Οσο για λασπόλουτρα...μπα τ αφήνω για ..αργότερα:haha:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Εμεις πηγαμε μεσω Αριδαιας, αλλα απο Θεσσαλονικη παει κανεις μεσω Πολυκαστρου και Αξιουπολης φανταζομαι. Αποκλειεται να ειναι χειροτερος ο δρομος απο εκει. Εγω αρχικα ετσι ηθελα να παμε. Ο καταρρακτης και η λιμνη ειναι μετα το χωριο Σκρα πηγαινοντας για το χωριο Κουπα.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Πες τα soudianos! Καιρος ειναι να ανακαλυψουμε και τα βουνα μας και επιτελους ας διαφημιστει και κατι εκτος απο τις παραλιες (αν και ο αντρας μου ειναι της γνωμης να μην πολυμαθαινονται αυτα τα μερη για να τα χαιρομαστε μονοι μας!). :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλό!!!!
Πρώτη φορά άκουσα γι αυτό. Μπράβο!
Όταν λες οτι ο δρόμος είναι χάλια τι εννοείς; Απλά κακός και στενός άσφαλτος ή χωματόδρομος για 4Χ4; Πάει απλό ΙΧ;
Πάντως μου έβαλες ιδέες.
Ευχαριστώ και από εδώ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Πες τα soudianos! Καιρος ειναι να ανακαλυψουμε και τα βουνα μας και επιτελους ας διαφημιστει και κατι εκτος απο τις παραλιες (αν και ο αντρας μου ειναι της γνωμης να μην πολυμαθαινονται αυτα τα μερη για να τα χαιρομαστε μονοι μας!). :)
και πρώτη φορά που συναντήσαμε περισσότερο Έλληνες τουρίστες από ξένους στους αρχαιολογικούς χώρους
να φανταστείς στο Αλιστράτη μόνο τρεις παρέες μπήκαμε.
το ομορφότερο σπήλαιο που έχω δει. 'οταν εδώ στο Δίκταιον άνδρο γίνεται χαμός από πούλμαν και μεσήλικες, να δουν;;;;; τίποτε, δυο τετραγωνικά
σταλακτίτες
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Αχ ναι, πηγαμε και εμεις στην Αλιστρατη, αλλα περισσοτερο μου αρεσε το σπηλαιο των πηγων του Αγγιτη που ειναι μικροτερο, αλλα εχει το ποταμι μεσα που αλλαζει ολο το τοπιο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αχ ναι, πηγαμε και εμεις στην Αλιστρατη, αλλα περισσοτερο μου αρεσε το σπηλαιο των πηγων του Αγγιτη που ειναι μικροτερο, αλλα εχει το ποταμι μεσα που αλλαζει ολο το τοπιο.

αν εννοείς το Μάαρα στη Δράμα ναι, έχει αυτή την ιδιαιτερότητα. το είδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom