Γαλλία Πληροφορίες για Λυών

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Οι πληροφοριες ομως που δινει δεν ειναι σωστες; Εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που πηγα, αλλα αυτα που λεει νομιζω πως ισχυουν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οι πληροφοριες ομως που δινει δεν ειναι σωστες; Εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που πηγα, αλλα αυτα που λεει νομιζω πως ισχυουν
Εκατοντάδες άρθρα για τη Λυόν υπάρχουν. Γιατί να προχωρήσω παρακάτω την ανάγνωση σ' αυτό το το συγκεκριμένο, όταν μόλις το ανοίγω μου πετάει τη Νυρεμβέργη στη μούρη, και μου προτείνει κιόλας από πάνω να πάρω και το hop-on-hop-off ?

Υ.Γ. Εϊναι τόσο γελλοίοι στο site αυτό, που τους ανέβασα σχόλιο για τη φωτογραφία ότι είναι από τη Νυρεμβέργη, και αντί να διορθώσουν τη φωτογραφία, έσβησαν το σχόλιο....
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μέχρι 60-70 χιλιόμετρα:
Aν υπάρχει αυτοκίνητο, μπορείς να κινηθείς Βόρεια προς την κοιλάδα του Beaujeu, δοκιμάζοντας και τα τοπικά κρασιά. Ή να πας στο γραφικότατο μεσαιωνικό χωριό Pérouges (σταθμός τραίνου:Meximieux-Pérouges). Εκεί δίπλα είναι και η Dombes, η βαλτώδης περιοχη που παράγει κάποια από τα καλύτερα βατραχοπόδαρα στη Γαλλία.
Αν έχεις λίγο περισσότερο χρόνο, μπορείς να πας στο St-Etienne (Αγ. Στέφανο), μια κατά τα άλλα βιομηχανική πόλη με ένα φοβερό όμως μουσείο μοντέρνας τέχνης.
Η Vienne έχει κάποια ενδιαφέροντα Ρωμαϊκά αρχαία. Αν η όρεξή σας τραβάει βουνό, το Park Naturel Regional du Pilat προσφέρει μια από τις καλύτερες θέες στην κοιλάδα του Ρόνου.

Λίγο πιο μακρυά:
Το Tain-l' Hermitage είναι μια μικρή πόλη, που είναι το επίκεντρο του βόρειου σκέλους της οινοπαραγωγικής περιοχής Cote du Rhone, που παράγει κάποια από τα καλύτερα κρασιά του κόσμου, αλλά επίσης είναι και η έδρα της Valrhona, της καλύτερης ίσως σοκολάτας του κόσμου... Το Tournon στην απέναντι πλευρά του ποταμού (περνάς μια ξύλινη πεζογέφυρα) είναι γραφικότατο και στολισμένο με το τοπικό κάστρο.
Λίγο πιο κάτω, η Valence, εκτός από μεγάλος συγκοινωνιακός κόμβος για τα TGV (προσοχή ο σταθμός των TGV είναι έξω από την πόλη, υπάρχει άλλος στο κέντρο), είναι και μια όμορφη παλιά πόλη, με καθεδρικούς, λεωφόρους, κλπ. Θυμίζει αρκετά Lyon (Presqu'ile).
Αν συνεχίσεις λίγο ακόμα νότια, υπάρχει η μικρή πόλη Montelimar, με επίσης όμορφη παλιά πόλη στο κέντρο, και μετά μπαίνεις στην περιοχή της Provence, απ' όπου οι σχετικά Βόρειες πόλεις (Orange, Carpentras, Αvignon κλπ) γίνονται και daytrip, αλλά δεν το συνιστώ, δε νομίζω πως μισή μέρα επαρκεί.
Αν τώρα δε θες να πας νότια, που είναι καλύτερα για πιο βαθιά στην άνοιξη και όχι γι αυτή την εποχή, υπάρχει και η ανατολική κατεύθυνση. Από δω, μπαίνεις στην περιοχή των Γαλλικών Άλπεων, με τα Annecy, Chambery και Grenoble να είναι τόσο διάσημα που να μη χρειάζονται άλλες συστάσεις. Μια αναζήτηση στο forum θα σε πείσει... Επίσης, η Ελβετία και η Γενεύη είναι κοντά. Αλλά αν πας εκεί, μην παραλείψεις να κάνεις όλο το γύρο της λίμνης, βλέποντας μέρη, όπως Yvoire, Evian, Montreux, Lausanne. Μην το "σκοτώσεις" σε ένα daytrip.
Aν προτιμήσεις να πας δυτικά, θα μπείς στο ορεινό Region του Auvergne, ένα από τα λιγότερο τουριστικά στη Γαλλία. Εθνικά πάρκα, όμορφα χωριά, και η πρωτεύουσα Clermont-Ferrand, πατρίδα της Michelin, έχει μια ατμοσφαιρική παλιά πόλη, γύρω από την οποία απλώνεται ένα βιομηχανικό χάος. Εδώ βρίσκεται και ξακουστή λουτρόπολη του Vichy (πιο γνωστή σε όσους ασχολούνται με την ιστορία του Β' Παγκοσμίου Πολέμου...)
Αν τώρα θες να πας Βόρεια, η Βουργουνδία σε περιμένει. Η πρωτεύουσα Dijon είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις στη Γαλλία. Η Cote d' Or βγάζει κάποια από τα καλύτερα κρασιά του κόσμου, και η γραφική Beaune είναι ο καλύτερος τόπος για να τα δοκιμάσετε. Λίγο πιο μακριά βρίσκεται η Auxerre, η άλλη μεγάλη πόλη και όμορφη της Βουργουνδίας με πλούσια ιστορία από τη Ρωμαϊκή εποχή, το Chablis (με τα κρασιά του), και το Avallon, μια μικρή πόλη από άλλη εποχή, στην κορυφή ενός λόφου και περιστοιχισμένη με τείχη.
Εκεί είναι και το Vezelay, πόλη-μνημείο αρχιτεκτονικής και θρησκευτικής ιστορίας, αλλά πλέον αρχίζουμε και απομακρυνόμαστε από τη Lyon. Συνδυάζεται όμως με το Vichy....

Disclaimer: Σε κάποια από αυτά που αναφέρω δεν έχω πάει ο ίδιος. Έχω κάνει την έρευνά μου όμως επειδή ετοιμάζω κάτι....


Έψαχνα για μονοήμερες εκδρομές από Lyon, αλλά δεν περίμενα να έχει γραφτεί τέτοιο έπος. Τα σέβη μου @taver !

Αρχικά ήμουν ανάμεσα σε Pérouges (που έχει το πλεονέκτημα ότι είναι κοντά και αρκεί επίσκεψη για λίγες ώρες απ'ότι καταλαβαίνω) και Annecy (που συνδυάζει γραφικότητα και φοβερή τοποθεσία, οι 2 πιο σημαντικοί λόγοι για να μου αρέσει μια πόλη). Με προβλημάτισε όμως αυτή η φράση σου "Η πρωτεύουσα Dijon είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις στη Γαλλία". Είναι όντως τόσο δυνατή η Dijon; Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη και άλλων σχετικά με αυτά τα μέρη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με προβλημάτισε όμως αυτή η φράση σου "Η πρωτεύουσα Dijon είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις στη Γαλλία". Είναι όντως τόσο δυνατή η Dijon; Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη και άλλων σχετικά με αυτά τα μέρη.
Ανακαλώ το συγκεκριμένο. Έχει πολύ ωραιότερες, ακόμα και η εκεί περιοχή.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Μεταξύ Avignon και Annecy για μονοήμερη (για avignon βλέπω τραίνο μία ώρα και 10 λεπτά) από Λυών τον Φεβρουάριο τι θα λέγατε ;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μεταξύ Avignon και Annecy για μονοήμερη (για avignon βλέπω τραίνο μία ώρα και 10 λεπτά) από Λυών τον Φεβρουάριο τι θα λέγατε ;
Ψηφίζω Annecy για 2 λόγους: 1) Η Avignon αξίζει και για διανυκτέρευση, 2) Το τραίνο που κάνει μία ώρα είναι της κατηγορίας γρήγορο TGV που σημαίνει ότι οι τιμές δεν είναι σταθερές και μπορεί να είναι αρκετά ακριβό. Στην Annecy πας και με flixbus.

Αν ήταν άνοιξη ή καλοκαίρι ίσως να το σκεφτόμουν λίγο περισσότερο για Avignon.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν ήταν άνοιξη ή καλοκαίρι ίσως να το σκεφτόμουν λίγο περισσότερο για Avignon.
Ίσα ίσα, το Annecy είναι μέρος που πρέπει να το δεις με καλό καιρό (λίμνη, νερά, ποταμάκια κλπ).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ίσα ίσα, το Annecy είναι μέρος που πρέπει να το δεις με καλό καιρό (λίμνη, νερά, ποταμάκια κλπ).
Δεν σκεφτόμουν μόνο τον καιρό αλλά και τι ώρα νυχτώνει. Για μένα παίζει σημαντικό ρόλο σε μονοήμερη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μεταξύ Avignon και Annecy για μονοήμερη (για avignon βλέπω τραίνο μία ώρα και 10 λεπτά) από Λυών τον Φεβρουάριο τι θα λέγατε ;
Για ημερήσια μεταξύ των δύο Annecy. Η Avignon είναι περισσότερο για τα αξιοθέατα και λίγο καταθληπτική το χειμώνα, η Annecy είναι πιο γραφική και ιδανική για να απολαύσεις μια βόλτα, καφέ, φαγητό σε χαλαρούς ρυθμούς πλάι στο νερό. Αν θες αξιοθέατα μπορείς να πας στην πολύ κοντινότερη Vienne. Αλλά επειδή είναι χειμώνας αν ο καιρός δεν είναι καλός (που υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα) θα πρότεινα για ημερήσια Γενεύη, εκτός κι αν έχεις ήδη πάει.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Για Avignon μάλλον πρέπει να κλείσω από τώρα τραίνο πριν αυξηθούν οι τιμές οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω πως θα είναι ο καιρός. Κλίνω προς τα εκεί μάλλον πάντως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom