Γαμήλιο Ταξίδι στον Μαυρίκιο

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!!

Έφτασε και η ώρα για το σχεδιασμό ενός ακόμα ταξιδιού, του γαμήλιου..;)

Απόφασίσαμε να πάμε σε κάτι εξωτικό κυρίως για να ξεκουραστούμε..Ανάμεσα από διάφορους προορισμούς έχουμε σχεδόν καταλήξει στον Μαυρίκιο. Σκεφτόμαστε για μέσα Σεπτεμβρίου αλλά δυστυχώς μόνο για 5 διανυκτερεύσεις και για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως επειδή δεν μπορούμε λόγω επαγγελμάτων να λείψουμε παραπάνω.
έχω μιλήσει με ταξιδιωτικό γραφείο και η τιμή για όλα είναι περίπου 1800 € το άτομο σε ξενοδοχείο all inclusive.
Αυτό που με απασχολεί είναι πως το ξενοδοχείο βρίσκεται στα ΝΑ του νησιού και διαβάζοντας τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών είδα πως υπάρχει προτίμηση κυρίως στη δυτική πλευρά..
ΝΑ οι παραλίες έχουν περισσότερα ρεύματα ή είναι πιο ανοιχτά και δεν το ευχαριστιέσαι?
Επίσης λόγω των λίγων ημερών δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα..
από εκδρομές έχω ξεχωρίσει:
-με καταμαράν στα νησάκια Ilot Gabriel ή Il-aux-cerfs. Τις εκδρομές αυτές τις κλείνουμε εκεί?
-επίσκεψη στην πρωτεύουσα να περπατήσουμε στην υπαίθρια αγορά
-καταρράκτης Chamarel
Πραγματικά είναι λίγες οι μέρες διαβάζοντας όλες τις ιστορίες δεν ξέρω τι να πρωτοεπιλέξω:(:(
'Εχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω σε 5 ημέρες?
Μήπως αν επέλεγα άλλο ξενοδοχείο πχ στη δυτιή πλευρά θα είχα πιο εύκολη πρόσβαση σε κάποια αξιοθέτα και έτσι δεν θα έχανα χρόνο στις μετακινήσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
3.600 ευρω + συνάλλαγμα για 5 ημέρες?
Ελα Χριστός και Απόστολος!!!! Καλά μας κάνει η Μέρκελ!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mε 1800e + συνάλλαγμα για έξοδα θα πήγαινα γαμήλιο στη Γροιλανδία, κλασικό προορισμό για νεόνυμφους :icecream:
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Δίκιο έχετε ρε παιδιά αλλά μέσα σε αυτή την τιμή όμως είναι η διατροφή-κοκτέιλ-ποτά-αναψυκτικά γιατί το ξενοδοχείο , είναι all inclusive..όποτε ένα σημαντικό κόστος΄έχει φύγει..Να ψωνίσουμε δεν πάμε, ότι χαλάσουμε στις μετακινήσεις με ταξί και τις εκδρομές..

Επίσης ενώ ήταν έχουμε κλείσει ένα 2μηνο πριν, ένα σοβαρό περιστατικό στην υγεία μου μας άφησε πίσω με αποτέλεσμα να έχουν ανέβει τρελλά τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο τώρα που μπορέσαμε να ξκανακοιτάξουμε. Ακριβώς αυτό το περιστατικό υγείας ήταν αυτό που είπα: ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ-ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΟΛΑ!!:clap::clap:

Καμιά πληροφορία για αυτά που ρωτάω παραπάνω..?;)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Γιατί ρε παιδιά all inclusive?
το νησί το γνωρίζεις μόνο αν βγεις απ τη μάντρα του ξενοδοχείου,
όχι για δυο τρεις εκδρομές μόνο,αλλά για ποτό φαγητό και γενικό σουλάτσο.
Γαμήλιο όμως,οπότε υπάρχει ένα ελαφρυντικό:haha:
Λοιπόν στο θέμα μας.
Η Δυτική πλευρά προσφέρει απίστευτα δειλινά και μάλιστα αν μένεις κάπου στο κέντρο της, μετριάζεις τις αποστάσεις.Τα ρεύματα παντού τα ίδια ήταν,όπου κι αν πήγαινες το κολύμπι κατέληγε κάτεργο.
Εμείς φυσικά πήγαμε τέλος Απρίλη, που για κει ήταν αρχές χειμώνα.
Το Πορτ Λούις μπορείς άνετα να το συνδυάσεις με τους βοτανικούς κήπους
Pampelmousses.
Και τους καταράκτες chamarel με το grand bassin( ιερή λίμνη των ινδουιστών).
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ντίνα καταρχήν συγχαρητήρια για την υπέροχη ιστορία σου σχετικά με τον Μαυρίκιο, την έχω ήδη καταχωρήσει στα αγαπημένα μου και σίγουρα θα εκτυπώσω κάποια κομμάτια της για το ταξίδι..:D

Σε all inclusive είναι η πρώτη φορά που πάμε και ο λόγος που το επιλέξαμε είναι γιατί πραγματικά έχουμε ανάγκη και να ξεκουραστούμε..Προτιμούμε να κάνουμε κάποιες εκδρομές και να μην έχουμε στο νου μας το θέμα του φαγητού..

Διάβασα πως μπορείς να νοικιάσεις ταξί για όλη μέρα ή τελοςπάντων για όσο χρειάζεσαι..τους βρίσκεις έξω από τα ξενοδοχεία? Η τιμές τους είναι standard ή παίρνουν από παζάρια...?

Πορτ Λουις-βοτανικός κήπος και καταρράκτες Chamarel,να τα υπολογίσω 2 ξεχωριστές μέρες έτσι?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνετε οπωσδήποτε μια βόλτα με καταμαράν στον ωκεανό, σε πάνε βόλτες λίγο ανοιχτά και βουτάς σε φανταστικά νερά, ενώ συνήθως έχουν και bbq πάνω στο καταμαράν και πέφτουν και μάσες :D

Και για του λόγου το αληθές ορίστε και φωτό:

http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=4164

Εμείς πάντως που μείναμε και νότια και βόρεια, νότια μας άρεσε πιο πολύ, είναι πολύ λιγότερο τουριστικά, βόρεια είναι πήχτρα στους τουρίστες, με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Οι τιμές των ταξί ήταν συγκεκριμένες,δεν υπήρχαν διαφορές μεταξύ τους,
αν φυσικά δε με απατά η μνήμη μου.
Βόλτα με καταμαράν και φυσικά θα κάνεις όπως πρότεινε και ο Def.
Όσο για αυτό που ρώτησες για Πορτ Λιούις και Chamarel σαφώς και είναι δύο διαφορετικές περιηγήσεις που δεν νομίζω ότι μπορείς να τις συνδυάσεις την ίδια μέρα.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Βόλτα στον ωκεανό θα κάνουμε στα σίγουρα!!! Defkalion οι φωτογραφίες σου είναι υπέροχες ??:D

Διαβάζοντας τις ιστορίες σας αρχίζω να σχηματίζω μια ιδέα για το πως μπορούμε να κινηθούμε έστω και αυτές τις λίγες μέρες που έχουμε...

Θα φτιάξω ένα πρόγραμμα και θα το γράψω να μου πείτε αν εγκρίνεται..!:D:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...η τιμή για όλα είναι περίπου 1800 ? το άτομο σε ξενοδοχείο all inclusive
Απιστευτο ποσο για 5 μονο μερες και μονο για τικετ-χοτελ (!!!) , για εναν προορισμο που ειναι αρκετα φθηνος οταν πας ανεξαρτητα!
Προτεινω να μην πατε καμια εκδρομη και να μεινετε να ευχαριστηθειτε το ξενοδοχειο και να ξετιναξετε το μπουφε και τα κοκτειλ που θα χρυσοπληρωσετε :D
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Go2beach είπαμε ναι όντως μεγάλο το πόσο αλλά τώρα κλείσαμε! τι να κάνουμε δηλαδή? επειδή θα μείνω σε all inclusive δε σημαίνει πως θα κάθομαι όλη την ώρα σε μια ξαπλώστρα έχοντας κάνει προέκταση του χεριού μου ότι κοκτέιλ υπαρχει..Αν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο δε θα άνοιγα το τόπικ να ρωτάω προτάσεις ή συμβουλές για εκδρομές..Νόμιζα πως ήταν αυτονόητο!

Κατά τα άλλα...

έλεγα για τις μέρες που έχουμε να κινηθούμε κάπως έτσι:

-σαφάρι στα "moka mountains" κ καταρράκτες Tamarind
-βόλτα με καταμαράν στον ωκεανό
-Port-Louis & Palpelmousses
-Chamarel & Grand bassin

Πως σας φαίνεται? όλα αυτά θα τα κλείσουμε εκεί λέμε....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλα καλά είναι, πλην του σαφάρι που δεν το αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς είναι. Αν τα κλείσετε εκεί, προσέξτε γιατί θα έρχονται διάφοροι από γραφεία κλπ στο χοτέλ σας, αλλά οι τιμές να είστε προετοιμασμένοι είναι αρκετά υψηλές δυστυχώς. Θα σου πρότεινα για τα 2 τελευταία να ζητήσετε απλά από το ξενοδοχείο έναν οδηγό να σας πάει τις βόλτες αυτές με το αυτοκίνητο. :)

Τελικά σε ποιο χοτέλ θα μείνετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom