Γαμήλιο Ταξίδι τον Οκτώβριο..Ρώμη ή Τυνησία;

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Καλημέρα σε όλους! Χαίρομαι που απο σήμερα είμαι και αγω μέλος της παρέας σας. Οι εμπειρίες μου στα ταξίδια περιορίζονται στην Ευρώπη εκτός ενος πριν πολλα χρόνια στην Κούβα. Όπως αναφέρω και στον τίτλο του topic ψάχνουμε με τον καλο μου την πόλη που θα μας φιλοξενήσει για το γαμήλιο ταξίδι μας. Θα ήθελα εξίσου πολυ να πάω και στισ δύο πόλεις , καθότι Οκτώβριος όμως φοβάμαι το κρύο και την βροχη (εξου και δεν πάμε Λονδίνο). Εχουμε στην διαθεση μας 9 ολόκληρες μέρες! Με την Ρώμη σκεφτόμαστε να συνδιάσουμε και Φλωρεντία απο την άλλη ελπίζω οτι στην Τυνισία ο καιρός θα είναι καλύτερος...Έχετε ταξιδέψει στους παραπάνω προορισμόυς τέτοιο μήνα;:roll: Αναμένω τις συμβουλές σας...Ευχαριστώ!
 

lilika

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπερα να ζησετε και παντα αγαπημενοι.μολισ γυρισα απο τυνησια και ηταν υπεροχα.ειχε παντως ωραιο καιρο αν και δροσερο.στην Ρωμη ειχα παει πριν πολλα χρονια και νομιζω οτι το διλημμα που εχετε ειναι τεραστιο.και τα δυο μερη ειναι πολυ ωραια ελπιζω να φανω χρησιμη και να σε βοηθησω σε οτι θες
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχω παει στη Ρωμη την 28 Οκτωβριου και ο καιρος ηταν τελειος. Κοντομανικα και τραπεζακια εξω. Την επομενη χρονια πηγε η αδερφη μου ιδια εποχη και ερριχνε καρεκλες. Οποτε ποιος να ξερει για να σου εγγυηθει τι καιρο θα κανει; Επιπλεον θα πρεπει να σκεφτεις τι ακριβως θελεις απο το γαμηλιο σου ταξιδι. Η Ρωμη εχει πολλους αρχαιολογικους χωρους, εκκλησιες και μουσεια. Θα σας ενδιεφερε να τα επισκεφθειτε ολα αυτα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου η θα προτιμουσατε καπου πιο χαλαρα;
Απο την αλλη πλευρα η Τυνησια εχει πολυ πιο στανταρτ καιρο, αλλα δεν εχει και τοσα αξιοθεατα και εχει πιο πολλες μετακινησεις. Παντως ειναι η ιδιανικη εποχη για Σαχαρα.
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση! lilika όντως το δίλημμα είναι μεγάλο, Ερση χαίρομαι που μου λες οτι είναο ο ιδανικός καιρος για Σαχάρα.Ακόμα δεν έχουμε κάνει καμία προετοιμασία και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε με διαβατήρια και τέτοια; Παίρνει πολλές μέρες;
Υ.Σ. Πως μπορώ να διοθρώσω τον τίτλο μου; (Αυτά τα ορθογραφικά μου ώρες-ώρες βγάζουν μάτι!)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση! lilika όντως το δίλημμα είναι μεγάλο, Ερση χαίρομαι που μου λες οτι είναο ο ιδανικός καιρος για Σαχάρα.Ακόμα δεν έχουμε κάνει καμία προετοιμασία και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε με διαβατήρια και τέτοια; Παίρνει πολλές μέρες;
Υ.Σ. Πως μπορώ να διοθρώσω τον τίτλο μου; (Αυτά τα ορθογραφικά μου ώρες-ώρες βγάζουν μάτι!)
Τα διαβατήρια θέλουν το πολύ 5 εργάσιμες. Ξεκινήστε όμως να τα βγάλετε από τώρα, μην έχετε και αυτό το τρέξιμο τελευταία στιγμή.
 

sofitrip

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ - ΑΛΑΣΚΑ
ταξίδεψα στη ρωμή αλλά κ στην τυνισία αυτή την εποχή... στην τυνισία, όπως κ σε όλες τις χώρες της αφρικής που βρέχονται από μεσόγειο, ο καίρος τον οκτώμβριο θυμίζει καλοκαίρι... στή ρώμη τα πράγματα είναι ποίο κοντα στο ελληνικό κλίμα πέρα ομώς από της κληματολογικές συνθήκες νομίζω οτι η ρώμη σε συνδιασμό με τη φλωρεντία θα δώσουν στο ταξιδη σας.. τον ρομάντισμο που απαίτει η περίσταση...
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Σε ευχαριστω πολυ sofitrip! Τυχερή που έπεσα σε κάποιον που πήγε και στα δύο μέρη την εποχή που θέλω. Στη Ρώμη ήθελα να πάω αλλα απο τότε πρωτο είδα το Illuminati και έδειχνε τα μνημία της μου καρφώθηκε στο μυαλο! Στην Τυνησία πάλι διάβασα στο φόρουμ οτι έχει ωραία και φτηνα spa καθως επίσης γνωρίζω απο δικούς μου ανθρώπους οτι έχει πολυ καλα ξενοδοχεία και ξεφεύγεις εντελώς απο την εικόνα μιας ευρωπαϊκής χώρας και μπαίνεις σε άλλο mood..
 

sofitrip

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ - ΑΛΑΣΚΑ
στη τυνισια υπαρχουν τεραστια ξενοδοχειακα συγκροτιματα με πολλες πισινες κ παροχες spa - μασας, τυνισιακη κουζινα και ολα αυτα με ελαχιστα ευρω... με το που βγεις απο το ξενοδοχειο το χαος...... αντιμετωπιζεις το αληθηνο προσωπο της χωρας αυτης με της πραγματικα μεγαλες αντιθεσεις....απο τη μια η χλιδη στα ανετα ξενοδοχεια κ απο την αλλη η φτωχια κ η ανεχεια.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητή elle81 είμαι σίγουρος ότι όπου και να πάτε θα περάσετε υπέροχα!! Είναι ΤΕΛΕΙΑ η Τυνησία!! Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα είχε τόσα όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα να δεις και να κάνεις... ωραία ξενοδοχεία , υπέροχα σπα, καταπληκτικές αγορές, τι άλλο να ζητήσεις... και η Ρώμη καλή είναι αλλά γνώμη μου είναι να διαλέξεις Τυνησία... ακούγεται πιο εξωτικό και πιό ξεσηκωτικό...

Υ.γ Καλό θα ήταν και ο Samion να μας πει την γνώμη του σαν λάτρης της Ιταλίας... καλή είναι η Ρώμη αλλά μήπως ήρθε ο καιρός να σπάσουμε το κατεστημένο και να δώσουμε την ευκαιρία στους εαυτούς μας να ταξιδέψουμε κάπου πιό εξωτικά για να απολαύσουμε τα φοβερό spa της Τυνησίας???
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
στη τυνισια υπαρχουν τεραστια ξενοδοχειακα συγκροτιματα με πολλες πισινες κ παροχες spa - μασας, τυνισιακη κουζινα και ολα αυτα με ελαχιστα ευρω... με το που βγεις απο το ξενοδοχειο το χαος......

καλά που το είπες γιατί είχα πρόγραμμα την Τυνησία.
δεν θα τοκουνήσω ρούπι από το ξενοδοχείο, τι δουλειά έχω στο χάος;;;
μασάζ.. και πισίνα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υ.γ Καλό θα ήταν και ο Samion να μας πει την γνώμη του σαν λάτρης της Ιταλίας... καλή είναι η Ρώμη αλλά μήπως ήρθε ο καιρός να σπάσουμε το κατεστημένο και να δώσουμε την ευκαιρία στους εαυτούς μας να ταξιδέψουμε κάπου πιό εξωτικά για να απολαύσουμε τα φοβερό spa της Τυνησίας???
συμφωνώ απόλυτα. αλλο να συγκρινουμε τη Ρώμη με Παρίσι, άλλο με Τυνησία. εκεί η πλάστιγγα γέρνει σαφως υπέρ της αφρικανικής χώρας. τεράστιες παροχές, θηριώδη σπα, φαντασμαγορικές αγορές, νέες μυρωδιές. στη Ρώμη με τα ίδια λεφτά παίρνεις βρώμικους δρόμους, σκοτεινά B&B, σπα κ βιτρίνες που τις κοιτάζεις από μακρυά εκτός αν το μπατζετ σου έχει 5ψήφιο νούμερο..
το μόνο αρνητικό της Τυνησίας στη σύγκριση είναι ίσως το κόστος του αεροπορικου. αλλά και παλι ότι πληρώνεις παίρνεις. άλλο Alitalia με καθυστερήσεις κ μπισκότα άλλο Tunisair με τη διαβόητη ακρίβεια κ τα υπέροχα γεύματα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αλλά μήπως ήρθε ο καιρός να σπάσουμε το κατεστημένο και να δώσουμε την ευκαιρία στους εαυτούς μας να ταξιδέψουμε κάπου πιό εξωτικά για να απολαύσουμε τα φοβερό spa της Τυνησίας???
και το spa και τη σαχάρα!! δύο σε ένα!!!
καλά τι βρίσκετε πια στας ευρώπας...:D ουτε ένα κόκκο άμμου δεν εχει..ούτε έναν καμηλιέρη ή ένα χουρμά!! άσε πια εκείνα τα ξενοδοχεία στην εξωτική Hammamet..:shock: υπερσύγχρονα!! και.... υπερτσιμεντωμένα!!!΄τυφλα ναχουν ολα τα άλλα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom