Γαμήλιο ταξίδι Αμερική και road trip. Ιδέες;

Aria*

Member
Μηνύματα
27
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους. Αφού κλείσαμε εκκλησία και πρώτα ο Θεός παντρευόμαστε 31 Ιουλίου, λέμε να αναρωτηθούμε για ταξίδι μέλιτος.

Δεν έχουμε ημερομηνία αλλά αν πάμε Σεπτέμβρη ειτε αυτόν είτε τον άλλον, νομίζω θα είναι καλά. Ίσως και όχι τι λέτε;
Πρότεινα για Αμερική μιας και είναι μεγάλο ταξίδι που το κάνεις μια φορά στην ζωή σου, ίσως και ποτέ. Δεν είναι δηλαδή τόσο εφικτό όσο είναι η Ευρώπη (οικονομικά πάντα). Και κλασικά δεν μου χαλάει χατίρι

Μιας και είμαι εγώ η ταξιδιάρα και μετά από το φτιασκο της Βιέννης πριν ένα μήνα του είπα να πάμε Νέα Υόρκη σε συνδιασμό με Ορλάντο λόγο universal (όπως και να το κάνουμε ο Χάρι Πότερ είναι μεγάλο κόλλημα) και ενυδρεία-ζωολογικους κήπους (ανάλογα τι θα του αρέσει του συντρόφου) και Καλιφόρνια.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: αξίζει πιστεύεται να κάνουμε road trip από νέα Υόρκη - Ορλάντο με σκοπό να δούμε κι άλλα μέρη και μετά από εκεί Καλιφόρνια ή όχι; Την πρώτη απόσταση την έχουμε πιο σίγουρη, την δεύτερη την σκέφτομαι αρκετά γιατί δεν ξέρω τι παίζεται με ασφάλεια.

Τι λέτε να μας προτείνετε; Και ποια είναι η γνώμη σας για να τα ταιριάξουμε καλύτερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Και καλές γιορτές!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σε όλους. Αφού κλείσαμε εκκλησία και πρώτα ο Θεός παντρευόμαστε 31 Ιουλίου, λέμε να αναρωτηθούμε για ταξίδι μέλιτος.

Δεν έχουμε ημερομηνία αλλά αν πάμε Σεπτέμβρη ειτε αυτόν είτε τον άλλον, νομίζω θα είναι καλά. Ίσως και όχι τι λέτε;
Πρότεινα για Αμερική μιας και είναι μεγάλο ταξίδι που το κάνεις μια φορά στην ζωή σου, ίσως και ποτέ. Δεν είναι δηλαδή τόσο εφικτό όσο είναι η Ευρώπη (οικονομικά πάντα). Και κλασικά δεν μου χαλάει χατίρι

Μιας και είμαι εγώ η ταξιδιάρα και μετά από το φτιασκο της Βιέννης πριν ένα μήνα του είπα να πάμε Νέα Υόρκη σε συνδιασμό με Ορλάντο λόγο universal (όπως και να το κάνουμε ο Χάρι Πότερ είναι μεγάλο κόλλημα) και ενυδρεία-ζωολογικους κήπους (ανάλογα τι θα του αρέσει του συντρόφου) και Καλιφόρνια.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: αξίζει πιστεύεται να κάνουμε road trip από νέα Υόρκη - Ορλάντο με σκοπό να δούμε κι άλλα μέρη και μετά από εκεί Καλιφόρνια ή όχι; Την πρώτη απόσταση την έχουμε πιο σίγουρη, την δεύτερη την σκέφτομαι αρκετά γιατί δεν ξέρω τι παίζεται με ασφάλεια.

Τι λέτε να μας προτείνετε; Και ποια είναι η γνώμη σας για να τα ταιριάξουμε καλύτερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Και καλές γιορτές!
Νέα Υόρκη προς Orlando εννοείται γίνεται, από κει Καλιφόρνια το θεωρώ πολύ δύσκολο εγχείρημα, κυρίως λόγω απόστασης, εκτός αν έχετε 1.5 ή 2 μήνες στη διάθεσή σας. Road trip σημαίνει να δεις/σταματήσεις/διαμείνεις και στο ενδιάμεσο και το ενδιάμεσο είναι οι μισές ΗΠΑ στην περίπτωση σου. Μπορείτε να πετάξετε προς Καλιφόρνια και να δείτε τα πέριξ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σοβαρευτείτε και παρτε το αεροπλάνο. Εκτός αν έχετε εβδομάδες (πληθυντικός) για σκότωμα χωρις σκοπό.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Διαβάστε αυτό North to South, East to West

Με την προϋπόθεση ότι έχετε 4 εβδομάδες (τουλάχιστον) διαθέσιμες, κάνετε επιλεκτικά ολίγη ανατολική ακτή. Για δυτική οδικώς, αφήστε το καλύτερα....
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.306
Πριν καταλήξετε στις προτάσεις, εγώ σας εύχομαι να'χετε και κάνα τσουβάλι παράδες. Κάτι μου λέει ότι είστε Κρητικοί και θα γεμίσουνε οι δίσκοι με φακελάκια, χώρια οι μπαλωθιές απ'όξω. Εύχομαι μόνο να'ναι γεμάτα με 50ρικα & οχι χαρτοπετσέτες
 
Last edited:

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Εμείς το 2011 είχαμε πάει γαμήλιο ταξίδια Νεα Υόρκη. Μείναμε εκεί για 9 μέρες και μετά αεροπορικώς πήγαμε Μαιάμι άλλες 5 και μια από τις 5 την αφιερώσαμε σε μονοήμερη στο Key West.Απλά μια ιδέα ρίχνω στο τραπέζι
 
D

Delmem38110

Guest
για όποιον έχει χρόνο και διάθεση το ταξίδι με αυτοκίνητο στην Αμερική είναι όνειρο.
θέλει καλό προγραμματισμό χρήματα και καλή οδική συμπεριφορά.
δεν μπορείς να τα δεις πετώντας από το ένας μέρος στο άλλο.
για τους νεόνυμφους βέβαια αυτό που μόλις τώρα είπε ο @Giwrgos10 είναι πολύ καλό. στα key west θα έδινα ένα διήμερο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με την ιδέα του road trip, ειδικά όταν περνάς από πολιτείες με πολλά και όμορφα εθνικά πάρκα είναι όνειρο. Θα διαφωνήσω με το Key West , για μένα χαμένες ώρες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κι εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ με το καλό και βίο ανθόσπαρτο!

Η οργάνωση του ταξιδιού δεν είναι και τόσο εύκολη. Το ταξίδι στη νότια Φλόριντα (και κυρίως στα τροπικά cays) τον Σεπτέμβριο είναι παράτολμο, καθώς είναι η περίοδος των τυφωνων.

Για road trip το οποίο και να ευχαριστηθείτε, επιλέξτε είτε ανατολική ακτή είτε Καλιφόρνια.

Όσον αφορά την ανατολική ακτή, ένα road trip είχα κάνει κι εγώ Οκτώβριο του '19 από Ουάσινγκτον έως τα νότια της Βιρτζίνια. Είχα γράψει και αντίστοιχη ιστορία εδώ. Το φθηνόπωρο είναι η high season για το ταξίδι αυτό, καθώς το κάνουν πολλοί για να θαυμάσουν τα φθηνοπωρινα χρώματα στα Απαλλαχια.

Ένα άλλο κλασικό road trip είναι κατά μήκος του Blue Ridge Parkway. Αυτό ξεκινάει από εκεί που τελειώνει ο Skyline Drive που οδηγήσαμε εμείς. Ο Blue Ridge είναι το πιο πολυοδηγημενο road trip στη χώρα.

Νότια από τη Βιρτζίνια, στη Νότια Καρολίνα και στη Τζόρτζια, το Τσαρλεστον και η Σαβαννα φημολογείται ότι είναι οι ομορφότερες πόλεις των ΗΠΑ. Στα μέρη αυτά είχε ταξιδέψει η Μαρία και είχε γράψει μια πολύ όμορφη ιστορία εδώ.

Όσον αφορά την ίδια τη Φλόριντα, είχα κάνει κάποτε ένα πλάνο για road trip κατά μήκος της ανατολικής της ακτής. Το πλάνο αυτό το είχα ανεβάσει εδώ. Ειδικά το Orlando το έχω αφήσει απέξω, καθώς είναι ένας προορισμός από μόνος του.

Το road trip ανατολής-δύσης αφήστε το, μόνο στη four corners μπορείς να φας μήνα.

Από την άλλη, η Καλιφόρνια και ειδικά το τμήμα San Francisco - Los Angeles ειναι κλασικό road trip. Υπολογίστε γύρω στη βδομάδα, ώστε να δείτε και λίγο το Καρμελ και το Μοντερει, πέρα από τις ακτές του Big Sur.

Από την άλλη, Universal έχει και στο Los Angeles (πετάω ιδέες και εγώ 😉).

Πάντως το ότι το ταξίδι ΗΠΑ το κάνεις μια φορά στη ζωή σου δεν το καταλαβαίνω. Δεν είναι Ευρώπη αλλά δεν είναι και απαγορευτικό το κόστος. Επίσης, δεν κατάλαβα τι εννοείς με το ότι σε προβληματίζει η ασφάλεια...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
"....Για road trip το οποίο και να ευχαριστηθείτε, επιλέξτε είτε ανατολική ακτή είτε Καλιφόρνια.

Όσον αφορά την ανατολική ακτή, ένα road trip είχα κάνει κι εγώ Οκτώβριο του '19 από Ουάσινγκτον έως τα νότια της Βιρτζίνια. Είχα γράψει και αντίστοιχη ιστορία εδώ. Το φθηνόπωρο είναι η high season για το ταξίδι αυτό, καθώς το κάνουν πολλοί για να θαυμάσουν τα φθηνοπωρινα χρώματα στα Απαλλαχια.

Ένα άλλο κλασικό road trip είναι κατά μήκος του Blue Ridge Parkway. Αυτό ξεκινάει από εκεί που τελειώνει ο Skyline Drive που οδηγήσαμε εμείς. Ο Blue Ridge είναι το πιο πολυοδηγημενο road trip στη χώρα.

Νότια από τη Βιρτζίνια, στη Νότια Καρολίνα και στη Τζόρτζια, το Τσαρλεστον και η Σαβαννα φημολογείται ότι είναι οι ομορφότερες πόλεις των ΗΠΑ. Στα μέρη αυτά είχε ταξιδέψει η Μαρία και είχε γράψει μια πολύ όμορφη ιστορία εδώ. ...."


Συμφωνώ απολύτως. Προηγείται....Η αριστοκρατική και ευγενής Αμερική του παλιού Νότου. Ασχέτως φυλής και εισοδήματος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom