Γαμήλιο ταξίδι Παρίσι-Πράγα

athxaidsarid

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!
Παντρεύομαι τον Ιούλιο και ήρθε η ώρα να ψαχτούμε για γαμήλιο ταξίδι..αν και θα θέλαμε πολύ να πάμε κάπου εξωτικά (Μπαλί ή Ταϋλάνδη), τα αυξημένα αεροπορικά δεν μας το επιτρέπουν. Οπότε προσανατολιζόμαστε προς Ευρώπη. Οι ημερομηνίες που θα πάμε είναι 8-16 Αυγούστου. Σκεφτόμαστε 4-5 βράδια στο Παρίσι και 3-4 βράδια στην Πράγα. Στο Παρίσι θα αφιερώσουμε μια ημέρα στη Disneyland. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει αυτό το συνδυαστικό ταξίδι από θέμα χρόνου ή αν θα ήταν καλύτερο να περιοριστούμε σε μια από τις δύο χώρες.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Προσωπικά θα έμενα μόνον Γαλλία.Και θα πήγαινα 2-3 μέρες εκδρομή μέσα στην Γαλλία.Με τρένο.Προτάσεις υπάρχουν πολλές στο φόρουμ.Κατέληξε σε ένα πρόγραμμα ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας και το συζητάμε ξανά.
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
γιαπωνια
η πραγα ειναι απλα μαγικηηηηηηηηηηηηηη..εγω θα πηγαινα πραγα κ αν βαριομουν θα πηγαινα κ μια κρακοβια η βιεννη ..εννοω οτι μπορεις να συνδιασεις κ αυτες τις χωρες κ πολεις μερικες ημερες..και απο θεμα ασφαλειας ειναι σιγουρα πιο καλα αυτα που προτεινω..καλη επιλογη..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν έχει νοημα να συνδυάσεις τις δυο συγκεκριμένες πόλεις. Να έλεγες ότι θα πήγαινες Πράγα και πχ Βουδαπέστη ή καμία Κρακοβια κτλ να το καταλαβω, αλλά το Παρίσι δεν έχει τόση σχέση με τις παραπάνω κεντρικές ευρωπαικες πόλεις. Γι’αυτο καλύτερα να πατε Παρίσι και να δείτε και κάποια άλλη πόλη μέσα στη Γαλλία. Και αφήνετε την κεντρική Ευρώπη για άλλο ταξίδι. Αν έχεις ήδη πάει σε άλλες χώρες της κεντρικής Ευρώπης, η Πράγα δεν νομίζω να σε ενθουσιάσει τόσο. Το Παρίσι είναι μαγικό και ιδανικό για γαμήλιο ταξίδι.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Παρίσι με Πράγα δε συνδυάζονται με τίποτα. "΄Άλλο η μια και άλλο η άλλη"! Εκτός αυτού η εποχή που πάτε (Αύγουστος) είναι ό,τι χειρότερο. Θα πέφτετε συνεχώς σε τουρίστες, οι Παριζιάνοι λείπουν διακοπές. Χώρια που έχει και ζέστη και φοβερή υγρασία. Εγώ αυτά σας συμβουλεύω από δικιά μου πείρα, εσείς βέβαια θα κάνετε αυτό που σας βολεύει φυσικά και πολύ καλά θα κάνετε! Και να ζήσετε, νάστε πάντα αγαπημένοι!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παρίσι με Πράγα δε συνδυάζονται με τίποτα. "΄Άλλο η μια και άλλο η άλλη"! Εκτός αυτού η εποχή που πάτε (Αύγουστος) είναι ό,τι χειρότερο. Θα πέφτετε συνεχώς σε τουρίστες, οι Παριζιάνοι λείπουν διακοπές. Χώρια που έχει και ζέστη και φοβερή υγρασία. Εγώ αυτά σας συμβουλεύω από δικιά μου πείρα, εσείς βέβαια θα κάνετε αυτό που σας βολεύει φυσικά και πολύ καλά θα κάνετε! Και να ζήσετε, νάστε πάντα αγαπημένοι!
Έτσι ακριβώς! Εγώ βασικά θα τους έλεγα να μείνουν μόνο Παρίσι. Και μια και δυο εβδομάδες να μείνεις, δεν το χορταίνεις με τίποτα! Έχει τόσα να κανεις και να δεις!
 

athxaidsarid

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Για Παρίσι μόνο προσανατολιζόμαστε τελικά. Για την εποχή το ξέρω ότι θα έχει πολλή ζέστη αλλά δυστυχώς μόνο την εβδομάδα του 15Αύγουστου μπορούμε να λείψουμε.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλησπέρα και η ώρα η καλή! Το γαμήλιο μου ήταν στο Μπαλι(5βραδια)και Σιγκαπούρη (2 διανυκτερευσεις) και πραγματοποιήθηκε τέλη Οκτώβρη 2019.πηγαμε μέσω ταξιδιωτικού χωρίς γκρουπ. Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις καλά για Μπαλί το γενικό κόστος, καθώς είναι ταξίδι ζωής. Το Παρίσι ακόμα και φθηνά αεροπορικά να βρεις θα έχεις ακριβή διαμονή και κόστος διαβίωσης ενώ στο Μπαλί μπορεί να είναι τσιμπημένα τα αεροπορικά αλλά η εκεί η διαμονή και το φαγητό είναι αρκετά οικονομικά, τηρουμένων των αναλογιων. Υπάρχει και η scoot Airlines που έχει αυτή τη περίοδο προσφορές. Κάνε μια αναζήτηση και ίσως βρεις κάτι που σου ταιριάζει!
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ταξίδι-Όνειρο
γιαπωνια
Για Αύγουστο σχεδιάζουν το ταξίδι τους....Δεν θα είναι αιώνιες οι απεργίες.
εχεις δικιο αλλα μπορει κ να συνεχιστουν..τα κιτρινα γιλλεκα εναν κ χρονο παλευανε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom