Γαμήλιο ταξίδι σε Σιγκαπούρη & Μπαλί

angchoper

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρεται! Θα ήθελα να ζητήσω την βοηθεια σας για το ταξίδι που σκεφτόμαστε να κάνουμε μετά τον γάμο μας σε Σιγκαπούρη και Μπάλι.
Αρχικά θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για τις καιρικές συνθήκες, αφού σκεφτόμαστε να πάμε 22/7 με 1/8 αυτό το καλόκαιρι.Επίσης επείδη πρόκειται για 11 μέρες θα ήθελα καποιές γνώμες για το πως να τις χωρίσουμε ανάμεσα στα δύο μέρη.Τέλος οποιαδήποτε συμβουλή πίστευω πως θα μας ήταν χρήσιμη.
Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες.

Εγώ είχα πάει πέρσι Σιγκαπούρη και πετάχτηκα και για λίγο στο Μπαλί, το οποίο δε με ενθουσίασε.

Έμεινα 2 βδομάδες Σιγκαπούρη και 5 μέρες Μπαλί. Το πώς θα μοιράσεις τις μέρες σου εξαρτάται από το τι στυλ ταξιδιού σου αρέσει. Εγώ που γουστάρω τις πόλεις έμεινα κυρίως Σιγκαπούρη, η οποία είναι εκπληκτική πόλη.

Δε σου κρύβω ότι μάλλον 11 μέρες είναι μάλλον λίγες, αν συμπεριλάβεις και το -πολύ μεγάλο- ταξίδι μέσα.
 

angchoper

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες.

Εγώ είχα πάει πέρσι Σιγκαπούρη και πετάχτηκα και για λίγο στο Μπαλί, το οποίο δε με ενθουσίασε.

Έμεινα 2 βδομάδες Σιγκαπούρη και 5 μέρες Μπαλί. Το πώς θα μοιράσεις τις μέρες σου εξαρτάται από το τι στυλ ταξιδιού σου αρέσει. Εγώ που γουστάρω τις πόλεις έμεινα κυρίως Σιγκαπούρη, η οποία είναι εκπληκτική πόλη.

Δε σου κρύβω ότι μάλλον 11 μέρες είναι μάλλον λίγες, αν συμπεριλάβεις και το -πολύ μεγάλο- ταξίδι μέσα.
Ευχαριστώ αρχικά για την βοήθεια σου. Αν δεν κάνω λάθος κι εσύ πήγες παρόμοια χρονίκη περίοδο. Μήπως μπόρεις να μου δώσεις πληροφορίες για τον καιρό?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ πάλι θα διαφωνήσω με τον admin...
Αν και εμένα μου αρέσουν οι μεγάλες πόλεις, θα πω οτι η Singapore στάθηκε για μένα απογοήτευση. Υπερτιμημένη του κερατά... Μια μοντέρνα πόλη που την βλέπεις άνετα σε 2-3 μέρες εκτός αν.... πας για ψώνια. Εκεί ναι, πρέπει να κάνεις προσκήνημα, εντυπωσιακά μαγαζιά και απίστευτη ποικιλία αλλά οι τιμές, για ρούχα μιλάω πάντα, δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από την Ευρώπη... Η γνώμη μου είναι πως αν μείνεις πάνω από 3-4 βράδυα σίγουρα θα βαρεθείς... αλλά γούστα είναι αυτά.

Πάμε στο Bali τώρα... Εδώ έχεις ένα μεγάλο αβαντάζ , τον καιρό... Πας σε καλή εποχή... Το θέμα με το Bali είναι που θα μείνεις... Αν μείνεις στην Κuta και στα γειτονικά το έχασες το παιχνίδι... Το πραγματικό ονειρικό Bali είναι στο κέντρο και στο βορρά. Συμβουλή , κλείστε ένα χλιδάτο hotel μακριά από την Kuta για τις 3-4 πρώτες μέρες για ρηλάξ και μετά κανονίστε εκδρομές με τοπικό ξεναγό (είναι πάμφθινες) προς Ubud και βορρά. Ξενοδοχεία έχει φανταστικά έξω από το Ubud σε καλές τιμές μέσα στη ζούγκλα, όπως και υπέροχα παραθαλάσια στο βόρειο μέρος του νησιού...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για το Μπαλί τα είπε ο Νίκος. Για τον καιρό τώρα, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, ο καιρός ήταν καλός, με την -χαρακτηριστική για την περιοχή- αφόρητη υγρασία. Κάνεις 5 βήματα και λιώνεις στον ιδρώτα.

Μήπως αντί για Μπαλί πας Λομπόκ; έχω ακούσει εξαιρετικά πράγματα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μήπως αντί για Μπαλί πας Λομπόκ; έχω ακούσει εξαιρετικά πράγματα.
Σωστός ο παίκτης... Δεν έχω πάει δεν ξέρω, αλλά το Lombok ακούγετε πολύ και ασφαλώς δεν είναι τόσο τουριστικό όσο ο νότος του Bali... Άριστη ιδέα...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Για τη Σιγκαπούρη που πήγαμε πέρσι μπορώ να πω ότι θα ξαναπήγαινα άνετα και 2η φορά, μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Εμείς δεν ασχοληθήκαμε με τα ψώνια, οπότε 3 ημέρες για να δούμε όλα τα αξιοθέατα δεν μας ήταν αρκετές, θέλαμε τουλάχιστον 6 φουλ ημέρες. Εξαρτάται το τι θες. Η περίοδος που πας είναι η ιδανική ξερή περίοδος για το Μπαλί και η καλύτερη για Σιγκαπούρη (λίγη βροχούλα βέβαια θα την έχεις αλλά είναι σαν βάλσαμο από την υγρασία:p). Σκέψου ότι εμείς πήγαμε Φεβρουάριο (περίοδος βροχών) και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις μας. Πάντως αξίζει η πόλη αυτή, είναι εντυπωσιακότατη!
Για το Μπαλί δεν έχω πάει, το έχω όμως σαν επόμενο προορισμό. Αλλά και για το Λομπόκ βλέπω θετικά σχόλια, οπότε μάλλον πρέπει να το ψάξουμε λίγο το θέμα ε??;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom