Γαμήλιο ταξίδι στην Άνδρο!

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Καλησπέρα σας!!!!! Διαβάζω εδώ και μέρες διάφορες συζητήσεις περί ελληνικών νησιών αλλά ως γεννημένη αναποφάσιστη δεν μπορώ να καταλήξω...
Τον Αύγουστο παντρεύομαι! Και μιας με τον μέλλοντα σύζυγο ( :p ) μένουμε (δυστυχώς) εξωτερικό, θέλουμε το γαμήλιο ταξίδι μας να γίνει στην όμορφη Ελλάδα και σε ένα από τα εκπληκτικά νησιά της...
Να σας πω αρχικά τι θέλουμε... Μην βάζετε με το νου σας ότι λόγω γαμήλιου ταξιδιού πρέπει να πάμε κάπου εξωτικά.. Θέλουμε κάτι απλό, το βλέπουμε κυρίως σαν διακοπές: χαλάρωση, ηρεμία, αλλά να υπάρχει ζωή! Το νησί που θα πάμε θέλουμε να έχει ωραίες παραλίες, να έχει ωραίες ταβερνούλες, λίγη νυχτερινή ζωή (δεν ψάχνουμε νταπαντούπα, άλλα να έχει και κάποια μπαράκια που να μπορεί να πιεις ένα ποτό, κοκτέιλ...), καθώς και διάφορες δραστηριότητες (οτιδήποτε, δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη προτίμηση)! Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, δεν ψάχνουμε τις τέλειες σουίτες με 200/βράδυ, αντιθέτως κάτι ωραίο και οικονομικό!
Η πρώτη μας προτίμηση ήταν η Νάξος, με σκοπό να τριγυρίσουμε και τα γύρω νησάκια... Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα λίγο από τη σχέση ποιότητας-τιμής των ξενοδοχείων κι έτσι απορρίφθηκε! Για τον ίδιο λόγο απορρίψαμε και τη Μήλο! Το επόμενο νησί, στο οποίο ακόμα επιμένω, είναι η Άνδρος, όπου βρήκα πολύ ωραία ξενοδοχεία σε πολύ καλές τιμές για αυτό που προσφέρουν (στο Μπατσί κυρίως κοίταξα, καθώς διάβασα ότι εκεί βρίσκεται η περισσότερη ζωή)! Διάβασα ότι έχει υπέροχες παραλίες! Έχω διαβάσει ότι από νυχτερινή ζωή δεν λέει και πολλά, αλλά για κάποιο λόγο συνεχίζω να επιμένω στο συγκεκριμένο νησί, μου έχει κάτσει!
Αν μπορεί κάποιος που έχει πάει πρόσφατα ας με διαφωτίσει όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή (απλά μπαράκια όπου να μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου)!!
Επιπλέον αναμένω για δικές σας απόψεις, όλες δεκτές!!!!
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Καλησπέρα φιλε μου,
έχω πάει 2φορες 3ήμερο στην ΑΝΔΡΟ (κοντινός προορισμός γαρ ) και πέρσι αποφάσισα και πήγα διακοπές για 7 ημέρες στο νησι. . Μπαράκια για ποτάκι έχει στο ΜΠΑΤΣΙ , μην το φοβάσαι αυτό.Ποτάκι χαλαρό , κοκτειλακι κλπ.
Επίσης έχει πολύ ωραίες παραλίες,πολύ καλό φαγητό ( κυριώς στην ενδοχώρα-όχι στα τουριστικά μέρη ) . Το μονο αρνητικο που έχει ειναι ότι ως ΒΟΡΕΙΑ ΚΥΚΛΑΔΑ έχει κάποιες μέρες μελτέμια...
 

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Καλησπέρα φιλε μου,
έχω πάει 2φορες 3ήμερο στην ΑΝΔΡΟ (κοντινός προορισμός γαρ ) και πέρσι αποφάσισα και πήγα διακοπές για 7 ημέρες στο νησι. . Μπαράκια για ποτάκι έχει στο ΜΠΑΤΣΙ , μην το φοβάσαι αυτό.Ποτάκι χαλαρό , κοκτειλακι κλπ.
Επίσης έχει πολύ ωραίες παραλίες,πολύ καλό φαγητό ( κυριώς στην ενδοχώρα-όχι στα τουριστικά μέρη ) . Το μονο αρνητικο που έχει ειναι ότι ως ΒΟΡΕΙΑ ΚΥΚΛΑΔΑ έχει κάποιες μέρες μελτέμια...
Πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ... Αρχίζω και σιγουρεύομαι για την επιλογή μου!!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας και από εμένα!!!!! Διαβάζω εδώ και μέρες διάφορες συζητήσεις περί ελληνικών νησιών αλλά ως γεννημένη αναποφάσιστη δεν μπορώ να καταλήξω...
Τον Αύγουστο παντρεύομαι! Και μιας με τον μέλλοντα σύζυγο ( :p ) μένουμε (δυστυχώς) εξωτερικό, θέλουμε το γαμήλιο ταξίδι μας να γίνει στην όμορφη Ελλάδα και σε ένα από τα εκπληκτικά νησιά της...

Να σας πω αρχικά τι θέλουμε... Μην βάζετε με το νου σας ότι λόγω γαμήλιου ταξιδιού πρέπει να πάμε κάπου εξωτικά.. Θέλουμε κάτι απλό, το βλέπουμε κυρίως σαν διακοπές: χαλάρωση, ηρεμία, αλλά να υπάρχει ζωή! Το νησί που θα πάμε θέλουμε να έχει ωραίες παραλίες, να έχει ωραίες ταβερνούλες, λίγη νυχτερινή ζωή (δεν ψάχνουμε νταπαντούπα, άλλα να έχει και κάποια μπαράκια που να μπορεί να πιεις ένα ποτό, κοκτέιλ...), καθώς και διάφορες δραστηριότητες (οτιδήποτε, δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη προτίμηση)!

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, δεν ψάχνουμε τις τέλειες σουίτες με 200/βράδυ, αντιθέτως κάτι ωραίο και οικονομικό!
Η πρώτη μας προτίμηση ήταν η Νάξος, με σκοπό να τριγυρίσουμε και τα γύρω νησάκια... Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα λίγο από τη σχέση ποιότητας-τιμής των ξενοδοχείων κι έτσι απορρίφθηκε! Για τον ίδιο λόγο απορρίψαμε και τη Μήλο! Το επόμενο νησί, στο οποίο ακόμα επιμένω, είναι η Άνδρος, όπου βρήκα πολύ ωραία ξενοδοχεία σε πολύ καλές τιμές για αυτό που προσφέρουν (στο Μπατσί κυρίως κοίταξα, καθώς διάβασα ότι εκεί βρίσκεται η περισσότερη ζωή)! Διάβασα ότι έχει υπέροχες παραλίες! Έχω διαβάσει ότι από νυχτερινή ζωή δεν λέει και πολλά, αλλά για κάποιο λόγο συνεχίζω να επιμένω στο συγκεκριμένο νησί, μου έχει κάτσει!
Αν μπορεί κάποιος που έχει πάει πρόσφατα ας με διαφωτίσει όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή (απλά μπαράκια όπου να μπορείς να απολαύσεις το ποτό σου)!!
Επιπλέον αναμένω για δικές σας απόψεις, όλες δεκτές!!!!

(Η διαμονή θα είναι 6 βράδια και κάποιες μέρες θα νοικιάσουμε και αμάξι.. Επίσης έχουμε σκεφτεί να κάνουμε και μια μονοήμερη στην Τήνο... Αξίζει; Υπάρχουν δρομολόγια από Άνδρο;)
Εγώ θα σου πρότεινα Αμοργό. Έχει όλα όσο ζητάς. Ρομαντικά, πολύ ωραία νερά, παρεϊστικη νυχτερινή ζωή, ομορφα μονοπάτια, καλό φαγητό και πανέμορφα χωριά. Στα συν οτι είναι δίπλα τα κουφονήσια. Μέχρι και μονοήμερη πας...Το μόνο αρνητικό οτι πέφτει λίγο μακρυά. Δεν ξέρω αν η αποσταση είναι θεμα για σας... Δεν είναι άσχημη η Άνδρος. Θα την χαρακτήριζα απλά συμπαθητική...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Προσωπικά δεν θα περίμενα πολλά από την νυκτερινή ζωή της ΄Ανδρου..

Και δεν θα έμενα μέσα στο Μπατσί σε καμιά περίπτωση...Κοίταξε για πιο έξω..πχ το ξενοδοχείο στο Κυπρί(Χρυσή Ακτή).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Το να πας στην Άνδρο και μάλιστα γαμήλιο και να μέινεις στο Μπατσι είναι μάλλον έγκλημα. Σαν την αρχοντιά της Χώρας τίποτε.
 
  • Like
Reactions: m_g

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Προσωπικά δεν θα περίμενα πολλά από την νυκτερινή ζωή της ΄Ανδρου..

Και δεν θα έμενα μέσα στο Μπατσί σε καμιά περίπτωση...Κοίταξε για πιο έξω..πχ το ξενοδοχείο στο Κυπρί(Χρυσή Ακτή).
Η αλήθεια είναι πως καταλήγουμε στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο!
 

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Εγώ θα σου πρότεινα Αμοργό. Έχει όλα όσο ζητάς. Ρομαντικά, πολύ ωραία νερά, παρεϊστικη νυχτερινή ζωή, ομορφα μονοπάτια, καλό φαγητό και πανέμορφα χωριά. Στα συν οτι είναι δίπλα τα κουφονήσια. Μέχρι και μονοήμερη πας...Το μόνο αρνητικό οτι πέφτει λίγο μακρυά. Δεν ξέρω αν η αποσταση είναι θεμα για σας... Δεν είναι άσχημη η Άνδρος. Θα την χαρακτήριζα απλά συμπαθητική...
Το έχω σκεφτεί αλλά πέρσι 15άυγουστο πήγε ένα φιλικό μας ζευγάρι και μας είπαν ότι δεν είχε καθόλου κόσμο! Πώς είναι γενικά αμοργός?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το έχω σκεφτεί αλλά πέρσι 15άυγουστο πήγε ένα φιλικό μας ζευγάρι και μας είπαν ότι δεν είχε καθόλου κόσμο! Πώς είναι γενικά αμοργός?
Δε θα σου απαντήσω γιατί με αυτό το νήσι δε μπορώ μάλλον να είμαι αντικειμενικός. Είναι το αγαπημένο μου. Αυθεντική είναι η λέξη που την χαρακτηρίζει. Είχαμε πάει προς τα τέλη Ιουλίου. Κόσμο είχε. Όχι χαμό αλλά είχε. Και πολύ είχε για μας μη σου πω... Δεν ξερω τι ψάχνεις; Είχαμε πετύχει και φοβερά πανυγύρια (της Αγ. Παρασκευης και της ψημένης ρακης).
Έχω γράψει κάποια πράγματα. Αν θες διάβασε να πάρεις μία ιδέα...

https://www.travelstories.gr/community/threads/Αμοργός-Η-ακριβή-μου.48989/
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγχαρητήρια για τον επικείμενο γάμο και για την απόφαση να πάτε γαμήλιο σε ένα από τα τόσα όμορφα νησιά μας!! :clap:
Για την Άνδρο δε ξέρω πολλά. 'Εχω πάει, αλλά είχα μείνει στη Χώρα και το Μπατσί δε με ενθουσίασε για διαμονή.
Γαμήλιο ταξίδι είχα πάει Φολέγανδρο και είχα μείνει στα Anemomylos Apartments. Δεν τα λες και οικονομικά, αλλά αν ξαναπήγαινα, εκεί θα έμενα! Πολύ καλό service, πρωινό, θέα, ηρεμία!! Μου άρεσε η Φολέγανδρος, ήρεμος και ρομαντικός προορισμός.
Μετά πήγαμε και λίγες μέρες Κουφονήσι, ο ορισμός των διακοπών, της ελευθερίας και της χαλάρωσης! Με ένα μαγιό και σαγιονάρες όλη μέρα να γυρνάς στο νησί που είναι όλο μια παραλία!!
 
  • Like
Reactions: m_g

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Συγχαρητήρια για τον επικείμενο γάμο και για την απόφαση να πάτε γαμήλιο σε ένα από τα τόσα όμορφα νησιά μας!! :clap:
Για την Άνδρο δε ξέρω πολλά. 'Εχω πάει, αλλά είχα μείνει στη Χώρα και το Μπατσί δε με ενθουσίασε για διαμονή.
Γαμήλιο ταξίδι είχα πάει Φολέγανδρο και είχα μείνει στα Anemomylos Apartments. Δεν τα λες και οικονομικά, αλλά αν ξαναπήγαινα, εκεί θα έμενα! Πολύ καλό service, πρωινό, θέα, ηρεμία!! Μου άρεσε η Φολέγανδρος, ήρεμος και ρομαντικός προορισμός.
Μετά πήγαμε και λίγες μέρες Κουφονήσι, ο ορισμός των διακοπών, της ελευθερίας και της χαλάρωσης! Με ένα μαγιό και σαγιονάρες όλη μέρα να γυρνάς στο νησί που είναι όλο μια παραλία!!
Ευχαριστούμε πολύ!!!!!!
Σκεφτήκαμε και τη Φολέγανδρο αλλά λόγω του ότι όλα τα ξενοδοχεία που έβρισκα ήταν αρκετά ακριβά αλλά και λόγω του ότι είναι πολύ μικρή για 7 μέρες και θα θέλαμε να αποφύγουμε να τριγυρίσουμε σε 2 νησιά (προτιμάμε και τριγυρίσουμε 1 και όσο περισσότερο μπορούμε) την απορρίψαμε!!
Α και μια τελευταία ερώτηση, ίσως χαζή... Ξέρετε αν στην Άνδρο υπάρχουν κέντρα spa-μασάζ κλπ?
 

m_g

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!
Δε θα σου απαντήσω γιατί με αυτό το νήσι δε μπορώ μάλλον να είμαι αντικειμενικός. Είναι το αγαπημένο μου. Αυθεντική είναι η λέξη που την χαρακτηρίζει. Είχαμε πάει προς τα τέλη Ιουλίου. Κόσμο είχε. Όχι χαμό αλλά είχε. Και πολύ είχε για μας μη σου πω... Δεν ξερω τι ψάχνεις; Είχαμε πετύχει και φοβερά πανυγύρια (της Αγ. Παρασκευης και της ψημένης ρακης).
Έχω γράψει κάποια πράγματα. Αν θες διάβασε να πάρεις μία ιδέα...

https://www.travelstories.gr/community/threads/Αμοργός-Η-ακριβή-μου.48989/
Ψάχνουμε μια ενδιάμεση κατάσταση!! 21-27 αυγούστου είναι το πλάνο μας και αυτό το ζευγάρι μας είπε ότι πήγαν 5 μέρες και βαρέθηκαν.. Φυσικά όλα είναι αντικειμενικά!!
Ευχαριστώ θα το διαβάσω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom