Γαμήλιο ταξίδι στην Ταϋλάνδη

ASPNIKI

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γαμηλιο στην ταυλανδη ποιος θα μου πει τι να προτιμησουμε? Σαμουι ή Πουκετ? Μπανγκοκ αξιζει να κανεις 1-2 ημερες επισκεψη ή οχι?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.371
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σαμουι ή Πουκετ? Μπανγκοκ αξιζει να κανεις 1-2 ημερες επισκεψη ή οχι?
Απο τα δυο θα προτιμουσα το Σαμουι , αλλα αυτα ειναι γουστα και εξαρταται τι ζητας εσυ απο το καθε μερος. Στη Μπανγκοκ εγω δεν εμεινα , αλλα και παλι υπαρχουν αλλοι που τους αρεσε πολυ. Τι να σου πω..εχουμε γραψει αρκετες ιστοριες απο τα μερη αυτα , μερικες πολυ προσφατες. Θα ελεγα να ριξεις μια ματια και αποφασισε συμφωνα με το τι σου αρεσει εσενα. Εδω θα ειμαστε για επιπλεον ερωτησεις.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
εμενα προσωπικα μου αρεσει το πουκετ εχω παει 2 φορες την δευτερη μαλιστα εμεινα αρκετες μερες,αλλα ειναι θεμα γουστου αναλογα τι θελεις,απ'οτι εχω ακουσει το σαμουι ειναι ησυχο.τωρα για μπανγκοκ ωποσδηποτε να κανεις σταση!αλλα οχι μονο 2 μερες θελει παραπανω για να δεις αλλα και να ψωνισεις:)μην ξεχνιομαστε;)
και μια και ειπα για ψωνια ωτιδηποτε θελεις να φερεις πισω απο σουβενιρ κλπ και τελικα πας μπανγκοκ ολα να τα ψωνισεις απο εκει ειναι μιση τιμη απο το πουκετ:shock:

ξεχασα η φωτογραφια μου ειναι απο το ξενοδοχειο που εμενα στο πουκετ:rolleyes:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και στα δυο νησια ειδα ζευγαρια που εκαναν Γαμηλιο ταξιδι.
Δινω ενα μικρο προβαδισμα στο Σαμουι,αλλα αν πηγαινεις για πρωτη φορα Ταιλανδη,
σε οποιο και απ`τα δυο νησια πας θα σου αρεσει.
Η Μπανγκοκ αξιζει να την επισκευθεις εστω και ενα διημερο,ετσι για να εχεις την εμπειρια
μιας Ασιατικης πρωτευουσας.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Μην ξεχνάς ότι παίζει ρόλο και η περίοδος που θα πάτε για να επιλέξετε νησί. Αναφέρομαι στο θέμα καιρού,ο οποίος διαφέρει ανατολικά και δυτικά. Παντώς και εγώ συμφωνώ ότι λίγες μέρες στην Μπανγκόκ είναι must.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πολύ διαφορετικός καιρός? Δηλαδή το φεβρουάριο τι είναι προτιμότερο? Ή είναι πάνω κάτω τα ίδια ανατολικά και δυτικά?
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Φεβρουάριο είναι καλύτερα δυτικά, δηλαδή από μεριά Phuket. Οχι, δεν είναι το ίδιο. Ο καιρός μπορεί να είναι πολύ χειρότερος στο Σαμούι.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Κραμπικραμπικραμπικραμπικραμπικραμπικραμπικραμπικραμπι :)

Θα το φωνάζω μέχρι να χάσω τη φωνή μου ως τη μόνη δυνατή λύση για ωραίες παραλίες ΚΑΙ καθαρά νερά. Μπροστά του οι επιλογές Πουκέτ και Σαμούι ωχριούν. Και ήσυχο, ό,τι πρέπει για νεόνευμφους...
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Hunting a Shadow πολυ χαίρομαι!! Εχω σχεδόν αποφασίσει για Μπανκόνγκ και Κράμπι, τώρα μένουν τα που στο Κράμπι.. Αο Nang, Railey, Phi Phi, Lanta και πόσο??
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Hunting a Shadow πολυ χαίρομαι!! Εχω σχεδόν αποφασίσει για Μπανκόνγκ και Κράμπι, τώρα μένουν τα που στο Κράμπι.. Αο Nang, Railey, Phi Phi, Lanta και πόσο??

Ao Nang: Η κεντρική παραλία στο Κράμπι. Αν και κόσμος κάνει μπάνιο εδώ, η συγκεκριμένη είναι τουλάχιστον αδιάφορη. Έχει σημασία όμως για ένα λόγο: είναι κόμβος. Από δω φεύγουν τα πλοιάρια για άλλες παραλίες και άλλα νησάκια, εδώ μπορείς να βγεις το βράδυ για να πας να φας ή να πιεις κάτι. Έχει πολλά budget ξενοδοχεία και κάποια middle range. Δεν ξέρω αν παίζουν τα upper class.
Ao Railey: Προσοχή, υπάρχει η Railey East, και η Railey West. Η δεύτερη δεν είναι παραλία, πιο πολύ ένας βούρκος που λόγω της παλίρροιας εμφανίζεται και εξαφανίζεται. Με δεδομένο πως δεν υπάρχει άμμος για να κάτσεις έξω,δεν κάνει κανείς μπάνιο. Συνεπώς προσοχή στα ξενοδοχεία που 'βλέπουν' στην railey west, τα οποία εντέχνως απογεύγουν να το συγκεκριμενοποιήσουν (λένε γενικώς κι αορίστως railey, ενώ παραλία ουσιαστικά είναι μόνο η East). Σε κάθε περίπτωση δεν απεχουν η μία από την άλλη πάνω από 3-4 λεπτά περπάτημα (ουσιαστικά μιλάμε για λωρίδα ξηράς σε εκείνο το σημείο).
Υπάρχει άλλο θέμα πάντως για να μείνεις εκεί: αν θες να βγεις το βράδυ, χρειάζεσαι βαρκούλα. Κι ενώ την ημέρα υπάρχει φιξ τιμή, το βράδυ η αγορά απελευθερώνεται και ο καθένας ζητάει ότι του γουστάρει. Με δεδομένο πως τα ξενοδοχεία στην Railey είναι ακριβά στην πλειοψηφία τους, να είσαι προετοιμασμένη για σφάξιμο-σχετικά με την περιοχή. Είναι από τις περιπτώσεις που δεν έχεις και εναλλακτικές.

Koh Phi Phi: Δεν έχω πάει μετά το τσουνάμι για να ξέρω πως είναι. Η εικόνα που είχα πριν, τουλάχιστον για το κομμάτι το περίφημο της λεπτής ξηράς, ήταν απογοητευτικό απο κοντά ενώ από το καράβι φαινόταν εντυπωσιακό. Προσωπικα για το νησί βρήκα σαν ιδανικό σημείο το βορειανατολικό άκρο, εκεί όπου υπήρχε μια εγκατάσταση με bungalows μπροστά σε μια παραλία, και τίποτα άλλο κοντά σε απόσταση χιλιομέτρων. Αν ήθελες να φύγεις έπρεπε να ειδοποιήσεις την reception ότι θες να φύγεις για να σου κανονίσουν καραβάκι την επόμενη μέρα. Αποκομμένος στον παράδεισο, κυριολεκτικά!
Koh Landa: Στο συνιστώ σαν ημερήσια εκδρομή. Ενδεχομένως και σαν κομμάτι ημερήσιας εκδρομής, δε το βρήκα συναρπαστικό το εν λόγω νησί.

ΥΓ: Στις not to be missed παραλίες, η Phra Nang. Πρόσβαση μέσω της Railey με τα πόδια, ή με βάρκα από την Ao Νang.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μεταξύ των δύο Σαμούι σίγουρα, ειδικά για γαμήλιο. Αν όμως πάς Πουκέτ, πέρνα απλώς και πάρε το καραβάκι για Πι Πι. Ακόμη και τώρα που οι τουρίστες τα έχουν κατακτήσει αξίζουν πολύ περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom