Γαμηλιο ταξιδι, που;;

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπερα σε ολους, παντρευομαστε τον Ιουνιο αλλα επειδη εγω γενικα το ψαχνω πολυ με τα ταξιδια, οχι γιατι αγχωνομαι απλα γιατι μου αρεσει να μελεταω ενα μερος πρι παω γιατι παμε μονη μας,ετσι θελω γνωμες και αποψεις και την βοηθεια απο οποιος θελουν, για ενα ωραιο μερος οχι με παραλιες κτλ. γιατι ειμαστε απο νησι και ταχω χορτασει αρκετα αυτα. Μας αρεσουνε κυριος τα μεροι που ειναι σε στυλ οπως π.χ.Πραγα μας αρεσει πολυ το περπατημα σε σοκακια με παλιο στυλ και παλατια κτλ.. Πληροφοριακα σας λεω οτι εχω παει Πραγα, Βαρκελωνη, Παρισι και την Πραγα την εχω ερωτευτει :), αλλα να παμε και καπου αλλου τωρα που μπορουμε :rolleyes:.
Περιμενω τη βοηθεια σας, θα παμε για 5 μερες αποτι βλεπω λογο δουλειων,Ιουνιο η Σεπτεμβριο εγω ελεγα Βουδαπεστη η Ρωμη, αν θελετε πειτε μου αποψεις και γαιυτα τα δυο μεροι.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα dorita και με το καλό ο γάμος σας :). Η Ρώμη είναι εκπληκτική αλλά δεν είναι ακριβώς το στυλ Πράγας-παλάτια που αναφέρεις. Επειδή Βουδαπέστη δεν έχω πάει θα σου πρότεινα τη Βιέννη. Νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που θέλετε. Και φυσικά δεν είναι μόνο για Χριστουγεννιάτικες επισκέψεις ως είθισται. Εμείς είχαμε πάει μια εβδομάδα το καλοκαίρι του 10 και ήταν από τα ομορφότερα μας ταξίδια. Είχε πολύ καλό καιρό ώστε να μπορούμε να κάνουμε άνετη βόλτα στα μαγικά στενά, μπορέσαμε να επισκεφθούμε το φανταστικό Prater που δεν είναι ανοιχτό το χειμώνα, να πίνουμε μπυρίτσες στα εξωτερικά τραπέζια των παμπ και το καλύτερο από όλα, έχεις τη δυνατότητα σε μισή ώρα να είσαι στη Μπρατισλάβα και να κάνεις μια ωραία μονοήμερη. Γενικά η Βιέννη σε μαγεύει...οπότε σας την προτείνω ανεπιφύλακτα. Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ είμαι :)
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπέρα dorita και με το καλό ο γάμος σας :). Η Ρώμη είναι εκπληκτική αλλά δεν είναι ακριβώς το στυλ Πράγας-παλάτια που αναφέρεις. Επειδή Βουδαπέστη δεν έχω πάει θα σου πρότεινα τη Βιέννη. Νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που θέλετε. Και φυσικά δεν είναι μόνο για Χριστουγεννιάτικες επισκέψεις ως είθισται. Εμείς είχαμε πάει μια εβδομάδα το καλοκαίρι του 10 και ήταν από τα ομορφότερα μας ταξίδια. Είχε πολύ καλό καιρό ώστε να μπορούμε να κάνουμε άνετη βόλτα στα μαγικά στενά, μπορέσαμε να επισκεφθούμε το φανταστικό Prater που δεν είναι ανοιχτό το χειμώνα, να πίνουμε μπυρίτσες στα εξωτερικά τραπέζια των παμπ και το καλύτερο από όλα, έχεις τη δυνατότητα σε μισή ώρα να είσαι στη Μπρατισλάβα και να κάνεις μια ωραία μονοήμερη. Γενικά η Βιέννη σε μαγεύει...οπότε σας την προτείνω ανεπιφύλακτα. Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ είμαι :)
kanel28 σευχαριστω παραπολυ, Βιεννη λες εε;; εχει παει η ξαδερφη μου και ειχε περασει και εκεινη τελεια βεβαια εκεινη οπως ειπες πηγανε Χριστουγεννα αν θυμαμαι καλα η αν οχι σιγουρα χειμωνα γιατι ειχε χιονισει και ειχανε ξετρελαθει απο την ομορφα, εγω θελω ενα μερος να μπορω να τα περπατησω και ναναι ετσι γραφικα, η ρωμη αποτι εχω διαβασει εδω απο τα παιδια εχει πολλα να δεις αλλα εχω ακουσει και αρνητικα απο φιλους που εχουν παει τωρα Βουδαπεστη μολις διαβασα και μια πολυ ωραια ιστορια φαινετε πολυ ομορφη. Θα διαβασω ομως και για Βιεννη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Θα πρότεινα Βουδαπέστη, γιατί είναι πολύ όμορφη πόλη, όχι ιδιαίτερα κουραστική και πας κι από κει Μπρατισλάβα ημερήσια ή βλέπεις χωριά για να γεμίσεις τις μέρες. Τη Ρώμη τη θεωρώ μάλλον "εύκολο" προορισμό λόγω συχνών προσφορών στα αεροπορικά, μάλλον θα το επιχειρήσεις άνετα κι αργότερα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Θα πρότεινα Βουδαπέστη, γιατί είναι πολύ όμορφη πόλη, όχι ιδιαίτερα κουραστική και πας κι από κει Μπρατισλάβα ημερήσια ή βλέπεις χωριά για να γεμίσεις τις μέρες. Τη Ρώμη τη θεωρώ μάλλον "εύκολο" προορισμό λόγω συχνών προσφορών στα αεροπορικά, μάλλον θα το επιχειρήσεις άνετα κι αργότερα.
οπως το ειπες paefstra και σευχαριστω, δεν θελω να κουραστουμε ιδιαιτερα γιατι ειχα παει και Βαρκελωνη καθησαμε βεβαια λιγες μερες αλλα πολυ τρεξιμο, ωραια βεβαια αλλα ψιλοκουραστηκαμε. Οσο για μονοημερη που μου λετε δεν το σκευτηκα γιατι δεν εχω κανενα θεμα οταν ειμαι σε καποιο μερος να το περπατησω αρκετες φορες αρκει να ειναι ωραιο και γραφικο οπως σας λεω.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ γιαυτό που είπε η paefstra για τη Ρώμη. Οπότε αν θέλεις μπορείς να κάνουμε ένα debate για Βουδαπέστη ή Βιέννη :p. Πάντως και η Βιεννούλα είναι πολύ ξεκούραστη πόλη, τα έχεις όλα μπροστά σου και έχει στάσεις μετρό σχεδόν σε κάθε τετράγωνο χωρίς υπερβολή. Εμείς μέναμε 4 στάσεις με το μετρό από την Stephansplatz και με τα πόδια ήταν γύρω στα 10 με 15 λεπτά.
Πάρε και μια ιδέα

58578_1599862553843_5768522_n.jpg

58606_1599856993704_7325304_n.jpg

41149_1599865593919_6204826_n.jpg
DSCN0555.JPG
DSCN0793.JPG
58668_1599859433765_7210828_n.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
kanel28..δεν εχω λογια..ειληκρινα πολυ ωραιες φωτο, πολυ ωραιααα!!! και καλυτερη περιοχη για να μεινω Βιεννη; και Βουδαπεστη; Βουδαπεστη λενε ολοι στη Πεστη.
Σου βρήκα τη λύση: κάνε το ταξίδι 6ήμερο, να ξεκινήσεις από Βουδαπέστη, μετά από 3 μέρες φύγε για Βιέννη και να επιστρέψεις από εκεί.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλη ιδεα paefstra αλλα το κοστος δεν θαναι αρκετα ποιο πανω; και μηπως θαναι ταλαιπορια αντι ξεκουραση; καλυτερα δεν ειναι να κατσω σενα μερος, τωρα διαβαζω τις ιστοριες τον παιδιων και πολλα αλλα και για Βιεννη και για Βουδαπεστη.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Dorita βλέπω στο προφίλ σου πως ονειρεμένο ταξίδι για σένα είναι στη Βενετία. Πώς και δεν το σκέφτεσαι να πάτε εκεί;
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
ναι μια χαρα το βλεπεις gatath και στην αρχη για εκει ξεκινησα απλα με προβληματισανε καποια αρνητικα και την αποριψα χωρις βεβαια να ειναι απολυτο, εσυ τι λες; Βουδαπεστη, Βιεννη η καπου αλλου, ειμαι σε φαση μελλετης για το που οποτε ολες οι προτασεις εινα ανοιχτες παντως μεχει μαγεψει η Βιεννη αρκετα θα ελεγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom