Γαμος στο εξωτερικο

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ενδιαφερομαι για θρησκευτικο γαμο σε ορθοδοξη εκκλησια του εξωτερικου, κατα προτιμηση στην Ευρωπη (εχει προηγηθει πολιτικος γαμος). Το εχει κανει κανεις να με διαφωτισει για τα διαδικαστικα, γιατι τα κεπ δεν βοηθησαν πολυ. Μηπως γνωριζετε καποιο πρακτορειο που να ασχολειται με αυτο το θεμα?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφόσον έχει προηγηθεί πολιτικός γάμος νομίζω οτι τα διακικαστικά είναι πολύ πιο απλά. Πιο διαφωτιστική θα είναι η επι τόπου μητρόπολη- αυτοί θα ξέρουν και θα σε παραπέμψουν αν χρειαστεί στο κοντινότερο προξενείο. Ας αποφασίσετε πού θέλετε να παντρευτείτε πρώτα και μετά απευθυνθείτε στην σχετική μητρόπλη. Κατά τη γνώμη μου ή πιο ρομαντική εκδοχή, αλλά και η πιο ακριβή, είναι η ορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Γεωργίου στη Βενετία. Άλλες εκδοχές είναι Λονδίνο, Παρίσι, Γενεύη, Βρυξέλες.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστουμε Ερση. Βρηκε τελικα ο συζυγος μου μια φιλη φιλης που παντρευτηκε εξω και θα επικοινωνησουμε με αυτη, οποτε θα ενημερωσω οταν μαθω και εγω τη διαδικασια, αν ενδιαφερεται και καποιος αλλος βεβαια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Γάμος μεταξύ Ελλήνων (ιθαγενών) σε ορθοδοξη εκκλησία του εξωτερικού ε;
Καλά αν το συνδιάσετε και με γαμήλιο ταξίδι στην Ελλάδα, θα ΄ναι η απόλυτη ανατροπή....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπόν να μερικές ιστοσελίδες Μητροπόλεων του εξωτερικού: Μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας μαζί τους:
Βέλγιο: Orthodox Church in Belgium
Γαλλία: Ξ�Ξ�Ξ‘Ξ� Ξ�Ξ�Ξ?Ξ‘Ξ�Ξ*Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£ Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£ - METROPOLE GREC-ORTHODOXE DE FRANCE
Γερμανία: Willkommen auf der Seite der Griechisch - Orthodoxen Metropolie von Deutschland
Ιταλία :Ortodossia
Αγγλία:Archdiocese of Thyateira and Great Britain - Home
Ελβετία: http://www.dioceseorthodoxe.org/gr/accueil.php
Υπάρχει και Μητρόπολη στην Αυστρία ( καθόλου άσχημα να παντρευτεί κανείς στη Βιέννη), αλλά δεν έχει site: Εχει όμως η εκκλησία στη Βιέννη: Ξ�λληνικΞ� Ξ�Ο�ΞΈΟ�δοξη Ξ�ΞΏΞΉΞ½Ο�Ο�Ξ·Ο�Ξ± Ξ�Ξ³Ξ―ΞΏΟ� Ξ�Ξ΅Ο�Ο�Ξ³Ξ―ΞΏΟ� Ξ�ΞΉΞ*Ξ½Ξ½Ξ·Ο� Griech. Orient. Kirchengemeinde zum Heil. Georg
Υπάρχει και η Μητρόπολη Σκανδιναβίας: Ξ�Ξ·Ο�Ο�Ο�Ο�ολη ΣκανδιναβίαΟ�
Πολλές επιλογές υπάρχουν, για να μην αναφερθούμε στα Βαλκάνια που ένα γύρω όλα τους είναι ορθόδοξα ή κάποιες πιο εναλλακτικές λύσεις, όπως ορθόδοξες εκκλησίες στην Φιλανδία, την Πολωνία, Τσεχία και Σλοβακία, ή ακόμη και Ρωσία κλπ. Το μόνο τους μειονέκτημα είναι οτι η λειτουργία γίνεται στην τοπική γλώσσα. Την Κωνσταντινούπολη την εξέτασατε ως πιθανότητα;
Άντε και η ώρα η καλή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω γνωρίσει μερικούς που το έκαναν (παντρεύτηκαν εννοώ...) στην Κούβα. Πολλά τα λεφτά, μπελάς πολύς, οργανωτικά προβλήματα και μάλλον δε θες να μάθεις που θα πάνε τα λεφτά σου. Όχι ότι μου πέφτει λόγος, αλλά μήπως τα χρήματα που θα δίνατε σε εκκλησίες να τα ξοδέψετε σε ένα μήνα του μέλιτος που να είναι πραγματικά μήνας; (σε ταξιδιωτικό site ρώτησες φίλε, άρπα τη τώρα)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ακουγεται πολυ ενδιαφερον.οταν μαθετε κατι παραπανω ενημερωστε μας
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ερση ευχαριστουμε και παλι για τις πληροφοριες! Εχουμε παει σε γαμο ρουμανας φιλης στο Βουκουρεστι και ηταν τελεια (στα ρουμανικα βεβαια). Την ορθοδοξη εκκλησια στην Κουβα την εχουμε επισκεφτει, οποτε δεν θα θελαμε να ξαναπαμε εκει. Θα μαθω συντομα τις πληροφοριες και θα ενημερωσω τους υπολοιπους! Οσο για τον μηνα, μακαρι να μπορουσαμε να τον πραγματοποιησουμε ολοκληρο (αληθεια, γιατι δεν την λενε πλεον εβδομαδα του μελιτος?!), αλλα υπαρχει και ενας μπομπιρας και δεν μπορουμε να τον αφησουμε τοσο πολυ..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ πάλι θα σας πρότεινα να μην παντρευτείτε καθόλου και να αξιοποιήσετε όλα αυτά τα χρήματα σε ταξίδια ανά τον κόσμο! :clap::clap::clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Aντίθετα.
Θα πρότεινα να κάνετε διαφορα μυστηρια και τελετές σε ολες τις ορθοδοξες εκκλησιες του εξωτερικού.
Θα τονώσετε το θρησκευτικό σας συναίσθημα, αλλά και τον θρησκευτικό τουρισμό.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Aντίθετα.
Θα πρότεινα να κάνετε διαφορα μυστηρια και τελετές σε ολες τις ορθοδοξες εκκλησιες του εξωτερικού.
Θα τονώσετε το θρησκευτικό σας συναίσθημα, αλλά και τον θρησκευτικό τουρισμό.
Και κυριως το εισοδημα των ορθοδοξων εκκλησιων (οχι οτι το εχουν αναγκη βεβαια!) Παντως μια πρωτη πληροφορια ειναι οτι πληρωνεις την εκκλησια της ενοριας σου ασχετα αν θα παντρευτεις σε αυτη η οχι! Φρικη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom