Γαλλία Ελβετία Γενευη- Γαλλια

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Καλημερα !!!:D

Σκεφτομαστε το καλοκαιρι να παμε γενευη με αεροπλανο και απο εκει στο chatel ,ενα ομορφο χωριο της γαλλια.Λεω μηπως το συνδιασουμε με 4 μερες στο chatel και 3-4 μερες στην γενευη( δεν εχει κ πολλα η γενευη να δεις?? ).

Η να μην μεινουμε γενευη και να νοικιασουμε κανενα αυτοκινητο και να τριγυρισουμε τα χωρια της γαλλιας.(αυτο μου αρεσει πιο πολυ )αλλα δεν εχω νοικιασει ποτε εξω και ανησυχω για ολα ,που να βρουμε διαδρομες χρειαζομαστε και gps :roll::roll:

Στο chatel θελω οπωσδηποτε να μεινουμε 3-4μερες.ειναι πανεμορφο και εχει και mtb park:clap:


Εαν εχει παει κανεις προς τα εκει ,βοηθηστε βρε παιδια .Πειτε καμια προταση

ευχαριστω !!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
1) Κατα την αποψη μου απεφυγε να μεινεις στην Ελβετια λογω κοστους

2) Καλυτερα απο τις μερες που αφιερωνεις στην Ελβετια να πας και μια μερα στη Λωζαννη, ειναι 120χμ νομιζω απο τη Γενευη και κατα την αποψη μου ειναι πιο ομορφη...

3) Δεν ειναι και τιποτα το τρομερο να νοικιασεις αμαξι, βεβαια να ελεγξεις τι χιλιομετρα δικαιολογει η καθε εταιρια κλπ. Αμα εχεις GPS παιρνεις και το δικο σου...
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
1) Κατα την αποψη μου απεφυγε να μεινεις στην Ελβετια λογω κοστους

2) Καλυτερα απο τις μερες που αφιερωνεις στην Ελβετια να πας και μια μερα στη Λωζαννη, ειναι 120χμ νομιζω απο τη Γενευη και κατα την αποψη μου ειναι πιο ομορφη...

3) Δεν ειναι και τιποτα το τρομερο να νοικιασεις αμαξι, βεβαια να ελεγξεις τι χιλιομετρα δικαιολογει η καθε εταιρια κλπ. Αμα εχεις GPS παιρνεις και το δικο σου...
Για το κοστος εχεις δικιο λιγο για γενευη που ειδα οι τιμες ηταν σε ααααλλο επιπεδο και τα ξενοδοχεια χαλια...:haha:

Καλη ιδεα αυτη για λωζανη οσο περναει η ωρα σκεφτομαι και για τουρ στα γαλλικα χωριουδακια ,αμα ειναι να νοικιασουμε αμαξι να αξιζει κιολας.
Ναι θα το προσεξω αυτο με τα χλμ ευχαριστω πολυ.

Μπορω να το παρω απο γενευη το αμαξι και να παω γαλλια η δεν γινεται?
Αρα θα πρεπει να βρω gps με χαρτες ευρωπης :roll: μαλλον πρεπει να αρχισω το ψαξιμο :p.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
amazon said:
Για το κοστος εχεις δικιο λιγο για γενευη που ειδα οι τιμες ηταν σε ααααλλο επιπεδο και τα ξενοδοχεια χαλια...:haha:

Καλη ιδεα αυτη για λωζανη οσο περναει η ωρα σκεφτομαι και για τουρ στα γαλλικα χωριουδακια ,αμα ειναι να νοικιασουμε αμαξι να αξιζει κιολας.
Ναι θα το προσεξω αυτο με τα χλμ ευχαριστω πολυ.

Μπορω να το παρω απο γενευη το αμαξι και να παω γαλλια η δεν γινεται?
Αρα θα πρεπει να βρω gps με χαρτες ευρωπης :roll: μαλλον πρεπει να αρχισω το ψαξιμο :p.
Οι εταιρίες δεν σε εμποδίζουν να βγάλεις το αμάξι απο τη χώρα. Το αυτοκίνητο λογικά θα το νοικιάσεις απο τη Γενευη, απο το αεροδρόμιο. Απλα να κοιτάξεις τα terms and conditions της κάθε εταιρίας. GPS απο εταιρία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε οπότε δεν ξέρω αν θα σε βολέψει με τη λογικη ότι πχ μπορει να μην σου είναι ευχάριστο οι εντολές να είναι στα αγγλικά. Βέβαια μπορει το gps να υποστηρίζει διάφορες γλώσσες οπότε δν θα έχεις πρόβλημα.

Κατα τη γνώμη μου 4 μέρες στη Γενευη είναι πολλές απο άποψη και του τι έχεις να δεις και απο άποψη κόστους. Γενικά πάντως αφού θα νοικιάσεις αυτοκίνητο μπορείς να μείνεις κοντά στα σύνορα και να μην πληρώσεις τις υπέρογκες τιμές των ελβετικων ξενοδοχείων.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μπορω να το παρω απο γενευη το αμαξι και να παω γαλλια η δεν γινεται?.
Γίνεται.

Επίσης, αν πρόκειται να το πάρεις και/ή να το επιστρέψεις στο αεροδρόμιο της Γενεύης, έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν δύο πλευρές σε αυτό. Η γαλλική και η ελβετική.
Δες τί σε συμφέρει από άποψη χρημάτων, αλλά και διαδικασιών.
Κάποιες λεπτομέρειες μπορείς να βρεις εδώ:
Gen
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Τελεια σας ευχαριστω πολυ και τους δυο !!!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Διαβασα καπου για τρενο που μπορεις να βγαλεις καρτα και να γυρισεις την ελβετια,ακουγεται υπεροχο.

Υπαρχει κατι αναλογο και για γαλλια,με τρενο ? Η καλυτερα να παρουμε αυτοκινητο ?

εΧει ταξιδεψει κανεις ετσι?? Δωστε καμια πληροφορια.:D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Διαβασα καπου για τρενο που μπορεις να βγαλεις καρτα και να γυρισεις την ελβετια,ακουγεται υπεροχο.

Υπαρχει κατι αναλογο και για γαλλια,με τρενο ? Η καλυτερα να παρουμε αυτοκινητο ?

εΧει ταξιδεψει κανεις ετσι?? Δωστε καμια πληροφορια.:D
Δυστυχως σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι παντα ημουν με αυτοκινητο, για την ακριβεια ειχα παει στην Ελβετια με αυτοκινητο και ετσι δεν χρησιμοποιησα ποτε τρενο. Παντως αξιζει αμα πας να προσπαθησεις να δεις αρκετες πολεις της Ελβετιας, η Ζυριχη ειναι 280χμ απο Γενευη... Θα μπορουσες πχ να πεταξεις για Ζυριχη, να νοικιασεις αμαξι εκει κανοντας τη γυρα σου Ελβετια και Γαλλια και να φυγεις απο Γενευη...
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Δυστυχως σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι παντα ημουν με αυτοκινητο, για την ακριβεια ειχα παει στην Ελβετια με αυτοκινητο και ετσι δεν χρησιμοποιησα ποτε τρενο. Παντως αξιζει αμα πας να προσπαθησεις να δεις αρκετες πολεις της Ελβετιας, η Ζυριχη ειναι 280χμ απο Γενευη... Θα μπορουσες πχ να πεταξεις για Ζυριχη, να νοικιασεις αμαξι εκει κανοντας τη γυρα σου Ελβετια και Γαλλια και να φυγεις απο Γενευη...

Αμα μπορουσα να δω λιγο και απο τις δυο χωρες θα ηταν καλα.
Απλα ακομα ειμαι στο ψαξιμο ,σκεφτομαι μηπως μια εβδομαδα και να δουμε μονο γαλλια? η να δουμε 4μερες ελβετια και 4 γαλλια.
Με αυτοκινητο η με τραινο ,γαλλια θα ηθελα να δω με αμαξι αυτα τα χωριουδακια που βλεπω στον γυρο γαλλιας τα λατρευω :clap:.

Γενευη ειδα εχει φτηνα εισητηρια σε σχεση με τα γαλλικα αεροδρομια ειναι διπλασια τιμη μετα.Λες να μπορουσαμε να δουμε αρκετα 8μερες μονο γαλλια ?να βλεπαμε παρισι ,λυον τα θελουμε αυτα....:lol:

Μετα σκεφτομαι μια βδομαδα μονο καλοκαιρι εχω αδεια, ελβετια θα ξαναπαω για σκι χειμωνα καποι στιγμη ,μηπως να αφιερωνα ολες τις μερες γαλλια?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Αμα μπορουσα να δω λιγο και απο τις δυο χωρες θα ηταν καλα.
Απλα ακομα ειμαι στο ψαξιμο ,σκεφτομαι μηπως μια εβδομαδα και να δουμε μονο γαλλια? η να δουμε 4μερες ελβετια και 4 γαλλια.
Με αυτοκινητο η με τραινο ,γαλλια θα ηθελα να δω με αμαξι αυτα τα χωριουδακια που βλεπω στον γυρο γαλλιας τα λατρευω :clap:.

Γενευη ειδα εχει φτηνα εισητηρια σε σχεση με τα γαλλικα αεροδρομια ειναι διπλασια τιμη μετα.Λες να μπορουσαμε να δουμε αρκετα 8μερες μονο γαλλια ?να βλεπαμε παρισι ,λυον τα θελουμε αυτα....:lol:

Μετα σκεφτομαι μια βδομαδα μονο καλοκαιρι εχω αδεια, ελβετια θα ξαναπαω για σκι χειμωνα καποι στιγμη ,μηπως να αφιερωνα ολες τις μερες γαλλια?
Βασικα πρεπει να βαλετε ενα στοχο στα ταξιδια σας, αν θελετε να δειτε το Παρισι πχ ή την Γαλλικη υπαιθρο και την γαλλοφωνη Ελβετια... Μπορειτε να πεταξετε για Παρισι, να κατσετε καποιες μερες εκει, μετα με ενα αυτοκινητακι να πατε Λυον, 470χμ περιπου, και να τελειωσετε το ταξιδι σας με επιστροφη απο Γενευη αφηνοντας το αμαξι σε γαλλικο εδαφος ωστε να μην χρεωθειτε εξτρα. Ειναι ωραια εκδρομη αλλα εγω μιλαω εκ του ασφαλους χωρις να ξερω το μπατζετ σας ;)
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα σε ολους τους ταξιδιαριδες του forum ,θα ηθελα να μου πειτε αν προλαβαινω να επισκεπτω απο την Γενευη σε μια ημερα την ΛΥΩΝ.ΑΝΣΙ και την ΓΚΡΑΙΝΟΜΠΛ και τι αξιζει να δω Εναλλακτικα ποιες απο τις
παραπανω πολεις αξιζει να επισκεπτω σε μια ημερα.Θακουσω ευχαριστως τις αποψεις σας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom