Ελβετία Γενεύη??

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κατ αρχήν Χριστός Ανέστη...
Έχω μερικά προβληματάκια με το επικείμενο ταξίδι μου στη Γενέυη 19-22 Ιουνίου.Δε βρίσκω ξενοδοχείο.Δηλαδή βρίσκω αλλά με 360 ευρώ το βράδυ..και ενώ έχω συνηθίσει να μένω πάντα σε 4 και 5 * εδώ μάλλον θα κάνω μια εξάιρεση...Έχω δει το ΝΗ Geneva Hotel που είναι κοντα στο αεροδρόμιο αλλά δεν ξέρω αν απο εκέι βολεύει να πηγαινω στην πόλη.Περνάει κανένα τραμ λεωφορείο ή κάτι τελοσπάντων.?Επίσης δεν ξέρω πως είναι οι μετακινησείς εντός πόλης.Παρακαλώ οι γκουρού της Ελβετίας να δώσουν ένα χέρι βοηθείας...Ευχαριστω.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κατ αρχήν Χριστός Ανέστη...
Έχω μερικά προβληματάκια με το επικείμενο ταξίδι μου στη Γενέυη 19-22 Ιουνίου.Δε βρίσκω ξενοδοχείο.Δηλαδή βρίσκω αλλά με 360 ευρώ το βράδυ..και ενώ έχω συνηθίσει να μένω πάντα σε 4 και 5 * εδώ μάλλον θα κάνω μια εξάιρεση...Έχω δει το ΝΗ Geneva Hotel που είναι κοντα στο αεροδρόμιο αλλά δεν ξέρω αν απο εκέι βολεύει να πηγαινω στην πόλη.Περνάει κανένα τραμ λεωφορείο ή κάτι τελοσπάντων.?Επίσης δεν ξέρω πως είναι οι μετακινησείς εντός πόλης.Παρακαλώ οι γκουρού της Ελβετίας να δώσουν ένα χέρι βοηθείας...Ευχαριστω.
Ramada Park Hotel Genève. Geneva. Rates from CHF25

Δες αυτο Μαρια....σου το συστηνω διπλα στο αεροδρομιο.....με γραμμη του μετρο εξω ακριβως που σε παει στο κεντρο της πολης.....
Μη και τολμησεις να πας με ταξι....μια διαδρομη 3 χιλ τη πληρωσα πριν 3 χρονια 17,50 ευρω....!!!!!!!

Καταπληκτικο πρωινο απο Κινεζικο....μεχρι Αραβικο.....λες και ξεραμε τι τρωγαμε....πολυ ευγενικο προσωπικο....και πανω απο ολα πεντακαθαρο....

Δεν θυμαμαι ποσο κοστιζε το βραδυ....ημουν τελη Αυγουστου εκει....
Δεν θα προτιμούσα τη Γενευη..... γιατι σε καμμια περιπτωση δεν συγκρινεται με Λουκερνη και Βερνη
Αν μπορεις να αντεξεις τα Γαλλικα......και αν βρεθει ενας να ξερει την Αγγλικη γλωσσα ελα να μου το πεις......


 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αν θελεις αλλες πληροφοριες μπορω να σου γραψω......
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αρχικά σε ευχαριστώ Εύη μου.Η Γενεύη είναι "αναγκαίο κακό"μιας και θα μείνουμε εκεί μόλις δυο μέρες (3 διανυκτερεύσεις) φτάνουμε σάββατο βράδυ από Ηράκλειο απευθείας με easy jet με τελικό προορισμό τη Λισσαβώνα.Απλά είπαμε αφού θα πάμε που θα πάμε να μείνουμε 2-3 ημέρες...Το είδα αυτό που μου προτείνεις και μάλλον θα καταλήξω σε αυτό το Hotel έχω μπερδευτεί λίγο με τη συγκοινωνία αυτής τη πόλης...
 

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Γενεύη

Γενεύη...Αξίζει έστω και για κάποιες ώρες η χαλάρωση δίπλα στο συντριβ'ανι η στο νησάκι του Ρουσώ που είναι δίπλα στη Μεγάλη γέφυρα του Μόν Μπλά.Θα σας πρότεινα μια βόλτα μεχρι το Πανεπιστήμιό της κοντα στην Παλιά Πόλη ,μια περιήγηση στο υπέροχο πάρκο του Μόν Ρεπό κι αφού θα έχετε λίγο χρόνο,θα πρότεινα να πάρετε το υπερ τέλειο τραίνο να βρεθείτε σε χρόνο αστραπή στη Λωζάνη...Μια βόλτα στο Μουσείο των Ολυμπιακών αγώνων αξίζει πραγματικα τον κόπο άν δεν το έχετε επισκευθεί. Τα τοπεία είναι μαγευτικότατα και αποζημιώνουν πραγματικα και για τον προσωπικό κόπο και για τα έξοδα! Μολονότι πάντα επέλεγα διαμονή στο κέντρο, τώρα θα συμφωνήσω με την φίλη μας που πρότεινε καποιο ξενοδοχείο λίγο πιο μακρυα.Ευχές πολλές και να περάσετε αξέχαστα.!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γενεύη...Αξίζει έστω και για κάποιες ώρες η χαλάρωση δίπλα στο συντριβ'ανι η στο νησάκι του Ρουσώ που είναι δίπλα στη Μεγάλη γέφυρα του Μόν Μπλά.Θα σας πρότεινα μια βόλτα μεχρι το Πανεπιστήμιό της κοντα στην Παλιά Πόλη ,μια περιήγηση στο υπέροχο πάρκο του Μόν Ρεπό κι αφού θα έχετε λίγο χρόνο,θα πρότεινα να πάρετε το υπερ τέλειο τραίνο να βρεθείτε σε χρόνο αστραπή στη Λωζάνη...Μια βόλτα στο Μουσείο των Ολυμπιακών αγώνων αξίζει πραγματικα τον κόπο άν δεν το έχετε επισκευθεί. Τα τοπεία είναι μαγευτικότατα και αποζημιώνουν πραγματικα και για τον προσωπικό κόπο και για τα έξοδα! Μολονότι πάντα επέλεγα διαμονή στο κέντρο, τώρα θα συμφωνήσω με την φίλη μας που πρότεινε καποιο ξενοδοχείο λίγο πιο μακρυα.Ευχές πολλές και να περάσετε αξέχαστα.!
Το Μουσειο Ολυμπιακων αγωνων το προτεινω γιατι ηταν αρκετα ενδιαφερων....δεν τρελαθηκα ιδιαίτερα με τη Λωζανη τη βρηκα πολυ κουραστικη με τις ανηφοροκατηφορες......
Τωρα το ξενοδοχειο βολευει γιατι ειναι κοντα στο αεροδρομιο και ακριβως εξω εχει γραμμη τραμ για το κεντρο
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πoλυ γραφικο ειναι το Yvoire το οποιο ειναι ενα πολυ ομορφο γραφικο μεσαιωνικο χωριουδακι πανω στη λιμνη της Γενευης. YVOIRE OFFICE DE TOURISME - SITE OFFICIEL - Pays du Lac Leman - Haute Savoie και θα πατε ως εξης: Acc?s map Yvoire Leman lake Geneva
Εξαιρετικος δρομος πανεμορφος ειναι ο δρομος ο οποιος περνα πανω στους λοφους της λιμνης μεσα απο τους αμπελωνες στο Lavaux http://www.lavaux.ch/ και προστατευεται απο την Unesco: Lavaux, Vineyard Terraces - UNESCO World Heritage Centre
Και πολυ ομορφο ειναι να παρετε ενα καραβακι και να κανετε βολτα στη λιμνη.
Στο απωτερο σημειο της Λιμνης βρισκεται το chateau de Chillon Ch?teau de Chillon - Welcome to Switzerland's most visited historic monument... ενα μαγεμενο καστρο.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Πoλυ γραφικο ειναι το Yvoire το οποιο ειναι ενα πολυ ομορφο γραφικο μεσαιωνικο χωριουδακι πανω στη λιμνη της Γενευης. YVOIRE OFFICE DE TOURISME - SITE OFFICIEL - Pays du Lac Leman - Haute Savoie και θα πατε ως εξης: Acc?s map Yvoire Leman lake Geneva
Εξαιρετικος δρομος πανεμορφος ειναι ο δρομος ο οποιος περνα πανω στους λοφους της λιμνης μεσα απο τους αμπελωνες στο Lavaux http://www.lavaux.ch/ και προστατευεται απο την Unesco: Lavaux, Vineyard Terraces - UNESCO World Heritage Centre
Και πολυ ομορφο ειναι να παρετε ενα καραβακι και να κανετε βολτα στη λιμνη.
Στο απωτερο σημειο της Λιμνης βρισκεται το chateau de Chillon Ch?teau de Chillon - Welcome to Switzerland's most visited historic monument... ενα μαγεμενο καστρο.
Ερση σε ευχαριστώ πολυ.Είδα το site και πραγματικά το μέρος είναι καταπληκτικό.Θα το επισκευτούμε οπωσδήποτε για μια ημερήσια εκδρομούλα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άριστη φτηνή λύση στο κέντρο της πόλης... δεν είναι το ΗILTON και τα δωμάτια είναι λίγο στριμόκωλα αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας... εγώ όταν πάω στη Γενεύη και με πιάνουν οι τσιγκουνιές μου μένω πάντα εκεί...

Bienvenue ? l' HOTEL PAX - GENEVE
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν θες να πεταχτείς εκτός πόλης οι αμπελώνες του Lavaux και το Chateau de Chillon είναι πραγματικά must και αφού ούτως ή άλλως θα περάσετε για να φτάσετε εκεί αξίζει και μια περατζάδα και καφεδάκι στο Montreux (και φωτό με το άγαλμα του Freddie Mercury που απεβίωσε εκεί).

Όπως και να'χει πάντως,οι εντός πόλεων συγκοινωνίες είναι άψογες και σε λογικές τιμές.Οι εκτός είναι επίσης άψογες αλλά λίγο "αλμυρές".Θα δεις πάντως τι σημαίνει η πόλη πρώτα για τον άνθρωπο και μετά για τα αυτοκίνητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.698
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom