Γερμανικά εστιατόρια στην Ελλάδα...

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Λοιπόοοοον...

Εδώ θα γράφουμε για τα αγαπημένα μας γερμανικά εστιατόρια στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη ή όπου αλλού.. όπου μένει ή συχνάζει ο καθένας εν πάσει περιπτώσει.. :bleh:

Θα επανέλθω κι εγώ αργότερα με προτάσεις για ό,τι γνωρίζω.. (αν και έχω καιρό να πάω η αλήθεια)...

Welcome καλοφαγάδες λοιπόν... :clap:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ξεκινω εγω με τη Θεσσαλονικη!
Otto Dix. Βασ. Γεωργιου 44, 2310831236. Εχει πολυ ωραια κρυα πιατα, αλλα και λουκανικα και απειρες μπυρες. Στα συν το οτι το καλοκαιρι βγαζει εξω τραπεζακια (αν και εχει λιγη φασαρια).
Extrablatt. Αλ. Σβωλου 46, 2310256900. Λιγο τσιμπημενες τιμες, αλλα πολθ βολικη τοποθεσια και καλομαγειρεμενα πιατα.
Στο πολυκαταστημα Cosmos στην αιθουσα που εχει με τα fast food μπορειτε να βρειτε γερμανικο Imbiss με σνιτσελ, λεμπερκεσε, πατατοσαλατες κτλ.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οκ ,απο Αθηνα η μπυραρια Oktoberfest στην Αγια Παρασκευη. Εχει ποικιλια στις μπυρες,τελη σεπτεμβριου γιορταζει και τι αλλο; το oktoberfest! Tα χριστουγεννα που πηγα ειχε και pretzel, το μεγεθος ηταν μικρο αλλα καλο!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
λοιπόν, οι πληροφορίες μου δεν είναι πολύ ενημερωμένες (έχω αρκετό καιρό να τιμήσω γερμανικό στην αθήνα) οπότε θα εκτιμήσω οποιαδήποτε πληροφορία διαβάσω εδώ πέρα (από σύμπτωση, χθες ψαχνόμουνα για γερμανικό με φίλο :bleh:)


έχω πάει σ' ένα γερμανικό στη γλυφάδα (νομίζω bayern... το λένε? :roll:).. δεν ξέρω αν είναι ακόμη ανοικτό, ούτε αν παραμένει καλό.. πάντως μου είχε αρέσει αρκετά...


επίσης, (αν και δεν είναι γερμανικό αλλά μπυραρία - δεν ξέρω αν πρέπει να εντάξουμε και αυτές) μου άρεσε παλαιότερα ο ζύθος στην αμφιθέας και στου ψυρρη (λογικα εχει και αλλου).. συμπαθητικές μπύρες, λουκάνικα, εκείνο το πιάτο με το ρωμαικό όργιο για τις μεγάλες παρέες κόλαση... μου έχουν πει ότι έχει χαλάσει το φαγητο του βέβαια.. και δεν ξέρω περισσότερα...:roll:

επίσης, πρόσφατα πήγα ακόμη μια φορά στην craft (αλεξανδρας - εχει και στο χαλανδρι).. και παραμένει συμπαθέστατο μαγαζί.. και κλασική επιλογή.:D


στο octoberfest θέλω πολύ να πάω, αλλά δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής.. όποιος έχει πάει θα με ενδιέφερε η άποψή του!:D


αν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επανέλθω...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
αααααααααααα...ναι και αν και δεν είναι εστιατοριο* (και δεν ειναι καν γερμανικο!!!) αλλα βρίσκεται στα fast food του mall.. να αναφερω το pretzel-άδικο (cool λέξη!) auntie anne's, στο the mall athens... (ο λόγος που το αναφέρω είναι τα pretzel, παρόλο που το μαγαζί ειναι αμερικάνικο...)

καμια 10αρια plus είδη απο pretzel.. από απλά, με τυρί, με λουκάνικα τύπου hot dog, μέχρι γλυκά με γλασο και κανελα (αγαπημενο μου!) και με twix!!!

δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα pretzels που υπάρχουν, πάντως για αθήνα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη όταν το ανακάλυψα...

*μικρη παρακαμψη απο το θεμα αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Αν και ΠΗΖΩ στη δουλειά σήμερα, το θέμα είναι τόσο... λαχταριστό που δεν άντεξα! Λοιπόν στην Καισαριανή υπάρχει ένα γερμανικό εστιατόριο ονόματι Ritterburg Beer Garden. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση φτηνό, αλλά η σχέση τιμής/ποιότητας φαγητού είναι εξαιρετική. Οι μερίδες είναι τεράστιες -πιάτα όπως κότσι ή σνίτσελ δεν έχω καταφέρει ποτέ να τα τελειώσω..- τα φαγητά πεντανόστιμα και έχει ΤΡΕΛΗ ποικιλία από μπίρες, χύμα ή σε μπουκάλια. Μάλιστα όταν δεν ξέρεις τι να (πρωτο)πάρεις, τα παιδιά που σερβίρουν σε βοηθάνε ώστε να διαλέξεις κάτι που να σου αρέσει! Ωραία μουσική, ωραία ατμόσφαιρα.. μόνο που είναι πάντα γεμάτο ρε γαμώτο! άμα πας χωρίς να έχεις κλείσει, συνήθως μένεις μπουκάλα (από μπίρα).

Αν ενδιαφέρεστε είναι ψηλά στην Εθνικής Αντιστάσεως, την κεντρική λεωφόρο της Καισαριανής, απέναντι από το πάρκο του Αη Γιάννη!
Σας περιμένω για currywurst! :clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αν και ΠΗΖΩ στη δουλειά σήμερα, το θέμα είναι τόσο... λαχταριστό που δεν άντεξα! Λοιπόν στην Καισαριανή υπάρχει ένα γερμανικό εστιατόριο ονόματι Ritterburg Beer Garden. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση φτηνό, αλλά η σχέση τιμής/ποιότητας φαγητού είναι εξαιρετική. Οι μερίδες είναι τεράστιες -πιάτα όπως κότσι ή σνίτσελ δεν έχω καταφέρει ποτέ να τα τελειώσω..- τα φαγητά πεντανόστιμα και έχει ΤΡΕΛΗ ποικιλία από μπίρες, χύμα ή σε μπουκάλια. Μάλιστα όταν δεν ξέρεις τι να (πρωτο)πάρεις, τα παιδιά που σερβίρουν σε βοηθάνε ώστε να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει! Ωραία μουσική, ωραία ατμόσφαιρα.. μόνο που είναι πάντα γεμάτο ρε γαμώτο! άμα πας χωρίς να έχεις κλείσει, συνήθως μένεις μπουκάλα (από μπίρα).

Αν ενδιαφέρεστε είναι ψηλά στην Εθνικής Αντιστάσεως, την κεντρική λεωφόρο της Καισαριανής, απέναντι από το πάρκο του Αη Γιάννη!
Σας περιμένω για currywurst! :clap:
εχω παει αλλα παλια,πριν ερθω να μεινω εδω και μου αρεσε!!! καλα που το ανεφερες!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
pretzel με twix!!!

συγνωμη υπαρχει τετοιο πραγμα;;
ναι είναι κάτι θεόκουλο, που θυμίζει πιο πολύ γλυκό.. είναι ας πούμε γεμιστό με twix.. το δοκίμασα.. οκ τρώγεται, αλλά εγώ προτιμώ το απλό γλυκό με το γλάσο και την κανέλα.. :bleh::bleh::bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
στην καισαριανή ε?? δεν το ήξερα.. καλή ιδέα αυτή για travelstories-συνάντηση! χαχα! να αφήσουμε τον υμηττό και να πάμε για φαγητό..:haha::haha: :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
στην καισαριανή ε?? δεν το ήξερα.. καλή ιδέα αυτή για travelstories-συνάντηση! χαχα! να αφήσουμε τον υμηττό και να πάμε για φαγητό..:haha::haha:
αμέσως εσύ... :rolleyes: αμ δε! Αν δε γυρίσεις όλο το βουνό για σνίτσελ δεν σε πηγαίνω! :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom