Γερμανικές χριστουγεννιάτικες λιχουδιές

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αυτό το διάστημα πολλά καταστήματα φέρνουν παραδοσιακά γλυκίσματα και άλλα αρτοποιήματα από το γερμανόφωνο χώρο. Ας τα παρουσιάσουμε:

-Plätzchen
awww.tu_chemnitz.de_advent_2004_6_plaetzchen.jpg


-Lebkuchen


-Baumkuchen
awww.gradel.com_images_allebaumkuchen_neu1.gif




-Stollen
awww.sacredearth.com_Ezine_winter07_stollen.jpg




-Spekulatius
awww.comixconnection.com_uploaded_images_Specuhome_700135.jpg


Τα παραπάνω είναι πεντανόστιμα και υπάρχουν στα εκπτωτικά σούπερμάρκετ LIDL αλλά …όποιος προλάβει!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ας ανεβασω και μια φωτογραφια απο το Glühwein! Συνισταται να πινεται στις Χριστουγενιατικες Αγορες για να ζεσταινεται ο περιφερομενος μεσα στο δριμυ ψυχος!
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον εγω ως χικ! μπεκρουλιακας θα παραθεσω φωτογραφια ενος μπουκαλιου Sekt. Ο αφρωδης αυτος οινος ειναι πολυ διαδεδομενος στην Γερμανια -και οχι μονο τα Χριστουγεννα. Σερβιρεται οπως και η σαμπανια σε ψηλα ποτηρια flute και οι αδαεις ελληνες νομιζουν οτι λογω οικονομικου θαυματος οι Γερμανοι μπεκρουλιαζουν νυχθημερον με σαμπανιες! Αλλα ομως συνηθως προκειται για το εξαιρετικο για την τιμη του Sekt: Sparkling wine - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι επειδή μου ανοίξατε την όρεξη νυχτιάτικα, ας βάλω κι εγώ καμιά φωτογραφία από το πρόσφατο ταξίδι μου στο Βερολίνο :xmas_lol:
(Ο μισός πάγκος έχει Lebkuchen και ο άλλος μισός τα πεντανόστιμα Nürnberger Früchtebrot)
 

Attachments

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ας ανεβασω και μια φωτογραφια απο το Glühwein! Συνισταται να πινεται στις Χριστουγενιατικες Αγορες για να ζεσταινεται ο περιφερομενος μεσα στο δριμυ ψυχος!
βρε ερση, εχω κανει πολλες φιλοτιμες προσπαθειες αλλα τιποτα. εξακολουθω να το βρισκω αηδια αυτο το ποτο.:xmas_rolleyes:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
βρε ερση, εχω κανει πολλες φιλοτιμες προσπαθειες αλλα τιποτα. εξακολουθω να το βρισκω αηδια αυτο το ποτο.:xmas_rolleyes:
Α, πα, πα... Μη λες κακά λόγια...:bleh::haha: Κι εγώ φιλότιμες προσπάθειες έκανα... για να σταματάω στη μία κούπα, γιατί αν έπινα και δεύτερη δε θα κατάφερνα να δω κανένα αξιοθέατο στο Βερολίνο... χικ...χικ :haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Α, πα, πα... Μη λες κακά λόγια...:bleh::haha: Κι εγώ φιλότιμες προσπάθειες έκανα... για να σταματάω στη μία κούπα, γιατί αν έπινα και δεύτερη δε θα κατάφερνα να δω κανένα αξιοθέατο στο Βερολίνο... χικ...χικ :haha:
εγω παντως λουκανικα, πατατες και μπυρες στις χριστουγεννιατικες αγορες του βερολινου. μια χαρα με τα αξιοθεατα μετα..:xmas_lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
βρε ερση, εχω κανει πολλες φιλοτιμες προσπαθειες αλλα τιποτα. εξακολουθω να το βρισκω αηδια αυτο το ποτο.:xmas_rolleyes:
Τωρα τι να πω: De gustibus et de coloribus αμα est disputandum τοτε... της πουτ@ν@ς :xmas_mrgreen: ως συνηθως εδω μεσα! :xmas_cheesygrin:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εγω παντως λουκανικα, πατατες και μπυρες στις χριστουγεννιατικες αγορες του βερολινου. μια χαρα με τα αξιοθεατα μετα..:xmas_lol:
Εμ, τι να σου πω... δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου βρε παιδί μου. Η μια κούπα ήταν υπεραρκετή για μένα. Έλα μου όμως που μου άρεσε... :xmas_rolleyes::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμ, τι να σου πω... δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου βρε παιδί μου. Η μια κούπα ήταν υπεραρκετή για μένα. Έλα μου όμως που μου άρεσε... :xmas_rolleyes::clap:
Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι δυνατο και χτυπαει!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κι από εμένα μια φώτο με τα πάντα από σοκολατοειδή γλυκάκια στα σπιτάκια του Μονάχου...Φρέσκο πράμα έχω...(Μόλις 4 ημερών....)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom