Γερμανικες ταινιες που λατρεψαμε!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Εδω εχω να πω πολλα!
Lola rennt: All time classic. Την βαζω και στους μαθητες μου στο σχολειο, αφου μπορω να την "σπασω" σε τρεις ενοτητες και γινεται ευκολο κατανοητη.
Das Leben der Anderen: Τιμηθηκε με Οσκαρ αν δεν κανω λαθος. Λιγο στεναχωρη, αλλα πολυ καλη.
Goodbye Lenin: Αστεια και ανθρωπινη. Δειτε την!
Das Experiment: Σοκαριστικη! Δεν μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα. Ειναι βασισμενη σε πραγματικη ιστορια και πραγματικα σε καθηλωνει!
Kurz und schmerzlos: Απο τις πρωτες ταινιες του Φατιχ Ακιν. Παιζει και ενας ελληνας σε πρωταγωνιστικο ρολο. Για μενα η καλυτερη του ταινια.
Auf der anderen Seite: Η τελευταια του ταινια με γνωριμο θεμα, σχεσεις ανθρωπων και περιπλανηση σε Γερμανια και Τουρκια.
Gegen die Wand: Η ταινια με την οποια εγινε γνωστος. Απιθανη μουσικη και ερμηνειες.
Die Welle: Επισης βασισμενο σε αληθιμη ιστορια και ιδιαιτερα ενδιαφερον για εμας τους εκπαιδευτικους.
Die fetten Jahre sind vorbei:Φιλια, παρανομια, σχεσεις, ολα δενουν σε αυτην την ταινια. Εξαιρετικοι διαλογοι και τελος.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αχινε δινεις ρεστα!!! Σκεφτομουνα να ανοιξω αυτο το θεμα!! Λοιπον δυστυχως εγω εδω τα βλεπω μεταγλωτισμενα :( . Αλλα ξερω και αλλο μονοπατι φυσικα να τα δω στην original! Ναι πηρε το οσκαρ Η ζωη των αλλων και ο πρωταγωνιστης πεθαινε λιγο καιρο μετα ( στην πραγματικοτητα) . Οσο για τον πρωταγωνιστη στο Goodbye Lenin ειναι γερμανοκαταλανος!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Εδω εχω να πω πολλα!
.
Das Leben der Anderen: Τιμηθηκε με Οσκαρ αν δεν κανω λαθος. Λιγο στεναχωρη, αλλα πολυ καλη.
Για μένα η κορυφαία ταινία απ' όσες έχω δει φυσικά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Ααααα δεν θα με αφήσετε να αγιάσω εσείς σήμερα!

Λοιπόν κλασικά Τρέξε Λόλα Τρέξε εξαιρετική και την έχω δει στα Γερμανικά (κλαπ-κλαπ!) τώρα ελπίζω ναχω πιάσει σωστά το νόημα.... :rolleyes:

Το Πείραμα σοκαριστική ταινία (με κούκλο πρωταγωνιστή :cool:)

Goodbye Lennin γλυκόπικρο- ανάμικτα συναισθήματα ωστόσο πολύ καλή ταινία!

τέλος Η πτώση: μια διαφορετική (αν και αρκούντως ψυχοπλακωτική) πλευρά των τελευταίων ημερών του Αδόλφου Χίτλερ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εδω εχω να πω πολλα!
Lola rennt: All time classic. Την βαζω και στους μαθητες μου στο σχολειο, αφου μπορω να την "σπασω" σε τρεις ενοτητες και γινεται ευκολο κατανοητη.
Das Leben der Anderen: Τιμηθηκε με Οσκαρ αν δεν κανω λαθος. Λιγο στεναχωρη, αλλα πολυ καλη.
Goodbye Lenin: Αστεια και ανθρωπινη. Δειτε την!
Das Experiment: Σοκαριστικη! Δεν μπορουσα να πιστεψω αυτο που εβλεπα. Ειναι βασισμενη σε πραγματικη ιστορια και πραγματικα σε καθηλωνει!
Kurz und schmerzlos: Απο τις πρωτες ταινιες του Φατιχ Ακιν. Παιζει και ενας ελληνας σε πρωταγωνιστικο ρολο. Για μενα η καλυτερη του ταινια.
Auf der anderen Seite: Η τελευταια του ταινια με γνωριμο θεμα, σχεσεις ανθρωπων και περιπλανηση σε Γερμανια και Τουρκια.
Gegen die Wand: Η ταινια με την οποια εγινε γνωστος. Απιθανη μουσικη και ερμηνειες.
Die Welle: Επισης βασισμενο σε αληθιμη ιστορια και ιδιαιτερα ενδιαφερον για εμας τους εκπαιδευτικους.
Die fetten Jahre sind vorbei:Φιλια, παρανομια, σχεσεις, ολα δενουν σε αυτην την ταινια. Εξαιρετικοι διαλογοι και τελος.
Χμ...

Η συλλογή των DVD μου περιλαμβάνει 5 από τις παραπάνω, ενώ 2 ακόμα τις είδα πρόσφατα σε Cinema και περιμένω να κυκλοφορήσουν σε DVD... (δεν έχω δει τα Gegen die Wand, Kurz und schmerzlos).

Να προσθέσω στη λίστα ακόμη και τα
- Das Boot, Das Boot (1981)
- Der Untergang, Der Untergang (2004)
- Die Falscher, Die Fälscher (2007)
- Sophie Scholl - Die letzten Tage - Sophie Scholl - Die letzten Tage (2005)

καθώς και το λιγότερο γνωστό:
- Das Wunder von Bern, Das Wunder von Bern (2003)

ΥΓ: Ο Daniel Bruhl (goodbye lenin) εχει γυρίσει και ταινία στα Καταλανικά (Salvador (Puig Antich) (2006)).

ΥΓ2: Μιλάμε για Γερμανικό μόνο, η γενικά για Γερμανόφωνο κινηματογράφο?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Das Boot του Wolfgang Petersen ενα μικρό αντιπολεμικό αριστούργημα
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Η αλήθεια είναι ότι από γερμανικό σινεμά έχω δει μόνο τις γνωστές ταινίες..
Lola rennt
Das Leben der Anderen
Goodbye Lenin
Die welle
Η πτώση
και σημερα αύριο θέλω να δω το Der Baader Meinhof Komplex
Δεν θυμάμαι να χω δει κάτι άλλο.. εκτός από ένα που δεν θυμάμαι πως το λένε που το χαμε νοικιάσει από το βίντεο κλαμπ, όταν είχαμε μια Γερμανίδα στη παρέα και θέλαμε να δούμε κάτι που μπορούσαν όλοι να δουν (λόγω γλώσσας) και ήταν μια παρωδία Γερμανικού Γουέστερν!!!ναι ναι! (ότι να ναι έτσι?) κανένας γερμανοθρεμένος μήπως ξέρει πιο λέω? (η γερμανίδα το ήξερε, ήταν λέει γνωστό.. είχε πρωταγωνιστή έναν Βίβιτου..κάτι τέτοιο)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Winnetou o κλασσικός Ινδιάνος του Καρλ Μάι
η ταινία der Schuh des Manitu του Michael Bully Herbig
Der Schuh des Manitu (2001)
ταινία παρωδία των ταινιων γουεστερν με ηρωα τον Βίνετου βασισμένα στις ιστορίες του Καρμ Μάι!
Δεν αξιώθηκα να την δώ!
τις παλιές ομως ταινιες του Βινετου τις εχω δει!!! :haha:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
μάλιστα!! ακριβώς αυτή! Thanκs Thano!!
οι παλιές που λες υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους ή μόνο αν ξέρεις γερμανικά τις βλέπεις?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
δεν εχω ιδέα αν εχουν παιχτεί στην ελληνική (κρατική) τηλεόραση!
η γερμανική τηλεόραση ομως τις παίζει συχνά!
Καποιο ισως μελος του γκρουπ που διαθέτει δορυφορική να μπορεί να τις αντιγράψει...

και μετά να κάνουμε μια ομαδα εργασιας και να αναλάβουμε τον υποτιτλισμό!:cool:

καποιες λεπτομέρειες υπάρχουν κ εδώ!
http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_May_movies
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.774
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
η καλύτερη γερμανική που έχω δει DAS LEBEN DER ANDEREN!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom