Γεωργία Γεωργία, κατάσταση δρόμων (Batumi σε Alkhalaki)

mitnic

Member
Μηνύματα
92
Likes
481
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Ινδια, Βιετναμ
Καλησπέρα, σχεδιάζοντας ταξίδι σε Γεωργία- Αρμενια με αυτοκίνητο,
σας έχω μια λίγο ἐξειδικευμένη ερώτηση...
Με κατεύθυνση από Batumi σε Alkhalaki η Googleδίνει δύο εκδοχές
1η μέσω Koda, Goderdzi Pass, Zarma 161χλμ 4 ώρ. 36 λεπτα.

και η 2η μέσω Samtredia, Zestafoni, Khashuri, Kvabiskhevi 324 χλμ 5 ώρ. 21 λεπτα

τεράστια η διαφορά χλμ όχι όμως και χρόνου! κάτι δεν μου κάθετε καλά...
Ξέρει κάποιος για την κατάσταση των δρόμων;
Να είναι άραγε ασφάλτινες, η πρώτη ειδικά;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Νικόλας
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Και οι δύο είναι ασφάλτομενοι, δε υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Απλά ο δευτέρος είναι καλύτερος και πιο ασφαλής (δεν υπάρχουν πολλά ζώα που βοσκάνε δίπλα στο δρόμο)
Αν πας πρώτη φορά Γεωργία, θα συνιστούσα τον ს 12

Πότε θες να πας;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Και οι δύο είναι ασφάλτομενοι, δε υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Απλά ο δευτέρος είναι καλύτερος και πιο ασφαλής (δεν υπάρχουν πολλά ζώα που βοσκάνε δίπλα στο δρόμο)
Αν πας πρώτη φορά Γεωργία, θα συνιστούσα τον ს 12
Γεια σου ρε Θαναση την καταλληλη ωρα.Εχουμε κλησει για τελη Απριλιου για Τιφλιδα και επειδη εχω διαβασει οτι το κατεχεις το αντικειμενο,θα μας δωσεις τα φωτα σου για τα SOS της πολης?Εννοω φαγητο ,διασκεδαση τι πρεπει να δεις που δεν αναγραφεται σε ταξιδιωτικοους οδηγους.Ευχαριστω εκ των προτερων[/QUOTE]
 
Last edited by a moderator:

mitnic

Member
Μηνύματα
92
Likes
481
Επόμενο Ταξίδι
Ουκρανία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Ινδια, Βιετναμ
φίλε Θανάση, ευχαριστώ για την πολύ σημαντική γιά εμένα πληροφορία! Βλέπεις ενώ βρίσκω πληθώρα πληροφοριών για τα μέρη που αξίζει να δει κανείς, πουθενά δεν υπάρχουν πληροφορίες γι αυτές τις χώρες- ούτε street view φυσικά- για την κατάσταση των δρόμων σε Γεωργία, Αρμενία...
Σκέπτομαι τελειώνοντας την διαλογή των προς επίσκεψη περιοχών, να δημοσιοποιήσω το δρομολόγιο για να έχω τις προτάσεις σας για παραλείψεις μου η αλλαγές που θα πρέπει να κάνω.
Το ταξίδι τώρα, εάν τελικά προλάβω να το οργανώσω, θα ξεκινήσω αρχές Απρίλη από Ελλάδα, αλλά- και αν προηγηθεί το Ιράν κατά το πρόγραμμα- στην Γεωργία θα μπω τέλη Μαΐου..
 
Last edited:

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
καλησπερα σκεφτομαι για ταξιδι στην Γεωργια τον Μαρτιο για 4 μερες και εχω αρκετες αποριες. Η πτηση ειναι για κουταίσι κ ειπα να ενοικοιασω αυτοκινητο και να μεινω Μπατουμι.
1. αξιζει σαν ταξιδι ?
2. εχει κατι τον Μαρτιο ανοικτο η ειναι καλοκαιρινος προορισμος ?
3. εχετε να προτινετε καμια αλλη περιοχη που αξιζει περισσοτερο ?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα/καληνύχτα
1.Αν αξίζει σαν ταξίδι το Ελλάδα Γεωργία ή το Κουταίσι-Μπατούμι; Το πρώτο αναμφισβήτητα. Για το δεύτερο δε θα το έλεγα. Εκτός από τον βοτανικό κήπο δε νομίζω να έχει κάτι άλλο ενδιαφέρον το Μπατούμι. Η νυχτερινή διασκέδαση επίσης αδιάφορη. Γενικά αρκετά αδιάφορη πόλη θα τη χαρακτήριζα προσωπικά. Επίσης δε θα πρότεινα να νοικιάσεις αμάξι αλλά να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορειάκια τους (μαρσρούτκι) γιατί αφενός οι τιμές είναι χαμηλές και αφετέρου η οδήγησή τους είναι κομμάτι επικίνδυνη για τα δεδομένα μας.
2. Όταν λες κάτι ανοιχτό τί εννοείς;
3. Δεδομένων των αποστάσεων και την κατάσταση των δρόμων σε ένα κομμάτι της περιοχής, 4 μέρες το θεωρώ λίγο. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση δε θα οσυ πρότεινα αυτές τις μέρες να τις "επενδύσεις¨στο Μπατούμι. Τιφλίδα ή Μέστια είναι σαφώς καλύτερες επιλογές, αν και είναι κάμποσες ώρες μακριά έκαστη. Θαρρώ πως είναι κανένα 5ωρο η Τιφλίδα και λίγο παραπάνω η Μέστια. Η δεύτερη, έχει κακούς δρόμους και πιθανότατα θα χιονίζει κιόλας οπότε είναι κάπως ρίσκο. Ωστόσο αν είσαι λάτρης του σκί ή της ορειβασίας μπορείς να κάνεις σκι πολύ κοντά ή να ανέβεις στο Έλμπρους(δε ξέρω βέβαια αν χρειάζεται κάποια διαδιασία γιατί το Έλμπρους ανήκει στη Ρωσία(25 χμ από τη Μέστια) κι επίσης χρειάζεσαι εξοπλισμό χειμερινού βουνού). Ενδεχομένως να αξίζει και το Κουταϊσι, αλλά δεν το ξέρω. Εγώ πιστεύω θα πήγαινα από το αεροδρόμιο ευθύς αμέσως Τιφλίδα.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Καλημέρα/καληνύχτα
1.Αν αξίζει σαν ταξίδι το Ελλάδα Γεωργία ή το Κουταίσι-Μπατούμι; Το πρώτο αναμφισβήτητα. Για το δεύτερο δε θα το έλεγα. Εκτός από τον βοτανικό κήπο δε νομίζω να έχει κάτι άλλο ενδιαφέρον το Μπατούμι. Η νυχτερινή διασκέδαση επίσης αδιάφορη. Γενικά αρκετά αδιάφορη πόλη θα τη χαρακτήριζα προσωπικά. Επίσης δε θα πρότεινα να νοικιάσεις αμάξι αλλά να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορειάκια τους (μαρσρούτκι) γιατί αφενός οι τιμές είναι χαμηλές και αφετέρου η οδήγησή τους είναι κομμάτι επικίνδυνη για τα δεδομένα μας.
2. Όταν λες κάτι ανοιχτό τί εννοείς;
3. Δεδομένων των αποστάσεων και την κατάσταση των δρόμων σε ένα κομμάτι της περιοχής, 4 μέρες το θεωρώ λίγο. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση δε θα οσυ πρότεινα αυτές τις μέρες να τις "επενδύσεις¨στο Μπατούμι. Τιφλίδα ή Μέστια είναι σαφώς καλύτερες επιλογές, αν και είναι κάμποσες ώρες μακριά έκαστη. Θαρρώ πως είναι κανένα 5ωρο η Τιφλίδα και λίγο παραπάνω η Μέστια. Η δεύτερη, έχει κακούς δρόμους και πιθανότατα θα χιονίζει κιόλας οπότε είναι κάπως ρίσκο. Ωστόσο αν είσαι λάτρης του σκί ή της ορειβασίας μπορείς να κάνεις σκι πολύ κοντά ή να ανέβεις στο Έλμπρους(δε ξέρω βέβαια αν χρειάζεται κάποια διαδιασία γιατί το Έλμπρους ανήκει στη Ρωσία(25 χμ από τη Μέστια) κι επίσης χρειάζεσαι εξοπλισμό χειμερινού βουνού). Ενδεχομένως να αξίζει και το Κουταϊσι, αλλά δεν το ξέρω. Εγώ πιστεύω θα πήγαινα από το αεροδρόμιο ευθύς αμέσως Τιφλίδα.
1. Για το Κουταίσι-Μπατούμι ελεγα. εχω δει τις φωτογραφιες τις πολης Μπατούμι στo google και μου φανηκε εντυπωσιακη.Εσυ δλδ λες δεν αξιζει καθολου το Μπατουμι ?
2. Ενοω για εστιατορια, μπαρακια, καταστηματα κλπ (επειδη ειναι παραλιακα μηπως λεω ειναι εντελος καλοκαιρινος προορισμος.)
3. γενικα επειδη εχω βρει πολυ φθηνα αεροπορικα απο Κυπρο που ειμαι γιαυτο το σκεφτομαι και επειδη μου αρεσουν τα road trips ειπα να παρω αμαξι (εχω κανει παρα πολλα σε ευρωπη)
4. Οι πτησεις ειναι Τριτη με Σαββατο.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Και εγώ δεν θα σου πρότεινα την ενοικίαση αυτοκινήτου. Ήμουν πριν δύο βδομάδες και ακόμη και στις μαρσρουτκες έκανα αρκετές φορές τον σταυρό μου. Οι δρόμοι είναι κακοί και τους οδηγούς δεν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω. Ακόμη και προσπέραση σε αυτοκινητα που έκαναν προσπεραση επιχειρούσαν οι αθεοφοβοι σε κάτι δρόμους σαν τις παλιές εθνικές μας.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ είχα μείνει καμιά εβδομάδα στο Κουταϊσι και έκανα εκδρομές στα γύρω μέρη - Οκάτσε, Μαρτβίλι, Σατάπλια -. Το Κουταίσι είναι για μια μέρα. Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να δεις και να κάνεις εκεί. Οι δρόμοι στο Κουταϊσι και πέριξ είναι άσχημοι. Έχει δρόμους που περνάς ανάμεσα σε πρόβατα, αγελάδες και τα συναφή. Ακούς κορνάρισμα κάθε 15 δευτερόλεπτα στην πόλη.

Από εκεί και πέρα σίγουρα πρέπει να πας στο φαράγγι Οκάτσε. Έχει ένα τρέιλ που το κάνεις πάνω σε σιδερένια γέφυρα πάνω σε γκρεμό που είναι καταπληκτικό. Επίσης Σατάπλια και σπηλιές του Προμηθέα αξίζει τον κόπο να πας είναι όμορφα και εκεί. Το Μαρτβίλι μου άρεσε πολύ επίσης. Κοντά στο Κουταϊσι είναι και τα μοναστήρια του Bagrati και Gelati που είναι στην λίστα της Unesco. Ένα ωραίο μοναστήρι ήταν το Motsameta. Αν έχεις για έδρα το Κουταϊσι μπορείς να αφιερώσεις 2 μέρες και να πας στα χωριά Σβανέτι βόρεια. Οι ντόπιοι θεωρούν ότι είναι από τα πιο όμορφα μέρη που μπορείς να πας παγκοσμίως. Δεν πρόλαβα να πάω δυστυχώς γιατί μέχρι να βρω τον μπούσουλα μου στη Γεωργία με πήρε κανά 2 μέρες.

Νυχτερινή ζωή στο Κουταϊσι δεν υπάρχει. Έχουν καλό φαϊ αν και είναι λίγο βαρύ για τα δικά μας δεδομένα ενώ και τα κρασιά τους είναι καταπληκτικά. Έχουν και μια πολύ ωραία βότκα από μέλι. Πολύ ευχάριστη στην κατανάλωση. Επίσης το Κουταϊσι είναι το πιο φθηνό μέρος που έχω ταξιδέψει. Η βενζίνη στη Γεωργία είναι αρκετά φθηνή. Όταν είχα πάει είχε 0.6 ευρώ το λίτρο. Εγώ είχα νοικιάσει οδηγό + αμάξι + ξεναγό. Γύρω στα 20 με 25 ευρώ την μέρα μου έπαιρναν και τα τρία μαζί. Ο ξεναγός εννοείται ότι δεν μιλούσε καθόλου αγγλικά. Θύμιζε πορτιέρη σε νυχτερινό μαγαζί. Ζεστός λαός μου είχαν φανεί. Παρόλο που ήταν πολύ φτωχοί θυμάμαι σε μερικά μαγαζιά που τους είπα ότι είμαι Έλληνας δεν με άφηναν να πληρώσω με τίποτα. Αναγκάστηκα και έκρυβα χαρτονομίσματα κάτω από τα πιάτα.

Ήταν από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει. Το έχω στην λίστα για να ξαναπάω αλλά με καλύτερη μελέτη αυτή τη φορά. Θα ήθελα να αφιερώσω 20-25 μέρες στη Γεωργία. Το παραπάνω κείμενο είναι γεμάτο προσωπικές παρατηρήσεις και η γνώμη μου είναι πάντα υποκειμενική. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ είχα μείνει καμιά εβδομάδα στο Κουταϊσι και έκανα εκδρομές στα γύρω μέρη - Οκάτσε, Μαρτβίλι, Σατάπλια -.
Mάλλον θα σε χρειαστώ γιατί για μεγάλη εβδομάδα έχει 35ευρώ πήγαινε-έλα για Κουταίσι(4 μέρες) και προσπαθώ να δω αν αξίζει και αν θα μπορέσω να τις γεμίσω.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ναι μια χαρά είναι 4 ημέρες αξίζει τον κόπο να πάτε! Έχω κρατήσει και μερικές σημειώσεις και μερικά λινκς όπως το γραφείο που κάνει αυτές τις εκδρομές εκεί οπότε ό,τι χρειαστείς πυροβολάς :).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom