Γιαουρτοκουβέντες και όχι μόνο!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Γιαουρτοκουβέντες και όχι μόνο!

Λοιπον οταν λες στην Ισπανια οτι εισαι Ελληνας, ενα απο τα πρωτα πραγματα που σου λενε ειναι: ''χρονια και χρονια'' τι σημαινει; Το οποιο στα ισπανικα το γραφουν jronia! Ενα απο τα αγαπημενα τους επιδορπια και οχι μονο ειναι το γιαουρτι! Το ελληνικο λοιπον γιαουρτι εχει μια καλη φημη στην Ισπανια, αφου οταν φιλοι, γνωστοι γυριζουν απο το ταξιδι τους στην Ελλαδα μου λενε τι γευστικο γιαουρτι εχετε, ποσο μας αρεσε κτλ! Το θεμα ποιο ειναι; Η danone εχει ενα γιαουρτι που το λεει Griego, ελληνικο! Πριν ερθω να μεινω μονιμα επαιζε μια διαφημιση στη τιβι που ελεγε τις λεξεις: Χρονια και Χρονια, και για αυτο σε ρωτανε τι σημαινει η λεξη Jronia! Βεβαια κατα καιρους η danone ανανεωνει τις διαφημισεις της με βασικο θεμα παντα την Ελλαδα, στα επομενα ποστ θα σας βαλω μερικες απο αυτες τις διαφημισεις, μονο που ειναι στα ισπανικα, αλλα αυτη που ελεγαν το Χρονια και Χρονια δυστηχως δεν τη βρηκα!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ε, και βεβαια παντα η διαφημιση λεει οτι το ελληνικο γιαουρτι ειναι το καλυτερο! Ε μα!

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α, αυτή με τα χρόνια και χρόνια τη θυμάμαι, είναι της εποχής μου. Είναι μια γιαγιά σε κάποιο νησί και στραγγίζει. Ο τύπος αρχίζει να λέει στα ισπανικά τι παράδοση έχει το γιαούρτι στην Ελλάδα, μέχρι π[ου η φαφούτα γιαγιά κοιτάει την κάμερα και λέει "Εμείς εδώ με το γιαούρτι; Ουου, χρόνια και χρόνια". Κανείς δε μεταφράζει τι σημαίνει η φράση στη διαφήμιση, με αποτέλεσμα όλοι οι Ισπανοί να το έχουν απορία και να σε ρωτάνε με το που σε γνωρίζουν. Το οποίο ήταν καλύτερο από το να σε ρωτάνε για το ναυάγιο του Πρεστίζ (άλλο θέμα της εποχής)...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Δεν είναι η αρχική, αλλά παίζει πάλι με το "χρόνια και χρόνια"...
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
αλλα αυτη που ελεγαν το Χρονια και Χρονια δυστηχως δεν τη βρηκα!
Βρε το λεει κανονικα στο πρωτο βιντεακι.. Τελειως κιτς παρεπιπτόντως. Και τί σχεση μπορει να εχει η danone με ελληνικο γιαουρτι; Πλήρωσαν καποια δικαιωματα για να χρησιμοποιησουν το ονομα.
Και γενικευοντας, τί σχέση έχουν ολα αυτα τα σκευασματα που κυκλοφορουν στην αγορα απο τις γαλακτοβιομηχανιες με πραγματικο γιαουρτι;;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Α, αυτή με τα χρόνια και χρόνια τη θυμάμαι, είναι της εποχής μου. Είναι μια γιαγιά σε κάποιο νησί και στραγγίζει. Ο τύπος αρχίζει να λέει στα ισπανικά τι παράδοση έχει το γιαούρτι στην Ελλάδα, μέχρι π[ου η φαφούτα γιαγιά κοιτάει την κάμερα και λέει "Εμείς εδώ με το γιαούρτι; Ουου, χρόνια και χρόνια". Κανείς δε μεταφράζει τι σημαίνει η φράση στη διαφήμιση, με αποτέλεσμα όλοι οι Ισπανοί να το έχουν απορία και να σε ρωτάνε με το που σε γνωρίζουν. Το οποίο ήταν καλύτερο από το να σε ρωτάνε για το ναυάγιο του Πρεστίζ (άλλο θέμα της εποχής)...

Εγω αυτη δεν την πετυχα, αλλα αυτη που εχω στο μυαλο και δεν τη βρισκω ειναι: παρτυ (καπου στην Ελλαδα), κοσμος, μοντερνα ντυμενος, και ερχεται ενα ζευγαρι καλεσμενοι και φερνει γιαουρτια για δωρο! Και λεει ο οικοδεσποτης στους καλεσμενους: Χρονια και Χρονια ( στα ελληνικα) σαν να λεει ''α αυτη η κολωνια κρατει χρονια''! Και στο τελος ριχνουν και ενα συρτακι! Ολε!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Βρε το λεει κανονικα στο πρωτο βιντεακι.. Τελειως κιτς παρεπιπτόντως. Και τί σχεση μπορει να εχει η danone με ελληνικο γιαουρτι; Πλήρωσαν καποια δικαιωματα για να χρησιμοποιησουν το ονομα.
Και γενικευοντας, τί σχέση έχουν ολα αυτα τα σκευασματα που κυκλοφορουν στην αγορα απο τις γαλακτοβιομηχανιες με πραγματικο γιαουρτι;;

Το χρονια και χρονια χρησιμοποιηθηκε στη διαφημιση που λεει ο Yorgos, και ειδανε οτι ειχε επιτυχια και απο τοτε το βαζουν σε ολες τις διαφημισεις για το συγκεκριμενο προιον. Εγω απλα δε βρισκω τη διαφημιση, με την οποια γνωρισα το griego οταν ηρθα! Τωρα αν εχουν παρει τα δικαιωματα κτλ δε το γνωριζω! Οτι ειναι κιτς η διαφημιση ειναι! Ειδικα η πρωτη απο τις πιο κιτς διαφημισεις!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Salsiki

Αφου ειδανε την επιτυχια που εχει το griego, ειπανε να φτιαξουν και το σαλσικι, δηλαδη τζατζικι! Το οποιο δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το τζατζικι που ξερουμε! Α και στη διαφημιση ο τυπος λεει οτι μπορεις να το βαλεις και στη σαλατα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι μου θυμησατε !! Χρονια και χρόνια ειχα να δω τη διαφημιση ...
και καλά να σε ρωτανε ...
εγώ καθε φορα που παω Βαρκελωνη κουβαλαω μαζι μου γιαουρτια ΦΑΓΕ τοταλ γιατι ο κολλητος μου τρελλαινεται ....
και φετα και λαδι απο το τοπο μου ...
ναι, επιτελους βρηκα Ισπανους που παραδεχονται οτι το Λακωνικό λαδι ειναι ανωτερο απο το δικο τους και το απολαμβανουν .....
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κι εγω οταν ζουσα στο Λονδινο προσπαθουσα να βρω τροπο να μου στελνουν γιαουρτι απο την Ελλαδα χωρις να αλλοιώνεται. Δυστηχως ειναι ευπαθες προιον, τα μελομακαρονα ομως....
Η μαμα μου ειχε ξεχασει τις παραδοσεις, εφτιαχνε μελομακαρονα ολο το χρονο και μου τα εστελνε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom