Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Οταν οι φίλοι μας με ρωτάνε γιατί πάλι θα πάμε Γερμανία, αρχίζω και τους απαρριθμώ τους λόγους που θέλω να πηγαίνουμε ξανά και ξανά. Ένας απ' αυτούς είναι γιατί μας αρέσουν τα όμορφα, καθαρά μεσαιωνικά χωριουδάκια της. Εσας όμως γιατί σας αρέσει η Γερμανία; Τι νοσταλγείτε από τα ταξίδια σας εκεί; Γιατί θέλετε να ξαναπάτε;
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Αχ, με προλαβες! Σκεφτομουν και εγω να ανοιξω αυτο το θεμα! Εμενα μ΄αρεσει που μπορω να κανω το προγραμμα μου και ξερω οτι δεν θα χαλασει ευκολα γιατι πχ θα αργησει το τρενο, θα εχει διαδηλωση στο κεντρο, θα απεργουν οι εργαζομενοι κλπ κλπ. Επισης οπου και αν παω νιωθω οτι δεν με εκμεταλλευονται ως τουριστα, οτι δεν προσπαθουν να βγαλουν απο μενα το κερδος ολου του χρονου. Γενικα η αναλογια ποιοτητας-τιμης ειναι πολυ καλη...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εμένα μου αρέσει επειδή γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί μέχρι κάποια ηλικία, οπότε είμαι συμφιλιωμένος με την όλη κουλτούρα και νοοτροπία!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Για πολλούς λόγους μ'αρέσει η Γερμανία.Για το value for money,για την αποτελσματικότητα και εξυπηρετηκότητα των εργαζομένων που στην πλειοψηφία τους μου έδωσαν την αίσθηση ότι είναι ιδιαίτερα ευγενικοί και κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν αν χρειαστεί.Μου αρέσουν γενικά σα λαός γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν είναι δήθεν.Είναι απλοί,στην εμφάνιση και στη συμπεριφορά.Εντυπωσιάστηκα με το γεγονός ότι είδα βιβλιοπωλεία που πουλούν βιβλία από δεύτερο χέρι να είναι γεμάτα και κόσμο να διαβάζει παντού,στο μετρό, στα πάρκα ....εντάξει και άλλοι ευρωπαίοι έχουν αυτή τη συνήθεια αλλά νομίζω ότι στη Γερμανία είναι πολύ πιο συνηθισμένη εικόνα.Μου άρεσε το ότι αγαπουν τη μουσική και διοργανώνονται συνέχεια συναυλίες κάθε είδους μουσικής .Θυμήθηκα τώρα ότι στα σκαλοπάτια της Δρεσδης δίπλα από το ποτάμι άκουσα τις τέσσερις εποχές από τρία νέα παιδιά που έπαιζαν μουσική στο δρόμο και πραγματικά είχαν καθηλώσει τον κόσμο που καθόταν στα σκαλιά και άκουγε.Αυτή είναι μια από τις ομορφότερες στιγμές μου στη Γερμανία και δεν κόστιζε τίποτε(ε καλά το κατιτις μου το δωσα αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ).
Μου άρεσε επίσης ότι είδα παρέες στα πάρκα να ψήνουν τα λουκανικά τους και να πινουν τις μπίρες τους και τους χάρηκα.Στην Ελλάδα είναι μαλλον αδύνατο ,το σκέφτεστε να πάρετε την κουβερτούλα σας και να βγάλετε το καλάθι με τα καλούδια σας σε μια πλατεία ή ένα πάρκο (από αυτά τα λίγα που υπάρχουν);

Παρόλο που δεν έχω πολύ ειδικές γνώσεις για την κουλτούρα και τον πολιτισμο τους από τα λίγα που γνωρίζω και την εμπειρία των ταξιδιών μου στη Γερμανία μπορώ να πω ότι
είναι λαός με πολλά θετικά χαρακτηριστικά.Σε μια συζήτηση σχετικά με τη Γερμανία ακουσα να λένε ότι εδώ και αρκετα χρόνια οι διανοούμενοι γερμανοί και όχι μόνο έχουν εισάγει ένα ρεύμα ενδοσκόπησης με σκοπο να αναλύσουν και να κατανοήσουν το οδήγησε το λαό τους στο να ξεκινήσει ένα τέτοιο πόλεμο.

Τέλος θα αναφέρω κάτι όχι και τόσο θετικό αν και νομίζω ότι και αυτό είναι μέρος της κουλτούρας τους.Οι πιο είδικοί ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος.Είναι αλήθεια ότι οι γερμανοί είναι.....σπάγκοι;;;Οτι δεν ξοδεύουν ούτε μισό ευρώ αν δεν είναι ανάγκη;
oτι για παράδειγμα παίρνουν από το σπίτι τον καφέ τους και το σάντουιτσ για να μην αγοράσουν στο δρόμο;Tώρα που το σκέφτομαι στη γερμανία τα μαγαζιά δίπλα στα βενζινάδικα που σταματάμε για καφέ ,για ένα σνακ και για ....ξέρετε τώρα ,δεν είχαν και πολύ κόσμο και για να λέμε την αλήθεια είναι σαφώς κατώτερα από τα ιταλικά οτογκριλ που είναι πάντα γεματα και μπαινεις για ένα καφέ και φεύγεις με προμήθειες για ένα μήνα.
Μου έχουν μεταφέρει και το εξής περστατικό.Ενας συμπατριώτης μας που βρέθηκε στη Γερμανια για κάποιο διαστημα δέχτηκε πρόσκληση για δείπνο στο σπίτι κάποιου γνωστού του Γερμανού.Πήρε λοιπόν ο άνθρωπος ένα μπουκάλι κρασί ,να μην πάει με άδεια χέρια και πήγε.Οταν το πρόσφερε διέκρινε μια απορία στο ζευγάρι που έδειξε να μην καταλαβαίνει τη χειρονομία.Αφού λοιπόν έφαγαν και κόντευε να φύγει βγάζει η "οικοδέσποινα"μια απόδειξη από το σουπερμάρκετ και ένα κομπιουτεράκι και ανακοινώνει στον "καλεσμένο" το μερίδιο του στο γεύμα.....Κόκαλο ο άνθρωπος φυσικά.
Το πέριστατικό δεν το γνωρίζω από πρώτο χέρι,μου το έχει αφηγηθεί όμως μια φίλη καθηγήτρια γερμανικών(συνεβη στο φίλο της) και μου έκανε εντύπωση και γι αυτό το αναφέρω.Είναι ενδιαφέρον άλλωστε να προσεγγίζει κανείς διαφορετικές κουλτούρες που άλλα χαρακτηριστικά τους τα θαυμάζουμε και άλλα μας εκπλήσουν.
Εμένα δεν μου άρεσε πάντα η Γερμανία ,η Γερμανία με κέρδισε όταν τη γνώρισα λιγάκι και θαθελα να τη γνωρίσω κι άλλο .Μέχρι να έχω την ευκαιρία να ξαναπάω, υπάρχει το γκρουπ....
 

jola

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Και οι δικοί μας φίλοι αυτό ακριβώς μας ρωτούν και εμείς πάμε ξανά και ξανά κάθε χρόνο από το 2004. Όλα τα ταξίδια τα κάναμε με αυτοκίνητο που νοικιάζω σε μοναδικές τιμές και έχω επισκεφτεί όλες τις μεγάλες πόλις. Ακόμα και οι μη γνώστες πόλις έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και κοινά χαρακτηριστικά του Γερμανικού συστηματος.Εχω πάει στα πιο απίθωνα μέρη όπως το νησί RUGEN στην βαλτική και το νησί SYLT στην βόρεια θαλασσα. Μοναδικες οι διαδρομές: 1. του Μέλανα δρυμού με το BADEN BADEN τοTRIBERG την λίμνη TITISEE το FRIEBURG – 2. H Ρομαντική οδός με το ROTHENBURG – 3. H περιοχή BERCHTESGADEN.
Και για το Πάσχα πάλι Γερμανία. Θα πάω να σουβλίσω λουκάνικο όπως λέει και ένας φίλος.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
γιατι ειναι η πραγματικη Ευρωπη
γιατι ειναι πανεμορφη
γιατι οσοι ασχολουνται με τουρισμο ειναι επαγγελματιες
γιατι ειναι ευγενικοι κ φιλοξενοι, αντιθετα με οτι νομιζουμε κ λεμε για αυτους
γιατι ειναι ευγενικοι κ φιλοξενοι, αντιθετα με καποιους δικους μας που σε κοιτανε με στραβο ματι
γιατι απο τα Γερμανικα αεροδρομια βρισκεις καλες προσφορες για ταξιδια σε ολα τα μερη του κοσμου
γιατι απο το Μοναχο πεταγεσαι στις μαγευτικες Αλπεις
γιατι οταν λενε 1.000 η εκδρομη για Μεξικο ειναι ΟΛΑ ΜΕΣΑ, κ δεν ειναι ναι μεν 1000, αλλα ειναι κ οι φοροι αεροδρομιου, κ οι φοροι καυσιμων, η εκδοση βιζας, κ η πτηση Θεσνικη-Αθηνα αρα, αλλα 500 ευρω παραπανω
γιατι η Paulaner ειναι η πιο ωραια μπυρα στον κοσμο
γιατι εχουν ωραιο φαγητο
γιατι εχουν ωραιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
γιατί εχουν ωραίους σιδηρόδρομους με ιντερσίτι σκέτη ταξιδιωτική απόλαυση!
γιατί εχουν autobahn οπου το ταξίδι με αυτοκίνητο γίνεται πανεύκολη υπόθεση!
γιατί τα U-bahn και τα τραμ τους ειναι απο τα καλύτερα!
γιατί χαίρεσαι να κάνεις ποδήλατο στους ποδηλατόδρομους των πόλεων!
γιατί διοργανώνουν εκθέσεις με παγκόσμιο ενδιαφέρον! (Cebit, IFA, IAA)
:cool:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
γιατι εκει εφαγα για πρωτη φορα το HexenLeberkasse (ή οπως αλλιως γραφεται)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
γιατι εχει πανεμορφες πολεις και οχι μονο πανεμορφη πρωτευουσα
γιατι εχει πολυ πρασινο
γιατι χωρις να ξερω γερμανικα συνεννοουμαι ανετα
γιατι τα φαγητα ειναι ολα πεντανοστιμα
γιατι βρισκω παντα φθηνα αεροπορικα
αλλα κυριως γιατι...εκει ηταν το πρωτο ταξιδι που εκανα μονη μου(χωρις γονεις) στα 14 μου και περασα απιστευτα!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
γιατί εχει ωραίες λίμνες, εντός κ εκτος πόλεων
γιατί έχει ωραία κάστρα
γιατί χαίρεσαι να περπατάς στις πόλεις με τους εξαιρετικούς πεζόδρομους της αγοράς!
:cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
γιατί εχει ωραίες λίμνες, εντός κ εκτος πόλεων
γιατί έχει ωραία κάστρα
γιατί χαίρεσαι να περπατάς στις πόλεις με τους εξαιρετικούς πεζόδρομους της αγοράς!
:cool:
+ γιατι εχει φοβερους καθεδρικους ναους που σου προκαλουν δεος και αν ανεβεις στην κορυφη σου κοβουν την ανασα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
γιατί τα ποτάμια που διασχίζουν τις πολεις ειναι πολύ ωραια και χαιρεσαι να περπατάς διπλα τους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom