Δανία Για πρώτη φορά επίσκεψη στη Δανία,συμβουλές?

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα κι από εμένα,οργανώνω ένα ταξιδάκι στη Δανία το διάστημα 27 Ιουλίου-2 Αυγούστου.
Η απορία μου είναι η εξής καθώς δεν την γνωρίζω καθόλου τη χώρα.Το μοναδικό μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν Ιταλία που μοιάζει λίγο πολύ με εμάς οπότε για Δανία τα πράγματα μου φαίνονται λίγο πρωτόγνωρα.
Καταρχάς πόσες μέρες θέλει για να πεις ότι την είδες επαρκώς?Είμαι τύπος που γυρνάω αρκετά τα μέρη που πηγαίνω.Δεύτερον είναι εφικτό να πεταχτώ και Σουηδία ή δεν αξίζει και είναι ταλαιπωρία?
'Οσον αφορά τα χρήματα έχω να διαθέσω 700 ευρώ(αεροπορικά,διαμονή και να περάσω εκεί) είναι αρκετά γιατί έμαθα ότι είναι Yψηλή περίοδος εκείνη την εποχή και τα ξενοδοχεία μου φαίνονται λίγο πανάκριβα.
Όποιος μπορεί να με κοθοδηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα κι από εμένα,οργανώνω ένα ταξιδάκι στη Δανία το διάστημα 27 Ιουλίου-2 Αυγούστου.
Η απορία μου είναι η εξής καθώς δεν την γνωρίζω καθόλου τη χώρα.Το μοναδικό μου ταξίδι στο εξωτερικό ήταν Ιταλία που μοιάζει λίγο πολύ με εμάς οπότε για Δανία τα πράγματα μου φαίνονται λίγο πρωτόγνωρα.
Καταρχάς πόσες μέρες θέλει για να πεις ότι την είδες επαρκώς?Είμαι τύπος που γυρνάω αρκετά τα μέρη που πηγαίνω.Δεύτερον είναι εφικτό να πεταχτώ και Σουηδία ή δεν αξίζει και είναι ταλαιπωρία?
'Οσον αφορά τα χρήματα έχω να διαθέσω 700 ευρώ(αεροπορικά,διαμονή και να περάσω εκεί) είναι αρκετά γιατί έμαθα ότι είναι Yψηλή περίοδος εκείνη την εποχή και τα ξενοδοχεία μου φαίνονται λίγο πανάκριβα.
Όποιος μπορεί να με κοθοδηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
Καλημέρα! Μόνος/νη θα πας;
Αν ναι, σε καμια περιπτωση δεν επαρκούν τα 700€ για όλα!
Και σε ξενώνα να μείνεις με κοινόχρηστο μπάνιο θες 400-450€ για τις 6 νύχτες.
Τα αεροπορικά; 150€ στην καλύτερη; Ειμαστε στα 600€. Όλα αυτα με τις οικονομικότερες δυνατές επιλογές.
Σου μένουν άλλα 100€ να περάσεις 6 μέρες και σκεφτεσαι και εκδρομες! 16€ να ξοδέψεις τη μέρα. Αδύνατον!
Αν είστε δυο έχουμε, 225€ διαμονη + 150 αεροπορικα 375€. Πολύ οριακά και πάλι.
Για μενα πάλι δε βγαίνει ταξίδι με 50€ ημερισίως...
Μου διαφεύγει κάτι;
 
Last edited:

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.Αεροπορικά με 150 ευρώ για την περιοδο που θελω δεν νομιζω να βρω.Ηδη τα βρισκω 200 ευρω.Η διαμονη θα μοιραστει στα δυο καθως δεν πηγαινω μονη μου.Ο λόγος που πηγαίνω είναι μια συναυλία στο Odense οπότε αν έχεις πάει έχεις να μου προτείνεις που θα ήταν καλύτερο να μείνω?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.Αεροπορικά με 150 ευρώ για την περιοδο που θελω δεν νομιζω να βρω.Ηδη τα βρισκω 200 ευρω.Η διαμονη θα μοιραστει στα δυο καθως δεν πηγαινω μονη μου.Ο λόγος που πηγαίνω είναι μια συναυλία στο Odense οπότε αν έχεις πάει έχεις να μου προτείνεις που θα ήταν καλύτερο να μείνω?
Δεν έχω πάει Κοπεγχάγη.
Σου απάντησα με βάση την ταξιδιωτική μου εμπειρία.
Αν θες να μείνεις οχι καπου καλά αλλα αξιοπρεπή με δικό σου μπανιο, θες τουλαχιστον 300€ το ατομο σε δικλινο (βάσει τιμων που βλέπω)+ 200€ τα αεροπορικά που λες, μενουν 200€. Δεν την βγαζεις 1 βδομαδα!
Η Κοπεγχάγη σημειωτέον συγκαταλέγεται στις ακριβότερες πολεις του κόσμου. Πρέπει να κόψεις μέρες ή να αυξήσεις μπατζετ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Το ποσό των 100 ευρω ανά ατομο για διαμονή, φαγητό και μετακινήσεις με κανένα φτηνό εισιτήριο είναι το λιγότερο που μπορείς να υπολογίζεις. Βάλε έξτρα για αεροπρικά και μουσεία. Με τα 700 πας για 4 μέρες, άντε 5 το πολύ.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
εγώ εδώ διαφωνώ αρκετά..
μπορείς να βρείς χοστελάκι με 15-20 ευρώ ακόμα ακόμη και εντός Κοπεγχάγης, δεν θα νε 5* αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας..
Φαγητό με την λογική πάω να φάω σε εστιατόριο 2 φορές την μέρα ναι ,χαίρω πολύ αλλά δεν θα πετύχει.. πάρε κάτι και μαγείρευε στο χόστελ που έχει πάντα κουζίνα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι απατήσεις μας να αυξάνονται στα ταξίδια αντί των καθημερινών μας συνηθειών. Τα τρόφιμα είναι πιο ακριβά μεν, αλλά ασύγκριτα με το να τρως έξω.
Όπως λες δεν έχεις πολυταξιδέψει οπότε φοβάμαι να σου προτείνω κάτι πιο εναλλακτικό, θα σου πω ότι έκατσα 10 μέρες Δανία(εκτός πρωτεύουσας) με 100 ευρώ! πως? couchsurfing για φιλοξενία, bla bla car(ψάξε για περισσότερα) για μετακίνηση σε 3 πόλεις, μαγείρεμα σπίτι ή πρόχειρες λύσεις κλπ.. όλα εξαρτώνται απ'τις παραχωρήσεις σου..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν θες να μείνεις οχι καπου καλά αλλα αξιοπρεπή με δικό σου μπανιο, θες τουλαχιστον 300€ το ατομο σε δικλινο (βάσει τιμων που βλέπω)+ 200€ τα αεροπορικά που λες, μενουν 200€. Δεν την βγαζεις 1 βδομαδα!
Η Κοπεγχάγη σημειωτέον συγκαταλέγεται στις ακριβότερες πολεις του κόσμου. Πρέπει να κόψεις μέρες ή να αυξήσεις μπατζετ!
Αλλα παρ'ολ'αυτα

Δεν έχω πάει Κοπεγχάγη.
Η δικη μου αποψη συμφωνει περισσοτερο με αυτη της παραξενης Αιμιλιας αλλα προυποθετει να εισαι τυπος που βαζει φρενο στις ταξιδιωτικες ανεσεις.

Η περσονα μου θα προτιμουσε ενα ταξιδι λιγοτερων ημερων αλλα πιο ξεκουραστο οπως λεγει η μουσα μου @paefstra .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
εγώ εδώ διαφωνώ αρκετά..
μπορείς να βρείς χοστελάκι με 15-20 ευρώ ακόμα ακόμη και εντός Κοπεγχάγης, δεν θα νε 5* αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας..
Φαγητό με την λογική πάω να φάω σε εστιατόριο 2 φορές την μέρα ναι ,χαίρω πολύ αλλά δεν θα πετύχει.. πάρε κάτι και μαγείρευε στο χόστελ που έχει πάντα κουζίνα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι απατήσεις μας να αυξάνονται στα ταξίδια αντί των καθημερινών μας συνηθειών. Τα τρόφιμα είναι πιο ακριβά μεν, αλλά ασύγκριτα με το να τρως έξω.
Όπως λες δεν έχεις πολυταξιδέψει οπότε φοβάμαι να σου προτείνω κάτι πιο εναλλακτικό, θα σου πω ότι έκατσα 10 μέρες Δανία(εκτός πρωτεύουσας) με 100 ευρώ! πως? couchsurfing για φιλοξενία, bla bla car(ψάξε για περισσότερα) για μετακίνηση σε 3 πόλεις, μαγείρεμα σπίτι ή πρόχειρες λύσεις κλπ.. όλα εξαρτώνται απ'τις παραχωρήσεις σου..
Μόνο εγώ το βρίσκω χασιμο πολύτιμο χρόνου και καθόλου πιο οικονομικό να πάει κανείς για ψώνια, να επιστρέψει στο κατάλυμμα, να μαγειρέψει, να πλύνει πιάτα κτλ; Μένω μια- δυο μέρες λιγότερες, τρώω έξω και κάνω μια χαρά οικονομία σε χρόνο και χρήμα τελικα.
Όσο για το "χοστελάκι" και το couchsurfing, δεν ταιριάζει σε πολλούς αυτή οι οικειότητα με αγνώστους στον ύπνο και στην τουαλέτα...(προσωπικά, καλύτερα πυροβολήστε με τώρα, παρά αυτό).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πόσο σε νιώθω.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Όπως και εγώ έτσι και εσύ με το 'εγώ' και το προσωπικά αρχίσαμε το μήνυμα..
Συμφωνώ μαζί σου δεν είναι για όλους, όπως και η άλλη πλευρά δεν είναι για όλους.
Τώρα για το θέμα χρόνου, μαγειρέυεις μια φορά την μέρα και στην τσαντούλα, η τρώς πρόχειρο φαγητό, κάτι σε σνακ μέχρι να γυρίσεις το βράδυ.
Το χόστελ, εκτός από κάποια ακραία που χω βρει σε Γεωργίες-Μαρόκα κλπ είναι πεντακάθαρα και ότι πρέπει για κοινωνικοποίηση..και συνήθως με ωραίες 'φάτσες',κυρίως νέους ταξιδιώτες που θα γουστάρεις πολύ ιδίως αν είσαι στα πρώτα σου ταξίδια.. από κει και πέρα couchsurfing, shared car, ωτοστόπ και χίλια δυο άλλαδεν είναι μόνο οικονομικός τρόπος ταξιδιού και κάλυψης αναγκών, είναι χτίσιμο διαφορετικών εμπειριών. Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα όμως..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αλλα παρ'ολ'αυτα



Η δικη μου αποψη συμφωνει περισσοτερο με αυτη της παραξενης Αιμιλιας αλλα προυποθετει να εισαι τυπος που βαζει φρενο στις ταξιδιωτικες ανεσεις.

Η περσονα μου θα προτιμουσε ενα ταξιδι λιγοτερων ημερων αλλα πιο ξεκουραστο οπως λεγει η μουσα μου @paefstra .
Απλά μαθηματικά ειναι! Δεν της πρότεινα που να παει και τι να δει! Δεν είπε ότι παει στο Δελχι! Κοπεγχαγη δεν βγαίνει όπως δε βγαίνει Παρίσι, Λονδίνο ή σε οποιαδήποτε άλλη ακριβή ευρωπαϊκή πόλη !
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Όπως το έθεσε η Αιμιλία εξαρτάται από το είδος του ταξιδιού που επιθυμείς να κάνεις. Με ταβερνούλες, εστιατόρια και 4αστερα ξενοδοχεία ούτε στην Αθήνα την βγάζεις με αυτά τα χρήματα. Τα χόστελ είναι μια ιδιαίτερα φιλική επιλογή και πέραν των οικονομικών πλεονεκτημάτων, προσφέρει και αυτά που αναφέρθησαν. Το να κάνεις μια μακαρονάδα ή μια ομελέτα δεν νομίζω ότι θέλει δα και τόσο χρόνο.

Σίγουρα όμως στην εξοικονόμηση χρημάτων βοηθά πέρα από το λιτοδίαιτο χαρακτήρα και μια σχετική ταξιδιωτική εμπειρία. Συμφωνώ απόλυτα ότι το ωραίο παραδοσιακό φαγητό στα ταξίδια είναι μια σημαντική εμπειρία και ουσιαστικά μέρος του ταξιδιού. Ωστόσο το καλό φαγητό, και ιδιαιτέρως σε τέτοιες χώρες, είναι ακριβό σπορ και δεν ενδείκνυται στον καθένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom