Βαθμολόγηση Ταξιδίων

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΑΞΙΔΙΩΝ

Πολλές φορές οι φίλοι με ρωτάνε πιο είναι το πιο ωραίο νησί που έχω πάει ή η πιο ωραία χώρα. Εγώ φυσικά δεν έχω εύκολη απάντηση σε αυτό. Συνήθως τους λέω ότι το ζήτημα είναι να περάσεις καλά και τότε το μέρος θα είναι ωραίο. Εγώ, ας πούμε, το 1984 πήγα στη Φολέγανδρο και έμεινα μια εβδομάδα σε μία και μόνο παραλία μακριά από κόσμο και δρόμους. Το μηχανάκι μου (ένα παπί) το είχα κοντά αλλά δεν πήγα πουθενά. Μόνο την πρώτη μέρα στη Χώρα, για να ψωνίσομε με το φίλο που είχα πάει, τα τρόφιμα που χρειαζόταν για όλες τις μέρες. Αντικειμενικά το μέρος που πήγα δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο αλλά εμείς περάσαμε περίφημα και μακάρι να μπορούσα να το ξανάκανα. Σήμερα τα κριτήρια είναι διαφορετικά και ρόλο παίζει και η αλλαγή της ηλικίας μας και η τεχνολογία. Λόγω ηλικίας αναζητάς διαφορετικά πράγματα στις διακοπές και με την τεχνολογία ενημερώνεσαι. Όταν ήμασταν φοιτητές ρωτούσαμε τους γνωστούς που ήταν ωραία, είτε επειδή οι ίδιοι είχαν πάει είτε επειδή είχαν ακούσει από άλλους. Τώρα είναι αλλιώς.

Όσον αφορά στα ταξίδια εκτός Ελλάδας, όλα είναι διαφορετικά. Ας αρχίσω από τα πρώτα μου ταξίδια. Ήταν εκείνα που έγιναν με τρένα ανά την Ευρώπη και ο σκοπός ήταν η επίσκεψη των πιο γνωστών μνημείων των μεγάλων πόλεων. Κάποια άλλα τα έκανα με πρακτορείο γιατί η πρόσβαση χωρίς αυτό ήταν δύσκολη. Το ίδιο ισχύει μέχρι σήμερα. Δεν μπορώ, στο είδος ταξιδιού και με τον τρόπο που θέλω, να επισκεφτώ ορισμένες χώρες χωρίς τη βοήθεια του αρχηγού και του ξεναγού και γενικά του οργανωμένου πακέτου. Οργανωμένα έχω επισκεφτεί χώρες της Ασίας της Αφρικής και της Λατινικής Αμερικής. Κι εγώ να ήθελα να πάμε χωρίς αυτούς η γυναίκα μου διαφωνούσε. Όμως μια περίεργη χώρα που πήγαμε μόνοι μας είναι η Κίνα, το 1998. Βέβαια επισκεφτήκαμε μόνο το Πεκίνο και το Σινικό Τείχος για μια εβδομάδα. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το κάναμε έτσι γιατί εκείνη την εποχή δεν πήγαινε κανένα πρακτορείο μόνο στο Πεκίνο. Εμείς δε θέλαμε να πάμε οπουδήποτε αλλού στη χώρα, γιατί φοβόμασταν τα κινεζικά αεροπλάνα, που εκείνη την περίοδο είχαν μερικά μαζεμένα ατυχήματα. Γι’ αυτό δε θέλαμε επ’ ουδενί να χρησιμοποιήσομε τα αεροπλάνα τους. Στον εικοστό πρώτο πλέον αιώνα τα ταξίδια στο δυτικό κόσμο τα διοργανώνω εγώ και πάμε με παρέα αλλά χωρίς ταξιδιωτικό πρακτορείο, ενώ στα υπόλοιπα μέρη οργανωμένα. Η επιλογή είναι ένα πολύπλοκο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το μόνο που ισχύει είναι ότι κάθε ταξίδι έχει διαφορετικά κριτήρια. Εγώ ακολουθούσα ως τώρα το λόγο της καρδιάς μου. Ας πούμε, μου άρεσε το όνομα Θιβέτ (από τα σχολικά μου χρόνια) και ήθελα να πάω στο Θιβέτ. Ήθελα να δω τις πυραμίδες στο Μεξικό γιατί μου άρεσαν από τα ντοκιμαντέρ που έβλεπα, πήγαμε Μεξικό. Σε άλλες χώρες πήγαμε επειδή απλά το προτιμούσε η γυναίκα μου, χωρίς εγώ να διαφωνώ.

Μετά όμως από τα πολλά ταξίδια, έχω συνοψίσει τα κριτήριά μου και είναι τέσσερα, με τις εξής ονομασίες: κουλτούρα, μνημεία, φύση και διασκέδαση. Με βάση αυτά τα κριτήρια βάζω βαθμό σε κάθε ταξίδι, του οποίου η συνολική βαθμολογία είναι το άθροισμα των τεσσάρων βαθμών που παίρνει στα κριτήρια. Υψηλό βαθμό σε κουλτούρα παίρνει ένα ταξίδι όταν οι άνθρωποι και ο τρόπος που ζουν με εντυπωσιάσει επειδή είναι πολύ διαφορετικός από το δικό μας. Τα μνημεία έχουν μεγάλη βαθμολογία ανάλογα με το ιστορικό ενδιαφέρον που έχουν και εκείνο που μου προκαλούν. Αντιστοίχως και η φύση, ενώ η διασκέδαση έχει σχέση με το αν πέρασα καλά. Το άριστα σε κάθε κριτήριο δεν είναι ίδιο (βάρος κριτηρίων), αλλά έχει ως εξής: κουλτούρα 10, μνημεία 7, φύση 5 και διασκέδαση 3. Η βαθμολόγηση είναι εντελώς υποκειμενική και έχω φίλους που το κυριότερο για εκείνους είναι η διασκέδαση και άλλους που βάζουν στο ίδιο βάρος τα δυο πρώτα, καθώς και άλλες επιλογές. Παρακάτω δίνω συνημμένο ένα πίνακα (Ταξίδια Πίνακας) με την αναλυτική βαθμολογία ορισμένων από τα μεγάλα μου ταξίδια.

Η βαθμολόγηση στον πίνακα, είναι εκείνη που έδωσα την ώρα που κάθισα να την βγάλω. Αν καθίσω μια άλλη στιγμή τα νούμερα θα είναι λίγο (αλλά όχι πολύ) διαφοροποιημένα. Εκείνο που δεν αλλάζει είναι πως τα πιο ενδιαφέροντα ταξίδια μου ήταν στο Περού, στο Μεξικό και στο Θιβέτ. Είναι και εκείνα που συστήνω σε κάθε ταξιδιώτη που δε τα έχει επισκεφτεί. Το ενδιαφέρον είναι ότι στο αρχείο που έχω καταγράψει αυτή τη βαθμολόγηση, έχω κάνει και μια άλλη με ίσο βάρος κριτηρίων και η σειρά των ταξιδιών δεν αλλάζει θεαματικά. Σίγουρα δε μπορώ να πω ότι νιώθω περήφανος για την ιδέα της βαθμολόγησης των ταξιδιών, αλλά αρκετοί φίλοι ταξιδιώτες την έχουν βρει ενδιαφέρουσα.

Ομολογώ ότι σε αυτή τη βαθμολογία βρίσκω μερικά αποτελέσματα που δε συμφωνούν με την αίσθηση που έχω για την ομορφιά κάποιων ταξιδιών. Για παράδειγμα, ένα από τα καλύτερα ταξίδια μου ήταν στις ΗΠΑ το 2012. Είδαμε φανταστικά τοπία, πραγματικά μνημεία της φύσης, και είμαι ευτυχής που επισκέφτηκα αυτά τα φαράγγια και το Yellowstone. Ακόμα και τις διάσημες πόλεις της Νέας Υόρκης, του Λος Άντζελες και του Σαν Φρανσίσκο, που δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο, παρά μόνο τη φήμη τους, νιώθω χαρούμενος που έχω επισκεφτεί. Στις ΗΠΑ λοιπόν η βαθμολόγηση δίνει μόλις 14 μόρια, λίγα μπροστά στην αξία του ταξιδιού. Φυσικά οφείλεται στο ότι δεν έχει ιστορικά μνημεία, πέρα από τα παλιά κτίσματα ινδιάνικων χωριών, και ενδιαφέρουσα κουλτούρα, ως Δυτική χώρα, για να πάρει και από εκεί κάποια μόρια.

Άλλο ταξίδι που έχει χαμηλή βαθμολογία, σε σχέση με την ομορφιά του, είναι στην Ισλανδία και Γροιλανδία. Καταπληκτικό ταξίδι, με κάθε μέρα να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Νομίζω είναι το ταξίδι που έβγαλα τις περισσότερες φωτογραφίες ανά ημέρα κατά μέσο όρο.
 

Attachments

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ενδιαφέρουσα αξιολόγηση, αν και όταν φτάνεις να κάνεις ιεράρχηση, κάτι τέτοιο εμπεριέχει υποκειμενικά στοιχεία.
Μη νομισθεί ότι είμαι εγώ ο αντικειμενικός. Κάθε άλλο, είμαι πολύ πιο ενθουσιώδης για τις ασιατικοαφρικανικές χώρες απ'ότι για τις λατινοαμερικάνικες.
Στο πνεύμα αυτό επέτρεψέ μου να έχω κάποιες απορίες:
γιατί μεγαλύτερη διαφορετικότητα σε σχέση με μας στο τρόπο ζωής ή τη κουλτούρα των Μεξικάνων, απ'ότι με τους Ινδούς/Νεπαλέζους.
γιατί τόσο υψηλή βαθμολογία για τους Ινκας στο Περού (πού είναι ο Yorgos να με φάει) όταν την δεδομένη χρονική περίοδο της ιστορίας που άκμασαν άλλοι είχαν ήδη κάνει πολιτισμικά ...παπάδες για να το πω απλά (ως κατάλαβες δεν με ενθουσίασαν).
Θα συμφωνήσω απόλυτα για την Ισλανδία.

Αλλά δεν παύουν όλα τα ταξίδια που ανέφερες να είναι το καθένα στο είδος του μοναδικό, όλοι όσοι θέλουμε να θεωρούμαστε ταξιδευτές πρέπει να τα βάλουμε (αν μπορούμε) στα πλάνα μας. Ελπίζω να συνεχίσεις και στο μέλλον ακάθεκτος!!!
Με ενδιαφερον διαβάζω τις ιστορίες σου και συνέχισε έτσι "ρομαντικά" γιατί πολλοί εξ'ημών οργώνουνε το κόσμο αλλά δεν ανεβάζουν ούτε μια φωτογραφία! (μπηχτή)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ενδιαφέρουσα αξιολόγηση, αν και όταν φτάνεις να κάνεις ιεράρχηση, κάτι τέτοιο εμπεριέχει υποκειμενικά στοιχεία.
Μη νομισθεί ότι είμαι εγώ ο αντικειμενικός. Κάθε άλλο, είμαι πολύ πιο ενθουσιώδης για τις ασιατικοαφρικανικές χώρες απ'ότι για τις λατινοαμερικάνικες.
Στο πνεύμα αυτό επέτρεψέ μου να έχω κάποιες απορίες:
γιατί μεγαλύτερη διαφορετικότητα σε σχέση με μας στο τρόπο ζωής ή τη κουλτούρα των Μεξικάνων, απ'ότι με τους Ινδούς/Νεπαλέζους.
γιατί τόσο υψηλή βαθμολογία για τους Ινκας στο Περού (πού είναι ο Yorgos να με φάει) όταν την δεδομένη χρονική περίοδο της ιστορίας που άκμασαν άλλοι είχαν ήδη κάνει πολιτισμικά ...παπάδες για να το πω απλά (ως κατάλαβες δεν με ενθουσίασαν).
Θα συμφωνήσω απόλυτα για την Ισλανδία.

Αλλά δεν παύουν όλα τα ταξίδια που ανέφερες να είναι το καθένα στο είδος του μοναδικό, όλοι όσοι θέλουμε να θεωρούμαστε ταξιδευτές πρέπει να τα βάλουμε (αν μπορούμε) στα πλάνα μας. Ελπίζω να συνεχίσεις και στο μέλλον ακάθεκτος!!!
Με ενδιαφερον διαβάζω τις ιστορίες σου και συνέχισε έτσι "ρομαντικά" γιατί πολλοί εξ'ημών οργώνουνε το κόσμο αλλά δεν ανεβάζουν ούτε μια φωτογραφία! (μπηχτή)
Ευχαριστώ για τα καλά και ενδιαφέροντα λόγια σου για τις ιστορίες μου.

Εννοείται ότι οι απόψεις μου (αλλά και του καθενός πιστεύω) για τα ταξίδια είναι τελείως υποκειμενικές. Καμιά φορά η άποψη που έχομε για μια χώρα ή μια πόλη εξαρτάται από το πόσο καλά περάσαμε. Για παράδειγμα επειδή πριν από δεκάδες χρόνια στην Πράγα με έκλεψαν, αν τη βαθμολογούσα θα της έβαζα σίγουρα άσχημο βαθμό. Και το ξαναλέω: οι βαθμολογίες μπορεί να δείχνουν διαφορετική εικόνα από εκείνη που εμείς έχουμε.

Η ασιατικές χώρες (εκτός από το Θιβέτ) έχουν χαμηλή αξιολόγηση στην «κουλτούρα» γιατί δεν με εντυπωσίασαν τόσο, ίσως επειδή είμαστε λίγο ανατολίτες. Επίσης από αυτές τις χώρες βλέπομε πολλούς ανθρώπους εδώ και δεν μας εντυπωσιάζει η όψη τους. Όμως οι φάτσες και ο τρόπος ζωής στο Θιβέτ, στο Περού και στο Μεξικό ήταν τελείως διαφορετικά από αυτά που έχομε συνηθίσει. Με εντυπωσίασαν και οι κάτοικοι της Γροιλανδίας αλλά πέφτουν χαμηλά εξ αιτίας της ευρωπαϊκής Ισλανδίας που περιλαμβανόταν στο ταξίδι.

Διευκρινίζω επίσης ότι η κουλτούρα, όπως την εννοώ εδώ, δεν έχει σχέση με την ιστορία του λαού και την χρονική περίοδο του πολιτισμού τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.108
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όμως οι φάτσες και ο τρόπος ζωής στο Θιβέτ, στο Περού και στο Μεξικό ήταν τελείως διαφορετικά από αυτά που έχομε συνηθίσει.
Δεν εβλεπες Καρουζελ, γι αυτο τα λες αυτα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Δεν εβλεπες Καρουζελ, γι αυτο τα λες αυτα.
Σίγουρα, ούτε καν ξέρω περί τίνος πρόκειται.
Ίσως όταν παιζόταν να ήμουν όσο είσαι τώρα εσύ(?).
Πάντως τώρα που το Googlara οι φάτσες που βλέπω δεν έχουν σχέση με αυτά που είδα εκεί (τσιάπας κλπ).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.108
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σίγουρα, ούτε καν ξέρω περί τίνος πρόκειται.
Ίσως όταν παιζόταν να ήμουν όσο είσαι τώρα εσύ(?).
Πάντως τώρα που το Googlara οι φάτσες που βλέπω δεν έχουν σχέση με αυτά που είδα εκεί (τσιάπας κλπ).
Το ξερω κι εμενα δεν μου εμοιαζαν οταν πηγα. παντως τη δεκαετια του 90 επαιζαν πολλα μεξικανικα στην ελληνικη τηλεοραση. η μεση ελληνιδα νοικοκυρα σιγουρα θα ηταν πιο υποψιασμενη απο εμας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαρία Χοακίνα και Χάιμε Παλίγιο!

γιατί τόσο υψηλή βαθμολογία για τους Ινκας στο Περού (πού είναι ο Yorgos να με φάει)
Εδώ είμαι! Αλλά δε θα πω τίποτε, some like vanilla, some prefer chocolate.

Ενδιαφέρουσα η λίστα σου, τελευταία όμως η Ισλανδία...

Έχω επινοήσει κι εγώ ένα τρόπο βαθμολογίας, αλλά δε βρίσκω το λινκ με τις βαθμολογίες μου, θα το ψάξω αύριο κι αυτό είναι απειλή. Μου αρέσει ο τρόπος που έχεις βάλει διαφορετικό "άριστα" για κάθε κατηγορία ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ.
 
Last edited:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ια παράδειγμα επειδή πριν από δεκάδες χρόνια στην Πράγα με έκλεψαν, αν τη βαθμολογούσα θα της έβαζα σίγουρα άσχημο βαθμό.
Κι εγώ βρίσκω ενδιαφέρουσα την αξιολόγησή σου, νομίζω ότι αξίζει και ως νέο θέμα στο φόρουμ. Έχω όμως μια απορία, οι κατηγορίες βαθμολόγησης είναι κουλτούρα, μνημεία, φύση και διασκέδαση.Πως αυτό το, σίγουρα δυσάρεστο, συμβάν επηρεάζει αρνητικά τη βαθμολογία της Πράγας σ' αυτές τις κατηγορίες?
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Κι εγώ βρίσκω ενδιαφέρουσα την αξιολόγησή σου, νομίζω ότι αξίζει και ως νέο θέμα στο φόρουμ. Έχω όμως μια απορία, οι κατηγορίες βαθμολόγησης είναι κουλτούρα, μνημεία, φύση και διασκέδαση.Πως αυτό το, σίγουρα δυσάρεστο, συμβάν επηρεάζει αρνητικά τη βαθμολογία της Πράγας σ' αυτές τις κατηγορίες?
Υποσυνείδητα εννοώ. Συν το ότι τις δύο μέρες που έμεινα εκεί μου φαινόταν όλα (ειδικά οι άνθρωποι) πιο άσχημα από ό,τι ήταν. Ε, μια μοναδίτσα από κάπου θα την κόψω, για τιμωρία τους!

Μαρία Χοακίνα και Χάιμε Παλίγιο!


Εδώ είμαι! Αλλά δε θα πω τίποτε, some like vanilla, some prefer chocolate.

Ενδιαφέρουσα η λίστα σου, τελευταία όμως η Ισλανδία...

Έχω επινοήσει κι εγώ ένα τρόπο βαθμολογίας, αλλά δε βρίσκω το λινκ με τις βαθμολογίες μου, θα το ψάξω αύριο κι αυτό είναι απειλή. Μου αρέσει ο τρόπος που έχεις βάλει διαφορετικό "άριστα" για κάθε κατηγορία ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ.
Όσον αφορά στην Ισλανδία, αυτό προκύπτει από την παθογένεια (λέξη του συρμού πρόσφατα, αλλά ταιριάζει εδώ) της βαθμολόγησης σε θέματα ομορφιάς και ενδιαφέροντος. Η φύση πήρε άριστα, αλλά δεν είχε μνημεία (Ελληνικού επιπέδου) και οι άνθρωπινες φυσιογνωμίες ήταν γνωστές. Ανέβηκε λίγο εξ αιτίας της παρουσίας της Γροιλανδίας.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελειώνω την ιστορία από το τελευταίο μου ταξίδι, θα τελειώσω και μία από ταξίδι προ 9ετίας, αν ζητήσει ο Τσιόδρας καμια καραντίνα για άλλες 15 μέρες με βλέπω να γράφω ιστορίες για ταξίδια που δεν έκανα. Αν διαβάσετε ιστορία "12 μέρες σε Ντουμπάι και ΜΑλδίβες, ψώνια και μπάνια μέχρι θανάτου" να ξέρετε ότι έχω λαλήσει επίσημως.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελειώνω την ιστορία από το τελευταίο μου ταξίδι, θα τελειώσω και μία από ταξίδι προ 9ετίας, αν ζητήσει ο Τσιόδρας καμια καραντίνα για άλλες 15 μέρες με βλέπω να γράφω ιστορίες για ταξίδια που δεν έκανα. Αν διαβάσετε ιστορία "12 μέρες σε Ντουμπάι και ΜΑλδίβες, ψώνια και μπάνια μέχρι θανάτου" να ξέρετε ότι έχω λαλήσει επίσημως.
Μας έχεις υποσχεθεί και Βραζιλία. Τώρα είναι ευκαιρία!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Τελειώνω την ιστορία από το τελευταίο μου ταξίδι, θα τελειώσω και μία από ταξίδι προ 9ετίας, αν ζητήσει ο Τσιόδρας καμια καραντίνα για άλλες 15 μέρες με βλέπω να γράφω ιστορίες για ταξίδια που δεν έκανα. Αν διαβάσετε ιστορία "12 μέρες σε Ντουμπάι και ΜΑλδίβες, ψώνια και μπάνια μέχρι θανάτου" να ξέρετε ότι έχω λαλήσει επίσημως.

Να μας πεις και σε τι θέση έβαλες στην γνωστή πια λίστα βαθμολογίας που φτιάχνεις, τις χώρες που πήγες τελευταία. :) Όχι μόνο Βανουάτου κλπ. αλλά και την Ιρλανδία σε τι θέση την βάζεις. Είμαι σίγουρη πως θα έχεις ήδη συμπληρώσει την λίστα και βαθμολογήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom