Για τους καλοφαγάδες:Αγαπημένη κουζίνα, πέραν της ελληνικής!

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Αυτό το θέμα αφορά όλους τους καλοφαγάδες ή μη. Ας καταθέσει ο καθενας τις εμπειρίες του που αφορούν στην κουζίνα των χωρών που έχει επισκεφτεί ως τώρα ή των ξενόφερτων γεύσεων που έχει δοκιμάσει στην Ελλάδα (εννοώ στα εστιατόρια με έθνικ κουζίνα που υπάρχουν στη χώρα μας)!
Μου άρεσε ιδιαίτερα το τσέχικο φαγητό, ιδίως οι σάλτσες που συνόδευαν τα διάφορα κρέατα τους!Το μόνο μείον ήταν τα άγλυκα γλυκά τους, που όσα και αν έτρωγες δεν σου έκανε αίσθηση οτι έφαγες γλυκό! Άπαιχτη επίσης ήταν η παέλια στην Ισπανία σε διάφορες εκδόσεις, με θαλασσινά, με κοτόπουλο, με φασόλια πράσινα, με όλα αυτά μαζι!! Η ποιότητα βέβαια κάθε φορά ήταν διαφορετική...Σίγουρα καλύτερη σε ξενοδοχεία και πιο κυριλέ εστιατόρια παρά σε κάποια μαγαζιά συνοικιακά σε πλατείες και μεγάλους δρόμους.
Πολύ ιδιαίτερο ήταν το φαγητό σ' ένα αιθιοπικό εστιατόριο στην Αθήνα, όπου τηρώντας και το τυπικό τους φάγαμε με τα χέρια...τα πάντα, ακόμη και τη σαλάτα!Εκεί να δείτε γέλιο...Μπορούσαμε βέβαια να ζητήσουμε και μαζαιροπίρουνα, αλλά θα χάναμε τη φάση!
Ανυπόφορο, κατά την άποψή μου, είναι το σούσι!Το βρίσκω άγευστο, άχρωμο και ανούσιο!
Εξαιρετικά πικάντικο, σε βαθμό που όλοι στην παρέα να κλαίμε από το κάψιμο και να μη μπορούμε να το σβήσουμε, ήταν το φαγητό σ' ένα ταϋλανδέζικο εστιατόριο στο Άμστερνταμ. Ωραίο γευστικά, αλλά μετά το μάσημα, έπαιρνες φωτιά! Για πείτε και σεις τα δικά σας...και στην πορεία θα μου έρθουν στο μυαλό και άλλες εμπειρίες!:clap::clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία φαί το αγαπημένο μου θέμα.
Αχ φιλενάδα τι μου θύμισες τώρα , το καλό Αιθιοπικό της Αθήνας έχει κλείσει (Axum το έλεγαν). Λοιπόν μου αρέσει η Λιβανέζικη κουζίνα, η Ιταλική και η Βιετναμέζικη αλλά στις χώρες εδώ δεν είναι το ίδιο καλή ή είναι πανάκριβη.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ωραία φαί το αγαπημένο μου θέμα.
Αχ φιλενάδα τι μου θύμισες τώρα , το καλό Αιθιοπικό της Αθήνας έχει κλείσει (Axum το έλεγαν). Λοιπόν μου αρέσει η Λιβανέζικη κουζίνα, η Ιταλική και η Βιετναμέζικη αλλά στις χώρες εδώ δεν είναι το ίδιο καλή ή είναι πανάκριβη.
Εγώ είχα πάει στο Αιθιοπικό Lalibela στην Κυψέλη! Πώς είναι η Λιβανέζικη και η Βιετναμέζικη κουζίνα;:bleh::bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εγώ είχα πάει στο Αιθιοπικό Lalibela στην Κυψέλη! Πώς είναι η Λιβανέζικη και η Βιετναμέζικη κουζίνα;:bleh::bleh:
Η Λιβανέζικη είναι αρκετά κοντά στις γεύσεις μας με πολύ δροσερές σαλάτες (βλέπε ταμπούλε), είναι λίγο βαριά ως ανατολίτική. Οι συνταγές της είναι αρκετά βατές και εμείς μπορούμε να τις κάνουμε. Η Βιετναμέζικη είναι εντελώς εξωτική κουζίνα με τζιντζερ κτλ. :bleh::bleh::bleh: εμένα μου φαίνεται καταπλικτική.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μαρεσει η ιταλικη κουζινα και η ασιατικη πλην της ταιλανδεζικης που ...καιει πολυ βρε παιδια:p
ομως
ειμαι ατυχος...πλην του conachai στην αθηνα οπου και να εχω φαει κινεζικο(στο εξωτερικο),το δικο μου φαγητο ειναι απαισιο ενω στα διπλα τραπεζια ειναι χαρμα οφθαλμων:shock:
εχω απογοιτευτει....
δωστε μου κατι καλο στο london θα σας εχω υποχρεωση:clap::clap::lol:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία φαί το αγαπημένο μου θέμα.
Αχ φιλενάδα τι μου θύμισες τώρα , το καλό Αιθιοπικό της Αθήνας έχει κλείσει (Axum το έλεγαν). Λοιπόν μου αρέσει η Λιβανέζικη κουζίνα, η Ιταλική και η Βιετναμέζικη αλλά στις χώρες εδώ δεν είναι το ίδιο καλή ή είναι πανάκριβη.
Ε, το Λαλιμπέλα είναι οριακά καλύτερο και μάλιστα με τις ίδιες χαμηλές τιμές. Τρία λεπτά περπάτημα από το Άξουμ είναι.

Αγαπημένο φαγητό στο εξωτερικό το γιαπωνέζικο, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα τρώει κανείς εκεί: σπέρμα σολωμού με φύκια, ωμή γλώσσα φάλαινας με κεραίες από θαλάσσια σαλιγκάρια, δηλητηριώδη ψάρια που εύχεσαι να ξέρει ο σεφ τι κάνει κλπ. Ό,τι κι αν έφαγα ήταν απίστευτο, ειλικρινά δεν έχω φάει καλύτερα στη ζωή μου και στα συν είναι και η εκπληκτική παρουσίαση των πιάτων, μέχρι και μέσα σε όστρακα μας σέρβιραν, όπως και η ατμόσφαιρα των εστιατορίων. Katsi-dun & teriyaki, sashimi κι άγιος ο Θεός.

Δεύτερη στη λίστα η Ινδία, με τη σημείωση ότι το φαγητό είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο απ' ό,τι στα εστιατόρια (που κι εκεί καλό είναι δηλαδή, απλά όχι εξαίρετο και πιο μέτρια εμπειρία). Ανάθεμα κι αν ήξερα τι έρτωγα, όπου έβλεπα γιαγιάκα με κασταρόλα και άγνωγστη πρώτη ύλη, μέσα ήμουν. Η κουζίνα διαφέρει φοβερά από τη μια επαρχία στην άλλη, αλλά ειδικά στα χωριά γύρω από το (φανταστικό) Χάμπι ήταν όλα απίθανα και διαιτητικά.

Πολύ ψηλά στη λίστα η Αιθιοπία, απλά η ποικιλία είναι μικρή, το Ιράν έσκισε αλλά μόνο στα σπίτια, το Παρίσι έχει απίστευτα φτηνό φαγητό από πολλές κουζίνες (τα βιετναμέζικα σκίζουν), για την Ισπανία τι να λέμε τώρα... η Γαλικία και η χώρα των Βάσκων είναι για γαστρονομικούς οργασμούς. Από ΛΑτινική Αμερική η Λίμα πλέον έχει μετατραπεί στη γαστρονομική πρωτεύουσα της ηπείρου με φοβερή ποικιλία από κουζίνες (ποιο Λ.Α και τρίχες κατσαρές;) σε τιμές ξεφτίλα, τα ίδια (αλλά χαμηλότερης ποιότητας) η Πνομ Πεν για τη Ν.Α Ασία, πολύ ενδιαφέροντα πράγματα έφαγα στο Θιβέτ, εξαιρετικό το street food στην Ταϊλάνδη... Α, τι κουράζομαι, αφού στο ranking των χωρών μου έχω και κατάταξη ανά φαγητό... Λοιπόν ιδού το τοπ-20:

1. Ιαπωνία
2-4. Τουρκία, Ινδία, Ταϋλάνδη
5-8. Περού, Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία
9-11. Καμπότζη, Σιγκαπούρη, Μαλαισία
12-20. Αιθιοπία, Ελλάδα, Μεξικό, Κίνα, Πορτογαλία, Τσεχία, Μονακό, Βέλγιο, Ιράν
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάντως είμαι μέγας φαν της Ταϋλανδέζικης κουζίνας....πριν από λίγο καταβρόχθισα Ταϋλανδέζικο τηγανιτό ρύζι (από τα χεράκια μου βεβαίως!!). Τη θεωρώ (με πολύ μικρή επιφύλαξη), την κορυφαία κουζίνα της Ν.Α. Ασίας.....

Είμαι και μέγας κρεατοφάγος, αλλά η φαντασίωσή μου θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμα το ταξιδάκι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού (αυτόν που αγναντεύει η Άντζελα ντε)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω για τη Ταυλανδεζικη κουζινα με τον GTS. Και ειναι και καυτερη και εγω δεν αντεχω τα καυτερα, οποτε οταν τρωω γινομαι θεαμα: Τρεχουν δακρια απο τα ματια μου, με πιανει σιναχι, μασουλαω και σκουπιζω τη μυτη μου, τα ματια μου, κοκκινιζω ολοκληρη κλπ. Αλλα εκει ακαθεκτη, δεν αφηνω μπουκια να πεσει. Ο αφεντης λατρευει τα καυτερα, δινει παραγγελιες για extra hot, spicy κλπ. και παραπονιεται απο πανω οτι δεν ειναι αρκουντως καυτερα. Καθοτι εχει και μια σχετικη ευαισθησια και του δινει και καταλαβαινει, ταξιδευουμε μαζι μετα σχετικα αντιβιωτικα που αρχιζει να παιρνει μετα απο καμια εβδομαδα- δεκα μερες.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Για μένα ιαπωνική, μακράν η καλύτερη!
Άσε δε που είναι και από τις πιο υγιεινές κουζίνες στον κόσμο.
Ακολουθεί ιταλική, ισπανική, μεξικάνικη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ψηφιζω Κινεζικη και Ιταλικη κουζινα...καταπληκτικο το Κονα κάι του Ιντερκοντινενταλ...Πολυνησιακη κουζινα...αφου δωσεις ολη τη μισθοδοσια σου και υποθηκευσεις και το δωρο των Χριστουγεννων.....
Far- East στο Νεο Ψυχικο παλια μου γειτονια......
La strada για Ιταλικη κουζινα συνορα Ψυχικου με Χαλανδρι....
Solo pasta στο Βαθυ στη Σαμο δεν νομιζω να υπαρχει πιο ψαγμενος καταλογος στην Ιταλικη κουζινα.......
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
το koonakai ειναι στο ledra marriot,
για ποιο οικονομικα μπορειτε να γινετε member με 190 ευρω ετησιως οπου εχετε εκπτωσεις αναλογως των ατομων που το επισκεπτεστε εως 50% και στα 2 εστιατορια,καποιες διαμονες δωρεαν και βεβαιως.............
ΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΑΖΙ οταν παιζει εντος λεκανοπεδιου:clap::clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
το koonakai ειναι στο ledra marriot,
για ποιο οικονομικα μπορειτε να γινετε member με 190 ευρω ετησιως οπου εχετε εκπτωσεις αναλογως των ατομων που το επισκεπτεστε εως 50% και στα 2 εστιατορια,καποιες διαμονες δωρεαν και βεβαιως.............
ΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΑΖΙ οταν παιζει εντος λεκανοπεδιου:clap::clap:
Σορι φιλε μπερδευτηκα....εχω και κατι τερμενα να παω....οσο για τον Ολυμπιακο....τι να κανω εκει....πενθω για τον ΟΦΗ....!!!! Δεν εχω και το Σπυρο να με στηριξει.....!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom