Χαλκιδικη - 2° Ποδι

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Για πιο ήσυχα καλύτερα είναι στο 2ο πόδι μην σου πω και στο 3ο ακόμη καλύτερα.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Καλησπέρα σε όλη την ταξιδιάρικη παρέα του φόρουμ!

Λοιπόν θελουμε να πάμε ένα τριήμερο με το αγόρι μου (ηλικιες 23) χαλκιδικη στο δευτερο πόδι μιας που το πρωτο το εχουμε γυρισει αρκετα.Για να ειμαι συγκεκριμενη στο τι θελουμε εχω να σας πω τα εξης:

1.να έχει πολυ ωραίες παραλίες
2.να μην έχει βαβούρα αλλά να έχει ταβερνακια σουπερ μαρκετ και έστω ενα δρομακι κατι για βολτα το βραδυ.κλαμπ μπαρ κλπ δεν μας ενδιαφερουν γενικα θελουμε ηρεμια και χαλαρωση
3.δεν θα εχουμε αμαξι η καποιο μεσο

Μας πρότειναν βουρβουρου αλλα με προβληματιζει το αν εχει μαγαζακια και κατι για να πας μια βολτιτσα χαλαρα το βραδακι.Οι γνώμες σας θα με σώσουν μιας που δεν εχουμε πολυ χρονο για ψαξιμο.:)
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Χωρις αμαξι πως θα πατε στις πολυ ωραιες παραλιες?? Οκ θαλασσα εχουν η νικητη ο μαρμαρας και η σαρτη αλλα θελει αμαξι για να δεις κατι πραγματικα καλο.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Χωρις αμαξι πως θα πατε στις πολυ ωραιες παραλιες?? Οκ θαλασσα εχουν η νικητη ο μαρμαρας και η σαρτη αλλα θελει αμαξι για να δεις κατι πραγματικα καλο.

έστω να έχει κάτι καλό εκεί κοντά για να δεις.μου πρότειναν βουρβουρου και τορωνη.μέσο δεν υπάρχει δυστυχώς.κτελ για μεταφορά ?
 

Sofikk88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Αρχές Ιουλίου θα κάνουμε ενα ταξίδι Θεσσαλονίκη και καθως έχουμε πέντε μερες στο σύνολο λεμε να συνδυάσουμε και τη Χαλκιδική!Λογικα θα μας δωθει δύσκολα η ευκαιρία να ξαναπάμε οπότε θα θέλαμε να δούμε τοπία που δεν υπαρχουν αλλού!Είμαστε φυσιολάτρες και βαζοντας σε δεύτερη μοίρα τη διασκεδαση γι αυτο το 3ημερο θα ηθελα κάποιες προτάσεις για το τι να δούμε στο δευτερο ποδι(παραλίες και οχι μονο) καθώς επισης και που να μείνουμε για να συνδυασουμε σωστά τις αποστάσεις και να κερδίσουμε χρόνο..μιλάω κατευθείαν για το δευτερο ποδι γιατι απο οτι διαβασα στο πρωτο επικεντρωνεται η βαβούρα που επιδιωκουμε να αποφύγουμε!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ονειρεμένο Ταξίδι
αιγυπτος - μογγολια
α δεν εχεις αυτοκινητο,και μια και εισαστε νεα παιδια η νικητη και μετα ο μαρμαρας ειναι μονοδρομος για εμενα.και βολτες και μαγαζια και κοντα παραλιες εχει,βουρβουρου κτλ ειναι οικογενιακα μερη,δεν εχει πολλα πολλα και θα βαρεθητε
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα σε όλους! Αρχές Ιουλίου θα κάνουμε ενα ταξίδι Θεσσαλονίκη και καθως έχουμε πέντε μερες στο σύνολο λεμε να συνδυάσουμε και τη Χαλκιδική!Λογικα θα μας δωθει δύσκολα η ευκαιρία να ξαναπάμε οπότε θα θέλαμε να δούμε τοπία που δεν υπαρχουν αλλού!Είμαστε φυσιολάτρες και βαζοντας σε δεύτερη μοίρα τη διασκεδαση γι αυτο το 3ημερο θα ηθελα κάποιες προτάσεις για το τι να δούμε στο δευτερο ποδι(παραλίες και οχι μονο) καθώς επισης και που να μείνουμε για να συνδυασουμε σωστά τις αποστάσεις και να κερδίσουμε χρόνο..μιλάω κατευθείαν για το δευτερο ποδι γιατι απο οτι διαβασα στο πρωτο επικεντρωνεται η βαβούρα που επιδιωκουμε να αποφύγουμε!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σίγουρα Βουρβουρού και Καβουρότρυπες που είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες παραλίες της περιοχής. Από Όρμο Παναγιάς ή Βουρβουρού μπορείτε με σκάφος που κάνει εκδρομές να πάτε μια βόλτα στο Διάπορο. Για πιο ήσυχη διαμονή μπορείτε να έχετε σα βάση τη Νικήτη.
 

Politer3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα. Το δίλημμα είναι το εξής: διαμονή Μαρμαράς ή Νικήτη; Ταξιδεύουμε με παιδάκι 3 χρονών, θα έχουμε αμάξι. Θέλουμε να γυρίσουμε αρκετά, θέλουμε βόλτα το βράδυ χαλαρά αλλά όχι ερημικά. Δεν μας ενδιαφέρει να υπάρχει καλή θάλασσα εκεί που θα μένουμε. Thanks!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η Νικήτη είναι πιο ανθρώπινη και για παιδί με πεζοδρομημένη τα βράδια την παραλία, υπέροχο είναι επίσης και το πάνω μέρος του χωριού στον παλιό οικισμό. Μην μασίσεις με κίνηση στο φανάρι, υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις άνετα.Η θάλασσα μπροστά μπορεί να μην είναι σούπερ αλλά την θεωρώ καλύτερη από του Μαρμαρά και στα 15-20 χιλιόμετρα από την Νικήτη έχεις τέλειες παραλίες.Αγ. Ιωάννης, Κοβιού, σπαθιές, Ακτή καλογριάς(αγαπημένη), Λαγόμανδρα από τη μέσα μεριά του ποδιού και Τρανή αμμούδα και καρύδι(βουρβουρού) από την εξωτερική. Η Νικήτη είναι λίγο μακριά αν θες να επισκεφτείς παραλίες όπως καβουρότρυπες, πόρτο κουφό και κριαρίτσι που είναι στα 35-45 λεπτά αλλά αν καθίσεις μέρες μπορείς να τα γυρίσεις άνετα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα. Το δίλημμα είναι το εξής: διαμονή Μαρμαράς ή Νικήτη; Ταξιδεύουμε με παιδάκι 3 χρονών, θα έχουμε αμάξι. Θέλουμε να γυρίσουμε αρκετά, θέλουμε βόλτα το βράδυ χαλαρά αλλά όχι ερημικά. Δεν μας ενδιαφέρει να υπάρχει καλή θάλασσα εκεί που θα μένουμε. Thanks!
Και εγώ είμαι υπέρ Νικήτης που είναι λίγο πιο ήρεμα και όμορφα με θάλασσα δίπλα για μπάνιο και πολλές επιλογές για φαγητό και ένα όμορφο χωριό για βόλτα. Αν μείνεις μέρες μπορείς μια να κινηθείς δυτικά στο δεύτερο πόδι και μια ανατολικά. Προτείνω και βόλτα στο Διάπορο (από Βουρβουρού ή Όρμο Παναγιάς)
http://analitis.gr/diaporos-ena-panemorfo-nisaki-apenanti-apo-ti-vourvourou-chalkidikis/
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Και εγώ υπέρ της διαμονής σε Νικήτη. Εάν μείνετε για αρκετές ημέρες, μπορείτε να κάνετε και τον γύρο του ποδιού. Παραλίες ανέφεραν οι παραπάνω. Εάν έχετε χρόνο επισκεφθείτε το χωριό Άγιος Νικόλαος που είναι σε απόσταση 10 λεπτών από Νικήτη με το αυτοκίνητο και τον παραδοσιακό οικισμό Παρθενώνα, ο οποίος βρίσκεται στις πλαγιές του όρους Ίταμος στα 350 μέτρα υψόμετρο, σε απόσταση περίπου 5 χιλιόμετρα από το Νέο Μαρμαρά.
 

Γιολάντα

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας, σκεφτόμαστε με το αγόρι μου για Σιθωνία τον Ιούνιο για μια εβδομάδα και έχουμε μερικές απορίες. Διαλέξαμε αυτον τον προορισμό επειδη θελουμε γενικα κατι πιο χαλαρό, θαλασσα ολη μερα κανενα καμπινγκ κλπ.

1) Διαμονή. Θα θέλαμε να μεινουμε σε μια πολη που εχει αρκετα εστιατόρια και τα σχετικά για να μην χρειαζόμαστε ταξί ή λεωφορείο την νυχτα. Έχουμε υπόψη μας για Νέο Μαρμαρά ή Σάρτη. Παρολαυτα δεν ειμαι σιγουρη πια ειναι η καλυτερη επιλογη. Επίσης θα θέλαμε να το συνδυάσουμε με μερικες νυχτες οργανωμένο κάμπινγκ αν έχετε κάτι να προτείνετε.
2) Μετακίνηση. Δεν θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο λόγω ηλικίας άρα εξαρτόμαστε αρκετα στην συγκοινωνία τον λεωφορείων. Ειναι καλη; Ή να προσπαθήσουμε να νοικιάσουμε καμία τετρατροχη μοτορα;
3) Θαλασσες. Αν δεν κάνω λάθος στην ανατολικη πλευρα οι θαλασσες εχουν περισσοτερα κυματα και φυσαει περισσοτερο. Ισχύει ή όλες οι παραλιες αξίζουν;

Ό,τι πληροφορία μας δώσετε θα είναι χρήσιμη.
Ευχαριστωωω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom