ΗΠΑ Γνώμες για ΝΥ-Φλόριντα-Καραϊβική

Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Τις τελευταίες μέρες επεξεργάζομαι ένα σχέδιο για ταξίδι και θα ήθελα τις γνώμες σας για τα συν και πλήν, αν είναι εφικτό, προτάσεις και γενικά σχόλια.

Η σκέψη μου είναι για:
6 Μέρες Νέα Υόρκη
8 Μέρες Φλόριντα (Με κέντρο το Μαϊάμι, ενοικίαση αυτοκινήτου και οδήγηση μέχρι Florida Keys από την μία και Ορλάντο-Cape Canaveral από την άλλη). Διαμονή 2 μέρες στην Disneyland.
Πτήση προς Πουέρτο Ρίκο, 7 ήμερη κρουαζιέρα στην Καραϊβική και διαμονή 1-2 μέρες στο San Jose (όσο χρειαστεί για να μην είμαστε με την ψυχή στο στόμα).

Σε μια πρώτη κοστολόγηση μου βγαίνει γύρω στα 4000? το ζευγάρι, χωρίς φυσικά διατροφή και ψώνια. Η περίοδος είναι αρχές Δεκέμβρη (προ high season).

Τί λέτε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μια χαρά σε βρίσκω. Το μόνο από δαύτα που εγώ θα απέρριπτα χωρίς κουβέντα είναι η οδήγηση στα Keys. Δεν αξίζει καθόλου, το σκυλομετάνιωσα όταν το έκανα, έχασα τη μέρα μου στο Μαιάμι τσάμπα.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μα όλοι εκθειάζουνε την εθνική οδό με τις γέφυρες πάνω από τα νησάκια. Τελικά παντού υπάρχει ένας μύθος?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η εμπεριστατωμένη γνώμη μου είναι: μπαρμπούτσαλα.

Οι γέφυρες ωραίες μεν, τα νησάκια ανύπαρκτα δε. Ιδιωτικές παραλίες παντού, τη θάλασσα δε3 μπορείς να την πλησιάσεις, παρά μόνο αν φτάσεις στο Key West που όμως απέχει πάνω από 500 χλμ αν θυμάμαι καλά από το South Beach. Και πάλι δεν αξίζει. Trust me, κάνε κάτι άλλο εκείνη τη μέρα.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θα σε εμπιστευτώ τελικά. Θα προτιμήσω κάτι άλλο γύρω από το Μαϊάμι.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Του χρόνου πρόκειτε να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι.Συγκεκριμένα σκοπεύω να πάω Τορόντο 2 μέρες Νεά Υόρκη 5 μέρες (Αν βολέψει και έχω χρόνο πιθανώς θα πάω και Κλήβελαντ για Amish county)Μαιάμι 2 μέρες απο όπου θα κάνω κρουαζιέρα 7 ημερών για Σαν Τόμας ,Πουέρτο Ρίκο Σαν Μάρτινς Μπαχάμες και μετά πάω δυτικά παράλια Σαν Φραντσίσκο 4 μέρες Λάς Βέγκας 2 μέρες(για Γκράν Κάνυον) και επιστροφή μέσω Νέας Υόρκης.Κρουαζιέρα βρήκα απο το συγκεκριμένο site: Cruise Results
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Συμφωνώ με τον Defkalion. Η διαδρομή για key west είναι πολύωρη και μετά 20-30 λεπτά το όποιο ενδιαφέρον εξαντλείται και γίνεται μονότονη. Δεν έχει και τίποτα το ουσιώδες να δεις στο τέλος. Τα μόνα που θυμάμαι, η βίλλα του Χεμινγουέι - καλά σε πόσα μέρη έμεινε αυτός ; - και μιά ταμπέλλα με ένα βέλος που λέει ότι σε τόσα μίλια είναι η Κούβα. Τώρα για το προηγούμενο post. Σχεδιάζεις να μείνεις Μαϊάμι και να πας και νάρθεις Ορλάντο ; Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να μείνεις 4 μέρες Μαϊάμι, 4 Ορλάντο και από εκεί φεύγεις για Πουέρτο Ρίκο. Την ημέρα του ταξιδιού Μαϊάμι-Ορλάντο θα επισκεφθείς και το Κανάβεραλ. Μετά μπορείς να πας 1 μέρα Ντίσνευλαντ, 1 Έπκοτ Σέντερ και 1 Γιουνιβέρσαλ Στούντιος.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Συμφωνώ με τον Defkalion. Η διαδρομή για key west είναι πολύωρη και μετά 20-30 λεπτά το όποιο ενδιαφέρον εξαντλείται και γίνεται μονότονη. Δεν έχει και τίποτα το ουσιώδες να δεις στο τέλος. Τα μόνα που θυμάμαι, η βίλλα του Χεμινγουέι - καλά σε πόσα μέρη έμεινε αυτός ; - και μιά ταμπέλλα με ένα βέλος που λέει ότι σε τόσα μίλια είναι η Κούβα. Τώρα για το προηγούμενο post. Σχεδιάζεις να μείνεις Μαϊάμι και να πας και νάρθεις Ορλάντο ; Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να μείνεις 4 μέρες Μαϊάμι, 4 Ορλάντο και από εκεί φεύγεις για Πουέρτο Ρίκο. Την ημέρα του ταξιδιού Μαϊάμι-Ορλάντο θα επισκεφθείς και το Κανάβεραλ. Μετά μπορείς να πας 1 μέρα Ντίσνευλαντ, 1 Έπκοτ Σέντερ και 1 Γιουνιβέρσαλ Στούντιος.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι, όπως λές. Και μάλιστα να μείνω μέσα στην Ντίσνευλαντ για ένα ή δύο βράδυα (είμαι φαν, γιατί να το κρύψω?). Το Έπκοτ Σέντερ τί ακριβώς είναι?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ο κόσμος του μέλλοντος και περίπτερα διαφόρων χωρών (Νορβηγίας, Κίνας, Μεξικού, Καναδά κλπ) με την ιστορία και τα επιτεύγματά τους. Αξίζει να πας. Μείνε οπωσδήποτε μέχρι το τέλος, έχει ένα φανταστικό θέαμα με πίδακες νερού στη λίμνη, λέιζερ και κλασσική μουσική. Την Ντίσνευλαντ θα την δεις να αναφέρεται σαν "Magic Kingdom". Για το Κανάβεραλ 2-3 ώρες αρκούν. Αν πας και στην εξέδρα εκτόξευσης άλλη μια ώρα.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ευχαριστώ, μπαίνει και αυτό στον φάκελο με τα "Υπ' όψιν"
 

Sulita

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει?
Ταξίδι-Όνειρο
παντού...σ΄όλο τον κόσμο
Ευχαριστώ, μπαίνει και αυτό στον φάκελο με τα "Υπ' όψιν"
Είναι η πρώτη φορά που γράφω, συγχωρέστε με αν κάνω κάτι λάθος.Ταξίδεψα στις 28 Μαρτίου στην Αμερική. Πήγα με μία φίλη μου και όλα τα κλείσαμε μόνες, εισιτήρια, ξενοδοχεία κτλ..
Μείναμε δέκα μέρες στη Νέα Υόρκη, πέντε στο Ορλάντο όπου φυσικά επισκεφτήκαμε τη World Disney, και πέντε στο Πουέρτο Ρίκο. Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι θα χαρώ πολύ. Ρώτα ότι θέλεις.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλωσήλθες κατ' αρχήν. Ξεκίνα να γράφεις την ταξιδιωτική ιστορία σου και περίγραψέ μας τα πάντα με λεπτομέρειες. Έτσι θα βοηθηθούν πολλοί.

Στο Ορλάντο μείνατε στην πόλη ή στην Ντίσνευλαντ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom