Γνώμες για couchsurfing

EnjoySilence

Member
Μηνύματα
55
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Eurotrip
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Υπαρχει καποιος που εχει κανει couchsurfing να μου πει λεπτομεριες,οπως ποσο ασφαλες ειναι,ποσο ευκολα βρισκεις host κ.α?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Θα μπορούσες να πεις κάτι παραπάνω για την εμπειρία σου να διανυκτερεύεις με Couchsurfing? Υπάρχει κόστος γι αυτό? Προσφέρεται και φαγητό αν επιθυμείς?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πολύ όμορφα τα κείμενά σου και αρκετά λεπτομερή.
Θα μπορούσες να πεις κάτι παραπάνω για την εμπειρία σου να διανυκτερεύεις με Couchsurfing? Υπάρχει κόστος γι αυτό? Προσφέρεται και φαγητό αν επιθυμείς?
Ας πω εγώ, αφού μου πετάχτηκε η ειδοποίηση. :)
Το couchsurfing βασίζεται σε κάτι πολύ απλό, που λέγεται φιλοξενία, γνωριμία με ανθρώπους και τέτοιες έννοιες, τόσο εύκολα. Δεν υπάρχει χρέωση, δεν υπάρχει τίποτε δεδομένο, παρά μόνο ό,τι επιθυμεί να προσφέρει ο καθένας. Κάποιοι απλά σου προσφέρουν κρεβάτι ή καναπέ, καποιοι φαγητό. Άλλοι απλά την αυλή τους για να βάλεις σκηνή, άλλοι σου λένε να κρατάς μαζί σου υπνόσακο. Άλλοι έχουν ξεχωριστό δωμάτιο για τους επισκέπτες, άλλοι καναπέ στο καθιστικό, αλλά μπορεί και να είστε στον ίδιο χώρο, διαλεγεις και παίρνεις.
Για λεπτομέρειες, κάνε ένα λογαριασμό βρε, και κοίτα αν σου αρέσει η φάση. :)
Εμείς το χαιρόμαστε, και ειδικά με τον μπόμπιρα πλέον, ευκαιρία να μάθει και τρίτη γλώσσα πριν πάει σχολείο.:cool: Έχουμε φιλοξενήσει κι έχουμε φιλοξενηθεί πολλές φορές, επίσης έχουμε απλά ξεναγήσει επισκέπτες στη Θεσσαλονίκη. Είναι ωραίο, χρειάζεται μόνο ανοιχτόμυαλους ανθρωπους. ;)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε για την απάντησή σου. Διάβαζα γι αυτό, απλά δεν ήξερα κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αν θελεις, ρίξε μια ματιά στο προφίλ μας εκει, το όνομά μας είναι Konstantinos & Alyona, διαμονή στις Γούρνες Ηρακλείου Κρήτης. Όπως κάποιος έχει προφιλ για οποιονδήποτε λόγο στο facebook, έτσι κι εκεί. Με θετικά η αρνητικά σχόλια από όσους συναντά, με πληροφορίες για το τι προσφέρει ή τι ψάχνει κτλ.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σε ευχαριστώ, θα το δω....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ας πω εγώ, αφού μου πετάχτηκε η ειδοποίηση. :)
Το couchsurfing βασίζεται σε κάτι πολύ απλό, που λέγεται φιλοξενία, γνωριμία με ανθρώπους και τέτοιες έννοιες, τόσο εύκολα. Δεν υπάρχει χρέωση, δεν υπάρχει τίποτε δεδομένο, παρά μόνο ό,τι επιθυμεί να προσφέρει ο καθένας. Κάποιοι απλά σου προσφέρουν κρεβάτι ή καναπέ, καποιοι φαγητό. Άλλοι απλά την αυλή τους για να βάλεις σκηνή, άλλοι σου λένε να κρατάς μαζί σου υπνόσακο. Άλλοι έχουν ξεχωριστό δωμάτιο για τους επισκέπτες, άλλοι καναπέ στο καθιστικό, αλλά μπορεί και να είστε στον ίδιο χώρο, διαλεγεις και παίρνεις.
Για λεπτομέρειες, κάνε ένα λογαριασμό βρε, και κοίτα αν σου αρέσει η φάση. :)
Εμείς το χαιρόμαστε, και ειδικά με τον μπόμπιρα πλέον, ευκαιρία να μάθει και τρίτη γλώσσα πριν πάει σχολείο.:cool: Έχουμε φιλοξενήσει κι έχουμε φιλοξενηθεί πολλές φορές, επίσης έχουμε απλά ξεναγήσει επισκέπτες στη Θεσσαλονίκη. Είναι ωραίο, χρειάζεται μόνο ανοιχτόμυαλους ανθρωπους. ;)
Από θέμα ασφάλειας όμως τι λέει? Που ξέρεις τι είναι ο καθένας που βάζεις μέσα στο σπίτι σου? Η τι είμαι εγώ που μπαίνω στο σπίτι του καθενός? Φυσικά θα μου πεις επιλέγεις με βάση των θετικών σχολίων αλλά είναι αυτό αρκετό?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Από θέμα ασφάλειας όμως τι λέει? Που ξέρεις τι είναι ο καθένας που βάζεις μέσα στο σπίτι σου? Η τι είμαι εγώ που μπαίνω στο σπίτι του καθενός? Φυσικά θα μου πεις επιλέγεις με βάση των θετικών σχολίων αλλά είναι αυτό αρκετό?
Από θέμα ασφάλειας, καλέ μου φίλε, υπάρχει κάτι που λεγεται εμπιστοσύνη καλή διάθεση, ανοιχτο μυαλό και όρεξη να ανοιχτεί ο ένας στον άλλο. Ανθρωποι είμαστε, είναι απλό αλλά το ξεχνάμε.
Για να σε βοηθήσω καλυτερα, σκέψου τα εξης:
- Με ποιο κριτήριο ασφαλείας γνωρίζεις κάποια - κάποιον σε μαγαζί, και ίσως περάσετε μαζί τη βραδιά;
- Με ποιο κριτήριο ασφαλείας νοικιάζεις στο airbnb, χωρίς να έχεις δει τον ιδιοκτήτη, χωρίς να ξέρεις αν ο προηγούμενος ενοικιαστής έβγαλε αντικλείδι και γυρίζει με αλυσοπρίονο;
- Με ποιο κριτήριο ασφαλείας κοιμάσαι ήσυχος σε ξενοδοχείο, χωρίς να ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο ρεσεψιονίστ;

Εννοείται ότι δεν πιστεύω όσα ανέφερα, απλά αν σκεφτούμε τις πιθανότητες να συμβεί κάτι, κτλ κτλ, τότε απλά ας κλειδωθούμε στο υπόγειό μας. Όπως στο facebook, σε άλλα κοινωνικά δίκτυα, στη ζωή την ίδια, επιλέγεις πάνω κάτω τις συναναστροφές σου, έτσι κι εδώ. Δε νιώσαμε ποτέ ανασφάλεια ως τώρα, απλά με κάποιους από τους φιλοξενούμενους ή οικοδεσπότες μας μπορεί να μην ταιριάζουμε πολύ για να βρεθούμε στο μέλλον, με άλλους περιμένουμε πώς και πώς. Δεν μπορώ να ξεχάσω την εικόνα του μικρού Igi να μας ανοίγει μόνος του την πόρτα του σπιτιού στην Ισλανδία και να μας καλωσορίζει στα Αγγλικά, που τα έμαθε απλά από τον κόσμο που φιλοξενούν οι γονείς του εκεί.
Πες μας αγαθούς, αλλά φαίνεται υπάρχουν αρκετοί σαν κι εμάς, που απλά εμπιστεύονται τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως καταγωγής ή οτιδήποτε άλλο, και έχουν διάθεση να ανοιχτούν, να γνωρίσουν. :)
Δοκίμασέ το μια φορά, αν δε σου αρέσει, ξανά. :D:D
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Έχω πολύ όμορφες και εντονες ταξιδιωτικές αναμνήσεις λογω couchsurfing. Ειδικά μεχρι τα 25 το χρησιμοποιουσα συνεχώς και ως φιλοξενουμενος και ως οικοδεσποτης. Πλέον οταν ταξιδεύω εχω την ανεση του ξενοδοχείου αλλα παντα προσπαθώ να βρεθω με καποιο μελος απο το couchsurfing για καφε / ποτο / φαι κτλπ.

Απο ασφαλεια οπως προανέφερε ο/η KonstantinosAlyona ολα βασίζονται στην εμπιστοσυνη (οπως και πολλά στη ζωη). Υπάρχουν ομως αρκετες δικλείδες στο σαιτ ωστε να ελαχιστοποιησεις την οποια πιθανοτητα δυσαρεστης εκπληξης (πχ αριθμος reviews, verified members κτλπ). Στο κατω κατω αν πας καπου και δεν νοιωθεις ανετα δεν εισαι υποχρεωμενος να κατσεις. Προσωπικά μονο μια φορά το ρισκαραμε με εναν host (εν γνωση μας) και μας βγηκε λιγο στραβα η εμπειρια αλλα το ψιλιαζομασταν απο πριν.

Γενικα το χω προτείνει σε πολλους γνωστους μου. Ειδικα στα φοιτητικα χρόνια ειναι απο τους καλυτερους τροπους να γνωρισεις τον κοσμο! Πήγαινε σε καμια συναντηση στην περιοχη σου, συναντησε ατομα απο την κοινοτητα και αμα περνας καλα δοκιμασε να σε φιλοξενήσουν ή να φιλοξενήσεις !
 

FOTEINI D

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΕΡΓΚΑΜΟ ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πριν μια εβδομάδα λοιπόν και εκεί που μου ήρθε η αναβάθμιση για το αγαπημένο μου κινητούλι , βλέπω μια εφαρμογή για τους ταξιδιώτες του κόσμου ... Μου κίνησε το ενδιαφέρον και έτσι το κατέβασα .
Δεν είχα ιδέα για το τι ήταν το couchsurfing και έτσι άρχιζα να διαβάζω , τα συναισθήματα αντικρουόμενα , μα να βάλω αγνώστους στον καναπέ μου ... συν ότι μαζί με τις καλές ιστορίες υπήρχαν και κάποιες ανατριχιαστικές , που σίγουρα δεν θα ήθελα να έχω την ατυχία να τις βιώσω...

Μπήκα στον πειρασμό να γραφτώ και με χαρά είδα ότι μου ζητήθηκε ταυτότητα , σέλφι , λεπτομέρειες για την ακριβή μου διεύθυνση , μια συνδρομή 54 ευρώ , άμεσα ένιωσα πιο ασφαλής και ολοκλήρωσα την εγγραφή άλλωστε στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπήρχε και η ιδέα του τύπου ποιοι θα έρθουν μέσα στον Οκτώβρη στην Κεφαλλονιά κτλ

όμως διαψέυστικα !!! Ήρθε μήνυμα από τον Ρομάν και την Νάταλι ( είναι η κοπέλα με τα μακρυά μαλλιά στην φώτο μου ) ένα νεαρό ζευγάρι από το Σότσι της Ρωσίας ζητώντας μου να μείνουν 2 βράδια ... Προβληματίστικα πάρα πάρα πολύ ... Αλλά το τόλμησα και ήταν μία σωστή επιλογή , όπως αποδεικτικέ εκ των υστέρων.

Περάσαμε υπέροχα 2 βράδια , συζητώντας , γευματίζοντας και πίνοντας το κρασί μας . Το ένα βράδυ τους μύησα στην ελληνική κουζίνα και το άλλο μυήθηκα στην ρωσική.

Έμαθα τόσα πολλά πράγματα για το Σότσι και τις συνήθειες των Ρώσων ( παράξενοι άνθρωποι χα χα) , και ένιωσα τόσα άνετα με τα παιδιά σαν να τα ήξερα από χρόνια. Φανταστείτε την επόμενη μέρα έφτιαξα Οκρόσκα που μου έμαθε η Νάταλι , είναι μια κρύα σούπα πιο γρήγορη και εύκολη από το γνωστό μας μπορς.

Ειλικρινά είναι ένας άλλος τρόπος να ταξιδέψεις ..... μες στο σπίτι σου !!!

Μέχρι την επόμενη εμπειρία ....
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μ... μ... μ! Δεν το εχω κανει ποτε... Δεν ξερω αν θα το τολμουσα... Ειναι και η ηλικια μου. :oops:
Τόλμησέ το, και θα νιώσεις φοβερά.
Όσο για την ηλικία, περυσι το Σεπτέμβριο είχαμε φιλοξενήσει ένα ζευγαρι Γερμανών, 55 χρόνων περιπου. Πολύ καλή εμπειρία, όπως κι όλες στο couchsurfing.
Φυσικά κρατήσαμε επαφή, και φέτος τους επισκεφτήκαμε στο χωριό τους λίγο έξω από τη Νυρεμβέργη. Απερίγραπτη φιλοξενία, γνωριμία με τα παιδιά τους, βόλτες, φαγητά, τα πάντα.
Το κυριότερο, ανθρώπινη επαφή. Με λύπη διαπιστώνω ότι είμαστε πίσω και σ αυτό, σαν να φοβόμαστε οι Έλληνες να ανοιχτούμε στον κόσμο.
Οπότε, κάνε ένα λογαριασμό και ξεκινά χάζευέ τον, χεχε.
Κι αν έχεις απορίες ή θέλεις βοήθεια, εδώ ειμαστε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom