Γενικά Γουιάνα , Σουρινάμ και Γαλλική Γουιάνα

Μηνύματα
98
Likes
570
Δεν υπάρχει θέμα με αυτές τις τρεις μικρές χώρες της Νότιας Αμερικής και αποφάσισα να ανοίξω ενα νήμα.
Στη Νότια Αμερική δεν έχω ταξιδέψει ακόμα ούτε καν κεντρική. Δυστυχώς δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου να πάω εκεί.
Ωστόσο θα θελα στο μακρινό μέλλον αν μπορέσω/ζώ να ταξιδέψω ένα με δύο χρόνια σε αυτή την ήπειρο.

Ωστόσο μεταξύ σοβαρού και κυρίως αστείου ψάχνοντας πληροφορίες για τις τρεις άγνωστες στη πλειοψηφία των Ευρωπαίων ανακάλυψα αρκετά ενδιαφέροντα πράματα για τις τρεις αυτές χώρες και πολύ πιθανό να είναι πολύ ασφαλέστερες απο κάποιες άλλες χώρες της κεντρικής και Νότιας Αμερικής.. Μάλιστα σχετικά φτηνά μέσω Ηπα μπορεί κάποιος να πάει ας πούμε Georgetown και να επιστρέψει απο Καγιέν μέσω Γαλλίας στη χώρα μας . Βρήκα κοντά στο 1000άρικο τιμές.

Πλούσια (σε απίστευτο βαθμό)φύση που μπορεί να το συνδυάσει με Καραβαϊκή ή Βόρεια Βραζιλία και ειδικότερα με Αμαζόνιο.

Για τα γκρουπάδικα είναι εξαιρετικά ακριβά τα πακέτα. Ανω των 6000 ευρώ απο Αγγλία.

Για ανεξάρτητους δεν ξέρω αν είναι εύκολη ,δύσκολα βρίσκω πληροφορίες για λεωφορεία πχ απο τις πρωτευουσα της Γουιάνας να πάει κάποιος στα ενδότερα της χώρας.

Εχει κανείς σας ή κάποιος γνωστός σας δοκιμάσει να πάει εκεί? Γούστο έχει να επισκεφτώ πρώτα αυτές τις τρεις χώρες αντί το Περού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει θέμα με αυτές τις τρεις μικρές χώρες της Νότιας Αμερικής και αποφάσισα να ανοίξω ενα νήμα.
Στη Νότια Αμερική δεν έχω ταξιδέψει ακόμα ούτε καν κεντρική. Δυστυχώς δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου να πάω εκεί.
Ωστόσο θα θελα στο μακρινό μέλλον αν μπορέσω/ζώ να ταξιδέψω ένα με δύο χρόνια σε αυτή την ήπειρο.

Ωστόσο μεταξύ σοβαρού και κυρίως αστείου ψάχνοντας πληροφορίες για τις τρεις άγνωστες στη πλειοψηφία των Ευρωπαίων ανακάλυψα αρκετά ενδιαφέροντα πράματα για τις τρεις αυτές χώρες και πολύ πιθανό να είναι πολύ ασφαλέστερες απο κάποιες άλλες χώρες της κεντρικής και Νότιας Αμερικής.. Μάλιστα σχετικά φτηνά μέσω Ηπα μπορεί κάποιος να πάει ας πούμε Georgetown και να επιστρέψει απο Καγιέν μέσω Γαλλίας στη χώρα μας . Βρήκα κοντά στο 1000άρικο τιμές.

Πλούσια (σε απίστευτο βαθμό)φύση που μπορεί να το συνδυάσει με Καραβαϊκή ή Βόρεια Βραζιλία και ειδικότερα με Αμαζόνιο.

Για τα γκρουπάδικα είναι εξαιρετικά ακριβά τα πακέτα. Ανω των 6000 ευρώ απο Αγγλία.

Για ανεξάρτητους δεν ξέρω αν είναι εύκολη ,δύσκολα βρίσκω πληροφορίες για λεωφορεία πχ απο τις πρωτευουσα της Γουιάνας να πάει κάποιος στα ενδότερα της χώρας.

Εχει κανείς σας ή κάποιος γνωστός σας δοκιμάσει να πάει εκεί? Γούστο έχει να επισκεφτώ πρώτα αυτές τις τρεις χώρες αντί το Περού.
Δε θα έχει γούστο, έγκλημα θα είναι. Όσο τις έχω μελετήσει έχουν αδιάφορες έως κακάσχημες πόλεις, αρκετά επικίνδυνη η Γουιάνα (8η στον κόσμο σε εγκληματικότητα), μηδέν αρχαιολογία, λίγα πράγματα από τοπική κουλτούρα, τα βασικά αξιοθέατα είναι ένας καταρράκτης από τους χιλιάδες που έχει η ήπειρος, καλό bird watching (προσωπικά με αφήνει αδιάφορο), το σημείο μαζικής αυτοκτονίας μιας διαβόητης σέκτας για black tourism (και οι ντόπιοι δεν είναι φιλικοί προς όποιον πηγαίνει προς τα κει) και μέτριο σαφάρι. Δεδομένου και του κόστους, δε βρίσκω το λόγο να είναι στις προτεραιότητες κάποιου που πηγαίνει στη Νότιο Αμερική, εκτός κι αν έχει πάει σε όλα τα υπόλοιπα. Γενικώς δε βρίσκω τίποτε που να μην το βρίσκω (σε κλάσεις ανώτερη ποιότητα) στις γύρω χώρες, δεν είναι φτηνά ούτε ιδιαίτερα ασφαλής ως περιοχή. Από μένα είναι όχι για πρωτοδευτεροτρίτητέταρτοπέμπτη επιλογή στη Ν.Α.
 
Μηνύματα
98
Likes
570
@Yorgos Οκ εφόσον έχεις ταξιδέψει σε αυτή την ήπειρο αρκετά συχνά θα έχεις μια εξαιρετική εικόνα.
Αλλά αδιάφορη δεν το πολυ πιστεύω.

Σχετικά δύσκολες και πολύ ακριβές για τους ανεξάρτητους είναι χωρίς αμφιβολία. Με ενα πρόχειρο υπολογισμό και υπο προϋποθέσεις χωρίς πολυτέλειες μπορεί να κοστίσει κοντά στις 3500 ευρώ για ενα 18 ήμερο .Και το πιθανότερο να έχεις δίκιο αυτά τα λεφτά να τα δώσει κάποιος σε κάποιους άλλους προορισμούς. Αλλά και πάλι .............με ιντριγκάρουν πια οι χώρες αυτές.

Ασφάλεια για τουρίστες Μεξικό και Βραζιλία που χαρακτηρίζονται δημοφιλές περιορισμοί είναι πολύ πιο επικίνδυνες απο την τριάδα.

Στη περιοχή την Jonetown {που δολοφονήθηκαν και αυτοκτόνησαν πάνω απο 900 άτομα ) δεν είναι παράλογο να μην είναι φιλικοί οι κάτοικοι αν αντιληφθούν οτι πηγαίνει κάποιος στη περιοχή τους λόγω του τραγικού περιστατικού. Δεν θέλουν να συνδέσουν τη περιοχή τους οι ξένοι με σκοτεινό τουρισμό. Στη χώρα μας σκοτεινός τουρισμό όπως Μακρόνησο (+Γυάρο) ακόμα παλαιότερα Σπιναλόγκα κ.α. δεν τον προωθούν. Εντάξει στο Γυάρο απαγορεύεται η προσέγγιση για θαλάσσια προστασία{φώκιες και πουλιά) πια όπως βλέπω. Ανάλογες άβολες καταστάσεις και σε άλλα μέρη του πλανήτη θα δούμε.

Το πολύ κακό για μένα είναι οι μετακινήσεις. Όλη η περιοχή είναι σχεδόν ζούγκλα και οι λίγοι δρόμοι δεν είναι σε καλή κατάσταση και η ......ξεκούραστη λύση για τα ενδότερα είναι τα αεροπλάνα Air Services Limited ή Air Guyana . Μια εξαιρετική{λέμε τώρα} εναλλακτική λύση για τους καταρράκτες θα ήταν μια πεζοπορία{+πιρόγες+πάλι αεροπλάνο} 8 ημερών πολύ τσιμπημένη τιμή αλλά και πάλι μόνο αν ήμουν αρκετά νεότερος σε ηλικία θα το σκεφτόμουνα.

Ενδιαφέρον τουρ απο Παραρίμπο του Σουρινάμ που δεν θέλουν αεροπλάνο σε αντίθεση με Γουϊάνα μπορεί να βρεί κανείς στο παρακάτω σύνδεσμό
Tours - Cardy Adventures

Και μια μικρή ιδέα για τη Γαλλική Γουινέα που ίσως να αποδειχτεί υπο πρϋποθέσεις πιο συναρπαστική μπορεί να δει κάποιος στους παρακάτω σύνδεσμους

The 7 Best Things to Do in French Guiana
Parc amazonien de Guyane |

Πάντως χτυπιέμαι που δεν προσπάθησα καν όταν ήμουν κάτω απο 30 να μην επισκεφτώ την Νότια Αμερική. Ας ελπίσουμε να δοκιμάσω στο μέλλον. Και γιατί όχι? Τις τρείς Γουιάνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom