Γραφικό παραθαλάσσιο μέρος/νησί με ωραίες παραλίες

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σας όλους σας! Έχουν πιάσει για τα καλά οι ζέστες πλέον οπότε βρισκόμαστε και εμείς σε αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού με το αγόρι μου.. Έχουν περάσει πραγματικά πάρα πολλά πράγματα από το μυαλό μας αλλά δεν μπορούμε να καταλήξουμε. Για την ακρίβεια δεν ξέρω ποιο είναι το ιδανικό για αυτό που ζητάμε. Και αυτό που ζητάμε είναι κάποιο μέρος / νησί το οποίο να συνδυάζει γραφικότητα, δηλαδή να έχει πανέμορφη χώρα/οικισμούς και φυσικά πανέμορφες παραλίες (κατά προτίμηση αμμώδεις).
Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη για ολιγοήμερες διακοπές σε μέρος που είτε απαιτεί ενοικίαση αυτοκινήτου είτε όχι,δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό.
Συνοψίζω: Γραφικότητα - Αμμώδεις παραλίες

(Θα αναφέρω που έχουμε ήδη πάει για να γλιτώσουμε χρόνο :) Κύθηρα, Αστυπάλαια, Πάτμο, Σαντορίνη, Κάλυμνο, Κω, Ρόδο, Αγκίστρι,Σέριφο, Πόρο, Ύδρα και είμαστε από Κρήτη..)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Σάμος έχει σούπερ παραλίες (όχι όμως πολλές αμμώδεις), έχει μερικά πολύ γραφικά μέρη όπως το Πυθαγόρειο, το Κοκκάρι, Μανωλάτες (σούπερ χωριό και διαδρομή προς τα εκεί να χάνεις την μιλιά σου), χρειάζεται αυτοκίνητο. Ολιγοήμερες διακοπές δεν θα το έλεγα. Μία εβδομάδα ίσως φτάνει για να δείτε αρκετά, όχι όλα σίγουρα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η Σάμος έχει σούπερ παραλίες (όχι όμως πολλές αμμώδεις), έχει μερικά πολύ γραφικά μέρη όπως το Πυθαγόρειο, το Κοκκάρι, Μανωλάτες (σούπερ χωριό και διαδρομή προς τα εκεί να χάνεις την μιλιά σου), χρειάζεται αυτοκίνητο. Ολιγοήμερες διακοπές δεν θα το έλεγα. Μία εβδομάδα ίσως φτάνει για να δείτε αρκετά, όχι όλα σίγουρα.
James η Σάμος επειδή ανακάλυψα ότι είναι απλά πανέμορφο νησί, θα πάω αρχές Σεπτέμβρη με κοριτσοπαρέα να το εξερευνήσουμε όλο το νησί! :D
Τώρα ψάχνω κάτι πιο γραφικό και μαζεμένο για το αμόρε !
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τραβα Ίο τι το συζητάμε.. .. αν μενεις κ Κρητη βολευει εχει σύνδεση με Ηράκλειο κ Ρεθυμνο νομιζω
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Από Ρέθυμνο σίγουρα δεν έχει! το Ρέθυμνο εδώ και κάποια χρόνια είναι άγονη γραμμή από θέμα απευθείας συνδέσεων..Έχει μόνο το MegaJet για Σαντορίνη σε τιμή απλησίαστη από ότι είδα δει.
Θα κοιτάξω για Ίο, αν και από αναζήτηση στο forum δεν φημίζεται για την γραφικότητά της.... αλλά για την ξέφρενη νυχτερινή ζωή. Οκ, παραλίες έχει.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Από Ρέθυμνο σίγουρα δεν έχει! το Ρέθυμνο εδώ και κάποια χρόνια είναι άγονη γραμμή από θέμα απευθείας συνδέσεων..Έχει μόνο το MegaJet για Σαντορίνη σε τιμή απλησίαστη από ότι είδα δει.
Θα κοιτάξω για Ίο, αν και από αναζήτηση στο forum δεν φημίζεται για την γραφικότητά της.... αλλά για την ξέφρενη νυχτερινή ζωή. Οκ, παραλίες έχει.
1) Έχει και παραέχει από και προς Ρέθυμνο, μόλις κοίταξα... Απλώς είναι ακριβά, όπως λες, γιατί πάει το seajet

2) Γενικά το νησί δεν έχει γραφικούς οικισμούς, αλλά η Χώρα είναι και παραείναι γραφική δε χωράει αμφιβολία επί τούτου!! Αν και σχετικά μικρή, μόνο τη διαδρομή προς τη κορυφή του λόφου να κάνεις για να φτάσεις στην Εκκλησία "Παναγία η Γκρεμνιώτισσα" όπου φαίνεται όλη η Ίος από ψηλά, θα πάθεις πλάκα!!

3) Αμάν πια αυτή η παραμύθα με τη "ξέφρενη νυχτερινή ζωή" λες και είναι ο Λαγανάς!! Είπαμε μετά τα μεσάνυχτα αυτά... Αν θες ησυχία πας, κάνεις τη βόλτα σου, τρως ήσυχα ήσυχα το ωραίο σου φαγητό στις πολύ ωραίες ταβέρνες κ εστιατόρια, κ πριν τις δώδεκα ή άντε κ λίγο μετά γυρνάς στο δωμάτιό σου... Ακόμα και στο Μυλοπότα, στο κάμπινγκ που μένει νεολαία (και ξένοι) δεν είδα ποτέ έκτροπα

4) Παραλιάρες έχει!!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ε όχι και αμάν βρε taxidiara! όταν συμβουλεύεσαι ένα forum για τις διακοπές σου σημαίνει προφανέστατα ότι δεν έχεις πάει στον συγκεκριμένο προορισμό και θέλεις να ακούσεις απόψεις ατόμων που έχουν πάει. Όταν, λοιπόν, η πλειοψηφία των σχολίων που βρήκα εδώ μέσα για την Ίο (για ζευγάρι) ήταν είτε "αποφύγετε τη χώρα" είτε"το πρωί μόνο είναι ωραία αλλά ΜΟΝΟ αν την έχουν καθαρίσει" κλπ, τότε τι συμπέρασμα να βγάλω?

Σίγουρα θα είναι ένα πανέμορφο νησί, όπως όλα και το πιστεύω αυτό! Γιατί ακόμα και σε μέρη που είχα ακούσει κριτικές μέτριες εώς κακές (πχ. Κάλυμνος), εμείς περάσαμε φανταστικά.

Οπότε η Ίος μιας και αξίζει, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει θα την προτιμήσω για την παρέα μου και όχι για ζευγάρι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ε όχι και αμάν βρε taxidiara! όταν συμβουλεύεσαι ένα forum για τις διακοπές σου σημαίνει προφανέστατα ότι δεν έχεις πάει στον συγκεκριμένο προορισμό και θέλεις να ακούσεις απόψεις ατόμων που έχουν πάει. Όταν, λοιπόν, η πλειοψηφία των σχολίων που βρήκα εδώ μέσα για την Ίο (για ζευγάρι) ήταν είτε "αποφύγετε τη χώρα" είτε"το πρωί μόνο είναι ωραία αλλά ΜΟΝΟ αν την έχουν καθαρίσει" κλπ, τότε τι συμπέρασμα να βγάλω?

Σίγουρα θα είναι ένα πανέμορφο νησί, όπως όλα και το πιστεύω αυτό! Γιατί ακόμα και σε μέρη που είχα ακούσει κριτικές μέτριες εώς κακές (πχ. Κάλυμνος), εμείς περάσαμε φανταστικά.

Οπότε η Ίος μιας και αξίζει, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει θα την προτιμήσω για την παρέα μου και όχι για ζευγάρι.
Μη ταράζεσαι καλέ, γενικό ήταν το "αμάν" δεν απευθυνόμουνα σε σένα!! Απλά έχω βαρεθεί να το ακούω (και στο εν λόγω φόρουμ) ότι μόνο γι΄αυτό φημίζεται το νησί... Ασε που τι "ζημιά" να γίνει με 2-3 κλαμπ όλα κι όλα στη Χώρα κ όλα μαζεμένα το ένα κοντά στο άλλο... Και τα περισσότερα μηνύματα που διάβασες εδώ είναι παλιά, παλιότερα ναι, ήταν πιο "ζωηρή" η διασκέδαση που το νησί ήταν ακόμα "χαλαρό" και σχετικά ανεξερεύνητο, αλλά πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει, η Ίος έγινε "in" και η διασκέδαση υπάρχει, αλλά νομίζω σε λογικά πλαίσια

Πάντως να πω και τα στραβά. Είδα ότι κ από Ηράκλειο είναι ακριβά τα εισιτήρια. Κ γενικά η Ίος τα τελευταία χρόνια την έχει δει "κάπως" κι οι τιμές ειδικά στα δωμάτια σε ξενοδοχεία έχουν πάει στα ύψη!! Λες κ πας στο Μανχάταν σε τετράστερο ένα πράγμα... Ψάξτο και μακάρι να βρεις δωμάτια σε νορμάλ τιμές... Με όποιον κ να πας τελικά
 
Last edited:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αφου ειστε απο κρητη περαστε μεσω κισσαμου γυθειο και πηγαινετε λακωνικη ή και μεσσηνιακη Μανη. Η αεροπολη, γερολιμενας, γυθειο κ.τλλ ειναι γραφικα χωρια και παραλιες θα βρειτε πολλες ικανοποιητικες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ε όχι και αμάν βρε taxidiara! όταν συμβουλεύεσαι ένα forum για τις διακοπές σου σημαίνει προφανέστατα ότι δεν έχεις πάει στον συγκεκριμένο προορισμό και θέλεις να ακούσεις απόψεις ατόμων που έχουν πάει. Όταν, λοιπόν, η πλειοψηφία των σχολίων που βρήκα εδώ μέσα για την Ίο (για ζευγάρι) ήταν είτε "αποφύγετε τη χώρα" είτε"το πρωί μόνο είναι ωραία αλλά ΜΟΝΟ αν την έχουν καθαρίσει" κλπ, τότε τι συμπέρασμα να βγάλω?

Σίγουρα θα είναι ένα πανέμορφο νησί, όπως όλα και το πιστεύω αυτό! Γιατί ακόμα και σε μέρη που είχα ακούσει κριτικές μέτριες εώς κακές (πχ. Κάλυμνος), εμείς περάσαμε φανταστικά.

Οπότε η Ίος μιας και αξίζει, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει θα την προτιμήσω για την παρέα μου και όχι για ζευγάρι.
Εγώ σου έχω μια άλλη πρόταση για την περίπτωσή σου: Κάρπαθος!!! Πάρε τον ΠΡΕΒΕΛΗ από Ηράκλειο μια που είσαι από Κρήτη (ή και το αεροπλάνο) και σε όχι πολλές ώρες θα είσαι σε έναν πραγματικά ωραίο προορισμό που ειδικά στο θέμα παραλίας θα σε καλύψει απόλυτα (ένα ψάξιμο στο forum στα σχετικά threads και θα βρεις όλα τα ωραία σημεία και παραλίες). Δεν λείπουν από το νησί και τα πολύ όμορφα και γραφικά χωριά.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Μιας που αναφέρατε την Κάρπαθο που είναι ένα νησί που θέλω πολύ να επισκεφτώ εδω και καιρό, θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να φτάσω εκεί από Κύπρο με όσο το δυνατο λιγότερη ταλαιπωρία και χωρις να πληρώσω ένα σωρό λεφτά σε αεροπορικα εισητήρια αφου οι τιμές όπως βλέπω είναι ψηλές και πρόκειται να ταξιδέψουμε 3 άτομα. Επίσης το πρώτο 15νθήμερο του Οκτώβρη θα είναι καλά στην Κάρπαθο ή προτιμότερο τώρα το Καλοκαίρι;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
James η Σάμος επειδή ανακάλυψα ότι είναι απλά πανέμορφο νησί, θα πάω αρχές Σεπτέμβρη με κοριτσοπαρέα να το εξερευνήσουμε όλο το νησί! :D
Τώρα ψάχνω κάτι πιο γραφικό και μαζεμένο για το αμόρε !
Σοφή επιλογή!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα με ρωτήσεις για ότι και αν θέλεις όταν έρθει η ώρα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom