Ιορδανία Ιράκ Ισραήλ Λίβανος "Γυρος" Μεσης Ανατολης

montag darko

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα!!!
Το Φλεβαρη παω Ερασμους στην Κωνταντινουπολη με τη σχολη και σκεφτομαι(ονειρευομαι)μετα να επισκεφθω καποιες (οχι και τοσο ισως)κοντινες χωρες.βρηκα για το Ιραν και τη Γεωργια πληροφοριες (αρκετες αλλα αν εχετε καποια sites και οτιδηποτε θα με βοηθουσε) αλλα για τα υπολοιπα εχω καποιες αποριες.
1)Δεν βρισκω πουθενα αν χρειαζεται VISA για το Ιρακ,ποσο κοστιζει και αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις
2)Πως παμε Λιβανο και Ιορδανια τωρα που δεν μπορεις(προφανως)να περασεις απο τη Συρια
3)Αν παω σε αραβικες χωρες θα μου αρνηθουν στην εισοδο στο ισραηλ μετα?
4)Θελω να ταξιδεψω με τρενο ή λεωφορειο,εχετε επισης καποιες σχετικες πληροφοριες?
Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το τοσο γενικο του θεματος!!!!
Μαρια
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν βρισκω πουθενα αν χρειαζεται VISA για το Ιρακ,ποσο κοστιζει και αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις
Για το Ιράκ δεν χρειάζεται βίζα, φτάνει να καταταχθείς στον αμερικάνικο στρατό. Τώρα σοβαρά το σκέφτεσαι να πας στο Ιράκ?
 

montag darko

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Για το Ιράκ δεν χρειάζεται βίζα, φτάνει να καταταχθείς στον αμερικάνικο στρατό. Τώρα σοβαρά το σκέφτεσαι να πας στο Ιράκ?
βασικα μολις με απετρεψαν αλλα ναι θελω πολυ να παω.Θεωρεις οτι ειναι αδυνατον?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Αν δεν έχεις εμπειρία από τέτοια ταξίδια, τότε καλό είναι να μην το ρισκάρεις...
Δεν έχω πάει, προσωπική άποψη εκφράζω, ο καθένας ξέρει τον εαυτό του και τα θέλω του καλύτερα από τον οποιονδήποτε, αλλά είναι λίγο τολμηρό, αν όχι επίφοβο για έναν πρωτάρη...
Κάποιες πληροφορίες μπορεία να βρεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=466
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=466
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
αν με τον όρο Ιρακ εννοείς το Κουρδιστάν (δλδ βόρειο Ιράκ, Ερμπίλ, Σουλειμανιγια, Ντοχουκ) τότε δεν χρειάζεται βίζα. Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο σου σφραγίζουν το διαβατήριο και σου επιτρέπεται η παραμονή για 20 ημέρες (αν θυμάμαι) και μετά μπορείς να ανανεώσεις στην πρεσβεία. Όσον αφορά στο υπόλοιπο Ιράκ (Μοσούλη, Βαγδάτη κτλ) νομίζω ισχύει το ίδιο αλλά αν και στο Κουρδιστάν έχω πάει 6-7 φορές στο Ιράκ δεν πέρασα ποτέ λόγο επικινδυνότητας.
Στο Κουρδιστάν πάντως τελευταία φορά πήγα πριν 2 χρόνια και δεν αισθάνθηκα πουθενά επικίνδυνα.
Τώρα με τα γεγονότα δεν ξέρω τι συμβαίνει. Πάντως πιστεύω ότι η πρόσβαση σε όλες αυτές τις χώρες είναι πολύ πιο εύκολη από αέρος παρά περνώντας σύνορα με λεωφορείο με αναμονές και ελέγχους
καλά να περάσεις
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
αν με τον όρο Ιρακ εννοείς το Κουρδιστάν (δλδ βόρειο Ιράκ, Ερμπίλ, Σουλειμανιγια, Ντοχουκ) τότε δεν χρειάζεται βίζα. Μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο σου σφραγίζουν το διαβατήριο και σου επιτρέπεται η παραμονή για 20 ημέρες (αν θυμάμαι) και μετά μπορείς να ανανεώσεις στην πρεσβεία.
Μπορεί να γλιτώσει τη βίζα, αλλά δε θα γλιτώσει από τους τζιχαντιστές...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2)Πως παμε Λιβανο και Ιορδανια τωρα που δεν μπορεις(προφανως)να περασεις απο τη Συρια
Με το αεροπλάνο όπως όλοι.
3)Αν παω σε αραβικες χωρες θα μου αρνηθουν στην εισοδο στο ισραηλ μετα?
Όχι απαραίτητα. Αλλά εξαρτάται και ποιές χώρες...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
2106722330 αυτο ειναι το τηλ της πρεσβειας Ιρακ στο Ψυχικο στη Αθηνα.( ελπιζω να λειτουργει ακομη) παιρνεις τηλ και σε ενημερωνουν αν μπορεις και πως να παρεις βιζα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.870
Likes
14.292
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μαρία, δε νομιζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος ιδιαίτερος που θέλεις να πας στο Ιρακ. Προσανατολίσου καλύτερα στο πολύ φιλικό Ιράν. Για αρχή βέβαια θα σου έλεγα να πας στο εράσμους σου και να αναλωθείς σε εκδρομές στην ενδοχώρα της Τουρκίας. Όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω, μπορείς να φτάσεις μέχρι και το Κουρδιστάν,με φτηνές πτήσεις για Ντιγιαρμπακίρ ή να επισκεφτείς την Καππαδοκία.
Ιορδανία και (αδιάφορο) Λίβανο, μπορείς να πας και πανεύκολα από Αθήνα ('η Κύπρο) . Οδικώς από Τουρκία μπορείς επίσης εύκολα (και οικονομικά ) να κάνεις ένα οδοιπορικό στον Πόντο και να φτάσεις μέχρι Γεωργία, αναλόγως το χρόνο που διαθέτεις.
Κάνε μια έρευνα για το τι προσφέρει το κάθε μέρες, δες τι σου ταιριάζει περισσότερο και καταστάλαξε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ας μην ξεχνάμε ότι η Κωνσταντινούπολη από μόνη της είναι η Πόλη των Πόλεων, τουτέστιν θα χρειαστείς αρκετό χρόνο να την περπατήσεις, να τη γυρίσεις, να γνωρίσεις τα μυστικά της...
Από κει και πέρα, ζώντας την καθημερινότητα και κάνοντας συναναστροφές με κόσμο, μπορείς να κατασταλάξεις και να αποφασίσεις εάν θα επισκεφτείς κάποια από τις όμορες χώρες, άλλωστε και η κατάλληλη παρέα παίζει συχνά το ρόλο της...
Καλά να περάσεις πάντως, ότι κι αν κάνεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom