Γενικά Γυρος της αφρικης οδικως

manos athens

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος. Εκανα κι εγω εγγραφη γιατι ειμαι 18 χρονων και μετα τις πανελλαδικες σκοπευω, αν βεβαια περασω στη σχολη που θελω, να κανω ενα ταξιδι backpacking για ενα χρονο ή περιπου ενα χρονο στην αφρικη. Το σχεδιο μου ειναι να παω, οδικως παντα, ως το Γιβραλταρ, μετα Μαροκο,Μαυριτανία,Σενεγαλη,Γκαμπια,Γουινεα-Μπισαο,Γουινεα,Σιερρα Λεονε,Λιβερια,Ακτη Ελεφαντοστου,Γκανα,Τογκο,Μπενιν,Νιγερια,Καμερουν,Γκαμπον,Κογκο,Ζαιρ,Αγκολα,Ναμιμπια,Μποτσουανα,Νοτια Αφρικη,Λεσοτο,Σουαζιλανδη ε και γενικως ανεβαινουμε προς τα βορεια μεχρι Αιγυπτο. Το βασικοτερο διλημμα ειναι το μεταφορικο μεσο. Οδικως σιγουρα.. απο κει και περα..τι συμφερει? Εννοω οτι η Αφρικη απ' όσο ξερω ειναι οτι χειροτερο στις δημοσιες συγκοινωνιες. Αντε για τις κυριες πολεις να υπαρχει συγκοινωνια.. αλλα αν θες καπου πιο απομερα..τι κανεις? Για ενοικιαση αυτοκινητου δεν το συζητω...πανακριβο. Τωρα το να παρω δικο μου αμαξι..δεν ξερω.Θα ναι πιο ανετα μεν αλλα αντε να βρω αμαξι. Δεν ειναι δυνατον να αφησω τον πατερα μου ενα χρονο χωρις αμαξι ουτε ειναι ευκολο να μου παρει κατευθειαν αμαξι. Τελος παντων, οτι γνωριζετε για το ταξιδι(βιζες,κοστος.επικυνδινοτητα,χωρες που αξιζουν) να το αναφερετε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κάποια ερωτήματα λόγω του νεαρου της ηλικίας σου και του δεδομένου ενθουσιασμού που σε διακατέχει. Έχεις εμπειρία από backpacking εκτός Ελλάδος; Αν με το καλό περάσεις στη σχολή που θέλεις (και στο εύχομαι) θα αναστείλεις για ένα χρόνο τη φοίτησή σου;
Η Αφρική είναι δύσκολη περιοχή και το πλάνο σου πολύ φιλόδοξο. Ειδικά αν ταξιδέψεις μόνο. Χρειάζεται εμπειρία κι ευελιξία. Οι συνθήκες δεν έιναι πάντα ιδανικές. Κάποιες από τις χώρες που αναφέρεις είναι σχεδόν απαγορευμένες ζώνες. Αφήνω δε κατά μέρος το μπελά και το κόστος για τόσες βίζες ή τις μετακινήσεις. Στη θέση σου θα επέλεγα αρχικά Ευρώπη και μετά Ασία που είναι ασφαλέστερες. Άλλωστε δεν βλέπω λόγο να ξεπετάξεις με ένα σου ταξίδι όλη την Αφρική και σε τόσο νεαρή ηλικία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Συμφωνω με τον hydronetta, νομιζω οτι η Ν.Α. Ασια ειναι πολυ πιο ευκολη γι αυτο που θες να κανεις και πολυ πιο ενδιαφερουσα απο την Αφρικη, ιδιως τη Δυτικη. Αυτα ειναι πιο δυσκολα ταξιδια, για εμπειρους ταξιδιωτες και πρεπει να πω κομματι επικινδυνο.
 

manos athens

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
οχι δεν εχω εμπειρια Backpacking ουτε εκτος εουτε εντος ελλαδος.οταν λεω Backpacking εννοω ταξιδι πολυμηνης διαρκειας,χωρις αρχικο προγραμμα,διαμονη σε campingκλπ.οχι απο την αποψη οτι θελω να κανω πολυημερες πεζοποριες ή κατι τετοιο(γιατι Backpacking βασικα σημαινει πεζοπορια). ναι σκεφτομαι οτι μπορω να αναστειλω για ενα χρονο την φοιτηση. τωρα ναι ασια ακουγεται κι αυτη καλη, αποτελει μια εναλλακτικη, ευρωπη μαλλον οχι ε δεν πας τωρα ευρωπη για backpacking. τελος παντων στην Ασια εχει καλες δημοσιες συγκοινωνιες?
Υ.Γ.Τι ακριβως σημαινει τελικα backpacking?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
οχι δεν εχω εμπειρια Backpacking ουτε εκτος εουτε εντος ελλαδος.οταν λεω Backpacking εννοω ταξιδι πολυμηνης διαρκειας,χωρις αρχικο προγραμμα,διαμονη σε campingκλπ.οχι απο την αποψη οτι θελω να κανω πολυημερες πεζοποριες ή κατι τετοιο(γιατι Backpacking βασικα σημαινει πεζοπορια). ναι σκεφτομαι οτι μπορω να αναστειλω για ενα χρονο την φοιτηση. τωρα ναι ασια ακουγεται κι αυτη καλη, αποτελει μια εναλλακτικη, ευρωπη μαλλον οχι ε δεν πας τωρα ευρωπη για backpacking. τελος παντων στην Ασια εχει καλες δημοσιες συγκοινωνιες?
Υ.Γ.Τι ακριβως σημαινει τελικα backpacking?
Backpacking σημαίνει ότι λέει η λέξη back pack. Σακκίδιο στη πλάτη. Μην το μπερδεύεις με το trekking.
Η Αφρική είναι ήπειρος όπως προανέφεραν κι άλλοι σκληρή και δύσκολη και ειδικά αν είσαι μόνος. Ειδικότερα η Δυτική Αφρική. Δεν την συνιστώ για πρώτη εμπειρία. Στη θέση σου θα προτιμούσα αφού δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία να κάνω τουρ αν όχι ατην Ασία, στην Ευρώπη. Υπάρχουν παντού youthhostels, οι μεταφορές είναι πιο αξιόπιστες και έχει πολλά πολλά πράγματα να δεις. Μην υπερτιμάς τις δυνατότητές σου. Δεν πας εκδρομή σε ελληνικό νησί. Συσσώρευσε πρώτα ταξιδιωτικές εμπειρίες, δες πώς αντιμετωπίζεις πιθανές αναποδιές, κάνε μερικά ταξίδια σε πιο ¨ευκολα" μέρη και μετά έχεις μια ζωή μπροστά σου να πας όσες φορές θες στην Αφρική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
backpacking για ενα χρονο ή περιπου ενα χρονο στην αφρικη.

Ένας χρόνος είναι πολύς χρόνος για ταξίδι σε τόσο κουραστική ήπειρο. Έχω κάνει αρκετά μεγαλούτσικα στην Αφρική (συν ένα πολύμηνο στη Δ.Αφρική μια περίληψη του οποίου μπορείς να βρεις στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες) και βρίσςκω τον ένα χρόνο ΠΟΛΥ κουραστικό για τέτοιο προορισμό. Αν πραγματικά θες να κάνεις ένα χρόνο ταξίδι, επίλεξε τις χώρες που σε ενδιαφέρουν στην Αφρική, αφιέρωσέ τους 3-4 μήνες και μετά διάλεξε μια άλλη ήπειρο να ξελαμπικάρεις.

Το σχεδιο μου ειναι να παω, οδικως παντα, ως το Γιβραλταρ, μετα Μαροκο,Μαυριτανία,Σενεγαλη,Γκαμπια,Γουινεα-Μπισαο,Γουινεα,Σιερρα Λεονε,Λιβερια,Ακτη Ελεφαντοστου,Γκανα,Τογκο,Μπενιν,Νιγερια,Καμερουν,Γκαμπον,Κογκο,Ζαιρ,Αγκολα,Ναμιμπια,Μποτσουανα,Νοτια Αφρικη,Λεσοτο,Σουαζιλανδη ε και γενικως ανεβαινουμε προς τα βορεια μεχρι Αιγυπτο.

Γνώμη μου πάλι, θα βαρεθείς. Αρκετές από αυτές παραείναι "συγγενείς". Ορθώς αποφεύγεις κάποιες άκρως ενδιαφέρουσες αλλά επικίνδυνες (Νίγηρας, Τσαντ, Μάλι), αλλά εγώ θα βαρόμουν στο τρίμηνο. Άσε που το backpacking στην Αφρική από μόνο του είναι κουραστικό ακόμη και για δοκιμασμένους. Επίσης να έχεις υπόψη πως μιλάς για ακριβούς προορισμούς και σε κάποιους από αυτούς χωρίς Γαλλικά θα τα παίξεις.

Το βασικοτερο διλημμα ειναι το μεταφορικο μεσο. Οδικως σιγουρα.. απο κει και περα..τι συμφερει?


Είναι τόσο μεγάλη η μανούρα με τις άδειες, τα σύνορα τους διεφθαρμενους κλπ που το να πάρεις δικό σου αμάξι εκεί κάτω είναι συνταγή για αυτοκτονία. Ενοικίαση επίσης ξέχνα τη, δε θα μπορείς να περνάς σύνορα, είναι πανάκριβη και πολύ ανασφαλής.

Εννοω οτι η Αφρικη απ' όσο ξερω ειναι οτι χειροτερο στις δημοσιες συγκοινωνιες. Αντε για τις κυριες πολεις να υπαρχει συγκοινωνια.. αλλα αν θες καπου πιο απομερα..τι κανεις?


Παίρνεις τα υπεραστικά λεωφορεία, μέχρι και της Αιθιοπίας (τραγικά και με τα σίδερα να σου μπάινουνσ τον κ*λο) επί ώρες σε δρόμους χωρίς άσφαλτο, είναι υποφερτά ή τέλος πάντων υπαρκτά. Όπου σε παίρνει ή δεν υπάρχει εναλλακτική (για μας π.χ. το Τιμπουκτού ήταν τέτοια περίπτωση), νοικάζεις θέση μέσα σε τζιπ.

Δεν ειναι δυνατον να αφησω τον πατερα μου ενα χρονο χωρις αμαξι ουτε ειναι ευκολο να μου παρει κατευθειαν αμαξι.

Αν ήμουν ο πατέρας σου και το διάβαζα αυτό, κομμένο το χαρτζηλίκι. Ασε τον άνθρωπο και το αμάξι του ήσυχο, μεγάλο παιδί είσαι.

Τελος παντων, οτι γνωριζετε για το ταξιδι(βιζες,κοστος.επικυνδινοτητα,χωρες που αξιζουν) να το αναφερετε.
Είναι πιο ασφαλές αν πας με κανέναν κολλητό, κατά προτίμηση να έχει και καμιά εμπειρία από τέτοια ταξίδια. Κόστος... με τίποτε κάτω από 50€/μέρα κι αυτό συνταξιδεύοντας με κάποιον και στερούμενος κάποιες ανέσεις. Οχλήσεις: ΤΡΕΛΗ διαφθορά παντού, θεότρελη στα σύνορα, βγάλε όσες βίζες μπορείς από την Ελλάδα και ακόμη κι έτσι είναι πονοκέφαλος. Κάποιες μεγάλες πόλεις επικίνδυνες, μην κάνουμε λίστα ολόκληρη για μια ήπειρο ολάκερη. Εγώ αν διάλεγα 5 χώρες για ενδιαφέρον θα ήταν: Αίγυπτος, Τανζανία, Αιθιοπία, Μάλι/Νίγηρας (επικίνδυνο), Μαυριτανία. Είναι και διαφορετικές μεταξύ τους γιατί κάτι Μπενίν και Τόγκα, Γκάμπιες και Σενεγάλες με Γουινέες είναι μια από τα ίδια μεταξύ τους.

Ο κύριος hydronetta πάντως ως βετεράνος καλά σου λέει, κι εγώ στη θέση σου άλλη ήπειρο διάλεξα για το πρώτο μου πολύμηνο στην ηλικία σου: Ασία για πιο light, Λ.Αμερική για πιο adventure, και οι 2 πιο εύκολες, εύπεπτες κι ενδιαφέρουσες από την Αφρική. Ειδικά η Ασία είναι και οικονομικότατη.
 

manos athens

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πρώτον,σ ευχαριστω για το χρονο σου και την ''γεματη'' απο καθε αποψη απαντηση σου. Δευτερον, πλεον σκεφτομαι για Ασια, γιατι ετσι οπως το βλεπω η Αφρικη ειναι δυσκολη.Τωρα, για κολλητους δεν το συζηταω καν, κανενας που ρωτησα δεν θελει να τρεχει εκει. Απο κει και περα δεν ηξερα οτι το Τσαντ ειναι ομορφο. Ειναι δηλαδη κατι το διαφορετικο,ερημος, αλλα ως εκει.Και σιγουρα υπαρχουν πιο καταλληλες χωρες για να δεις την Σαχαρα. Τωρα yorgos, μιας και διαβασα την ιστορια σου, μου εκλεισε το ματι η dogon στο Μαλι.Αφου εψαξα λοιπόν,βρηκα οτι φημιζεται για τα πολυ εντυπωσιακα χωρια,τα οποια ειναι ομως δυσπροσιτα και προσεγγιζονται με πολυωρη πεζοπορια. Εγω εχω και πλατυποδια σε μεγαλο βαθμο, βεβαια τελευταια εχει καποια βελτιωση, αλλα γενικα δεν ενδεικνυται για πεζοποριες ανω των 5 ωρων και αυτες με συχνα και μεγαλα διαλειμματα.Μπορω λοιπον να επισκεφτω αξιολογα χωρια της φυλης με σχετικα ολιγοωρη πεζοπορια?Αν ναι ποια?αν θυμασαι βεβαια....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Λυπάμαι που θα σε πικράνω προλαβαίνοντας το Γιώργο, αλλά το Μάλι πλέον είναι προορισμός με μεγάλο ρίσκο ειδικά στην περιοχή των Dogon. Mια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε ενημερώσει για τον πόλεμο ουσιαστικά με τους Τουαρέγκ.
Στην Dogon αν δεν έχεις δική σου στυγκοινωνία αναγκαστικά καταφεύγεις σε πεζοπορία. Το ένα χωριό δεν είναι πολύ μακρυά από το άλλο. Πάρε μια γεύση από τις φωτό μου
Χαίρομαι που ένας άνθρωπος στην ηλικία σου "ψήνεται" για προορισμούς που άλλοι δεν τους έχουν καν στο μυαλό τους, αλλά δώσε χρόνο στον εαυτό σου και ξεκίνα από τα εύκολα. Σε διαβεβαιώ κι αυτά έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον (πχ Νεπάλ, Ινδία)
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
φιλε και εμενα θα μου αρεσε ενας τετοιος προορισμος και ειμειμαι 16.η φυλη νιζω ειναι επισκεχψιμη με 4χ4
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εγω εχω και πλατυποδια σε μεγαλο βαθμο, βεβαια τελευταια εχει καποια βελτιωση, αλλα γενικα δεν ενδεικνυται για πεζοποριες ανω των 5 ωρων και αυτες με συχνα και μεγαλα διαλειμματα....
ΚΑΙ χονδροπάθεια, ΚΑΙ πλατυποδία, ΚΑΙ κοπέλα που σε αποφεύγει?
Ωχ βρε φίλε.... ο Μητσοτάκης σε βάφτισε?

Οσο για την απορία σου τι σημαίνει back packing , σου απαντώ ότι εξαρτάται απο την οικογενειακή σου κατάσταση: Αν είσαι ελευθερος και νεος σημαίνει σακιδιοφόρος, αν είσαι παντρεμένος σημαίνει : κουβαλώ στην πλάτη μου (τα) βάρη.
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα σε απογοητεύσω. Εχω ιδίαν άποψη γιατί έχω πάει. Η Ασία πολιτισμικά έχει μεγαλύτερη διαφοροποίηση και είναι πιο ενδιαφέρουσα και μπορείς να βρεις περιοχές πολύ αυθεντικές αν έχεις τα κότσια και το χρόνο.
Σκέψου μόνο πόσοι πολιτισμοί αρχής γενομένης από Τουρκία, Ιράν, Ινδία, Βιρμανία, Καμπότζη, Ινδονησία, Κίνα , Ιαπωνία για να αναφέρω μερικές. Τέτοια δεν θα δεις στην Αφρική… Η Αφρική έχει άλλη γοητεία, αλλά μπορεί να γίνει κουραστική (ειδικά αν σε παρενοχλούν συνέχεια από κράχτες ως γαλονάδες) κι ενίοτε copy paste… Η καλύβα της Μπουρκίνας δεν διαφέρει απο κείνη της Σενεγάλης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσυπογράφω ό,τι είπε ο hydronetta.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom