ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σκεφτόμαστε φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Κρήτη κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών μας. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε όσοι γνωρίζετε πόσες μέρες χρειάζονται ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε μία πολύ καλή γεύση του νησιού. 2 βδομάδες είναι αρκετές ώστε να καταφέρουμε να επισκεπτούμε όλα τα όμορφα χωριά και πόλεις και να πάμε στις ωραιότερες και σημαντικότερες παραλίες του νησιού? Αν όχι, σκεφτόμαστε να επικεντρωθούμε σε 2 νομούς, πχ Χανιά-Ρέθυμνο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Σκεφτόμαστε φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Κρήτη κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών μας. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε όσοι γνωρίζετε πόσες μέρες χρειάζονται ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε μία πολύ καλή γεύση του νησιού. 2 βδομάδες είναι αρκετές ώστε να καταφέρουμε να επισκεπτούμε όλα τα όμορφα χωριά και πόλεις και να πάμε στις ωραιότερες και σημαντικότερες παραλίες του νησιού? Αν όχι, σκεφτόμαστε να επικεντρωθούμε σε 2 νομούς, πχ Χανιά-Ρέθυμνο.
Δυο εβδομάδες ειναι υπεραρκετες.Απλα να ξερεις οτι απαραιτήτως χρειαζεσαι αυτοκίνητο ,και να είσαι έτοιμη για μια βενζίνη που αυτή τη στιγμη κανει 1,44!!!!

Παντως αξιζει το κοπο.να μην παραλειψεισ να επισκεφτεις ολα τα νοτια κομματια του τμηματος Χανια-Ρεθυμνο...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Κοίταξε και ένας μήνας στην Κρήτη είναι λίγος για να τη δεις όλη.
Εγώ πριν από λίγα καλοκαίρια είχα μείνει 9 ημέρες στο νομό Χανίων και είδα τα βασικά και από το Ρέθυμνο (πόλη, Πρέβελη, Λίμνη Κουρνά) και άλλες 7 ημέρες Αγιο Νικόλαο (αν βρεθείς προς τα εκεί μην παραλέιψεις να δεις τη νήσο Χρυσή, φεύγει καραβάκι από Ιεράπετρα, τα νερά είναι ε κ π λ η κ τ ι κ ά) και είδα τα βασικά από τους δύο άλλους Νομούς.
Εξαρτάται και από το τι είδους διακοπές θέλεις να κάνεις, αν θες να είσαι δηλαδή κάθε μέρασ το δρόμο.
Σίγουρα οι Νομοί Χανίων και Ρεθλυμνου υπερέχουν, όποτε η σκέψη σου να επικεντρωθείς εκεί είναι πολύ καλή.
 

ATHANASIOS ROUSOS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΟΧΙ ΟΛΑ ΣΥΣΤΗΝΩ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΣΕ ΦΑΝΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γράμματα και όχι κεφαλαία (Απαγορεύονται τα κεφαλαία).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.933
Τις 15 αυτές μέρες θα πρέπει να είσαστε συνέχεια στη γύρα προκειμένου να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερα...οι αποστάσεις είναι μεγάλες και τα ενδιαφέροντα μέρη πολλά! Ειδικά αν έχετε και παιδιά μαζί σας θα τρελαθούν στην κούραση...
Έχω πάει στην Κρήτη 3 φορές (σύνολο 30 μέρες) και ακόμα δεν την έχω γνωρίσει ολόκληρη...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σκεφτόμαστε φέτος το καλοκαίρι να επισκεφτούμε την Κρήτη κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών μας. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε όσοι γνωρίζετε πόσες μέρες χρειάζονται ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε μία πολύ καλή γεύση του νησιού. 2 βδομάδες είναι αρκετές ώστε να καταφέρουμε να επισκεπτούμε όλα τα όμορφα χωριά και πόλεις και να πάμε στις ωραιότερες και σημαντικότερες παραλίες του νησιού? Αν όχι, σκεφτόμαστε να επικεντρωθούμε σε 2 νομούς, πχ Χανιά-Ρέθυμνο.
Aν εχεις 2 εβδομαδες καλο ειναι να δεις 2 νομους...εδω οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες και οι δρομοι το καλοκαιρι μποτιλιαρισμενοι....
Αποφυγε τον Αυγουστο αν μπορεις..... αν θελεις ησυχια , ηρεμια προτιμησε το νομο Λασιθιου....για πρωτη φορα που ερχεσαι.....δες το Ρεθυμνο και τα Χανια.....η καλλιτερη εποχη ειναι ο Σεπτεμβρης ...εχει φυγει ο καταποντισμος , και υπαρχει σχετικη ηρεμια.....
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γεια σου και από εμενα.'Οπως σου είπε ήδη και η φίλη μου η Εύη (rethymno) δύο εβδομαδες για δύο Νομούς είναι οκ.Σε καμία περίπτωση για όλο το νησί.Απέφυγε τον Αυγουστο και λόγω τιμών και λόγω συνοστισμού.Χανιά και Ρέθυμνο είναι μια πολύ καλή επιλογή.Μην παραλήψεις να πας στο Νότιο μέρος του νησιού όπου οι παραλίες είναι ασυγκρίτως καλύτερες από το βόριο τμήμα.Για παραλίες και όμορφα μέρη στους Νομούς αυτούς , θα βρείς πάρα πολλές πληροφορίες μέσα στο forum..Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.Από Κρητικούς το Forum άλλο τίποτα!:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χμμμ...η Κρήτη θέλει τουλάχιστον 2 μήνες και πάλι όλα δε θα τα δείς! Και πρέπει όπως σου είπαν να είσαι συνέχεια στη γύρα! Τώρα, σε 2 εβδομάδες, μπορούμε να σου πούμε τα πιο αξιοσημείωτα -ας πούμε- ώστε να μη χάσεις χρόνο και κάποια άλλη φορά βλέπεις κάποια ακόμα και κάποια άλλη φορά τα υπόλοιπα...κάπως έτσι. Απλά πρέπει να μείνεις κάπου κεντρικά ή να μείνεις μισές μέρες Ηράκλειο, μισές μέρες Χανιά...κάτι τέτοιο θα έκανα εγώ...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
στο φορουμ οι κρητικοι πολλοι!
αποφασισε ποτε θες να ερθεις,2 βδομαδες ειναι μια χαρα!απλα να ξερεις οτι μεσα στις υποχρεωσεις σου ειναι να μας γνωρισεις!γιατι μια συναντηση θα την εχουμε........
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
15 μέρες αρκούν αλλα για αναγνωριστικό ταξίδι,όχι διακοπές!
θα δείς μέρη που θα πείς εδώ θέλω να αράξω μιά βδομάδα.
ελα για έναν ή δύο το πολύ νομούς αρχικά,μετά βλέπεις τα υπόλοιπα σε άλλες περιόδους..
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καλησπερα και απο εμενα...Περσι ημουν στην Κρητη για 2 εβδομαδες...Ανατολικα βεβαια!
Εκανα 2000 χιλιομετρα σε 14 ημερες, Ξερεις τι καταλαβα????Οτι επρεπε να κανω το αντιθετο....Να κατσω 2000 ημερες και να κανω 14χιλιομετρα την ημερα!!!!
Ειναι ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΝΗΣΙ...Ευτυχως απ' οτι διεκρινα απο τις απαντησεις εχεις στο πλευρο σου τους "γκουρου" του foroum για Κρητη, οποτε μην ανησυχεις.....!!!
Επιβαλλεται η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ που αναφερθηκε πιο πανω.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom