Κροατία Δαλματικές ακτές με αεροπλάνο-τρένο-λεωφορείο κτλ

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Θέλαμε φέτος να συμμετάσχουμε σε κάποια από τις οργανωμένες προσφερόμενες 8ήμερες οδικές εκδρομές στις Δαλματικές ακτές. Δυστυχώς από αρχές Ιουνίου παίρνουμε τηλέφωνα σε κάποια ταξιδιωτικά γραφεία και μας έχουν στο περίμενε, χωρίς να μας λένε αν θα γίνουν τελικά οι εκδρομές και πότε.

Έτσι, σκεφτόμαστε μήπως το οργανώσουμε μόνοι μας. Δεν θα το κάνουμε οδικώς, αλλά με αεροπλάνο από Αθήνα-Ντουμπρόβνικ και μετά Ζάγκρεμπ-Θεσσαλονίκη, αφού είμαστε από Θεσσαλονίκη κι αυτός είναι ο τελικός προορισμός μας. Μεταξύ χωρών και πόλεων λογικά θα κινηθούμε με τρένα ή λεωφορεία.

Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Ντουμπρόβνικ, Μπούτβα, Κότορ, Σπλιτ, Λίμνες Πλίτβιτσε, Λουμπλιάνα, Μόσταρ, Ζάγκρεμπ κι ό,τι άλλο μας πείτε πως αξίζει.

Οπότε θέλω να ξεκινήσω την οργάνωση του ταξιδιού κι έχω τα εξής ερωτήματα:
1. πόσες μέρες χρειάζεται να αφιερώσουμε συνολικά για να δούμε τα σημαντικότερα; 1 εβδομάδα είναι αρκετή;
2. Πόσες μέρες να μείνουμε σε κάθε μέρος;
3. Με τι να κάνουμε τις μετακινήσεις μας;

Κι άλλα πολλά που έχω στο μυαλό μου, οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε τη βοήθειά σας... Μου φαίνεται δύσκολος προορισμός για να τον οργανώσεις μόνος σου....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Με flixbus βγαζετε πανευκολα τα εισιτηρια λεωφορειων απο την εφαρμογη. Ολα τα παραλια συνδεονται με δρομολογια. Μειονεκτημα μονο το οτι ειναι ακριβουτσικα τα εισιτηρια.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Με flixbus βγαζετε πανευκολα τα εισιτηρια λεωφορειων απο την εφαρμογη. Ολα τα παραλια συνδεονται με δρομολογια. Μειονεκτημα μονο το οτι ειναι ακριβουτσικα τα εισιτηρια.
Χμ... Όντως κάπως ακριβούτσικα... Ντουμπρόβνικ - Μπούτβα βλέπω είναι στα 20€ η μονή διαδρομη...
Μήπως υπάρχει κάποια επίσημη ιστοσελίδα των εκεί "ΚΤΕΛ" να δω κι από εκεί τιμές;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom