Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Δεκέμβρη να πάω Μιλάνο,Ζυρίχη ή Λονδίνο ;

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Αγαπητοί συνταξιδιώτες ,
Είμαι σε διαδικασία οργάνωσης ενός ταξιδιού που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω τον Δεκέμβρη . Θα παραθέσω κάποιες παραμέτρους με σκοπό να σας βοηθήσω για να με βοηθήσετε να επιλέξω προορισμό.

Έχουμε και λέμε :
Μήνας : Δεκέμβρης
Διάρκεια ταξιδιού : 4 ημέρες (3 νύχτες)
Γεωγραφικός περιορισμός : Εντός Ευρώπης
Πόλεις highlights στις οποίες κλίνω : Μιλάνο , Ζυρίχη , Λονδίνο.

Υπέρ κ κατά so far :
Λονδίνο : Το λατρεύω αλλά έχω ξαναπάει 3 φορές .

Μιλάνο : Δεν εχω πάει , μου αρέσει από όσα έχω searchάρει αλλά άκουσα ότι είναι "βιομηχανική περιοχή" (Ρώμη & Φλωρεντία μου άρεσαν πολύ , αλλά νομίζω ότι το Μιλάνο είναι αρκετά διαφορετικό ) .

Ζυρίχη : Δεν έχω πάει , μου φαίνεται υπέροχη αλλά φοβάμαι μήπως είναι copy paste με την Βιέννη που επισκέφθηκα πέρσυ.

Αναμένω γνώμες και "ψήφους" προτίμησης , ακόμα και κάποιο εναλλακτικό προορισμό από αυτούς που έχω σκεφτεί .

Ευχαριστώ ! :p
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημέρα, υπάρχουν τόσα μέρη να πας, αναλόγως και τι σου αρέσει. Για Ζυρίχη δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, θα πάω τον Μάρτιο, πάντως έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφη πόλη.
Το Μιλάνο, δεν είναι άσχημο, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου μείνει και αξέχαστο.. Λονδίνο, αφού έχει πάει τόσες φορές... καλύτερα σε κάποιο νέο μέρος.
Τι θα έλεγες για Μπριζ - Βρυξέλλες; Στρασβούργο; Μαδρίτη ή Βαρκελώνη;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αγαπητοί συνταξιδιώτες ,
Είμαι σε διαδικασία οργάνωσης ενός ταξιδιού που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω τον Δεκέμβρη . Θα παραθέσω κάποιες παραμέτρους με σκοπό να σας βοηθήσω για να με βοηθήσετε να επιλέξω προορισμό.

Έχουμε και λέμε :
Μήνας : Δεκέμβρης
Διάρκεια ταξιδιού : 4 ημέρες (3 νύχτες)
Γεωγραφικός περιορισμός : Εντός Ευρώπης
Πόλεις highlights στις οποίες κλίνω : Μιλάνο , Ζυρίχη , Λονδίνο.

Υπέρ κ κατά so far :
Λονδίνο : Το λατρεύω αλλά έχω ξαναπάει 3 φορές .

Μιλάνο : Δεν εχω πάει , μου αρέσει από όσα έχω searchάρει αλλά άκουσα ότι είναι "βιομηχανική περιοχή" (Ρώμη & Φλωρεντία μου άρεσαν πολύ , αλλά νομίζω ότι το Μιλάνο είναι αρκετά διαφορετικό ) .

Ζυρίχη : Δεν έχω πάει , μου φαίνεται υπέροχη αλλά φοβάμαι μήπως είναι copy paste με την Βιέννη που επισκέφθηκα πέρσυ.

Αναμένω γνώμες και "ψήφους" προτίμησης , ακόμα και κάποιο εναλλακτικό προορισμό από αυτούς που έχω σκεφτεί .

Ευχαριστώ ! :p
"Λονδινο" οκ εχεις παει..αλλα λενε οτι η Χριστουγεννιάτικη Διακοσμιση της πόλης ειναι απιστευτη...δεν ξερω θα παω και γω φετος Δεκεμβρη
"Ζυρίχη " Κριμα να κανεις τοσα εξοδα στα εισιτήρια και να μην μείνεις παραπάνω μερες για να πας τουλάχιστον και Λουκέρνη και Βερνη και να ανεβεις και Αλπεις κλπ..κλπ....
"Μιλάνο" δεν θα ελεγα οχι για τριήμερο!! , ειδικά να μεινεις στο Alta Bergamo ή σε κανα αλλο "χωριό γύρω"
"Παρισι ισως"?? καλόοοοο αλλά πανάκριβοοοοο.. :)
Τελικα θα μπορουσα να πω με σιγουριά.....
Κωνσταντινουπολη..!!!! Κοντα, φτηνα..και εχει πλακα να βλεπεις Αγιους Βασιλιδες και Χριστουγεννιάτικα δεντρα..και να ακους τον Ιμάμη... Κωνσταντινουπολη βεβαια ειναι υπεροχη πάντα!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αγαπητοί συνταξιδιώτες ,
Είμαι σε διαδικασία οργάνωσης ενός ταξιδιού που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω τον Δεκέμβρη . Θα παραθέσω κάποιες παραμέτρους με σκοπό να σας βοηθήσω για να με βοηθήσετε να επιλέξω προορισμό.

Έχουμε και λέμε :
Μήνας : Δεκέμβρης
Διάρκεια ταξιδιού : 4 ημέρες (3 νύχτες)
Γεωγραφικός περιορισμός : Εντός Ευρώπης
Πόλεις highlights στις οποίες κλίνω : Μιλάνο , Ζυρίχη , Λονδίνο.

Υπέρ κ κατά so far :
Λονδίνο : Το λατρεύω αλλά έχω ξαναπάει 3 φορές .

Μιλάνο : Δεν εχω πάει , μου αρέσει από όσα έχω searchάρει αλλά άκουσα ότι είναι "βιομηχανική περιοχή" (Ρώμη & Φλωρεντία μου άρεσαν πολύ , αλλά νομίζω ότι το Μιλάνο είναι αρκετά διαφορετικό ) .

Ζυρίχη : Δεν έχω πάει , μου φαίνεται υπέροχη αλλά φοβάμαι μήπως είναι copy paste με την Βιέννη που επισκέφθηκα πέρσυ.

Αναμένω γνώμες και "ψήφους" προτίμησης , ακόμα και κάποιο εναλλακτικό προορισμό από αυτούς που έχω σκεφτεί .

Ευχαριστώ ! :p
Λοιπον το Λονδινο ειναι top ειδικα τα χριστουγεννα αλλα εαν εχεις παει τοσες φορες, αστο!

-Το Μιλανο ειναι αδιαφορο...
-Για Ζυριχη δεν ξερω να σου πω αλλα γενικά οι πολεις της Ελβετιας δεν μου κανουν κλικ, διοτι θεωρω και εγω οτι ειναι μια απο τα ιδια...(σε αντιθεση με την επαρχια, Αλπεις κ.τ.λ που θεωρω απιθανα αλλα θες ΠΟΛΛΑ λεφτα!)

Θα σου προτεινω Βουδαπεστη που επισκεφτηκα πριν ενα μηνα και ειναι φανταστικη και πολυ οικονομικη!

Κλασικος χριστουγενιατικο προορισμος ειναι επισης και η Πραγα! Πολυ ομορφη αλλα και πολυ τουριστικη με οτι αυτο συνεπαγεται...

Παρισι τελειο αλλα ακριβο! Εχω παει και θα ξαναπω το Δεκεμβρη! Αν πας αρχες Δεκεμβρη, θα παμε μαζι...:lol:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Για Ζυρίχη πάντως αρχές Δεκεμβρίου με την Aegean (golight) , τα εισιτήρια βγαίνουν γύρω στα 90 Ευρώ..
Τζαμπέ δηλαδή
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για Ζυρίχη πάντως αρχές Δεκεμβρίου με την Aegean (golight) , τα εισιτήρια βγαίνουν γύρω στα 90 Ευρώ..
Τζαμπέ δηλαδή
Ναι, αλλα η διαμονη μονο στην Ελβετια, θα της στοιχισει οσο ολοκληρο το ταξιδι οπουδηποτε αλλου... Οποτε μια η αλλη!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ναι, αλλα η διαμονη μονο στην Ελβετια, θα της στοιχισει οσο ολοκληρο το ταξιδι οπουδηποτε αλλου... Οποτε μια η αλλη!
Εκτός αν κλείσει διαμερισματάκι από το airbnb.
Μια χαρά βγαίνει, αφού το σκέφτομαι κι εγώ για Μάρτιο :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εκτός αν κλείσει διαμερισματάκι από το airbnb.
Μια χαρά βγαίνει, αφού το σκέφτομαι κι εγώ για Μάρτιο :)
ειναι κριμα να πας Ελβετια και να μεινεις μονο 3 βραδυα!!!!..δεν ειναι προοροσμος ας πουμε οπως Ρωμη ή Βαρκελώνη ήι Κων/πολη . Η Ομορφια!! της Ελβετιας ειναι στην εξοχή και στα Βουνα της και λιγοτερο στις πολεις της, ειναι η διάσχιση της χωρας με τραινο..ειναι το καραβακι στη Λιμνη, το τελεφερικ στο βουνο και το τραινακι στις βουνοκορφες των Αλπεων...υπαρχουν και Hostel επισης οικονομικα...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Για Ζυρίχη πάντως αρχές Δεκεμβρίου με την Aegean (golight) , τα εισιτήρια βγαίνουν γύρω στα 90 Ευρώ..
Τζαμπέ δηλαδή
Τζαμπε πηγαινεις..αλλα τζαμπε εκει δεν μένεις..!! :) να υπολογιζεις 70 ευρώ δωματιο, 30 ευρώ,μετακινησεις αν εισαι τυχερός και εχεις βρει τα συγκεκριμένα ημερήσια εισιτήρια, και 40 ευρώ φαγητό-νερα-καφε τη μερα! ( μια σαλατουλα και μια μεριδα φαγητό 25 ευρώ, ενα σαντουιτς 10-12 ευρώ καφες 2-3 ευρώ νερα 1,4-5,5 ευρώ)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ειναι κριμα να πας Ελβετια και να μεινεις μονο 3 βραδυα!!!!..δεν ειναι προοροσμος ας πουμε οπως Ρωμη ή Βαρκελώνη ήι Κων/πολη . Η Ομορφια!! της Ελβετιας ειναι στην εξοχή και στα Βουνα της και λιγοτερο στις πολεις της, ειναι η διάσχιση της χωρας με τραινο..ειναι το καραβακι στη Λιμνη, το τελεφερικ στο βουνο και το τραινακι στις βουνοκορφες των Αλπεων...υπαρχουν και Hostel επισης οικονομικα...
Συμφωνω! Η Ζυριχη μου κανει πολυ bussiness destination... Δεν ξερω αν εχει τουριστικο ενδιαφερον...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ναι οκ δεν έχετε άδικο, απλά το σκέφτηκα σαν μια ευκαιρία να δω μία πόλη που υπό άλλες συνθήκες δύσκολα θα επισκεφτώ. Αν είναι να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για "εναλλακτικό" προορισμό στην ευρώπη, προτιμώ μια Ισλανδία, ή Ιρλανδία πχ.. Με αυτό το σκεπτικό το είπα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ναι οκ δεν έχετε άδικο, απλά το σκέφτηκα σαν μια ευκαιρία να δω μία πόλη που υπό άλλες συνθήκες δύσκολα θα επισκεφτώ. Αν είναι να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω για "εναλλακτικό" προορισμό στην ευρώπη, προτιμώ μια Ισλανδία, ή Ιρλανδία πχ.. Με αυτό το σκεπτικό το είπα
Δεν εχει και τοσο ενδιαφερον να μεινεις σε μια πολη στην Ελβετία ακομη και αν τα ειστιτηρια ειναι τσαμπα!..αυτο προσπαθω να σου πω... Αν εχεις χρημα να πας!!!! ειναι υπεροχη!!! χωρα..εγω δεν το φανταζομουν ποτε ! οτι θα μου εκανε τοση εντυπωση....αλλα η χωρα σαν συνολο , οχι οι πολεις μεμονωμένα...ακριβώς οπως ειπες σαν ενα ταξιδ στην Ιρλανδια..! δεν πας στην Ιρλανδια για να επισκεφτεις το Δουβλινο... :D ΥΓ και η Ιρλανδια ειναι ακριβή..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom