Δεν μου αρέσει η ασιατική κουζίνα ΚΑΘΟΛΟΥ!

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Με αφορμή το θέμα της Pandora για την Ιαπωνία, ας πω κι εγώ τον πόνο μου...

Ένας πολύ αγαπημένος τρόπος διασκέδασης για εμένα είναι το να πηγαίνω σε καλά εστιατόρια και να δοκιμάζω καινούργιες κουζίνες. Μου αρέσει να συνδυάζω γεύσεις μεταξύ τους,να ξέρω ποιο κρασί πηγαίνει με ποιο φαγητό, να κλείνω με ωραία επιδόρπια,κλπ, κλπ, κλπ. Αλλά ρε παιδιά, αυτό το θέμα με την ασιατική κουζίνα, δεν το έχω καθόλου! Όλα τους τα φαγητά μου φαίνονται εντελώς ανάλατα, με πολλά - πολλά μπαχαρικά και μου τη σπάει που δεν έχουν ωμές σαλάτες. Αφήστε που μου μυρίζουν πολύ άσχημα.

Στην αμερική που βρέθηκα πρόσφατα, δοκίμασα sushi, για να έχω την εμπειρία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε, θα το ξαναέτρωγα νομίζω. Αλλά τα υπόλοιπα ασιατικά φαγητά που έχω δοκιμάσει, τα καταπίνω με δυσκολία. Όταν είχα πάει στην Ταϋλάνδη, πραγματικά είχα γυρίσει άρρωστη από την αφαγία. Αφήστε που μου λείπουν πολύ τα γαλακτοκομικά και το ψωμάκι το καλό.

Πολλοί λένε ότι η ιαπωνική κουζίνα είναι σκέτος γαστρονομικός οργασμός. Ναι, ε; Δεν ξέρω, τι να πω, ίσως να μην έχω δοκιμάσει τα κατάλληλα φαγητά ακόμη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τωρα τι να πω; Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα!
Παρολο που λατρευω τη δυτικη κουζινα (και θεωρω οτι χωρις γαλακτοκομικα θα ηταν μιση η γαστριμαργικη ζωη μου) οταν δοκιμασα ταυλανδεζικη και κινεζικη κουζινα ενιωσα να γινεται μια αποκαλυψη στους γευστικους μου καλυκες. Αλλα παλι ειναι τοσο προσωπικο και υποκειμενικο το ζητημα της γευσης που δε μπορω παρα να δεχθω καθε αποψη...
ΥΓ. Προσωπικα δε μου αρεσει η ινδικη και η μεξικανικη κουζινα, αλλα οπως λεει η Τανια ισως να μην τις δοκιμασα σε σωστο μαγαζι. Επιφυλασσομαι για το μελλον.
Τα σουσι και τα σασιμι μου αρεσουν πολυ!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σε αυτο το θεμα απο 5,000 μελοι θα εχουμε 5,000 διαφορετικες αποψεις αφου ειπαμε περι ορεξεως....Εγω λατρευω την ασιατικη κουζινα (ασχετο που μαγιρευω γιουβετσι με λεμονι). Ερση διαφωνω, η ινδικη κουζινα ειναι top για μενα, δωσε της μια ευκαιρεια ακομα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.962
Σε αυτο το θεμα απο 5,000 μελοι θα εχουμε 5,000 διαφορετικες αποψεις αφου ειπαμε περι ορεξεως....Εγω λατρευω την ασιατικη κουζινα (ασχετο που μαγιρευω γιουβετσι με λεμονι). Ερση διαφωνω, η ινδικη κουζινα ειναι top για μενα, δωσε της μια ευκαιρεια ακομα

Και στην μεξικάνικη ΕΡΣΗ...και στην μεξικάνικη!!! :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενταξει κοριτσια μετα απο τις προτροπες σας θα δωσω ξανα νεες ευκαιρεις στις εν λογω κουζινες με μια και μονο προυποθεση: Θα τις δοκιμασω στον τοπο τους!
 
Last edited by a moderator:

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Tania θα συμφωνήσω κι εγώ με τα λεγόμενά σου. Δεν μου αρέσει καθόλου η ασιατική κουζίνα και επίσης κι εγώ όταν πήγα στην Σιγκαπούρη και Μπαλί, γύρησα θεονηστικη. Το ίδιο έπαθα και με το κινέζικο, το οποίο μπορώ να πώ ότι το προσπάθησα αρκετά, πήγα σε διάφορα κινέζικα, αλλά μάταια. Δεν κατάφερα να την αγαπήσω αυτή την κουζίνα.
Δεν έχω όμως την ίδια άποψη για την ιαπωνική, η οποία είναι η μόνη από την ανατολή την οποία προτίμω και όπου βρεθώ πάντα δοκιμάζω. Μάλλον θα πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εμένα πάλι μ' αρέσουν ΟΛΕΣ οι κουζίνες (μήπως πρέπει να το κοιτάξω; ) Μόνο οι κουζίνες υγραερίου δεν μ' αρέσουν :haha:
Σοβαρά τώρα, η γεύση είναι εντελώς μα εντελώς υποκειμενική. Εγώ πάντως στην Ταϊλάνδη ΞΕ-ΤΡΕ-ΛΑ-ΘΗ-ΚΑ με το φαγητό. Το λεμονόχορτο, τα καφτερά, τα αρώματα μμμμμμμ... Τα θυμάμαι και μου τρέχουνε τα σάλια. Επίσης τρελένομαι για βιετναμέζικο και φυσικά για ινδικό όταν θέλω να συγκινηθώ (πολύ καυτερό αλλά μ' αρέσει...)
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εγώ πάλι δεν μπορώ με τίποτα να φάω,όσο και αν ακουστεί περίεργο, στην Κωνσταντινούπολη, έχω πάει 4 φορές και 2 φορές στην Σμύρνη , και όλες τις φορές πίνω μόνο νερό, δεν αντέχω με τίποτα τις μυρωδιές της κουζίνας τους, αηδιάζω και να φανταστείς δεν είμαι και καμιά αδύνατη είμαι κανονική.....
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Mην μου λες τετοια...ειναι και αργα...εχω και μια λιγουρα για λαχμαντζουν
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για τον οργασμό της Ιαπωνικής κουζίνας, ας παραθέσω το τεκμήριο...γιατί μια εμμονή με το σούσι, την έχω


@ Lyda, για δες μήπως σε καλύπτει, είναι και υγιεινό...;)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
thanks εξαιρετικο αλλα ειμαι σε φαση για κατι πιο "βρωμικο" πιο λιπαρο
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τρελλαινομαι για την ασιατική κουζίνα... μέχρι και γουώκ αγόρασα προσπαθώντας να πλησιάσω όσο καλύτερα τις γεύσεις μαγειρεύοντας...
μου αρέσουν και τα ινδικά φαγητά πολύ, αν και εκείνο το ρημάδι το κάρυ δίνει σε όλα την ίδια γεύση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom