Δεύτερο πόδι Χαλκιδικής-παραλίες

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Γεια σας απανταχού λάτρεις της Σιθωνίας! Θα πάμε τέλος Ιουνίου Χαλκιδική διακοπές με το μωράκι μας και θα μείνουμε Νικήτη. Θα θέλαμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσοτερες παραλίες και θα θέλαμε να μας δώσετε πληροφοριες για τις πιο όμορφες προσβασιμες παραλίες και προτάσεις για φαγητο και καφεδακι. Thank you!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπέρα, πολυ κοντά στη Νικητή βρίσκεται η ακτή Καλογριάς. Πολυ όμορφη παραλία. Πολυ κοντά. Ακόμα πιο κοντά η ακτή Κοβιου. Πηγαίνεις στην παραλία μέσω ενός δρόμου που πηγαίνει στο ξενοδοχείο Μακεδνος. Από τις πιο αγαπημένες μου παραλίες Ο Άρη Γιάννης. Δυστυχώς έγινε κοσμική με beach bar αλλά είναι τέλεια. Βέβαια έχει υπόψη σου ότι σε όλα αυτά καλύτερα να αποφύγετε το Σαββατοκύριακο γιατί γίνεται της μουρλης. Γράφεις ότι έχετε μωράκι όποτε φαντάζομαι ότι δεν θέλετε να φύγετε πολυ μακριά. Αυτές οι παραλίες που έγραψα είναι στο δρόμο για Μάρμαρα. Βέβαια πολυ ωραία αλλά και πολυ μακριά είναι και η Τορώνη
Και το Πόρτο Κουφό, με απίθανες θάλασσες.
Από την άλλη μέρα τώρα πηγαίνοντας για Σπάρτη. Η Νικητή είναι σε σταυροδρόμι ας το πούμε και μπορείς να πας και στις δυο μεριές του ποδιού. Όρμος της Παναγίας (λίγο πιο οικογενειακά) .
Από τις πιο αγαπημένες μου Η Τρανή Αμμοδα. Στον Αγ. Νικόλαο. Είναι σούπερ. Αν έχετε διάθεση για πιο μακριά Σπάρτη και φυσικά Καβουροτρυπες όμως είναι μακριά και με μωρό δύσκολα.
Η γνώμη μου είναι ότι οι καλύτερες παραλίες είναι από τη Νικητή και κάτω εννοώ όχι προς Θεσσαλονικη. Από τη Νικητή δεξιά και αριστερά στο πόδι. Όπως και να το κανείς το δεύτερο πόδι έχει ωραίες παραλίες και αξίζει μια εκδρομή γύρω γύρω αν και λίγο κουραστικό.Συμβουλη μου είναι αν βρίσκεστε εκεί Σαββατοκύριακο παραμείνετε στη Νικητή λόγω της μεγάλης κίνησης και βγήκε στους δρόμους καθημερινή. Ειδικά Αύγουστο.
Καλά να περάσετε.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας απανταχού λάτρεις της Σιθωνίας! Θα πάμε τέλος Ιουνίου Χαλκιδική διακοπές με το μωράκι μας και θα μείνουμε Νικήτη. Θα θέλαμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσοτερες παραλίες και θα θέλαμε να μας δώσετε πληροφοριες για τις πιο όμορφες προσβασιμες παραλίες και προτάσεις για φαγητο και καφεδακι. Thank you!
Τώρα διάβασα ότι θα πάτε τέλη Ιούνη. Άρα από θέμα κίνησης είστε οκ. Για φαγητό δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα κι εμείς τρώμε πειραματικά. Το μόνο σίγουρο είναι η πιτσαρία στη βουρβουρου Οβελίξ.
 

despoina.s

Member
Μηνύματα
42
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Επιβεβαιώνω με τη σειρά μου ακτή καλογριάς, τρανή αμμούδα,αϊ Γιαννη, και συμπληρώνω ακτή ελιάς κ παράδεισο (κάπως έτσι τα ονόματα). Επίσης πολύ ωραία παραλία στο κάμπιγκ του αρμενιστή. Ρισπεκτ στον οβελίξ και μην κουνηθήτε το σαβ/κο.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
μια καλη ημερησια εκδρομη απο τον ορμο παναγιας με καραβι για το αγιο ορος. ( εξωτερικα βεβαια). επισης ξεκινωντας απο νικητη κανετε τον κυκλο της σιθωνιας περιπου 120 χιλιομετρα . εχει πολλες παραλιες να δειτε . μερικες ειναι ακτη καλογριας , σπαθιες , πορτο κουφο , καλαμιτσι , κριαριτσι , παραλια συκιας, πλατανιτσι . πορτοκαλι . καβουροτρυπες , σαρτη ( οχι σπαρτη ) αρμενιστης , βουρβουρου .επισης υπαρχουν και πολλες αλλες αλλα θελει χρονο .
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
ΑΚΤΗ ΚΟΒΙΟΥ.
Μην τυχόν και δεν πάτε.....
Και Οβελίξ, εννοείται!
Και Αρμενιστή εννοείται!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
για βραδυνό φαγητό η καλύτερη επιλογή είναι η πλατεία του Αγ. Νικολάου, όχι παραλιακό χωριό πριν τον όρμο Παναγιάς. Ωραία ατμόσφαιρα πλατείας χωριού και φαγητό πολύ πάνω από την μετριότητα που προσφέρει η Χαλκιδική σε αυτό τον τομέα.
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Σας ευχαριστώ παρα πολυ όλους!!! Είστε παρα πολυ κατατοπιστικοί!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Συμπληρώνω παραλία Πηγαδάκι στη Συκιά, από τις πιο αγαπημένες μου!!
Έχει και πολύ καλό φαγητό εκεί!
 

cyprus21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δοκιμάστε να πάρετε καραβάκι για να πάτε και μέχρι το πρώτο πόδι. Νομίζω αξίζει
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Σχετικά με το δεύτερο πόδι, βλέπω παντού απίθανα νερά και αμμουδιές αλλά με μπιτσόμπαρα και φουλ της ξαπλώστρας. Ερώτηση: Παραλίες στο πιο χαλαρό παίζουν;;

Ανεβαίνω και 'γω Σιθωνία αρχές Ιουλίου και θα ήθελα να ξέρω τι να περιμένω.
Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom