Διαβατήριο

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γειά σας . Θα ήθελα την βοήθεια σας οποίος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα μου.
Ζω στην Γερμανία και έκανα αίτηση για διαβατήριο του γιού μου στο Μόναχο στη ελληνική πρεσβεία εγώ και ο γιός μου έχουμε ελληνική ιθαγένεια και ο σύζυγός μου έχει αλβανική. Τώρα αυτοί μου έχουν κάνει λάθος το επίθετο του . Από MUCAJ που είναι το σωστό και έχω κλείσει τα εισιτήρια μας , μου το έχουν κάνει MOUTSAI. . Τώρα εγώ πρέπει να να ταξιδέψω στις 20.12.22 προς Αλβανία οπωσδήποτε γιατί έχω κλείσει εισιτήρια. Τι να κάνω σε αυτή τι περίπτωση ? Έχετε κάποια ιδέα ? Εάν έχω μαζί μου το διαβατήριο και όλα τα χαρτιά ( ληξιαρχική πράξη , βιβλιάριο υγείας, πιστοποιητικό γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, και επιβεβαίωση από την ελληνική πρεσβεία πως αυτό το επίθετο που είναι στο διαβατήριο είναι λάθος μας και ότι είναι ίδιο με το επίθετο του πατέρα του θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα στα να με αφήσουν να περάσω ?🙏
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων🙏🙏
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μήπως στα Λατινικά η μετατροπή είναι σωστή ?
 

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μήπως στα Λατινικά η μετατροπή είναι σωστή ?
Σε ευχαριστώ πολύ .
Στα ελληνικά είναι ΜΟΥΤΣΑΪ και το έχουν μετάφραση από ελληνικά στα λατινικά και αυτό είναι λάθος γιατί το επίθετο που έχει ο γιός μου στο διαβατήριο δεν είναι ίδιο ούτε με το δικό μου ούτε του άνδρα μου . Και ίσως με γυρίσουν πίσω δεν ξέρω τι να κάνω πια 😩
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Τα ελληνικα παιδικα διαβατηρια εχουν το ονομα πατερα και μητερας και την υπογραφη τους. Δεν χρειαζεται αλλη αποδειξη οτι ειναι οι γονεις.
 
D

Delmem38110

Guest
για ποιο λόγο ο γιος σου έχει αλβανικό επίθετο με ελληνικούς χαρακτήρες. θα έπρεπε να είναι μόνο στα λατινικά. τώρα αν τα χαρτιά του μικρού στα ελληνικά είναι μουτσαι, το προξενείο σωστά το μετέτρεψε στα λατινικά. έχουν στάνταρ αλφάβητο.
αντί να ψάχνεις γνώμες εδώ θα πρέπει να πας στο προξενείο μας και να λύσεις εκεί όποιο πρόβλημα.
 

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τα ελληνικα παιδικα διαβατηρια εχουν το ονομα πατερα και μητερας και την υπογραφη τους. Δεν χρειαζεται αλλη αποδειξη οτι ειναι οι γονεις.
Σε ευχαριστώ πολύ 🙏 μακάρι να μην μου βγάλουν πρόβλημα.

για ποιο λόγο ο γιος σου έχει αλβανικό επίθετο με ελληνικούς χαρακτήρες. θα έπρεπε να είναι μόνο στα λατινικά. τώρα αν τα χαρτιά του μικρού στα ελληνικά είναι μουτσαι, το προξενείο σωστά το μετέτρεψε στα λατινικά. έχουν στάνταρ αλφάβητο.
αντί να ψάχνεις γνώμες εδώ θα πρέπει να πας στο προξενείο μας και να λύσεις εκεί όποιο πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Λοιπόν ο άνδρας μου το έχει MUCAJ και απο μετάφραση στα αλβανικά - ελληνικά MUCAJ -ΜΟΥΤΣΑΪ.και από ελληνικά - λατινικά ΜΟΥΤΣΑΪ -MOUTSAI . Αυτό δεν είναι σωστό γιατί όλα τα χαρτιά του άνδρα μου τα έχω σωστά και ξαφνικά μας βγήκε άλλο επίθετο από το πουθενά. Πήρα τηλέφωνο γαι κάποια επιβεβαίωση για το λάθος που έχουν κάνει αλλά δεν μου το δίνουν 😞δεν ξέρω τι αλλο να κάνω πια .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Πήρα τηλέφωνο γαι κάποια επιβεβαίωση για το λάθος που έχουν κάνει αλλά δεν μου το δίνουν 😞δεν ξέρω τι αλλο να κάνω πια .
Αν υπογραψατε οταν το πηρατε, αφου ελεγξατε την ορθοτητα, τωρα τι να κανουν? Η υπογραφη ειναι υπογραφη.
 

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αν υπογραψατε οταν το πηρατε, αφου ελεγξατε την ορθοτητα, τωρα τι να κανουν? Η υπογραφη ειναι υπογραφη.
ναι δυστυχώς εγώ υπέγραψα αλλά δεν είδα καθόλου το επίθετο στα λατινικά και να το πρόβλημα τώρα .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
ναι δυστυχώς εγώ υπέγραψα αλλά δεν είδα καθόλου το επίθετο στα λατινικά και να το πρόβλημα τώρα .
Εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα. Η ταυτοπροσωπια των γονιων ειναι νομιμη, εχουν υπογραψει, τι προβλημα υπαρχει.
Πιο πολυ θα ανησυχουσα για την ασφαλιση υγειας και αν ταυτιζεται με το παιδι κι οχι για το ταξιδι.
 

Liam

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα. Η ταυτοπροσωπια των γονιων ειναι νομιμη, εχουν υπογραψει, τι προβλημα υπαρχει.
Ναι ελπίζω να μήν μας δημιούργησουν πρόβλημα . Θα σας ενημερώσουμε όταν ταξιδέψω τι έγινε . Σε ευχαριστώ πολύ.

Το κάνω τόσο θέμα γιατί το επίθετο του γιού μου δεν είναι ίδιο ουτε με το δικό μου ( εγώ έχω το δικο μου επίθετο) ούτε με το άνδρα μου πού πρέπει να είναι ίδιο. Η δεν έχει σημασία αυτό ?

Εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα. Η ταυτοπροσωπια των γονιων ειναι νομιμη, εχουν υπογραψει, τι προβλημα υπαρχει.
Πιο πολυ θα ανησυχουσα για την ασφαλιση υγειας και αν ταυτιζεται με το παιδι κι οχι για το ταξιδι.
Δηλαδή τι ασφάλιση υγείας έννοιες ? 🤔
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
το δικό μου επίθετο και όνομα έχει γράμματα που παλιότερα τα βάζανε στα λατινικά όπως γουστάρανε. το ΝΤ το κάνανε D το Χ το κάνανε CH η και H η και Χ και άλλα διάφορα.
μια φορά λάθος θα είναι πάντα λάθος.
εγώ έχω χρόνια εργάσιμα στο εξωτερικό και πρέπει κάθε φορά που κάνω καινούριο διαβατήριο και κάθε φορά που ζητάω τραπεζική κάρτα και κάθε φορά που κάνω καινούρια ταυτότητα να υπογράφω υπεύθυνη δήλωση και να κουβαλάω τα παλιά χαρτιά για να δούνε ότι δεν είμαι ελέφαντας. διαφορετικά αυτοί θα κάνουν την μετατροπή με το στάνταρ τωρινό αλφάβητο που έχουν στα χέρια τους.
ένα γράμμα λάθος και είμαι άλλο άτομο για τον αλλοδαπό ασφαλιστικό φορέα.
το παιδί δεν έπρεπε εξ αρχής να έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο επίθετο του γιατί ο μπαμπάς του έχει αλλοδαπό επίθετο, άρα. οι χαρακτήρες έπρεπε να είναι λατινικοί.
αυτοί χαθήκανε στη μετάφραση. από λατινικά στα ελληνικά και ξανά πάλι στα λατινικά......
θα σου προτείνω να πας ξανά στην πρεσβεία και να τους αναγκάσεις να κάνουν το επίθετο όπως ακριβώς γράφετε του μπαμπά του. και μπορείς να το κάνεις αυτό. το έχω κάνει εγώ πολλές φορές. και διαβατήριο επέστρεψα και κάρτες επέστρεψα και ταυτότητα επέστρεψα.
και όλα αυτά από ένα αρχικό λάθος, που λάθος δεν το λες..
θα τους εξηγήσεις το πρόβλημα αλλά και θα το τεκμηριώσεις με επίσημα. χαρτιά του πατέρα.
δικό τους το πρόβλημα.
επίσης θα πρέπει να δεις και την ελληνική ταυτότητα του μικρού.
εκτός και αν θέλεις ο γιος σου να έχει ένα εντελώς διαφορετικό επίθετο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Το κάνω τόσο θέμα γιατί το επίθετο του γιού μου δεν είναι ίδιο ουτε με το δικό μου ( εγώ έχω το δικο μου επίθετο) ούτε με το άνδρα μου πού πρέπει να είναι ίδιο. Η δεν έχει σημασία αυτό ?
Πρεπει να ρωτησεις το προξενειο. Εχω δει αναντιστοιχιες σε εγγραφα γονιων και παιδιων, δεν ειναι σπανιο. Για την εισοδο στη χωρα το βεβαιωνει το προξενειο.
Για το οτι ειναι το ιδιο παιδι με το βιβλιαριο υγειας να το ψαξεις σε περιπτωση που χρειαστει ιατρικα εξοδα εκτος της χωρας που εξεδωσε το βιβλιαριο υγειας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom