Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τον Απρίλιο πρόκειται να ταξιδέψω στην Αγία Πετρούπολη και έμαθα ότι χρειάζεται έκδοση visa από το προξενείο της Ρωσίας. Γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει την διαδικασία μόνος του τι κόστος έχει και γενικά αν αξίζει τη φασαρία; Είναι γενικά χρονοβόρα διαδικασία; Από το πρακτορείο μου είπαν ότι το κόστος ανέρχεται στα 70? το ατομο και το σκέφτομαι να δώσω έτσι αέρα 140? (για εμένα και τη γυναίκα μου). Είναι μεγάλη διαφορά αν κάνω μόνος μου την διαδικασία;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.375
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
δε γνωριζω προσωπικα , σου απαντω ομως επειδη βλεπω πως δεν σου χει απαντησει κανεις μεχρι τωρα
το ποσο που κερδιζεις με το να βγαλεις τη βιζα μονος σου ειναι πανω κατω τα μισα απο οσα θα δινες στο πρακτορειο, δηλαδη 70-80 και οι 2 μαζι
γλιτωνεις ομως την ταλαιπωρια
το χα ψαξει για να παω κι εγω ρωσια αλλα τελικα δεν πηγα για διαφορους λογους
παντως ενα φιλο που χε παει προσφατα που ρωτησα αυτα μου ειπε
αν σε ενδιαφερει υπαρχει και ενα πρακτορειο στη θεσσανικη που ειδικευεται σε ταξιδια στη ρωσσια.
αν παλι σκοπευεις να ταξιδεψεις μονος, τοτε προετοιμασου καλα, οι ρωσοι δε ξερουν αγγλικα σχεδον καθολου , πολυ σπανια να βρεις ανθρωπο να σε βοηθησει και επισης οι πινακιδες ειναι στα ρωσικα σχεδον αποκλειστικα
αυτο σημαινει οτι πρεπει -ειλικρινα- να μαθεις το κυριλικο αλφαβητο για να ανταποκριθεις - δεν ειναι πολυ δυσκολο-
αυτα τα ολιγα μπορω να σου πω, μεχρι να "εμφανιστει" καπιος που γνωριζει εκ του προσωπικου το ζητημα
εγω σου ευχομαι παντως να πας, Ρωσία ειναι αυτη !
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δυστυχώς η έκδοση βίζας για Ρωσία από πρακτορείο είναι μονόδρομος. Την ίδια απαράδεκτη απάντηση θα σου δώσουν και τα 2 προξενεία της Ρωσίας στην Ελλάδα, τα οποία προφανώς όλο και κάποιο συμφέρον έχουν να παραπέμπουν οποιδήποτε ενδιαφερόμενο σε πρακτορείο. Οι υπάλληλοι δεν ξέρουν καν τα δικαιολογητικά που χρειάζεται κάποιος, δεν βοηθούν, δεν γνωρίζουν ελληνικά, κι ακόμη κι αν γνωρίζεις ρώσικα πάλι δε θα σε ενημερώσουν. Τα δικαιολογητικά υπάρχουν γραμμένα στο ιντερνετ, αλλά με τόση ασχετοσύνη θα φοβόμουν να καταθέσω χαρτιά μόνος μου, μηπως και δεν εγκριθεί η έκδοση και χρειαστεί να καταφύγω σε πρακτορείο μετά...Η κατατάσταση με τα προξενεία όπως κατάλαβες είναι απελπιστικά απογοητευτική.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δυστυχώς η έκδοση βίζας για Ρωσία από πρακτορείο είναι μονόδρομος. Την ίδια απαράδεκτη απάντηση θα σου δώσουν και τα 2 προξενεία της Ρωσίας στην Ελλάδα,
Μήπως θες να πεις πρεσβεία; Γιατί στο προξενείο στο Ρέθυμνο ήταν εξυπηρετικότατοι...

Aptaliko δες το ακόλουθο θέμα. Ίσως σε βοηθήσει...

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%...1-%F7%E1%ED%E9%DC-%E3%E9%E1-%E2%DF%E6%E1.html
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μήπως θες να πεις πρεσβεία; Γιατί στο προξενείο στο Ρέθυμνο ήταν εξυπηρετικότατοι...

Aptaliko δες το ακόλουθο θέμα. Ίσως σε βοηθήσει...

http://www.travelstories.gr/%EA%F1%DE%F4%E7/22715-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%FC-%E3%F1%E1%F6%E5%DF%EF-%F3%F4%E1-%F7%E1%ED%E9%DC-%E3%E9%E1-%E2%DF%E6%E1.html
Η πρεσβεία δεν έχει καμμία σχέση με την έκδοση διαβατηρίου. Αυτή την αναλαμβάνουν τα προξενεία, τα οποία τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη, μετά απο αρκετή υπομονή και επιμονή για να σηκώσει κανείς το τηλέφωνο, δε προσέφεραν κάποια βοήθεια, αντίθετα η απάντηση τους ήταν να με παραπεμψουν σε πρακτορείο. Επίσης ειπώθηκε και το άκρως κουφό, ότι για τουριστική βίζα δε δέχονται τις invitation που εκδίδουν ξενοδοχεία, γιατί δεν αποτελούν νομικά πρόσωπα! Για τόσες γνώσεις περί έκδοσης βίζας μιλάμε!
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αφού πήγα αυτοπροσώπως στο προξενείο η κατάσταση έχει ως εξής.

Για να βγάλεις VISA τουριστική χρειάζεσαι

1) Φωτογραφία 3,5Χ4,5 εκ.
2) Μία αίτηση που συμπληρώνεις εκεί
3) Το VOUCHER & VISA SUPPORT που το παίρνεις από το ξενοδοχείο μέσω του πρακτορείου που κλείνεις
4) το διαβατήριο σου με το οποίο είναι ελαστικοί για μικρές παρελεύσεις του εξαμήνου,
5) το ποσό των 35? ανά άτομο

Η διαδικασία δεν παίρνει παραπάνω από μισή ώρα και αυτό εξαρτάται και από το πλήθος του κόσμου που έχει μαζευτεί στην ουρά. Γενικά δεν έχει να κάνει καθόλου με ότι λέγεται για ταλαιπωρίες και χρονοβόρες διαδικασίες. Περισσότερο για εμένα είναι να συντηρηθεί μία κατάσταση για να κονομάνε κάποιοι. Φανταστείτε ότι σε εμένα είπαν 70? από το πρακτορείο ενώ σε κάποιους άλλους από άλλο πρακτορείο είπαν 110?. Γενικά είναι καλό όταν την ψάχνουμε τη δουλειά και οργώνουμε χώρες μόνοι μας, χωρίς ξεναγούς και γκρούπ να μην κολλάμε και να φοβόμαστε να μπλέξουμε σε διαδικασίες μέσα στην ίδια μας τη χώρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απ' οσο γνωριζω παντως η αιτηση πρεπει να συμπληρωθει στα ρωσικα!!!
Μου κανει εντυπωση επισης που δεν σου ανεφεραν για ταξιδιωτικη ασφαλεια που ειναι υποχρεωτκιη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Απ' οσο γνωριζω παντως η αιτηση πρεπει να συμπληρωθει στα ρωσικα!!!
Μου κανει εντυπωση επισης που δεν σου ανεφεραν για ταξιδιωτικη ασφαλεια που ειναι υποχρεωτκιη.
Κι εγώ τα ίδια ξέρω και μου έχουν πει. Απ'ότι κατάλαβα είναι ανάλογα σε ποιον τύχεις. Υπάλληλος προξενείου Θεσ/νικης μου είπε οτι δε δέχονται VISA SUPPORT και VOUCHER από ξενοδοχείο για τουριστική βίζα(κατί τελείως λάθος αλλά ειπώθηκε!).
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Απ' οσο γνωριζω παντως η αιτηση πρεπει να συμπληρωθει στα ρωσικα!!!
Μου κανει εντυπωση επισης που δεν σου ανεφεραν για ταξιδιωτικη ασφαλεια που ειναι υποχρεωτκιη.
Την ταξιδιωτική ασφάλεια δεν μου την ανέφερε ούτε το πρακτορείο ούτε το προξενείο και θα πρέπει να το ψάξω. Την αίτηση πάντως την συπληρώνεις ακόμα και στα ελληνικά. Το θέμα είναι αν από το προξενείο πάρω το τελικό "οκ" δηλαδή τη VISA υπάρχει περίπτωση στο αεροδρόμιο να με σταματήσουν για ελλειπή χαρτιά;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι να σου πω; Δεν εχω παει και Ρωσια... Πριν κανα δυο χρονια το εψαχνα για συγγενικα μου προσωπα, αλλα επειδη μας πιεζε ο χρονος καταληξαμε τελικα στο Μουζενιδη. Μπραβο σου παντως που το ψαχνεις.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι εγώ προσπαθώ να βρω μόνος μου άκρη, απλά το μόνο που φοβάμαι είναι ότι με αυτά που έχω ακούσει από τους υπαλλήλους στα προξενεία εδώ είναι μήπως αφού καταθέσω τα έγγραφα βρουν κάποιο λόγο για να το αρνηθούν, και να χάσω τα 35 ευρώ και εντέλει να αναγκαστώ να δώσω και τα 70+ασφαλεια στο πρακτορείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom