Τσεχική Δημοκρατία Διαδρομή μιας μέρας στο κάστρο της Πράγας-Λόφο Πετριν

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα. Θέλω να επισκεφτώ σε μια μέρα το Κάστρο της Πράγας, τη Μονή Στραχόβ και την μπυραρία της και τον Λόφο Πετρίν. Έχω κάνει ενδελεχή έρευνα αλλά δεν μπορώ να καταλήξω
α. Τραμ 22 -Κάστρο (εισητήριο Β με τα βασικά αξιοθέατα)- Μονή Σταχοβ- Μπυραρία(μεσημέρι)-Λόφος Πετρίν(θα έχω και παιδιά οπότε θα πάμε στο παρατήρητήριο Πύργο τύπου Αιφελ και καθρέφτες(ενιαίο εισητήριο) και κατάβαση είτε με πόδια ή με τελεφερικ
β. Ανάβαση με Τελεφερικ-Λόφος Πετριν με τα παραπάνω αξιοθέατα- Μονή Στραχοβ- Μπυραρία- Κάστρο( κανένα δίωρο εισητήριο κύκλου Β) και κατάβαση με τα πόδια ή τραμ 22.
Τι προτείνετε όσοι έχετε πάει; Θα πάω 26/12. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ είχα κάνει το β, αλλά ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα στο κάστρο στο πλαίσιο του ιδού ταξιδιού. Είχα πάει και πρωί μια δυο μέρες πριν για να το δω κανονικά.
Θα έλεγα να κάνεις το β, ώστε να είσαι στο λόφο Πετρίν το πρωί που θα έχει φως και κόσμο, γιατί αν φτάσεις εκεί αφού πέσει ο ήλιος και εφόσον θα είναι χειμώνας πιστεύω ότι δε θα το ευχαριστηθείς. Η διαδρομή από το λόφο έως το Strahov είναι υπέροχη και έχει εξαιρετική θέα! Αντίθετα, το τουριστικό μέρος στην κορυφή του λόφου Πετριν δε με ενθουσίασε. Για τα παιδιά όμως θα είναι ωραία.
Αν μπορείς κάνε το β και πήγαινε και ένα πρωί στο κάστρο. Άλλωστε δεν είναι μόνο το συγκρότημα του κάστρου, αλλά και όλη η Mala Strana που χρειάζεται να της αφιερώσεις ένα πρωινό.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος να τα κάνουμε ξεχωριστά! Στη Μάλα Στράνα θα έχουμε πάει ξανά. Τη β διαδρομή την έχω δει και σε τουριστικό οδηγό αν και πιο λογικό ακούγεται το κάστρο το πρωί. Ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω κι άλλες απόψεις προτάσεις για τη συγκεκριμένη διαδρομή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom