Διακοπές Ιούνιο/Ιούλιο : Ιόνιο / Δ.Ελλάδα vs Κυκλάδες

GiorgosBerlin

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Καλησπέρα. Τέλη Ιουνίου με αρχές Ιούλιου θα θελα να επισκεφθώ κάποιο νησί ή παράλιο μέρος με την φίλη μου (είμαστε γύρω στα 33 και οι 2). Παρόλο που μας αρεσουν οι παραλίες, νομίζω ότι απολαμβάνουμε πιο πολύ την γραφικότητα των τοπίων και των χωριών. Π.χ. πέρισυ πήγαμε Μήλο και Σίφνο και η 2η μας άρεσε πολύ περισσότερο.

Εγώ έχω επισκεφθεί έως τώρα: Νάξο, Πάρο, Μήλο Σίφνο, Ζάκυνθο, Σπέτσες και Σκιάθο.

Μιας και η φίλη μου δεν είναι από Ελλάδα, πάντα θέλω να της δείχνω κάτι μοναδικό.

Φέτος σκεφτόμουν να πάμε Ιόνιο και συγκεκριμένα Κεφαλονιά, Λευκάδα (μ ένα πέταγμα Ιθάκη ίσως;)
Παρόλα αυτά, οι απόψεις φίλων διίστανται.. Πολλοί λένε πως η Κεφαλονιά (το Αργοστόλι) δεν έχει κάτι το γραφικό, και το δυνατό σημείο του νησιού είναι το πράσινο και κάποιες παραλίες.

Πολλοί φίλοι μου έχουν μιλήσει για την Πάργα και το σκέφτομαι (αν και πολύ οδήγηση από Αθήνα).

Εν τέλει ίσως να καταλλήξω πάλι Αιγαίο, τύπου Φολέγανδρο, Αμοργό, Κουφονήσια ..

Μονολογώ λίγο αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω τις ιδέες / προτάσεις σας ! (θα ανταποδώσω ώς μόνιμος κατ. Βερολίνου)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
θα με ενδιέφερε να ακούσω τις ιδέες / προτάσεις σας !
Πολλοί λένε πως η Κεφαλονιά (το Αργοστόλι) δεν έχει κάτι το γραφικό, και το δυνατό σημείο του νησιού είναι το πράσινο και κάποιες παραλίες.
Δίκιο έχουν. Η Κεφαλλονιά είχε υποστεί τεράστιες ζημιές από τον σεισμό του 1953
και ο μόνος παραδοσιακός οικισμός που έχει μείνει στο νησί από όσο ξέρω είναι το Φισκάρδο.
πάντα θέλω να της δείχνω κάτι μοναδικό.
Η Σαντορίνη είναι μοναδική λόγω τηε καλντέρας, αν μιλάμε για νησιά.
Θα σου πρότεινα ακόμη Ρόδο, Μονεμβασιά, Μάνη, Κέρκυρα από Ιόνιο, και Ναύπλιο.
 
Last edited:

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Η Κεφαλονιά είναι πολύ μεγάλο νησί και πολύ δύσκολο να το γυρίσετε. Λόγω του σεισμού έχει χαλάσει το οδικό δίκτυο που ενώνει το βόρειο με το νότιο μέρος του νησιού, αλλά έχει τόσο όμορφα μέρη.... Δεν είναι ανάγκη να μείνετε Αργοστόλι.
Τα τελευταία δύο χρόνια πηγαίνουμε Ιούλιο, οικογενειακά όμως, και μένουμε στη Σπαρτιά σχεδόν δίπλα στην παραλία. Το ωραιότερο μέρος που είδα είναι η Άσσος, το Φώκι.... Όταν δεις την Άσσο από τον δρόμο, όπως κατηφορίζεις...... θα μαγευτείς. Πολλές όμορφες παραλίες, πολύ ωραία θάλασσα. Την αγαπάμε την Κεφαλονιά.
Μας άρεσε πολύ και η Λευκάδα. Πολύ ωραίες παραλίες, παντού.
Πάργα σκεφτόμουν να πάμε γιατί υπάρχουν πολλά μέρη για εκδρομές. Συνδυάζει βουνό και θάλασσα και είναι πολύ όμορφα, επίσης μία φίλη μας μας την προτείνει γιατί πάει κάθε χρόνο.
 

GiorgosBerlin

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
ξέχασα να αναφέρω πως περισυ κάναμε ένα μεγάλο κύκλο Πελοπόννησο; Ναύπλιο, Μονεμβάσια, Μάνη, Καλαμάτα.. (προς Μάρτη/Πάσχα) και ναι μας άρεσε πάρα πολύ.

Καταλαβαίνω, κρίμας μιας και μία φορά περνούσα με το καράβι κοντά από Λευκάδα/Κεφ. και μου είχε αρέσει πολύ το πράσινο που λείπει από τις Κυκλάδες.

Μάλλον θα ψάξω για κάτι στη Σαντορίνη ελπίζοντας πως Ιούνιο δε θα είναι πήχτρα το νησί στους τουρίστες και δε θα είναι όλα πανάκριβα !
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Κοίτα και για Λευκάδα, πάντως, αν θεωρείς την Κεφαλονιά απαγορευτική.
Είναι πολύ όμορφα νησιά.
Σίγουρα θα είναι φθηνότερα από Σαντορίνη.
Είχαμε μείνει σε ξενοδοχείο 2 αστέρων στη Λυγιά, λίγο έξω από Λευκάδα, που ήταν φοβερό! Πολύ καλό πρωινό, πισίνα, κήποι, πράσινο, γήπεδο τένις..... 4κλινο, 80 ευρώ τη μέρα αλλά άξιζε τα λεφτά του με το παραπάνω.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
ξέχασα να αναφέρω πως περισυ κάναμε ένα μεγάλο κύκλο Πελοπόννησο; Ναύπλιο, Μονεμβάσια, Μάνη, Καλαμάτα.. (προς Μάρτη/Πάσχα) και ναι μας άρεσε πάρα πολύ.

Καταλαβαίνω, κρίμας μιας και μία φορά περνούσα με το καράβι κοντά από Λευκάδα/Κεφ. και μου είχε αρέσει πολύ το πράσινο που λείπει από τις Κυκλάδες.

Μάλλον θα ψάξω για κάτι στη Σαντορίνη ελπίζοντας πως Ιούνιο δε θα είναι πήχτρα το νησί στους τουρίστες και δε θα είναι όλα πανάκριβα !
Και πολύ ορθώς σκέφτεσαι νομίζω φίλε μου τη Σαντορίνη. Ο Ιούνιος (και εγώ Ιούνιο έχω πάει στο νησί) και κατά προτίμηση όχι στην περίοδο του Αγίου Πνεύματος (φέτος νομίζω πέφτει 5 Ιουνίου) είναι μια πολύ ωραία περίοδος να επισκεφθείς το απίστευτο αυτό νησί χωρίς κοσμοπλημμύρα. Μια και σου αρέσουν τα μέρη με γραφικότητα, ρομαντισμό, και αρχιτεκτονική προσωπικότητα (έτσι είμαι και εγώ) θα στην πρότεινα ανεπιφύλακτα, και άσε καλύτερα Κεφαλλονιά/Λευκάδα κλπ για άλλη στιγμή (άσε που τον Ιούνιο οι θάλασσες είναι ακόμα κάπως κρύες στο Ιόνιο και επιπλέον από γραφικότητα λίγα πράγματα). Επιπλεον η Σαντορίνη θα είναι ωραία εμπειρία και για τη φίλη σου. Εάν ψαχτείς από τώρα, θα βρεις πιστεύω κάτι οικονομικό. Τα ακτοπλοικά αυτή την περίοδο έχουν early booking προσφορές ενώ για Σαντορίνη πετάει από Αθήνα και η λαοπρόβλητη Ryanair! Αν και ενδεχομένως να μπορείς να βρεις και οικονομικά εισιτήρια και από Γερμανία απευθείας.
Εάν για κάποιο λόγο οικονομικά "δεν σου βγαίνει" η Σαντορίνη, τσέκαρε ίσως τη Ρόδο με διαμονή κατά προτίμηση στην παλιά πόλη (γιατί όχι και άλλα Δωδεκάνησα όπως την Πάτμο ή τη Σύμη), αλλά και την Κρήτη (με ενδεχόμενη βάση Χανιά ή Ρέθυμνο). Και η Κρήτη και τα Δωδεκάνησα είναι υπέροχα τον Ιούνιο
 

GiorgosBerlin

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
κατάρχας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές, το εκτιμώ :)
έχουμε ήδη αεροπορικά για ΑΘήνα (πρέπει να δουμε και την οικογένεια!). κι ένα γάμο στην Κέα το π/σ/κ 23-24-25/6. Φτάνουμε από τις 16/6 και μένουμε μέχρι 9/7.. Μιας και Κέα δεν έχει δυστυχώς πολλές συνδέσεις με άλλες Κυκλάδες, θα πρέπει να επιστρέψουμε Πειραιά για να πάμε πχ Αμοργό Φολέγανδρο ή Σαντορίνη (δεν είμαι φαν των πολλών αεροπορικών :) ). Η Κρητη πέρασε απ το μυαλό μου αλλά .. μακριά.. και μεγάλες αποστάσεις..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χμμμ....οπότε θα ήταν πολύ βολικό, να πήγαινες κάπου από την Κέα. Μια σκέψη που μου ήρθε μόλις τώρα για γραφικό προορισμό και ο οποίος μάλιστα έχει σύνδεση και με την Κέα μέσω των ενδοκυκλαδικών δρομολογίων είναι η Σύρος! Πραγματικά πολύ όμορφη, γραφική, και αρχοντική και νομίζω πως βολέυει και συγκοινωνιακά. Για τσέκαρέ την ως προορισμό. Επιπλέον τσέκαρε το site www.openseas.gr Βάζοντας τους προορισμούς αναχώρησης και άφιξης όλα μα όλα τα ακτοπλοικά δρομολόγια για όποια περίοδο σε ενδιαφέρει...
 

GiorgosBerlin

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Δυστυχώς, κανενα δρομολόγιο απ την Κέα, θα πρέπει να γυρίσουμε Πειραιά. Σκέφτομαι να πάω αρχικά Σαντορίνη, να επιστρέψω Πειραία -> Κέα και μετά να κάνω ένα ταξίδι Ιόνιο ίσως Πάργα Σύβοτα Λευκάδα (θα δούμε) έτσι ώστε να συνδιάσω και τα δύο "τοπία"..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δυστυχώς, κανενα δρομολόγιο απ την Κέα, θα πρέπει να γυρίσουμε Πειραιά. Σκέφτομαι να πάω αρχικά Σαντορίνη, να επιστρέψω Πειραία -> Κέα και μετά να κάνω ένα ταξίδι Ιόνιο ίσως Πάργα Σύβοτα Λευκάδα (θα δούμε) έτσι ώστε να συνδιάσω και τα δύο "τοπία"..
Για check this και ειδικά τα δρομολόγια της Τρίτης και Παρασκευής πρωί από Κέα;)
https://hellenicseaways.gr/routes/view/40

Και μια μικρή διευκρίνηση: Η Κέα συνδέεται με Αττική από το Λαύριο...όχι από Πειραιά, έχε το κατά νου
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Κοίτα και για Λευκάδα, πάντως, αν θεωρείς την Κεφαλονιά απαγορευτική.
Είναι πολύ όμορφα νησιά.
Σίγουρα θα είναι φθηνότερα από Σαντορίνη.
Είχαμε μείνει σε ξενοδοχείο 2 αστέρων στη Λυγιά, λίγο έξω από Λευκάδα, που ήταν φοβερό! Πολύ καλό πρωινό, πισίνα, κήποι, πράσινο, γήπεδο τένις..... 4κλινο, 80 ευρώ τη μέρα αλλά άξιζε τα λεφτά του με το παραπάνω.
Καλημέρα. Επειδή είμαι στη φάση ''ψαξίματος'' ξενοδοχείου για Λευκάδα, μήπως θυμάσαι πως έλεγαν αυτό που μείνατε στη Λυγιά?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom