Πάργα

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Καλησπέρα στην παρέα. Κλείσαμε να πάμε φέτος στην Πάργα για 4 βράδια. Εννοείτε πως θα πάμε Σύβοτα και Πηγές Αχέροντα. Όποιος έχει εμπειρία από ταξίδι στην Πάργα και θέλει ας πει τι δεν πρέπει να χάσουμε, κάποιο μαγαζί καλό να φάμε καλά (Από κάποιον διάβασα για έναν μαγαζί για κρέας στην Πέρδικα αλλά δεν θυμάμαι που το βρήκα) κάποιο μαγαζί για γλυκό και τέλος για ποτό. Είδαμε εννοείτε αρκετά μαγαζιά στο TripAdvisor αλλά ότι άλλο προκύψει καλό είναι. Ευχαριστουμε πολύ .
που κλείσατε στην Πάργα ? Καλές τιμές ? Πιθανόν να το ψάξω κι εγώ προς τα εκεί για αρχές αυγούστου...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
που κλείσατε στην Πάργα ? Καλές τιμές ? Πιθανόν να το ψάξω κι εγώ προς τα εκεί για αρχές αυγούστου...
Κλείσαμε στο Pelagos! Οι τιμες νομιζω πουθενα δεν ειναι καλα τετοια εποχη και ειδικα τελευταια στιγμη. Σε ενα απλο ομορφο δωματιο (καινουργιο εντελώς) 360 για 4 βραδια!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στην παρέα. Κλείσαμε να πάμε φέτος στην Πάργα για 4 βράδια. Εννοείτε πως θα πάμε Σύβοτα και Πηγές Αχέροντα. Όποιος έχει εμπειρία από ταξίδι στην Πάργα και θέλει ας πει τι δεν πρέπει να χάσουμε, κάποιο μαγαζί καλό να φάμε καλά (Από κάποιον διάβασα για έναν μαγαζί για κρέας στην Πέρδικα αλλά δεν θυμάμαι που το βρήκα) κάποιο μαγαζί για γλυκό και τέλος για ποτό. Είδαμε εννοείτε αρκετά μαγαζιά στο TripAdvisor αλλά ότι άλλο προκύψει καλό είναι. Ευχαριστουμε πολύ .
Καλησπέρα. Ήμουν πέρυσι για 4 ημέρες στη Πάργα, περίοδο 15αυγουστου, οπότε να δώσω μερικές συμβουλές.
Αρχικά για μπάνιο. Βάλτος στα κοντινά & Σαρακήνικο λίγο πιο έξω. Αξίζει πάρα πολύ.
Επίσης πηγές Αχέροντα, συγκλονιστική εμπειρία. Το νερό παγωμένο, αλλά η βόλτα είναι μοναδική.
Μεγάλη προσοχή στη Πάργα με το αμάξι. Το αφήνεις πάντα 1-2 χιλιόμετρα έξω. Δε πρόκειται να βρεις να παρκάρεις ποτέ τις ώρες αιχμής. ΠΟΤΕ! Μιλάμε για άπειρο, ασφυκτικό κόσμο. Ταλαιπωρία σε όλα εντός Πάργας τις ώρες αιχμής.
Για φαγητό να προτιμήσεις τα χωριά πρίν (Λίχνος) και μετά τη Πάργα (Ανθούσα & Αγιά κυριότερα). Και πιο καλά θα φας και γρήγορα, αλλά και το σφάξιμο θα γλιτώσεις εντός πόλης.
Γενικά προσοχή. Υπάρχει τρομερή εκμετάλλευση σε μερικά σημεία.
Νυχτερινή ζωή αρκετά καλή, πολύ κόσμο κυρίως Έλληνες. Τις υπόλοιπες ωρες της μέρας κυρίως Ιταλοί.
Αυτά πολύ συνοπτικά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Ήμουν πέρυσι για 4 ημέρες στη Πάργα, περίοδο 15αυγουστου, οπότε να δώσω μερικές συμβουλές.
Αρχικά για μπάνιο. Βάλτος στα κοντινά & Σαρακήνικο λίγο πιο έξω. Αξίζει πάρα πολύ.
Επίσης πηγές Αχέροντα, συγκλονιστική εμπειρία. Το νερό παγωμένο, αλλά η βόλτα είναι μοναδική.
Μεγάλη προσοχή στη Πάργα με το αμάξι. Το αφήνεις πάντα 1-2 χιλιόμετρα έξω. Δε πρόκειται να βρεις να παρκάρεις ποτέ τις ώρες αιχμής. ΠΟΤΕ! Μιλάμε για άπειρο, ασφυκτικό κόσμο. Ταλαιπωρία σε όλα εντός Πάργας τις ώρες αιχμής.
Για φαγητό να προτιμήσεις τα χωριά πρίν (Λίχνος) και μετά τη Πάργα (Ανθούσα & Αγιά κυριότερα). Και πιο καλά θα φας και γρήγορα, αλλά και το σφάξιμο θα γλιτώσεις εντός πόλης.
Γενικά προσοχή. Υπάρχει τρομερή εκμετάλλευση σε μερικά σημεία.
Νυχτερινή ζωή αρκετά καλή, πολύ κόσμο κυρίως Έλληνες. Τις υπόλοιπες ωρες της μέρας κυρίως Ιταλοί.
Αυτά πολύ συνοπτικά.
Σε ευχαριστώ πολύ. Στα χωριά που λες για φαγητό εκτός Πάργας έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζί; Επίσης στα μέρη αυτά έχεις ωραία θέα; Πάλι καλά το ξενοδοχείο μας είναι 1.5 χιλιόμετρο έξω από Πάργα και 5-10 λεπτά με τα πόδια όποτε το βράδυ με τα πόδια θα πηγαίνουμε. Κάνα μαγαζί για γλυκό η ποτό θυμάσαι; Αχέροντα θα πάμε όπως και να έχει. Σε ποια σημεία μπορούμε να κάνουμε μπάνιο; Φαντάζομαι θα είναι υπέροχα.
 

annamariabella

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! σκεφτομαστε με παρεα προς τελη αυγουστου να παμε παργα αλλα δε εχουμε αυτοκινητο! Για παραλιες και προς τα γυρω μερη πως γινονται οι μετακινησεις? Υπαρχουν λεωφορεία, καραβακια οργανωμένα? Και λογω της καταστασης που πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα να μεινουμε ωστε να υπαρχει ευκολοτερη προσβαση? Γενικοτερα παλευεται χωρις αυτοκινητο? ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ. Στα χωριά που λες για φαγητό εκτός Πάργας έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζί; Επίσης στα μέρη αυτά έχεις ωραία θέα; Πάλι καλά το ξενοδοχείο μας είναι 1.5 χιλιόμετρο έξω από Πάργα και 5-10 λεπτά με τα πόδια όποτε το βράδυ με τα πόδια θα πηγαίνουμε. Κάνα μαγαζί για γλυκό η ποτό θυμάσαι; Αχέροντα θα πάμε όπως και να έχει. Σε ποια σημεία μπορούμε να κάνουμε μπάνιο; Φαντάζομαι θα είναι υπέροχα.
Το Δίχτυ στην Ανθούσα είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει, σε σχέση πάντα τιμής/ποιότητας. Σίγουρα αν πας θα ξαναπάς. Επίσης ακόμα 2-3 πάλι στην ίδια περιοχή, ολα είναι καλά. Να αποφύγεις τα της παραλίας, εκτός αν έχεις όρεξη για κόντρα ξύρισμα.
Το βράδυ σίγουρα με τα πόδια. Πίστεψε με, πέρυσι θύμιζε ο δρόμος γύρω στις 9 το βράδυ, ώρα αιχμής στη Τσιμισκή.
Μαγαζί για γλυκό δε θυμάμαι (δεν είμαι κιόλας του γλυκού), αλλά για ποτό το καλύτερο που πήγα ήταν το Sail in. Στη παραλία στην άκρη θα το βρεις.
Στον Αχέροντα κυρίως το πηγαίνεις με τα πόδια, το νερό είναι γύρω στα γόνατα/μέση, απλά σε κάποια σημεία βαθαίνει και μπορείς να κολυμπήσεις. Το θέμα είναι πόσο θα αντέξεις...:haha:
 

kaltsel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σε ολους, στις 31 αυγ με 4 σεπτ θα επισκευτω την παργα με τον φιλο μου χωρις αμαξι. το εχει δοκιμασει κανεις;; υπαρχουν αρκετα δρομολογια για τις γυρω παραλιες;;
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα λοιπόν σε όλα τα μέλη του Forum.

Παρά τον Κορονοϊό , αφήνουμε πίσω τους φόβους μας και κανονίζουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές.
Έτσι λοιπόν για αποφυγή των καραβιών αποφασίσαμε διακοπές οδικώς στην Ηπειρωτική Ελλάδα.
Η σκέψη ήταν Μάνη ή Πάργα και μετά από πολλή σκέψη αποφασίσαμε να κινηθούμε προς Βόρεια και τα πολύ ωραία εκεί μέρη.

Μιλάμε για 3-10 Αυγούστου, δυστυχώς δεν μπορούσαμε άλλες ημέρες λόγω δουλειάς.
Η βάση μας θα είναι στην Πάργα , οπου κλείσαμε στο ξενοδοχείο Ακροθέα (Ανεβήκαμε πάνω από το Budget αλλά η θέα με κέρδισε).
Η σκέψη είναι να δούμε κάποια λίγα πράγματα αλλά κυρίως να προσπαθήσουμε και να ξεκουραστούμε αποφεύγοντας τα πολλά πολλά.
Έτσι λοιπόν σκέφτομαι για εκδρομή με καράβι Παξούς Αντίπαξους, μια μέρα Σύβοτα και τις λοιπές παραλίες και ίσως μια μέρα προς Αχέροντα (μάλλον χωρίς νεκρομαντείο). Πιστεύετε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν πρέπει να χαθούν? Για παραλίες τι θα μου προτείνατε?? Οποιαδήποτε πρόταση και για βόλτες και για φαγητό και για ποτά είναι καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Καλησπέρα λοιπόν σε όλα τα μέλη του Forum.

Παρά τον Κορονοϊό , αφήνουμε πίσω τους φόβους μας και κανονίζουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές.
Έτσι λοιπόν για αποφυγή των καραβιών αποφασίσαμε διακοπές οδικώς στην Ηπειρωτική Ελλάδα.
Η σκέψη ήταν Μάνη ή Πάργα και μετά από πολλή σκέψη αποφασίσαμε να κινηθούμε προς Βόρεια και τα πολύ ωραία εκεί μέρη.

Μιλάμε για 3-10 Αυγούστου, δυστυχώς δεν μπορούσαμε άλλες ημέρες λόγω δουλειάς.
Η βάση μας θα είναι στην Πάργα , οπου κλείσαμε στο ξενοδοχείο Ακροθέα (Ανεβήκαμε πάνω από το Budget αλλά η θέα με κέρδισε).
Η σκέψη είναι να δούμε κάποια λίγα πράγματα αλλά κυρίως να προσπαθήσουμε και να ξεκουραστούμε αποφεύγοντας τα πολλά πολλά.
Έτσι λοιπόν σκέφτομαι για εκδρομή με καράβι Παξούς Αντίπαξους, μια μέρα Σύβοτα και τις λοιπές παραλίες και ίσως μια μέρα προς Αχέροντα (μάλλον χωρίς νεκρομαντείο). Πιστεύετε ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα που δεν πρέπει να χαθούν? Για παραλίες τι θα μου προτείνατε?? Οποιαδήποτε πρόταση και για βόλτες και για φαγητό και για ποτά είναι καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
Παραλίες Λύχνος και Σαρακήνικο.Φαγητό στο castello.
 

Fotini98

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Οι μέρες είναι αρκετές και προλαβαίνετε να δείτε πολλά μέρη στην περιοχή καθώς οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές. Για παραλίες θα σου πρότεινα αυτές που είναι λίγο πιο έξω από την Πάργα:Όρμος του Οδυσσέα,Αγία Παρασκευή,Σαρακηνικό,Καραβοστάσι.
Σύβοτα:Μπέλα Βράκα,μικρή Άμμος και αν είστε τυχεροί και υπάρχει κάποιος στην παρέα που ξέρει από βάρκες μπορείτε να νοικιάσετε και να κάνετε βόλτα στα νησάκια των Συβότων(υπάρχει μια υπέροχη παραλία που λέγεται πισίνα αλλά έχεις πρόσβαση μόνο με βάρκα).
Συμβουλή να αποφύγεις τις μικρές παραλίες το Σ/Κ γιατί θα αντιμετωπίσεις σίγουρα πρόβλημα με το πάρκινγκ αν δεν πας νωρίς.
Οι Αντίπαξοι είναι μαγικοί,ιδιαίτερα το β
Βουτούμι.Η ταβέρνα στην παραλία πανάκριβη χωρίς λόγο οπότε εφοδιαστειτε με τα απαραίτητα και οπωσδήποτε ομπρέλα.
Καλό καλοκαίρι!
 

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Είμαστε ζευγάρι και δεν ξέρουμε από βάρκες... Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και εκδρομούλες που σε πάνε σε αυτά τα νησάκια... Έλεγα κάποια από τις πρώτες μέρες Παξούς Αντίπαξους, προς τις τελευταίες Σύβοτα η και το αντίστροφο και ανάμεσα χαλάρωση... Το ξενοδοχείο το ξέρετε; Είναι καλό;; Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε από φαγητό η βόλτες;;;
 

zade

Member
Μηνύματα
151
Likes
669
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάργα:
Σίγουρα παραλίες Λύχνος, Βάλτος και Σαρακήνικο. Για το Σαρακήνικο μέχρι πέρσι υπήρχε και καραβάκι που σε πήγαινε, φέτος δεν ξέρω τι γίνεται.

Επίσης αξίζει να ανεβείτε και να μπείτε μέσα στο κάστρο για την επική θέα σε όλο τον κόπλο του Βάλτου.

Μια μέρα Σύβοτα είναι αρκετούτσικη. Δεν θα τα δείς όλα μην νομίζεις αλλά θα πάρεις μια καλή γέυση. Επίσης ΔΕΝ αξίζει να περάσεις το βράδυ εκεί. Είναι απλώς έχω χωριό που το λές και ότι "σφύζει από ζωή"

Παξοί και αντίπαξοι ΝΑΙ. Οπωσδήποτε δηλαδή. Είναι μαγικά.

Πηγές Αχέροντα αξίζει να ανεβείτε το ποτάμι μέχρι εκεί που κάνει την διχάλα και χωρίζει στα δύο. Για παραπάνω από εκεί χρειάζεται πολύς χρόνος και δεν αξίζει την ταλαιπωρία , ιδιαίτερα εάν πας πρώτη φορά.

Οι μέρες που έχετε είναι υπερ-αρκετές οπότε εάν νιώσετε ότι θέλετε το κάτι παραπάνω, μπορείτε σε περίπου 30 λεπτά με το αυτοκίνητο να πάτε μέχρι την παραλία Μονολίθι στην Πρέβεζα που είναι μια τεράστια αμμώδης παραλία με γαλάζια σημαία.

Γενικά η Πάργα είναι ένας πολύ τουριστικός προορισμός, που σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι σε νησί ενώ δεν είσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom