Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Δεν έχω απάντηση σε αυτά που ρωτάς αλλά να σε ρωτήσω κάτι.Γυρισες από Κατάνια;Πες μας πως πέρασες και πως πήγε με τις διαδικασίες στο ποστ με τους περιορισμούς της Ιταλίας
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Δεν έχω απάντηση σε αυτά που ρωτάς αλλά να σε ρωτήσω κάτι.Γυρισες από Κατάνια;Πες μας πως πέρασες και πως πήγε με τις διαδικασίες στο ποστ με τους περιορισμούς της Ιταλίας
Ναι, γύρισα. Από εδώ προς τα εκεί κάναμε τεστ rapid, το οποίο μάλλον τζάμπα το κάναμε γιατί δεν μας το ζήτησε κανείς ούτε εδώ στο Ελ. Βενιζέλος ούτε εκεί (εξάλλου το αεροδρόμιο της Κατάνια είναι πολύ μικρούλι, επαρχιακό). Από εκεί προς τα εδώ αναγκαστικά εγώ με το πιστοποιητικό εμβολιασμού, ο άντρας μου με pcr που το είχα κλείσει από εδώ σε ένα κέντρο στην via Etnea στο κέντρο της Κατάνια. Το καναμε Σάββατο πρωί (Κυριακή ήταν κλειστά και Δευτέρα απόγευμα πετάγαμε) και πήραμε τα αποτελέσματα το ίδιο βράδυ μέσω mail. Σύνολο για όλα τα τεστ 90 ευρώ, για 3 μέρες ταξίδι. Και στο πήγαινε και στο γύρνα συμπληρώσαμε και το plf (σαφώς πιο εύκολο των Ιταλών). Στην επιστροφή μας εδώ περάσαμε από έλεγχο και στο αεροδρόμιο της Κατάνια όπου δείχναμε το pcr ή το πιστοποιητικό και εδώ στο Ελ . Βενιζέλος όπου δείχναμε το qr του plf. Κάποιους τους πηγαίνανε για rapid test επιτόπου μέσα στο αεροδρόμιο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ολες οι περιφέρειες της Ιταλίας είναι στη Λευκή και Κίτρινη θέση,κατάσταση που σου επιτρέπει να ταξιδέψεις χωρίς περιορισμούς.
Πλην Σαρδηνιας, green pass η pcr.
το αεροδρόμιο της Κατάνια είναι πολύ μικρούλι, επαρχιακό).
Το "Μακεδονια" με τη μιση σχεδον κινηση πως θα το ελεγες?
Θυμιζω ειναι αεροδρομιο των 11 εκατ επιβατων ετησιως, 4ο της χωρας αμεσως μετα το Λεοναρντο κ του Μιλανου.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Καλημερα πεταμςε για Κατανια την Παρασκευη.Εχουμε και οι δυο το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου,θα χρειαστουμε rapid test για την εισοδο στην Ιταλια?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημερα πεταμςε για Κατανια την Παρασκευη.Εχουμε και οι δυο το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου,θα χρειαστουμε rapid test για την εισοδο στην Ιταλια?
Ναι
 

spyros91

Member
Μηνύματα
866
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
ενημερωτικα να αναφερω πως απο 1/7 ΙΣΩΣ αλλαξει ο τροπος μετακινησης απο Ιταλια για Ελλαδα για τους μη εμβολιασμενους . ( να τους αρκει δηλαδη και ενα rapid test)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Εχω αρχισει να κοιταζω τα τρενα απο Cιαmpino για Ναπολη. Επειδη θα κλεισω απο νωρις, υπολογιζω ενα 2ωρο μετα την προσγειωση γιατι θα παρουμε βαλιτσες και φοβαμαι καμια πιθανη καθυστερηση. Ξερουμε αν κανουν δειγματοληπτικα rapid και στο αεροδρομιο σε αυτους που προσγειωνονται που μπορει να μας καθυστερησουν?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω αρχισει να κοιταζω τα τρενα απο Cιαmpino για Ναπολη. Επειδη θα κλεισω απο νωρις, υπολογιζω ενα 2ωρο μετα την προσγειωση γιατι θα παρουμε βαλιτσες και φοβαμαι καμια πιθανη καθυστερηση. Ξερουμε αν κανουν δειγματοληπτικα rapid και στο αεροδρομιο σε αυτους που προσγειωνονται που μπορει να μας καθυστερησουν?
Δεν υπαρχει τετοια προβλεψη, δεν γινονται test random αλλα ουτε κ ο παραμικρος ελεγχος, στο φιουμιτσινο, δεν νομιζω να γινεται τπτ ουτε στο αλλο. Καλο ταξιδι...
 

Sarigr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!! Είναι να πάμε με την γυναικα μου τέλη Σεπτεμβρίου Μιλάνο βενετία και ήθελα να μάθω τι θα χρειαστεί να κανουμε για να ταξιδέψουμε χωρίς κανένα πρόβλημα... Απλά να ενημερώσω ότι έχουμε κάνει και οι δύο το εμβόλιο.τι έγραφα θέλει να έχουμε μαζί μας αν χρειάζεται να κάνουμε rapid test η ότι άλλο χρειάζεται...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γειά σας παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση!!! Είναι να πάμε με την γυναικα μου τέλη Σεπτεμβρίου Μιλάνο βενετία και ήθελα να μάθω τι θα χρειαστεί να κανουμε για να ταξιδέψουμε χωρίς κανένα πρόβλημα... Απλά να ενημερώσω ότι έχουμε κάνει και οι δύο το εμβόλιο.τι έγραφα θέλει να έχουμε μαζί μας αν χρειάζεται να κάνουμε rapid test η ότι άλλο χρειάζεται...
Γεια. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο πλέον σχετικό θέμα. Πιστεύω διαβάζοντας προς τα πίσω θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.682
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom