Λευκάδα Διακοπές στη Λευκάδα για νέο ζευγάρι

efhklmt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας. Θέλω να πάω με τ αγόρι μου διακοπές στη Λευκάδα τον αύγουστο ( κοιτάζουμε λίγο νωρίς :p) Θέλουμε να πάμε σε ένα μέρος που να έχει καλή νυχτερινή ζωή, εστιατόρια και να έχει και λεωφορεία για τις παραλίες καθώς δε διαθέτουμε αυτοκίνητο.Σκεφτόμαστε είτε τις Βασσιλικές είτε το νυδρί. Ποιο είναι καλύτερο μέρος γι αυτά που ψάχνουμε; Χρειαζόμαστε να νοικιάσουμε και αμάξι ή με ένα μηχανάκι ή το λεωφορείο θα είμαστε μια χαρά..Περιμένω απαντήσεις :)
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest

efhklmt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ για τα λινκ :). Όμως αν και τα διαβασα εχω αμφιβολίες γιατί η βασσιλική έχει πιο πολλά δρομολόγια για παραλίες αλλά από ότι έχω ακούσει το νύδρι είναι πολύ καλύτερο όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή. Και άλλη μία ερώτηση, το αγόρι μου έχει δίπλωμα αυτοκινήτου,θα μπορέσουμε να νοικιάσουμε γουρούνα γιατί σε μερικά νησιά που πήγα θέλουν για γουρούνα δίπλωμα για αυτοκίνητο και άλλα για μηχανάκι. Ευχαριστώ :)
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Στο Νυδρι να πατε και να νοικιασετε μηχανακι για να γυρισετε το νησι.Γνωμη μου δεν χρειαζετε αυτοκινητο
 

efhklmt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Το νυδρί έχει δρομολόγια για το πόρτο κατσίκι και τις άλλες παραλίες ; Οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι αν τελικά πάρουμε μηχανάκι;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είχα πάει στο Νυδρί το 2003 και ενδεχομένως από τότε τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Φοιτητές τότε είχαμε διαλέξει με την παρέα μου το Νυδρί ως το μέρος με την περισσότερη κίνηση. Καμία σχέση, κόσμο είχε αλλά αρκετά μεγάλης ηλικίας (ένιωθα λες και είμαι στην Αιδηψό), για φαγητό μετά τις 11,30 ούτε σουβλάκι, μόνο ένα κλαμπ είχε τότε, ούτε μπαράκια από ότι θυμάμαι. Έτσι αποκόμισα χαλια εντύπωση για το νησι και είπα θα επιστρέψω όταν κάνω δύο παιδια και πάρω σκύλο.
Βέβαια άτομα από την ίδια παρέα που ξαναπήγαν αλλά από την άλλη πκευρά μου είχαν πει ότι είναι πολύ όμορφα και δεν έχει καμία σχέση με το Νυδρί.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Η Λευκαδα ειναι ενα πρασινο και καταπληκτικο νησι
κατα την γνωμη μου η καλυτερη πλευρα για θαλασσα και ομορφια ειναι απο
Αγιο νικητα-καθισμα-πορτο κατσικι
αυτες οι παραλιες ειναι φανταστικες και βεβαια εχει αρκετο κοσμο τον Αυγουστο
το νησι το γυριζεις ανετα με μηχανακι και γνωμη μου να μεινεις στο κεντρο
της Λευκαδας εκει εχει τα παντα
καλες ταβερνες και μπαρακια
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Δεν ειχα παεει ποτε στη Λευκαδα, και απο το φερε η κατασταση και πηγαινω καθε χρονο απο τοτε. Κατα τη γνωμη μου καλυτερα θα ειναι για σας να μεινετε Νυδρι. Αν και ειναι το πιο λαικο και τουριστικοποιημενο (με τη κακη εννοια) μερος, διαθετει τα παντα. Οι παραλιες του βεβαια δεν λενε και πολλα πραγματα, αλλα μπορειτε να νοικιασετε βαρκα με εξωλεμβια (φυσικα με τεντα) και να πατε οπουδηποτε για μπανιο. Εκτος απο τις γνωστες παραλιες που ναι μεν ειναι πανεμορφες (καλυτερη ολων οι εγκρεμνοι) υπαρχουν στη δυτικη πλευρα απειρα κολπακια με γαλαζοπρασινη νερα και απεραντη αμμο οπου μπορειτε να βγαλετε τη βαρκα στην αμμο και να εισαστε μονοι σας.

Αλλη λυση ειναι να μεινετε στη πολη της Λευκαδας (πολυ πιο ομορφη απο το Νυδρι) οπου οι παραλια του Αγ. ιωαννη ειναι τελεια, τεραστια και πας με τα ποδια. Επισης κοντα ειναι η αμμογλωσσα.

Αν τελικα νοικιασετε μεταφορικο μεσο, να πατε και στη παραλια του γυαλου με τα μεγαλα βοτσαλα οπου ειναι ισως τα πιο διαφανη νερα. Ετσι για να ξεφυγετε λιγο απο την αμμο:lol:

Τελος ενα πολυ γραφικο χωριουδακι για φτηνο φαγητο (ψαρικα) ειναι τα Συβοτα στο νοτιο τμημα.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Είχα πάει στο Νυδρί το 2003 και ενδεχομένως από τότε τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Φοιτητές τότε είχαμε διαλέξει με την παρέα μου το Νυδρί ως το μέρος με την περισσότερη κίνηση. Καμία σχέση, κόσμο είχε αλλά αρκετά μεγάλης ηλικίας (ένιωθα λες και είμαι στην Αιδηψό), για φαγητό μετά τις 11,30 ούτε σουβλάκι, μόνο ένα κλαμπ είχε τότε, ούτε μπαράκια από ότι θυμάμαι. Έτσι αποκόμισα χαλια εντύπωση για το νησι και είπα θα επιστρέψω όταν κάνω δύο παιδια και πάρω σκύλο.
Βέβαια άτομα από την ίδια παρέα που ξαναπήγαν αλλά από την άλλη πκευρά μου είχαν πει ότι είναι πολύ όμορφα και δεν έχει καμία σχέση με το Νυδρί.

αν και κατά τη γνώμη μου το Νυδρί είναι το χειρότερο μέρος όλου του νησιού,θα πρέπει να πω πως είναι γεμάτο τουρίστες όλων των ηλικιών.Στο Νυδρί και στη Βασιλική βλέπεις τα περισσότερα εγγλεζάκια με τις γουρούνες-να κάνουν κάτι που το λένε διασκέδαση,αλλά αδυνατώ να καταλάβω(όχι λόγω ηλικίας,μάλλον λόγω άποψης).
Από μπαράκια και πιτάδικα, να φάνε και οι κότες!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
αν και κατά τη γνώμη μου το Νυδρί είναι το χειρότερο μέρος όλου του νησιού,θα πρέπει να πω πως είναι γεμάτο τουρίστες όλων των ηλικιών.Στο Νυδρί και στη Βασιλική βλέπεις τα περισσότερα εγγλεζάκια με τις γουρούνες-να κάνουν κάτι που το λένε διασκέδαση,αλλά αδυνατώ να καταλάβω(όχι λόγω ηλικίας,μάλλον λόγω άποψης).
Από μπαράκια και πιτάδικα, να φάνε και οι κότες!
Για αυτό που λες με τους τουρίστες έχεις δίκαιο, εννουσα ότι Έλληνες στην ηλικία μας δεν έπαιζαν αντίθετα οι Ελληνες που συναντούσαμε ήταν περισσότερο μεγαλύτερης ηλικίας, σε αντίθεση με την πόλη της Λευκάδας που είχε περισσότερο νεαρο κόσμο. Τώρα αυτό με το φαγητο δεν είπα ότι δεν έχει γενικά αλλά τις ώρες που βγάιναμε εμεις δεν υπήρχε τίποτα ανοικτο.
Δεν ξέρω, ίσως από τότε να έχουν αλλάξει τα πράγματα!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πριν λιγα χρόνια είχα πάει Λευκάδα και νομίζω οτι είναι απο τα πιο οικογενειακά μέρη .
Αν εξαιρέσεις τις δυσπρόσιτες παραλίες θυμάμαι οτι παντού ακούγαμε ενα "μαμάαααα- μαμά" Έχετε επιλέξει την Λευκάδα για κάποιο συγκεκριμένο λόγο;;
Αν τελικά πάτε η δυτική πλευρά εχει φανταστικές παραλίες αλλά η "ζωή" είναι από την άλλη!
Είτε η πόλη της Λευκάδας είτε το Νυδρί....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
το Νυδρι ειναι ενα αισχος..δεν βρισκω λογο γιατι καποιος να επιλεξει να μεινει εκει..
το ιδανικο ειναι μονο η πολη της λευκαδας.εισαι στη μεση..το νησι δεν ειναι μεγαλο και δεν εχει δυσκολο οδικο δυκτιο..με το αυτοκινητο ημασταν σουπερ..
η πολη της λευκαδας ειναι ομορφη και εχεις ολες τις επιλογες..γενικα ειναι ησυχο νησι..περισσοτερο για οικογενειες και ζευγαρα..παντως ειχε πολυ νεο κοσμο στα μπαρακια στον πεζοδρομο στη λευκαδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom