Μήλος Διακοπές στη Μήλο 2012

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Χαιρετώ σας!!
Ολοκαίνουρια στο φόρουμ!!Φέτος το καλοκαίρι θα θέλαμε να πάμε διακοπές στη Μήλο(ζευγάρι εννοείτε)....χαχαχα
Διάβασα όλες τις ιστορίες σας και γενικά έχω πολλές πληροφορίες για το νησί.
Συγκεκριμένα όμως αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για τα δρομολόγια των πλοίων. Από ότι είδα, άλλα κάνουν 4 ώρες άλλα 7 άλλα ακόμη και 9!!Ποιός θα μπορούσε λίγο να με κατατοπίσει??Θα έχουμε και αυτοκίνητο.
Φυσικά και θέλουμε κάτι οικονομικό. Σκέφτηκα πως αν με το συμβατικό είναι 7 ή 9 ώρες ίσως υπάρχουν νυχτερινά δρομολόγια.
Άλλη ερώτηση: Θα θέλαμε να το συνδυάσουμε με ένα 3ήμερο Φολέγανδρο. Πόσο μακρυά είναι???
Γίνονται δεκτές προτάσεις για διαμονή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλοι!!:clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Τα τελευταία 3 χρόνια που πάω Σίφνο και είναι στην ίδια γραμμή, πριν τη Μήλο, δεν υπάρχει νυχτερινό δρομολόγιο. Αντίθετα, είναι πολύ νωρίς το πρωί συνήθως (7-8). Όταν κλείνω το συμβατικό, που είναι κατά πολύ οικονομικότερο, φροντίζω να πάρω εισιτήριο κανένα εικοσαήμερο πριν, γιατί γίνονται ανάρπαστα.
Καλές διακοπές!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαιστώ!!Και ποιά/ες είναι οι εταιρείες που βάζουν τα απλά συμβατικά μπορείς να μου πείς??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Αυτό παίζει ανάλογα με την περίοδο. Επειδή πάω μόνο καλοκαίρι, αυτό που ξέρω είναι ότι τον Ιούλιο είναι περισσότερες οι επιλογές που έχεις σε σχέση με τουν Ιούνιο ή πιο πριν.
Προσωπικά κλείνω ό,τι βρω βολικό στις μέρες και τις ώρες που θέλω. Συνήθως συμβατικό έχω δει ένα την ημέρα το καλοκαίρι, οπότε αν το επιλέξεις, δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Αν σε βοηθάει, πάρε ένα τηλ στο λιμενρχείο Μήλου και θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
ααα θα πας τελικα!!!:D χεχε!!! κοιτα εδω..ειναι αναλογα με τις μερες! εγω δυστυχως μετα το ειδα.... τωρα σου δειχνω ενα παραδειγμα, μπορεις κοντα στις δικες σου ημερομηνιες να το βαλεις.. ShipResults - Petas.gr

ο βεντουρης που ξεκιναει 7:25 δεν ξερω αν σταματαει κ αλλου, παντως αν φτανεις στη 1 η ωρα ειναι μια χαρα γτ δε σου τρωει τη μερα! κ ειναι κ 33 ευρω! κ εχει οντως κ βραδινες ωρες οπως βλεπεις, απλα δεν ειναι τα ιδια δρομολογια καθε μερα.. κ εχει μονο για επιστροφη ετσι, αποτι βλεπω..δε θα σε βολευε κιολας να φτανεις ξημερωματα γτ δε θα μπορουσατε να πατε στο δωματιο!οποτε μαλλον για επιστροφη ρωτας..
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
CUBA-CAYO LARGO
Χαιρετώ σας!!
Ολοκαίνουρια στο φόρουμ!!Φέτος το καλοκαίρι θα θέλαμε να πάμε διακοπές στη Μήλο(ζευγάρι εννοείτε)....χαχαχα
Διάβασα όλες τις ιστορίες σας και γενικά έχω πολλές πληροφορίες για το νησί.
Συγκεκριμένα όμως αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για τα δρομολόγια των πλοίων. Από ότι είδα, άλλα κάνουν 4 ώρες άλλα 7 άλλα ακόμη και 9!!Ποιός θα μπορούσε λίγο να με κατατοπίσει??Θα έχουμε και αυτοκίνητο.
Φυσικά και θέλουμε κάτι οικονομικό. Σκέφτηκα πως αν με το συμβατικό είναι 7 ή 9 ώρες ίσως υπάρχουν νυχτερινά δρομολόγια.
Άλλη ερώτηση: Θα θέλαμε να το συνδυάσουμε με ένα 3ήμερο Φολέγανδρο. Πόσο μακρυά είναι???
Γίνονται δεκτές προτάσεις για διαμονή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλοι!!:clap:
καλησπέρα
το sea jet κανει 2 1/2 ωρες αλλα κοστιζει 53,20 το ατομο μονο να aller
το speed runner κανει 4 ωρες και κοστιζει 54,00 ευρω ενω
το agios georgios Κανει 6 ωρες και κοστιζει 33,00 ευρω

καλο θα ηταν να μου πεις ημερομηνιες που θελεις για να σε ενημερωσω ακριβως τι δρομολογια και τιμες εχει εκεινη την μερα :clap:¨

η Φολεγανδρος ειναι κοντα - αναλογα και το καραβι που θα παρεις και τα κοστη παλι κυμαινονται!
καλυτερα στειλε ημερομηνιες για να σε κατατοπισω καλυτερα
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
ααα θα πας τελικα!!!:D χεχε!!! κοιτα εδω..ειναι αναλογα με τις μερες! εγω δυστυχως μετα το ειδα.... τωρα σου δειχνω ενα παραδειγμα, μπορεις κοντα στις δικες σου ημερομηνιες να το βαλεις.. ShipResults - Petas.gr

ο βεντουρης που ξεκιναει 7:25 δεν ξερω αν σταματαει κ αλλου, παντως αν φτανεις στη 1 η ωρα ειναι μια χαρα γτ δε σου τρωει τη μερα! κ ειναι κ 33 ευρω! κ εχει οντως κ βραδινες ωρες οπως βλεπεις, απλα δεν ειναι τα ιδια δρομολογια καθε μερα.. κ εχει μονο για επιστροφη ετσι, αποτι βλεπω..δε θα σε βολευε κιολας να φτανεις ξημερωματα γτ δε θα μπορουσατε να πατε στο δωματιο!οποτε μαλλον για επιστροφη ρωτας..
Έλα βρε Tinkerbell δε θα πάω όχι..... η δημοσίευση αυτή είναι από 6/3, τότε που δεν ήξερα την τύφλα μου για Μήλο και μάζευα πληροφορίες. Τώρα που τα έμαθα όλα έμεινα με τις πληροφορίες................χαχαχαχαχα
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
χαχαχαχα ελα μωρεεε...καημενη...εχεις τους παξους ομως διπλα σου!;) δεν πειραζει!δουλεια να υπαρχει...να χεις τα λεφτα να πας του χρονου!!:)
 

vickytorino

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΜΗΛΟΣ-ΚΙΜΩΛΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
καλησπερα!κ εγω φετος μηλο με το αγορι και ενα αλλο ζευγαρι.περιοδος:19-26 αυγουστου.διαμονη:αδαμαντας και συγκεκριμενα στο orama studios.μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτο(ναι εγω κανονιζω τις διακοπες!!!).μεσα απο το athenatravel.gr εκλεισα στο orama για 7 διανυκτερευσεις μονο 330 ευρω!!και επιπλεον απο εκει και αμαξι fiat panda με 290 ευρω!ειχε και matiz με 260 αλλα δεν το προτιμησαμε καθως ηταν 800cc.παντως τα δωματια φαινονται πολυ καλα ακι μαλλον θα ειναι γιατι ειναι και χτισμενα το 2009.ρωτησα επισης τιμη και για το almyris για τις ιδιες ημερες αλλα εβγαινε στα 530ευρω.αυτα!αεροπλανο δεν βρηκαμε και αναγκαστικα κλεισαμε με το superjet 2 ωρες...εμπειριες κτλ θα τις αναφερω τελος αυγουστου!!!!!!
καλο μας καλοκαιρι!!!!!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Παιδιά, επέστρεψα από μήλο και θα γράψω τις εντυπώσεις μου εδώ, μια και είχα ανοίξει το τόπικ.
Η Μήλος είναι ένα πολύ όμορφο κυκλαδίτικο νησί, οι διακοπές μου ήταν πανέμορφες και θα ξαναπήγαινα άνετα μετά από κάποια χρόνια.
Καθαρά ζευγαρονήσι, με μία όμορφη χώρα την Πλάκα που όμως δεν είναι και τόσο γραφική όσο την περίμενα, πολύ όμορφη και περιποιημένη ωστόσο.
Μείναμε στις Πλάκες στα δωμάτια της Πετρινέλας. Τα δωμάτια της είναι καθαρά και προσεγμένα, ντρεπόσουν να μπεις μέσα και η ιδιοκτήτρια πολύ γλυκιά ευγενική, πρόθυμη με τον καλό λόγο στο στόμα. Μέχρι και στο σπίτι της μας κάλεσε να μας κεράσει καφέ και τα τοπικά εδέσματα. Χωρίς καν να της το συζήτησουμε μας έκανε άπαιχτη τιμή στο ήδη οικονομικό δωμάτιο. Πολύ λιγότερο από 50 ευρώ αλλά δε θα σας πώ τελική τιμή γιατί υπάρχουν καλοθελητές. Όποιος θέλει ας στείλει ινμποξ.
Από παραλίες αξίζουν και με το παραπάνω Αγ. Κυριακή, Φυριπλάκα, τσιγκράδο, Πλάθιενα. Υπέροχα νερά!!!Ειδικά Αγ. Κυριακή. Καλό και το Παλιοχώρι, αλλά λίγο στριμόκωλα. Α!!Και περα απο το 5ευρω στις ξαπλώστρες 2 καφέδες 8,5 ευρώ??? Ντροπή!!! Και το χειρότερο??? Δίπλα μας καθόταν ένα ζευγάρι ξένοι, μεγάλοι σε ηλικία, ζήτησαν 2 πορτοκαλάδες. Τους έφερε πορτοκαλάδες χύμα στο ποτήρι και τους χρέωσε 9 ευρώ!!! Στο παλιοχώρι όλα αυτά.
Σαρακίνηκο απίστευτο αλλά όχι για μπάνιο, όπως προείπαν και άλλοι. ΑΝ και πήγα πολύ πρωί και δε είχε πολύ κόσμο, για χάζεμα, φωτο και μια βουτιά το πολύ.
Για φαγητό, θεωρώ ότι τα τοπ μαγαζιά βρίσκονται στην τρυπητή. Εργίνα, μεθυσμένη πολιτεία και γλαρονήσια. Μπόνους στην Εργίνα γιατί ήρθε στο τραπέζι μας μας ρώτησε για τα φαγητά της αν μας άρεσαν, μας έπιασε κουβέντα από πού είμαστε και γενικά ήταν πολύ ευγενική και φιλόξενη, πράγμα που λείπει από τους Μηλιώτες.
Η αρχοντούλα πολύ καλή, πολύ ωραία τα φαγητά της. Πήγαμε και στον Αρτέμη μια φορά, ωραίο το ψαράκι του, αλλά από σέρβις πάσχει. 4 παρέες κι εμείς και να κάμουμε τάμα για να παραγγείλουμε και να πληρώσουμε. Το φαγητό όμως μας αποζημίωσε.
Την κρουαζιέρα την κάναμε με την ανδρομέδα. 25 ευρώ το άτομο, δεν είχε φαγητό όπως όλα τα άλλα, αλλά σε πήγαινε όμως για φηγητό στο γυρισμό, στην υπέροχη ταβέρνα του Εμποριού. Ήταν και η καλύτερη μέρα αυτή της κρουαζιέρας. Υπέροχο το κολύμπι στις σπηλιές της συκιας και του κλέφτικου, αρνιόμασταν να φύγουμε.
Ο παπαφράγκας μέσα στη θολούρα ήταν δυστυχώς.
Αφιερώσαμε και μία μέρα στην υπέροχη Κίμωλο. Απλοί και ζεστοί άνθρωποι, χώρα τους γραφικότατη(ήταν αυτό που έλειπε από την Πλάκα της Μήλου). Ήσυχο και πανέμορφο νησί και τα πράσσα υπέροχη παραλία. Φτάσαμε στις 10:30 και δεν είχε ακόμη ανοίξει το beach bar δεν είχε κόσμο και ήταν φανταστικά.
Το άσχημο για εμένα στο νησί, ήταν ότι μας τσάκισαν το αυτοκίνητο 2 φορές. την πρώτη μέρα στον προφυλακτήρα και την 3η μέρα στη Φυριπλάκα μας ξεκόλλησαν το φτερό.
Κανένας φυσικά δεν είχε το φιλότιμο να μας αφήσει ένα χαρτάκι έστω για μια συγγνώμη. Μου άφησε πικρή εντύπωση και θεωρώ ότι το νησί που κάποτε ήταν πιο ανεβασμένο πλέον δεν έχει και τόσο καλό τουρισμό. Παιδούρια, πάνε και νοικιάζουνε και δεν τους νοιάζει ποιόν θα πάρει ο χάρος. Και φυσικά μπήκαμε μέσα καθώς εμείς πληρώσαμε τα σπασμένα.
Όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή, ήρεμα πράγματα και πού μου άρεσε. Στον αδάμαντα ωραία η άκρη και το aragosta με 5 ευρώ τη μπύρα και 9 το κοκτέιλ.
Στη πλάκα το κρι κρι τέλειο με ζωντανή μουσική χωρίς μικρόφωνα και φασαρία με 2,5 ευρώ την μπύρα και το ποτήρι κρασί. Και τον εν πλω πολύ όμορφο μπαράκι.
Το συμπέρασμά μου είναι για ακόμη μία φορά πώς η Ελλάδα μας είναι πανέμορφη. Το κάθε μέρος έχει τη δική του χάρη. Έτσι και η Μήλος έχει τη δική της ομορφιά. Άλλωστε μία έκρηξη ηφαιστείου, δε θα μπορούσε να αφήσει κάτι άσχημο πίσω της.
Για ό,τι άλλη πληροφορία στη διάθεσή σας.
 

kwstas87

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Τελεια η αναλυση σου και σε ευχαριστουμε παρα πολυ.Προκειται να παω μεσα Σεπτεμβρη και εψαχνα πληροφοριες σχετικα με την Μηλο αλλα απο ατομα που πηγαν φετος. Αν εχεις αλλες πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες και μεσω P.M.
Ευχαριστω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom