Σαντορίνη Διακοπές στη Σαντορίνη - Περιοχή;

nickrgx420s

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,

πρώτο ποστ στο φόρουμ, αν και χρόνια ενεργός, παρακολουθώντας...
Το θέμα το ποστ είναι προφανώς χιλιοσυζητημένο, αλλά θεώρησα πως έπρεπε να ανοίξω καινούριο καθώς κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της.
Αυτό το καλοκαίρι λοιπόν, στις 7-14 Αυγούστου θα πάω στη Σαντορίνη με την κοπέλα μου. Ξέρω πως είναι ίσως η πιο ακατάλληλη περίοδος για να ευχαριστηθείς την ομορφιά του νησιού, απλά αφενός μόνο τότε έχουμε κοινό ελεύθερο χρόνο και αφετέρου η κοπέλα μου δεν είναι Ελληνίδα και δεν κρατιέται να επισκεφτεί τη Σαντορίνη (μετά από τις πολύ πετυχημένες διακοπές που κάναμε πέρσι στη Μήλο).
Το ερώτημα είναι το εξής: Οία ή Ημεροβίγλι;;

Έχω κλείσει ήδη ξενοδοχεία εδώ και καιρό, βλέποντας τις τιμές να καλπάζουν. Απλά έχω κλείσει 4 διαφορετικά (2 σε Οία και 2 σε Ημεροβίγλι) και σιγά σιγά πρέπει αν κατασταλάξω για να απελευθερώσω και τα δωμάτια για άλλους επισκέπτες.
Οικονομικά η Οία είναι λίγο πιο φτηνή, αλλά ας πούμε ότι το οικονομικό δεν είναι το πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς οι τιμές κυμαίνονται σε ψηλά επίπεδα.

Γι'αυτό ζητώ τη βοήθειά σας, όσοι έχετε πάει ή τυχόν μένετε εκεί και έχετε μία εμπειρία.
Οι επιθυμίες μας είναι κυρίως οι εξής:
- μέρος όπου μπορεί κανείς να απολαύσει στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό την ομορφιά του νησιού και να δει και το περίφημο ηλιοβασίλεμα.
- να υπάρχει λίγη ζωή τριγύρω, αν είναι δυνατό να επιβιώσουμε χωρίς να νοικιάσουμε μεταφορικό μέσο - ακόμα καλύτερα
- μια σχετική ησυχία (οκ, Σαντορίνη σε prime time, ξέρω.. Αλλά όσο γίνεται να αποφύγουμε τους Ιάπωνες που χειροκροτούν με το τέλος της δύσης του ηλίου)
- κάτι το ιδιαίτερο στο τοπίο: π.χ. αν έχω καταλάβει καλά, το Ημεροβίγλι βρίσκεται σε ύψωμα, βλέπει κανείς το νησί να απλώνεται από κάτω λες και είναι σε αεροπλάνο (λέμε τώρα...)

Ό,τι έχει να προτείνει κανείς, ευπρόσδεκτο. Επίσης, μη δώσετε 3ες επίλογες, δε συμφέρει πλέον να κλείσω σε κανένα άλλο μέρος του νησιού γιατί οι τιμές έχουν ξεπεράσει κατά πολύ αυτές που έκλεισα στο Ημεροβίγλι και την Οία πριν 4 σχεδόν μήνες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νίκος
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Απαντάω στις "επιθυμίες"
1) και τα δυο
2) Οία
3) Ημεροβίγλι. Για την Οία σίγουρα θα παίζει ρόλο που βρίσκεται το ξενοδοχείο.
4) και τα δυο
Εμείς είχαμε μείνει Ημεροβίγλι και αν πήγαινα ξανά και το άντεχα οικονομικά, εκεί θα έμενα ξανά ή Φηροστεφάνι.
Το Ημεροβίγλι είναι ένα πολύ μικρό χωριό (σχεδόν δεν υφίσταται χωριό), έχει ελάχιστα μέρη για φαγητό και σχεδόν καθόλου για ποτό/καφέ, εκτός από κάποια ξενοδοχεία. Αποτελείται κατά 95% από ξενοδοχεία. Αυτό που μου άρεσε πολύ, εκτός από την απίστευτη θέα, ήταν το μονοπάτι που σε βγάζει από εκεί Φηρά. Οκ βλέπεις σχεδόν μόνο ξενοδοχεία, αλλά είναι ωραία βόλτα.
Η Οία είναι κανονικό χωριό. Έχει πολλές επιλογές για φαγητό/ποτό, αλλά κατακλύζεται από πλήθος κόσμου και έτσι δεν την χάρηκα ιδιαίτερα.
Για την τελική επιλογή σου μεγάλο ρόλο θα παίξει το ξενοδοχείο (παροχές, τοποθεσία).
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Οία, Οία, Οία...για όλα αυτά που ψάχνεις, Οία!
 

slidar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ετοιμαζομαστε με την κοπελα μου για ενα 5μερο στην Σαντορινη τον Αυγουστο.
Θα ηθελα απο καποιον που γνωριζει ποιο απο τα παρακατω ξενοδοχεια ειναι το καλυτερο απο θεμα εγκαταστασεων - θεας καθως οι τιμες ειναι περιπου οι ιδιες.

http://www.tholosresort.gr/EL/

http://www.rocabella-hotel-santorini.com/

http://www.andromeda-santorini.com/

http://www.pantheon-villas.gr/

Ευχαριστω.
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!
Χωρίς δευτερη σκέψη , Οία !

Έχει ζωή και μαγαζιά αλλά αρκετά ήρεμα ώστε να μην ενοχλούν και να μην σε κάνουν να νιώθεις την πολυκοσμία .
Η θέα της είναι υπέροχη και το θεωρώ ίσως το πιο ρομαντικό και κοσμοπολίτικο σημείο .

Οι αποστάσεις είναι ούτως ή άλλως μικρές και παρόλο που το Ημεροβίγλι είναι τυπικά πιο κοντά στα Φηρά , η ουσιαστική διαφορά είναι 8 λεπτά.

So , Οια :)
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
κοιταζω για Σαντορινη και βλεπω τα καταλυματα να κλεινονται το ενα μετα το αλλο
τοσο που αναρωτιεμαι τι γινονταν παλια,τις καλε εποχες
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Η Σαντορίνη είχε έχει και θα έχει κόσμο.
Μιλώντας με κάποιον που έχει ξενοδοχείο στην Οία μου είπε πέρυσι είχαν πληρότητα σχεδόν 90 % και φέτος αναμένουν ακόμα περισσότερες αφίξεις τουριστών και να σκεφτείς ότι πάρα πολύς κόσμος μένει σε κρουαζιερόπλοια .
Εγώ κοιτάω για ένα δίκλινο για τέλος Σεπτεμβρίου και όπου βρίσκω έχει την ίδια τιμή που έχει τώρα.
Ο τουρισμός τους πλέον είναι μέχρι το Νοέμβριο, αλλά δεν είναι παράξενο αφού αυτό το νησί από την πλευρά που είναι τα ''γκρεμνά'' όπως συνηθίζουν να λένε οι ντόπιοι είναι ένα τόπος μαγικός .
Η μαγεία αυτού του νησιού είναι να μπορείς να είσαι σε μία βεράντα με πολύ απαλή μουσική, ένα ποτήρι κρασί βινσάντο (υπέροχο κράσι Σαντορίνης ) και να απολαμβάνεις τη θέα ....το απόλυτο γαλάζιο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
κοιταζω για Σαντορινη και βλεπω τα καταλυματα να κλεινονται το ενα μετα το αλλο
τοσο που αναρωτιεμαι τι γινονταν παλια,τις καλε εποχες
Η Σαντορίνη είναι διεθνής προορισμός. Δεν επηρεάζεται από την ελληνική κρίση. Πάντα το ίδιο περιζήτητη ήταν, είναι και θα είναι.

Αν θέλεις να έχεις πιο πολλές επιλογές σε καταλύματα και να βρεις πιο οικονομικές τιμές, επέλεξε να πας σε low season. Είναι εξίσου όμορφη!
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Εγώ αγαπώ πολύ την Οία και τη Φοινικιά, αλλά και το Ημεροβίγλι είναι υπέροχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom