Τουρκία Διακοπες για βουτιες στην Τουρκια

panoz

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Σκεφτομουν για φετος το καλοκαιρι αντι για ενα ελληνικο νησι να επιλεξω ενα προορισμο στα παραλια της Τουρκιας. Ολιγοημερες διακοπες που κατα κυριο λογο θελω να τις συνδιασω με θαλασσα και να υπαρχει ευκολια στη μεταφορα εκει...

Τι εχετε να προτεινετε σχετικα;
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Δεν έχω πάει Τουρκία αλλά όντως έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραία! Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι με απωθεί με αυτήν την χώρα!!! Δεν θέλω να την επισκευτώ... Παρόλ΄αυτά έχω ακούσει για τα Πριγκηπονήσια ότι είναι ωραία!
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω... :-(((
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
κοίτα δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι πολλοί πηγαίνουν στο αϊβαλί στην παραλία (Σαρίμσακλι)...είναι όμορφα, σχετικά φθηνά και με πάρα πολύ καλή νυχτερινή ζωή!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Απο όσο ξέρω τα μέρη είναι σχετικά μέτρια σε σύγκριση με τα ελλ.νησιά αλλά βέβαια και πιό οικονομικά.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καθολου μετρια τα παραλια σε συγκριση με ελληνικα νησια...και οι τιμες αισθητα χαμηλοτερες

τα πριγκηπονησια ειναι επιοικως αδιαφορα

ωραια αλλα αρκετα τουριστικη (καμια σχεση βεβαια με το χαλι καποιων νησιων μας)η περιοχη γυρω απο τη πολη Fethiye περνας απο Ροδο...Η ιδια η πολη ειναι αδιαφορη αλλα εχει υποδομες για τουριστες...
Fethiye - Wikipedia, the free encyclopedia

Εκει κοντα βρισκονται μερικες απο τις πιο γνωστες παραλιες της χωρας οπως
Γ–lΓΌdeniz - Wikipedia, the free encyclopedia
butterfly valley - Αναζήτηση Google

και αξεχαστη εμπειρια ειναι το περπατημα στο φαραγγι
Lycian Turkey - Saklikent Gorge

εκει κοντα βρισκεται επισης το χωριο φαντασμα πλεον Καρμυλασσος

και σε αποσταση 3 ωρων περιπου( δεν θυμαμαι και καλα) ειναι και το υπεροχο pamukkale - Αναζήτηση Google

Οι μεταφορες παντου ευκολες οπου και να πας στη Τουρκια καθως εχει dolmus, εικοσαρια βανακια που κανουν δρομολογια προς καθε χωριουδακι με μικρο αντιτιμο...πραγματικα τοσο ευκολες μεταφορες δεν εχω συναντησει αλλου
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος στην τουρκία αποκλειστικά για βουτιές γιατί ίσως απογοητευθεί αν έχει πάει έστω στα βασικά δικά μας. η χώρα αυτή έχει τόσες απίστευτες ομορφιές και ενδιαφέρον που μου φαίνεται πραγματικά κρίμα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος στην τουρκία αποκλειστικά για βουτιές γιατί ίσως απογοητευθεί αν έχει πάει έστω στα βασικά δικά μας. η χώρα αυτή έχει τόσες απίστευτες ομορφιές και ενδιαφέρον που μου φαίνεται πραγματικά κρίμα

κι να πληρώνω 100 ευρώ το δίκλινο σε μια φολέγανδρο? ευχαριστώ δε θα πάρω, προτιμώ να πάω Τουρκία που εκέι με αυτά τα λεφτά μπορώ να περάσω 2 μέρες καλά
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
κι να πληρώνω 100 ευρώ το δίκλινο σε μια φολέγανδρο? ευχαριστώ δε θα πάρω, προτιμώ να πάω Τουρκία που εκέι με αυτά τα λεφτά μπορώ να περάσω 2 μέρες καλά
φυσικά και μπορείς, όλα είναι θέμα επιλογών άλλωστε. και εννοείται ότι στη Φολέγανδρο, στην Ύδρα και στη Σαντορίνη θα πληρώσεις ακριβότερο δωμάτιο απο ότι στη Λούτσα ή στο Αιβαλί γιατί απλά δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα μέρη αυτά. Συγκρίνεις τιμές δωματίων στο κεντρικό Μανχάταν με αυτά στην Ομόνοια?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
νομιζω οι παρομοιωσεις ειναι αστοχες και δεν υπαρχει καποιος λογος να συγκρινουμε ανομοια μερη....αν ειναι να μη ταξιδευουμε καθολου εξω καθως εχουμε χιλια νησια και δε προλαβαινουμε να παμε, η καλυτερα να μη πηγαινουμε ουτε νησια καθως σαν τη χαλκιδικη δεν εχει οπως λενε καποιοι...

και στα νησια και στα βουνα και στη πολη και στα παραλια της απεναντι χωρας μπορεις να περασεις εξισου καλα, οποιος θελει παει, ο φιλος που εκανε την αρχικη ερωτηση ενδιαφερεται προφανως να παει, οποτε το καλυτερο ειναι αντι να διαφωνουμε να τον βοηθησουμε με χρησιμες πληροφοριες
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Περυσι που ειχα πάει Χιο και πέρασα μια βόλτα απέναντι στη Σμύρνη είδα κάποια πολύ ωραία παραθαλάσσια θέρετρα (δεν θυμάμαι ονόματα)!!! Υπήρχαν αρκετοί ξένοι που κάναν τις διακοπές τους εκεί.Πάντως δεν μου φάνηκαν ασχημα... οπως ασχημη δεν μου έχει φανεί και όλη η χώρα! Ενδιαφέρουσα θα την χαρακτήριζα και θα ήθελα να δω και άλλα πράγματα!
Τωρα για το τι αρέσει περισσότερο στον καθένα, " περι ορέξεως ...Κολοκυθόπιτα"!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
οχι βέβαια δεν είπα αυτό. είπα ότι ανάμεσα σε όμοια μέρη (παραλίες, θάλασσα, για βουτιές θα πάει όπως λέει) τα ελληνικά νησιά είναι πολύ καλύτερα απο τα παράλια της γείτονος (που κατα τα άλλα είναι εκπληκτικός προορισμός απλά ίσως όχι μόνο για μπάνια). αν θέλεις να δεις κάτι διαφορετικό φυσικά και καλύτερα να πας εξωτερικό, για τα δικά μας αγαθά (καλοκαίρι, ήλιος, θάλασσα) θα χρειαστεί να πάς πολύ πιο μακρυά απο Τουρκία για να βρείς καλύτερα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Την Τουρκία την αγαπώ πολύ, την έχω σαν δεύτερη πατρίδα μου, αλλά στο θέμα θερινός τουρισμός δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας. Στο θέμα παραλιών δεν το συζητώ, η Ελλάδα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα, οι οικισμοί - πόλεις και χωριά - είναι ασυγκρίτως καλύτεροι και πιο προσεγμένοι στην Ελλάδα, η σχέση ποιότητας - τιμής είναι καλύτερη στην Ελλάδα (εκτός Χαλκιδικής και κάποιων νησιών φυσικά, αλλά μη νομίζετε ότι είναι και τόσο φτηνά τα ξενοδοχεία στα τουρκικά παράλια), η διασκέδαση καλύτερη. Εκεί που υπερτερεί η Τουρκία είναι το φαγητό. Και καλύτερο και φτηνότερο.

Για άλλους προορισμούς οκ, Κωνσταντινούπολη δεν υπάρχει στην Ελλάδα, ούτε και στον κόσμο όλο. Η πιο συγκλονιστική πόλη του κόσμου.

YΓ Εννοείται ότι μιλάω για σύγκριση. Σαν προορισμός αυτός καθ' εαυτός τα τουρκικά παράλια (όχι μόνο του Αιγαίου αλλά και της Μαύρης Θάλασσας) είναι εκπληκτική επιλογή με άπειρες ομορφιές και συγκινήσεις)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom