Γενικά Διακοπες για 2 στο Ιονιο

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα.. αν έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για νησιά με όμορφες παραλίες και χαμηλό μπάτζετ, ευπρόσδεκτη!! Πιο συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα σε Ζάκυνθο, Κεφαλλονιά και Λευκάδα!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πες μας τι ψάχνεις ακριβώς για να σε βοηθήσουμε.
Ζάκυνθο δεν έχω πάει, αλλά Κεφαλλονιά και Λευκάδα προτείνονται ανεπιφύλακτα.
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
κατεληξα σε λευκαδα, οποτε θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να μεινω κεντρο ή αγιο ιωαννη ή αγιο νικητα. Δεν εχουμε αμαξι οποτε απ οτι διαβασα θα χουμε δυσκολια με την μεταφορα και τα δρομολογια..
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το ότι δεν έχετε αυτοκίνητο είναι πρόβλημα και αποκλείει πολλά μέρη. Αγ. Ιωάννη είναι πολύ καλά, έχει ησυχία, πολύ πράσινο και πολλά καινούρια δωμάτια αλλά (αναλόγως πού ακριβώς θα μείνετε) είναι 1-2 χλμ από την πόλη όπου θα πρέπει να πηγαίνετε για το λεωφορείο και το ίδιο και για να βγείτε το βράδυ.
Αν μείνετε μέσα στην πόλη θα περιορίσετε τις επιλογές για δωμάτια, είναι ή παλιά ή ξενοδοχεία. Ιδανικά στην πόλη θα ήταν να μείνετε στο δρόμο που φεύγει από Αγ. Μηνά (κεντρικό σημείο όπου περνάνε τα λεωφορεία) και πας προς Απόλπαινα (το πρώτο χωριό μετά την πόλη στο δρόμο για Αγ.Νικήτα). Εκεί έχει αρκετά δωμάτια, είσαι σε καλό σημείο για μετακινήσεις και δεν είναι και ερημιά για το βράδυ.
Ο Αγ.Νικήτας για μένα είναι το πιο ωραίο χωριό για να μείνεις αλλά α) είναι ακριβός, β) το βράδυ δε θα μπορείς να πας αλλού, μόνο με ταξί, γ) αν πάτε Αύγουστο θα γίνεται χαμός.
Έχε υπόψη σου ότι στις διάσημες παραλίες (Εγκρεμνοί, Πόρτο Κατσίκι) δεν πάει λεωφορείο. Μπορείτε να κάνετε από Νυδρί εκδρομή με καραβάκι για να τις δείτε.
Η άλλη επιλογή είναι να πάτε στην ανατολική πλευρά του νησιού (Λυγιά, Νικιάνα), που έχει πιο πολύ κόσμο και συχνότερα δρομολόγια αλλά δε θα σας βολεύει για τις παραλίες της δυτικής πλευράς.
Οι Τσουκαλάδες (ορεινό χωριό πριν τον Αγ.Νικήτα) είναι καλή περίπτωση, γιατί έχει γενικώς καλά και καινούρια δωμάτια, ταβέρνες, είναι πιο οικονομικά απ'τον Αγ.Νικήτα και περνάνε όλα τα λεωφορεία που πάνε Αγ.Νικήτα-Κάθισμα. Απλά δεν έχει θάλασσα και δεν είναι γραφικό.
Αυτά εν ολίγοις, για όποια ερώτηση εδώ είμαστε.:)
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
πςςςςς ευχαριστω πολυ για ολα αυτα! μαλιστα αρα θα αποκλεισω σιγα σιγα και τη λευκαδα απ οτι φαινεται :p ψαχναμε κατι οικονομικο και αν ειναι να παιρνουμε τοσο συχνα ταξι, πλοιαρακια κλπ δε νομιζω οτι συμφερει.. φοιτητες ειμαστε.. κυκλαδες το πιο πιθανο..
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το καλύτερο θα ήταν να νοικιάσετε μηχανάκι.
Πέρυσι θυμάμαι ότι υπήρξαν κάποια θέματα στο φόρουμ για διακοπές χωρίς αυτοκίνητο και νομίζω είχε αναφερθεί και η Λευκάδα. Ψάξ'το λίγο, μπορεί να βρεις εκεί μαρτυρίες για τον αν τελικά είναι βολικό ή όχι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
πςςςςς ευχαριστω πολυ για ολα αυτα! μαλιστα αρα θα αποκλεισω σιγα σιγα και τη λευκαδα απ οτι φαινεται :p ψαχναμε κατι οικονομικο και αν ειναι να παιρνουμε τοσο συχνα ταξι, πλοιαρακια κλπ δε νομιζω οτι συμφερει.. φοιτητες ειμαστε.. κυκλαδες το πιο πιθανο..
Να ξερεις γενικα οτι αυτα τα Ιονια νησια ειναι μεγαλα ..οποτε χωρις αμαξι ειναι δυσκολο να κινηθεις κ δεν μπορεις να τα ευχαριστηθεις (σιγουρα δεν μπορειτε να νοικιασετε καθολου?)
Καλα κανετε που το γυρισατε στα Κυκλαδονησια .
Προτεινω Σιφνο (ειχε αξιοπρεπεις συγκοινωνιες -και γω χωρις αμαξι ειχα παει)
Ναξος εχει παλι καλο δικτυο.
Απο Σποραδες ειχα παει Σκοπελο χωρις αμαξι ..παλι βολεψε το λεωφορειο..και διαμονη στη Χωρα Σκοπελου ..που ειναι πολυ ομορφη.
 

Alice21

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
δεν μπορουμε γιατι προσπαθουμε να κανουμε οσο πιο φτηνες διακοπες γινεται.. για σκοπελο ή σεριφο μας βλεπω.. στη σιφνο εχω παει και ειναι οντω ςπολυ ομορφα :)
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Να π
δεν μπορουμε γιατι προσπαθουμε να κανουμε οσο πιο φτηνες διακοπες γινεται.. για σκοπελο ή σεριφο μας βλεπω.. στη σιφνο εχω παει και ειναι οντω ςπολυ ομορφα :)
Να προτέινω Παξούς?? όλα τα λεφτά είναι βέβαια οι Αντίπαξοι όπου πας με καραβάκι κι έχει όλο κι όλο δύο παραλίες ..μαγικές παραλίες όμως (σε κατεβάζει σε όποια θέλεις).
Οπότε ούτε αμάξι θα χρειαστείτε άλλα και καταπληκτικά νερά θα απολαύσετε. Εμείς πήγαμε πρόπερσι και ειλικρινά μαγεύτηκα..
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
συστήνω Λευκάδα ανεπιφύλακτα.πήγαμε πέρσι με τον φίλο μ ΄΄κ αυτός φοιτητής και ψάχναμε για οικονομικές διακοπέσ.μείναμε στ πόλη της λευκάδας και κάποιες μέρες νοικιάσαμε μηχανάκι κ κάποιες ήμασταν με το λεωφορείο..με τ μηχανάκι γυρίσαμε σχεδόν όλη τη λευκάδα.δν είναι τραγικές οι αποστάσεις..σαν νησί μου φάνηκε οικονομικό!!στην πόλη έχει και μια παραλία πίσω από ένα παλιό εργοστάσιο.συνήθως κάναμε τα μπάνια μας σε διάσημες παραλίες πχ κάθισμα πευκούλια και όταν επιστρέφαμε πηγαίναμε για μια βουτιά κ εκεί..θα περάσετε πολύ ωραία αν πάτε.!!καλή διάθεση να υπάρχει μόνο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom