Γενικά Διακοπες σε νησι με ωραιες παραλιες..

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Οχι και τοσο πρωτοτυπη η αναζητηση,αλλα λογω ελλειψης χρονου φετος ψαχνω μια εβδομαδα για χαλαρωση,μπανακι και σχετικη ηρεμια. Επειδη θα ειναι μεσα Ιουλιου περιπου,ελπιζω να τα βρουμε αυτα που θελουμε.
Ζευγαρι λοιπον,ανω των σαραντα με προτιμηση σε αμμουδερες παραλιες,προτιμοτερο οργανωμενες αλλα οχι με τρελη βαβουρα,οσο γινεται ζεστες θαλασσες(καλομαθημενοι απο της Χαλκιδικης,αλλα και σε καποια νησια οπως Θασο,Λημνο,Σκιαθο).
Επειδη θα παμε με αυτοκινητο,δεν με πειραζουν οι αποστασεις ομως θα προτιμουσα να εχουμε σχετικα ευκολη προσβαση στις παραλιες κι οχι με ασχημους χωματοδρομους. Γενικα δεν ειμαστε της ταλαιπωριας και για αυτες τις λιγες μερες θελουμε να κανουμε το μπανακι μας,να τρωμε το ωραιο φαγητακι μας και μια χαλαρη βολτα το βραδακι,οχι κλαμπ και τετοια..
Ενδεικτικα,μας αρεσε αρκετα η Λημνος με τις υπεροχες παραλιες,τις προσιτες τιμες,την ησυχη γενικα ατμοσφαιρα. Επισης η Ναξος, που καποια στιγμη θαθελα να ξαναπαω.
Αρχικα σκεφτομουνα για Ροδο, που εχω αρκετα χρονια να παω,αλλα με αποτρεπει ο υπερβολικα τουριστικος χαρακτηρας του νησιου. Επισης διαφοροι φιλοι που εχουν παει Σιφνο μου εχουν πει τα καλυτερα λογια, εκτος απο τις παραλιες που δεν τις θεωρουν τιποτε ιδιαιτερο. Πολυ καλα λογια εχουν πει κι οσοι εχουν παει Αμοργο, ενω καποιος μου προτεινε και Σεριφο,θεωρωντας οτι θα ικανοποιηθω στο θεμα των παραλιων αλλα και της χαλαρης ατμοσφαιρας του νησιου.
Επειδη οι μερες περνανε κ πρεπει καπου να καταληξω,εχει καποιος να προτεινει κατι ή να πει την αποψη του για τις αναζητησεις μου?...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα φίλε @psyhas .
Όντως η Σίφνος δεν ενδείκνυται για τις παραλίες της, όχι κάτι το αποτρεπτικό αλλά τίποτε το ιδιαίτερο. Αντίθετα η Σέριφος θα σε ικανοποιήσει απόλυτα σ'αυτό το κομμάτι. Γιατί δε κάνεις ένα συνδυασμό των δύο νησιών, όπως συνηθίζεται από πολλούς; Ιδανική ατμόσφαιρα και στα δύο.
Η Αμοργός είναι από τους αγαπημένους μου προορισμούς, αλλά στο θέμα αμμουδερές - κι οργανωμένες σίγουρα υστερεί. Οι δύο καλύτερες του νησιού ας πούμε, δε φημίζονται για την άμμο.
Δύσκολος ο συνδυασμός αυτός στις Κυκλάδες. Μόνο στη Νάξο νομίζω ότι έχει όλα όσα ζητάς, αλλά αναφέρεις ότι ξαναπήγες, οπότε κρίμα να μη δεις κάτι άλλο..
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Ναι Ναξο θαθελα να ξαναπαω καποια στιγμη,αλλα ακομα την εχω σχετικα προσφατη..
Αν συνδυασω Σιφνο με Σεριφο, πως βολευει να μοιρασω τις μερες,περιπου 8 συνολικα? Δεδομενου οτι θα εχω κ το αυτοκινητο μου μαζι,μηπως ειναι καλυτερα να μεινουμε σε ενα νησι κ να πεταχτουμε για μια ημερησια στο αλλο,οπως ειχαμε κανει και με Ναξο-Παρο? Επισης που ειναι καλυτερα να μεινουμε σε καθε νησι? Απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει, βλεπω οτι οι επιλογες στην διαμονη ειναι ετσι κι ετσι..
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ναι Ναξο θαθελα να ξαναπαω καποια στιγμη,αλλα ακομα την εχω σχετικα προσφατη..
Αν συνδυασω Σιφνο με Σεριφο, πως βολευει να μοιρασω τις μερες,περιπου 8 συνολικα? Δεδομενου οτι θα εχω κ το αυτοκινητο μου μαζι,μηπως ειναι καλυτερα να μεινουμε σε ενα νησι κ να πεταχτουμε για μια ημερησια στο αλλο,οπως ειχαμε κανει και με Ναξο-Παρο? Επισης που ειναι καλυτερα να μεινουμε σε καθε νησι? Απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει, βλεπω οτι οι επιλογες στην διαμονη ειναι ετσι κι ετσι..
Για να γυρίσεις πλήρως τη Σίφνο χρειάζονται 4-5 μέρες. Δεν είναι νησί για ημερήσια εκδρομή.
Για διαμονή προτείνω τη χώρα (Απολλωνία), όπου έχει και νυχτερινή διασκέδαση.
Αξίζει να την επισκεφθεί κανείς πάντως. Είναι γραφική και έχει παραμείνει αναλλοίωτη από τον τουρισμό.
Για τη Σέριφο δεν έχω άποψη, καθώς δεν την έχω επισκεφθεί.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ας μην πρωτοτυπήσω και να πω ακόμα μία φορά την Σάμο.

Το νησί είναι πολύ όμορφο, παραλίες έχει πολλές και καλές (2 γαλάζιες σημαίες και φέτος), οι ρυθμοί του είναι χαλαροί, από τουρισμό δεν γίνεται και κανένας χαμός, οι τιμές νορμάλ.
Αυτοκίνητο χρειάζεται οπωσδήποτε, αλλά δεν σας νοιάζει. Πάει και αυτό.
Αμμουδιές υπάρχουν. Δεν είναι η πλειοψηφία, αλλά υπάρχουν.
Το μόνο που δεν πετυχαίνουμε είναι η θερμοκρασία. Τα νερά είναι σχετικά κρύα. Αλλά καθαρά κατά κανόνα.
Ε, θα σφίξει και το δέρμα...
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δε θα πρωτοτυπίσω αλλά προτείνω Κύθνο.
Συμφωνώ απολύτως. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πιο ξεκούραστο νησί στο Αιγαίο με ωραίες παραλίες σε πολύ μικρή απόσταση από τη χώρα, καλό φαγητό και χαλαρή νύχτα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι Ναξο θαθελα να ξαναπαω καποια στιγμη,αλλα ακομα την εχω σχετικα προσφατη..
Αν συνδυασω Σιφνο με Σεριφο, πως βολευει να μοιρασω τις μερες,περιπου 8 συνολικα? Δεδομενου οτι θα εχω κ το αυτοκινητο μου μαζι,μηπως ειναι καλυτερα να μεινουμε σε ενα νησι κ να πεταχτουμε για μια ημερησια στο αλλο,οπως ειχαμε κανει και με Ναξο-Παρο? Επισης που ειναι καλυτερα να μεινουμε σε καθε νησι? Απο το λιγο ψαξιμο που εχω κανει, βλεπω οτι οι επιλογες στην διαμονη ειναι ετσι κι ετσι..
Νομίζω πως ο psilos πιο πάνω έχει point για την περίπτωσή σου. Μια που λοιπόν έχεις 8 ημέρες στη διάθεσή σου, νομίζω πως οι 4 είναι καλές για Σίφνο και θα μπορούσες να αφιερώσεις τις άλλες 4 στη Σέριφο ή στη Μήλο και να απολαύσεις τις παραλίες τους. Τα δρομολόγια μεταξύ των νησιών είναι πολύ πυκνά το καλοκαίρι, είναι και κοντά μεταξύ τους τα νησιά, επομένως δεν θα σε κουράσει καθόλου αυτό το μοίρασμα...
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Ευχαριστω καταρχην ολους για τις απαντησεις..
Σαμο εχω παει και οντως την θεωρω πολυ ομορφο νησι,ομως πολυ κρυα νερα βρε παιδι μου. Το ιδιο και στην Κω,Πατμο. Δεν θυμαμαι της Ροδου,αλλα νομιζω κι εκει κρυα ηταν.
Μηλο δεν τρελαινομαι, Κυθνος οπως και Αμοργος μου φαινονται πολυ ιδιαιτερα μερη αλλα νομιζω οτι θα μας αρεσει περισσοτερο η Σιφνος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom